Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2008, 22:50:54
oanna77 oanna77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: bucuresti
Mesaje: 3
Implicit Binecuvantarea..

Ma bucur mult sa gasesc aici o intreaga comunitate de crestini. Am citit mult din ce scrieti aici si pot spune ca sunteti foarte binecuvantati ca aveti atata credinta si vorbiti asa frumos de Dumnezeu.
Eu trec printr-o perioada mai grea, de ceva timp parca mi-am pierdut sensul vietii si bucuria de a trai, in mine s-a facut un gol pe care stiu ca numai Dumnezeu il poate umple, caut cu toate fortele sa se intample asta, dar mi-e greu. La tot pasul apar obstacole, ganduri rele, indoieli si temeri.
Incerc sa citesc Biblia, sa merg la biserica, la preot, sa imi schimb stilul de viata, ma caiesc mult pentru toate pacatele mele, dar nu stiu daca e de ajuns.
Tot ce imi doresc este sa cred cu toata fiinta mea in Dumnezeu si in dragostea Lui pentru mine, si sa ajung sa Il iubesc si eu. Sa cred fara sa ma intreb, fara sa pun la indoiala ce sunt eu si ce caut aici...Asta e cea mai mare binecuvantare pe care o poate avea un om.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2008, 23:53:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanna77 Vezi mesajul
Ma bucur mult sa gasesc aici o intreaga comunitate de crestini. Am citit mult din ce scrieti aici si pot spune ca sunteti foarte binecuvantati ca aveti atata credinta si vorbiti asa frumos de Dumnezeu.
Eu trec printr-o perioada mai grea, de ceva timp parca mi-am pierdut sensul vietii si bucuria de a trai, in mine s-a facut un gol pe care stiu ca numai Dumnezeu il poate umple, caut cu toate fortele sa se intample asta, dar mi-e greu. La tot pasul apar obstacole, ganduri rele, indoieli si temeri.
Incerc sa citesc Biblia, sa merg la biserica, la preot, sa imi schimb stilul de viata, ma caiesc mult pentru toate pacatele mele, dar nu stiu daca e de ajuns.
Tot ce imi doresc este sa cred cu toata fiinta mea in Dumnezeu si in dragostea Lui pentru mine, si sa ajung sa Il iubesc si eu. Sa cred fara sa ma intreb, fara sa pun la indoiala ce sunt eu si ce caut aici...Asta e cea mai mare binecuvantare pe care o poate avea un om.
Draga Oana, bine ai venit ! Citind acest prim mesaj al tau , imi dau seama ca ne-am imbogatit , prin venirea ta, cu un suflet bun , curat , dorinc de hrana duhovniceasca . Citind cele scrise de tine in aces frumos si sensibil mesaj, ma revad pe mine si pe altii de pe acest forum , cu ceva timp in urma. Acest ceva timp , poate insemna ani pentru unii, iar pentru altii luni bune. Sunt sigur ca nvointa ta va da roade . Sa ai nadejde la ce nazuiesti , iar acel loc liber , neumplut cu nimic in viata ta , asa cum spui tu, va fi partea din care iti vei hrani cu cele folositoare restul vietii tale. Important, foarte important Oana, ca ti-ai deschis poarta sufletului catre Cel Datator De Viata .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2008, 23:56:37
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Oanna77, bine ai venit!

Sinceritatea ta spune mult. Am regasit in randurile tale unele nelinisti care ma incearca si pe mine. Nu stiu sa dau sfaturi. Chiar ma feresc sa o fac. Pot sa iti spun ce am facut eu cand m-am trezit singur, plin de pacate, suparat pe mine si dezorientat:

m-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate care este duhovnicul care imi trebuie.

Pentru ca m-am gandit ca singura persoana care ma poate duce acolo unde trebuie sa ajung este duhovnicul. Raspunsul a venit cu mult mai repede decat mi-as fi inchipuit. Apoi incet, cu rabdare, cu multa rabdare si cu nadejde o parte din problemele mele inceput sa se rezolve. Au aparut si altele, de care nu eram constient. Dar acum am langa mine un parinte duhovnic care ma ajuta si pe care incerc sa-l ascult cat mai cu luare-aminte.

