Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.01.2012, 18:12:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
SECTÁNT, -Ă, sectanți, -te s. m. și f. Adept al unei secte religioase.

Vladimir Pustan este pastor ordinat intr-o Biserica Crestina.
El este sectant in aceeasi masura in care este sectant orice pastor intr-o biserica evanghelica sau preot intr-o biserica ortodoxa sau catolica.
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice).
Deci orice grupare religioasa desprinsa din Biserica oficiala este secta. Adepatul gruparii este sectant.
Preotii din Bisericile traditionale nu sunt sectanti. Ei nu s-au desprins de nici o biserica oficiala. Catolicii si ortodocsii s-au despartit, reprezentand doua bisericii, dar nu secte. Ca dpdv al ortodocsilor catolicii sunt eretici si invers e adevarat, dar nu sunt sectanti. Sectanti sunt doar protestantii si neoprotestantii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.01.2012, 19:25:15
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice).
Deci orice grupare religioasa desprinsa din Biserica oficiala este secta. Adepatul gruparii este sectant.
Preotii din Bisericile traditionale nu sunt sectanti. Ei nu s-au desprins de nici o biserica oficiala. Catolicii si ortodocsii s-au despartit, reprezentand doua bisericii, dar nu secte. Ca dpdv al ortodocsilor catolicii sunt eretici si invers e adevarat, dar nu sunt sectanti. Sectanti sunt doar protestantii si neoprotestantii.
Sunt de acord cu d-voastra, imi cer scuze pentru greseala, trebuia scris sectant si nu sectar.

Eu tot nu m-am lamurit in legatura cu acest subiect, am citit si postarile de pe linkul vechi.

Totusi ce s-a intamplat intre timp cu acest preot Pomohaci, pentru ca acest lucru s-a intamplat mai demult nu stiu exact cand, a fost sanctionat macar sau isi face munca in continuare fara nici un avertisment?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2012, 19:30:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Sunt de acord cu d-voastra, imi cer scuze pentru greseala, trebuia scris sectant si nu sectar.

Eu tot nu m-am lamurit in legatura cu acest subiect, am citit si postarile de pe linkul vechi.

Totusi ce s-a intamplat intre timp cu acest preot Pomohaci, pentru ca acest lucru s-a intamplat mai demult nu stiu exact cand, a fost sanctionat macar sau isi face munca in continuare fara nici un avertisment?
Nu s-a întâmplat nimic, Pomohaci este în continuare preot în Moșuni și un fel de guru al unei populații pietiste cu identitate eclezială confuză.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2012, 19:36:53
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu s-a întâmplat nimic, Pomohaci este în continuare preot în Moșuni și un fel de guru al unei populații pietiste cu identitate eclezială confuză.
Toleranta asta excesiva din partea ortodocsilor nu poate sa duca la nimic bun.

As fi curioasa cati preoti ortodocsi au fost invitati sa predice in bisericile neoprotestante.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2012, 19:40:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Sunt de acord cu d-voastra, imi cer scuze pentru greseala, trebuia scris sectant si nu sectar.

Eu tot nu m-am lamurit in legatura cu acest subiect, am citit si postarile de pe linkul vechi.

Totusi ce s-a intamplat intre timp cu acest preot Pomohaci, pentru ca acest lucru s-a intamplat mai demult nu stiu exact cand, a fost sanctionat macar sau isi face munca in continuare fara nici un avertisment?
Normal ca isi continua existenta ca si pana acum. Si nu e singurul. Daca omul cotizeaza unde trebuie poate face ce vrea el. Si asta am auzit-o de la un "popa", ca preot nu pot sa ii spun care se vroia a fi "imbunatatit".
Ciudat e ca genul asta de "show-man-i" reusesc sa prinda. Popa de care spuneam era la moaste de Sf Dimitrie. In primul rand era ortodox. S-a bagat in seama cu altii credinciosi destul de slabi de ingeri pe care ia abramburit de l-ar fi crezut Mesia. Dar el era plin de erezii. Vorbea de numerologie. De cum avea sa vina marele cutremul pe 11.11.2011. Cu nu stiu ce mos pe care il stia el si care mai traise pe aceste :meleaguri" in urma cu vreo 2000 de ani. Dar nu era vorba de reincarcare. Nu. Era vorba de revenire in timp. Care o fi fost diferenta eu nu am inteles. Povestea despre cum are el mir nematerial de la Ierusamin. Nici ce fel de mir nematerial are nu am inteles. Si nici cum putea sa "miruiasca" cu el. Mai avea si mir pentru copii. De parca s-ar face mir pe categorii de varsta. Povestea cum facea el exorcizari. Dar le vorbea naivilor si de o cunostinat a lui cu bioenergie si le-a dat astora si numarul ei de telefon. Atunci ma intrebam: Bine daca vine acum un om care nu prea le are cu biserica si are indoieli in ceea ce priveste credinta ce parere isi face el? "Credinciosii" (desi clar nu sunt asta ci superstitiosii) sunt niste "prostanaci" pe care ii poti manipula foarte usor doar din vorbe si preotii sunt niste "vrajitori" legali. Cum sa mergi la biserica. Asta e pericolul. Ca preotii ori sunt prea din lume, ori sunt prea rigizii cum sunt unii calugari si sunt deconectati de la activitatea curenta, ori sunt niste actori buni care isi fac propriile secte in biserica. Si pentrui cei nu foarte induhovniciti dar care ar vrea totusi sa mearga spre mantuire cine mai ramane?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2012, 19:41:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Toleranta asta excesiva din partea ortodocsilor nu poate sa duca la nimic bun.

