Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 19:57:42
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ecumenism-pareri

Mi-as dori ca in acest topic sa ne spunem fiecare parerea despre ecumenism fie ea personala sau de la altcineva ca sa construim impreuna un ideal comun
Parerea mea vine de la profesorul meu de dogmatica care spune:Ecumenismul ca idee este buna dar ca intentie este rea.De ce?pentru ca ca idee se presupune unirea tuturor bisericilor asa cum spun preotii in ectenia"Pentru unirea Biericilor..."dar ca intentie este rea pentru ca nu este tocmai o unire ci mai mult o amestecare de dogme si credinte si iese cum spun mereu o ciorba acra de crestinism care sigur lui Dumnezeu nu Ii va placea gustul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 20:23:36
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stati linistiti ca nu se uneste nimeni cu nimeni la modul global.Este o utopie.Majoritatea protestantilor nici macar nu stiu ce inseamna ortodoxismul, daramite sa se mai si uneasca cu el.Referitor la unirea sub o noua religie,un kitsch dogmatic,nu va fi nimeni de acord.Referitor la migratia credinciosilor dintr-o confesiune in alta,nu este nimic nou,s-a intimplat,se intimpla,se va intimpla.Migratie poate,unire never ever,absorbtie...aici ar fi mai interesant de discutat.Dar sa nu cauzez si mai multe riduri pe fruntea celor ingrijorati de diverse aspecte,desi nici acest aspect religios nu este chiar nou in istorie.

PS:Freddy a fost unic in felul lui.Habar nu am daca a ajuns in Rai,tinand cont de anumite aspecte,dar Bohemian Rhapsody ramine o sclipire a unui nebun genial.Cat despre conflictele religioase,schisme,ecumenism,si alte aspecte...show must go on...nu-i asa?

Last edited by Scotsman; 18.01.2011 at 07:54:30.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 21:04:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Eu personal cred ca gasim lucruri de valoare in fiecare spiritualitate... ma fascineaza anumite spiritualitati : ale musulmanilor, ale iudeilor, ale catolicilor, ale protestantilor, ale budistilor si ale hindusilor.. toate aceste culturi religioase au niste lucruri foarte atragatoare, fascinante si interesante.. pe mine unul ma fascineaza.. totusi.. consider ca ar fi greu ca amestecandu-le sa extragem numai ce este bun din ele.. ideea e ca aceste religii contin puncte de vedere interesante care pot fi adevarate sau nu.. posibilitatea de a se alege numai ce e adevarat e destul de mica si cel mai mare risc in ecuatia asta e pierderea sanctitatii, a harului care se considera ca e la noi la ortodocsi.. orice compromis ar periclita lucrul acesta... Si asa am compromis mult prea multe cand am aderat la dialogul ecumenic.. Am schimbat calendarul.. Am reformat eclesiologia.. Am reformat liturghia.. Ierarhia care ne conduce nu inspira incredere.. Vezi colaborarile cu statul.. Vezi ce au facut noii calendaristii cu ortodocsii pravoslavnici.. cum i-a persecutat si cum poate si azi ii mai persecuta.. Asta ca sa nu mai zic ca ne-am reunit cu non-calcedonienii.. Vezi intelegerea de la Chambesy(Chambesy Agreement) care e un pic cam dubioasa.. La fel ca in cazul cu calendarul.. asemenea chestii au o natura dubioasa.. Astea fiind spuse cred ca daca Biserica daca ar avea coloana si ar fi dreapta, ar fi Ea in stare sa guverneze si sa faca alegerile corecte.. Dreptatea da incredere.. Dupa cum si Solomon zicea: cei drepti sunt curajosi ca leii.. Daca Biserica, adica capii Ei - cei ce o guverneaza - ar fi intelepti ar putea sa extraga nectarul din toate cele ce sunt cum a facut-o in momentele Sale de glorie sa aleaga ce e bine si sa lepede ce e rau.. Parafrazandu-l pe Sf. Vasile cel Mare, sa fim ca niste albine, sa extragem nectarul din fiecare floare.. Pana la urma totul se reduce la conducatorii Bisericii.. Ei sunt cei ce au carma Bisericii..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 21:09:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Stati linistiti ca nu se uneste nimeni cu nimeni la modul global.Este o utopie.Majoritatea protestantilor nici macar nu stiu ce inseamna ortodoxismul, daramite sa se mai si uneasca cu el.Referitor la unirea sub o noua religie,un kitsch dogmatic,nu va fi nimeni de acord.Referitor la migratia credinciosilor dintr-o confesiune in alta,nu este nimic nou,s-a intimplat,se intimpla,se va intimpla.Migratie poate,unire never ever,absorptie...aici ar fi mai interesant de discutat.Dar sa nu cauzez si mai multe riduri pe fruntea celor ingrijorati de diverse aspecte,desi nici acest aspect religios nu este chiar nou in istorie.