Un alt ajutor deosebit l-am simtit venind de aici, de pe forum. Frati si surori carora le pasa. Am invatat mult de la ei si le multumesc cu aceasta ocazie. Ma simt bine impreuna cu ei si imi pare ca ii stiu de mai demult.

Dar, inainte de toate, decisiva a fost intalnirea cu scrierile despre Parintele Arsenie Boca.

As fi vrut sa te pomenesc in rugaciunile mele dar, nu stiu care iti este numele de botez. Este un topic recent unde ne-am spus numele unii dintre noi. Daca vrei sa ni-l spui: http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=4942

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2008, 00:41:07
oanna77 oanna77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: bucuresti
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc din suflet pentru vorbele voastre!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2008, 00:43:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanna77 Vezi mesajul
Ma bucur mult sa gasesc aici o intreaga comunitate de crestini. Am citit mult din ce scrieti aici si pot spune ca sunteti foarte binecuvantati ca aveti atata credinta si vorbiti asa frumos de Dumnezeu.
Eu trec printr-o perioada mai grea, de ceva timp parca mi-am pierdut sensul vietii si bucuria de a trai, in mine s-a facut un gol pe care stiu ca numai Dumnezeu il poate umple, caut cu toate fortele sa se intample asta, dar mi-e greu. La tot pasul apar obstacole, ganduri rele, indoieli si temeri.
Incerc sa citesc Biblia, sa merg la biserica, la preot, sa imi schimb stilul de viata, ma caiesc mult pentru toate pacatele mele, dar nu stiu daca e de ajuns.
Tot ce imi doresc este sa cred cu toata fiinta mea in Dumnezeu si in dragostea Lui pentru mine, si sa ajung sa Il iubesc si eu. Sa cred fara sa ma intreb, fara sa pun la indoiala ce sunt eu si ce caut aici...Asta e cea mai mare binecuvantare pe care o poate avea un om.
Oanna, bine ai venit pe forum. Starea ta corespunde cu inceputul pocaintei. Nu trebuie sa deznadajduiesti atata vreme cat in tine este prezenta constiinta pacatoseniei. Sunt oameni care s-au familiarizat cu pacatul si nu mai constientizeza starea pacatoasa. In urma nevointei tale vei simti bucuria fiului risipitor, in starea caruia ne regasim multi inainte de indreptare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2008, 12:40:00
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Bine ai venit Oana77.
Sa-ti ajute Dumnezeu sa treci peste toate incercarile si necazurile vietii, sa te indrume spre calea mantuirii pe care o cautam cu totii.
Credinta face totul posibil...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2008, 14:38:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"In mine s-a facut un gol pe care stiu ca doar Dumnezeu il poate umple"
Am simtit si eu la un moment dat cam acelasi lucru,nu pot sa dau sfaturi dar,atunci cand vei avea multe ispite sa stii ca esti sub puterea harului.Daca acestea vin,sa dam multumire lui Dumnezeu, caci ele ne ajuta sa inaintam duhovniceste.
Drumul credintei este drumul crucii si este plin de durere si de suferinta.
Multi dintre noi vrem sa avem viata curata dar atunci cand apar greutatile si suferintele ne lepadam de toata nevointa, pentru putina bucurie lumeasca sau pentru slava desarta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2008, 15:19:05
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Pt pactele pe care le-ai facut Dumnezeu te iarta daca te caiesti cu sinceritate!Dar tu iti vei gasi linistea, doar atunci cand vei avea puterea sa nu repti greselile si cand vei gasi un sens crestin vietii tale!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinajul si binecuvantarea Marius22 Generalitati 2 30.09.2010 15:19:14
Binecuvantarea parinteasca cojanete Intrebari utilizatori 5 06.04.2010 18:20:46
binecuvantarea o_copila Generalitati 5 28.07.2009 11:38:40
casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu luciamanta Nunta 4 09.12.2008 22:51:56
BINECUVANTAREA iosif Pocainta 76 10.07.2008 13:26:19