As fi curioasa cati preoti ortodocsi au fost invitati sa predice in bisericile neoprotestante.
Fereasca Dumnezeu sa se duca.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2012, 20:08:18
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Normal ca isi continua existenta ca si pana acum. Si nu e singurul. Daca omul cotizeaza unde trebuie poate face ce vrea el. Si asta am auzit-o de la un "popa", ca preot nu pot sa ii spun care se vroia a fi "imbunatatit".
Ciudat e ca genul asta de "show-man-i" reusesc sa prinda. Popa de care spuneam era la moaste de Sf Dimitrie. In primul rand era ortodox. S-a bagat in seama cu altii credinciosi destul de slabi de ingeri pe care ia abramburit de l-ar fi crezut Mesia. Dar el era plin de erezii. Vorbea de numerologie. De cum avea sa vina marele cutremul pe 11.11.2011. Cu nu stiu ce mos pe care il stia el si care mai traise pe aceste :meleaguri" in urma cu vreo 2000 de ani. Dar nu era vorba de reincarcare. Nu. Era vorba de revenire in timp. Care o fi fost diferenta eu nu am inteles. Povestea despre cum are el mir nematerial de la Ierusamin. Nici ce fel de mir nematerial are nu am inteles. Si nici cum putea sa "miruiasca" cu el. Mai avea si mir pentru copii. De parca s-ar face mir pe categorii de varsta. Povestea cum facea el exorcizari. Dar le vorbea naivilor si de o cunostinat a lui cu bioenergie si le-a dat astora si numarul ei de telefon. Atunci ma intrebam: Bine daca vine acum un om care nu prea le are cu biserica si are indoieli in ceea ce priveste credinta ce parere isi face el? "Credinciosii" (desi clar nu sunt asta ci superstitiosii) sunt niste "prostanaci" pe care ii poti manipula foarte usor doar din vorbe si preotii sunt niste "vrajitori" legali. Cum sa mergi la biserica. Asta e pericolul. Ca preotii ori sunt prea din lume, ori sunt prea rigizii cum sunt unii calugari si sunt deconectati de la activitatea curenta, ori sunt niste actori buni care isi fac propriile secte in biserica. Si pentrui cei nu foarte induhovniciti dar care ar vrea totusi sa mearga spre mantuire cine mai ramane?
Aveti foarte mare dreptate. Ce sa mai cerem de la credinciosi daca preotii nu sunt in stare sa fie exemple pentru oameni. Trebuie sa ne socotim norocosi daca intalnim un preot cu vocatie, multi dintre ei merg la teologie din interes material si pentru a se fali cu functia pe care o au.

Este foarte grav ce se intampla dar e foarte multa logica in ceea ce spuneti, daca preotul cotizeaza unde trebuie ramane in functie, asta explica de ce acest om a ramas inca preot si nesanctionat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2012, 20:20:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu este amuzant,ci dezolant...multi inca nu inteleg ca a fi crestin nu se rezuma la niste invataturi,dogme sau ritualuri ce pot diferi de la unii la altii ori o batalie a orgoliilor,ci inseamna traire,iubire hristica,acceptarea si respectarea aproapelui.
Eu cred ca glykys se amuza din cauza opuse, din moment ce nu stiu sa aiba conceptii ecumeniste.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2012, 20:23:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Aveti foarte mare dreptate. Ce sa mai cerem de la credinciosi daca preotii nu sunt in stare sa fie exemple pentru oameni. Trebuie sa ne socotim norocosi daca intalnim un preot cu vocatie, multi dintre ei merg la teologie din interes material si pentru a se fali cu functia pe care o au.
Cu parintele Pomohaci sunt mai multe probleme, a fost un topic cred pe aici. Probabil i nu se face caz pentru ca e foarte cunoscut, daca nu se stie e parintele care canta pricesne.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2012, 20:26:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
In vremurile din urma vor fi unii care vor zice adevarului minciuna si minciunii adevar.
Hai sa incheiem aici ca nu are rost.
Nu are rost sa discutati cu userul penticostalul, devine agresiv daca nu crezi ca penticostalii sunt fratii ortodocsilor. Nu a reusit sa accepte pana acum ca unii ortodocsi ii numesc pe neoprotestanti sectari, de exemplu aproape toti preotii spuneau asa, doar cativa "culte". Niciodata biserica penticostala si sper sa nu aud vreodata un preot sa spuna asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cand au plecat apostolii sa predice calandrin Din Noul Testament 0 20.11.2009 09:16:57
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33