PS:Freddy a fost unic in felul lui.Habar nu am daca a ajuns in Rai,tinand cont de anumite aspecte,dar Bohemian Rhapsody ramine o sclipire a unui nebun genial.Cat despre conflictele religioase,schisme,ecumenism,si alte aspecte...show must go on...nu-i asa?
E.. la cati oameni confuzi sunt la protestanti(unii dintre ei) si in special la neo-protestanti cred ca nu i-ar deranja cu nimic faptul asta.. ba le-ar mai si parea bine..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 21:15:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Există un ecumenism bun și un ecumenism rău. În funcție de cum îl definim. E mai simplu de spus ce NU ESTE (sau nu ar trebui să fie) ecumenismul. Astfel:
-ecumenismul NU trebuie să însemne târguirea credinței, lucru despre care Biblia nu ne dă nici un exemplu. "Negocierile" de la "întâlnirile ecumenice" nu trebuie să fie pe principiul "mai dai tu, mai las eu", astfel încât să se ajungă la o religie nouă, făcută de oameni.
-ecumenismul nu trebuie să însemne irenism, adică minimalizarea până la pierderea legăturii cu realitatea a deosebirilor de credință. Un lucru e clar: propoziția "Cristos este Dumnezeu" nu este echivalentă cu propoziția "Baal este Dumnezeu". A stabili asemenea echivalențe înseamnă relativism apostat, nu ecumenism.
-ecumenismul nu trebuie să își facă un scop din sine. Este, însă, un excelent mijloc pentru ca să fie cât mai mulți angajați pe drumul mântuirii și pentru ca Biserica să aibă mai multă forță și credibilitate publică, fapt foarte important mai ales în zilele noastre și în cele ce vor veni.

Bine, bine, se va spune, și atunci ce rămâne ? Ce aduce, de fapt, nou acest ecumenism despre care vorbim atâta ? Noutatea ține de optică, nu de credință. Ecumenismul bun este o simplă deprindere de a vedea jumătatea plină a paharului. Este deprinderea de a vedea în celălalt, cel care poate că nu a avut șansa deplinei revelații, un frate: un purtător, ca și noi, al chipului lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 21:27:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

cand va cadea papa in genunchi in fata mitropolitilor ortodocsi/pravoslavnici atunci vom avea "ecumenism" adevarat.. dupa unele texte acest lucru se va intampla.. dar mai intai se va intampla contrariul..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 21:41:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Bine, bine, se va spune, și atunci ce rămâne ? Ce aduce, de fapt, nou acest ecumenism despre care vorbim atâta ? Noutatea ține de optică, nu de credință. Ecumenismul bun este o simplă deprindere de a vedea jumătatea plină a paharului. Este deprinderea de a vedea în celălalt, cel care poate că nu a avut șansa deplinei revelații, un frate: un purtător, ca și noi, al chipului lui Dumnezeu.
Crestinul adevarat vede in cel de langa el chipul lui Dumnezeu. Asta-i marea noutate? De aceea sunt cheltuite sume enorme de bani pentru promovarea miscarii ecumenice? Sa fim chiar atat de naivi?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 22:01:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Crestinul adevarat vede in cel de langa el chipul lui Dumnezeu. Asta-i marea noutate?
Punctul de cotitură în privința atitudinii Bisericii mele față de ecumenism a fost Conciliul Vatican II și îndeosebi documentul lui principal pe această temă: Unitatis Redintegratio. Până atunci, primul cuvânt care ne venea în gând când întâlneam un ortodox era "schismatic", iar la adresa unui luteran era "eretic". Nu mai vorbesc de evrei, pentru care devenise consacrat termenul de "perfizi" și de budiști și alții de acest fel, care erau "necredincioși" (infideli). Ateii erau "apostați", iar toate aceste credințe veneau direct de la dracul. Marele și singurul merit al Conciliului Vatican II, primul conciliu care nu a proclamat o dogmă, ci o optică, a fost să vedem partea bună a lucrurilor. Oamenii de alte credințe sunt, acum, văzuți de noi ca oameni în căutarea adevărului. Credințele lor sunt amestecuri, în proporții diferite, de adevăr pe de o parte și de eroare din pricina faptului că nu au beneficiat de revelație pe de altă parte. Asta nu înseamnă că am devenit mai puțini catolici, ori că am socoti că și alte credințe sunt mântuitoare, ori că noi acum credem că Biserica lui Cristos nu mai este Biserica Catolică, ci s-a disipat cumva în sute de cioburi care au aceeași legitimitate, drept care nu ar mai exista necesitatea convertirii. Dar ceva fundamental s-a schimbat: este atitudinea noastră față de ceilalți. În comparație cu acum 100 de ani, îi simțim mult mai aproape, și aici este, zic eu, marea noutate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 22:24:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Se poate observa ca de cand exista ecumenismul (cred ca sunt aproape 100 de ani) nu numai ca nimeni nu prea s-a unit cu nimeni, dar au aparut mult mai multe denominatiuni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 22:29:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se poate observa ca de cand exista ecumenismul (cred ca sunt aproape 100 de ani) nu numai ca nimeni nu prea s-a unit cu nimeni, dar au aparut mult mai multe denominatiuni.
Catalin draga, aparitia ecumenismului nu are nici o legatura cu multitudinea de denominatiuni.
Reducerea bestialitatii la scara planetara a dus la diversificarea religiilor.
Aparitia democratiei, a libertatii de exprimare, a drepturilor omului!
Faptul ca nimeni nu te mai arde pe rug si nu iti mai arde cu bita peste ceafa daca "NU FACI FRUMOS" si nu te mai considera un animal prost si usor manipulabil, daca nu prin vorba atunci prin bataie.
...si este foarte bina asa, mai!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OZN-urile-pareri TunsDiana Generalitati 145 31.07.2012 21:48:29
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04
Inteligenta emotionala - pareri mihailt Generalitati 32 04.04.2009 11:38:47
Pareri, idei pictorul Generalitati 3 12.02.2009 09:34:26