Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2009, 15:24:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sphia exista schituri romanesti pe Athos care nu tin de BOR desi calugarii de acolo in majoritatea lor au fost calugari in tara mult timp . La fel exista biserici romanesti in strainatate care nu tin nici ele de BOR. Aceste biserici sint sub ascultarea Mitropoliei de care tin dar fac slujbele in limba romana. Nu au mai multa legatura cu BOR decit au alte biserici ortodoxe de alta limba decit romana. Acesti preoti sint fie hirotoniti aici fie au fost de mult cindva in Romania (si au "evadat" din lagarul comunist sau au fost explulzati)
Duhovnicul meu are 3 parohii in 3 orase din Germania aflate la sute de Km distanta. Cit ii este de greu trebuie sa-l intrebi pe el, eu stiu ca sint multumit de serviciile lui dar pentru ca datorita distantei asi putea participa doar la 2 Liturghii pe luna, sint bucuros ca am posibilitatea de a merge si la slujbele bisericii aflate sub BOR. Nu sint singurul si nu deranjaza nici pe duhovnicul meu, nici pe cel sub BOR faptul acesta.
Intrebarea ta cu mai multi preoti trimisi din tara.
Unul singur din cei din Germania (al nostru, o spun cu oarecare mindrie) are salariu pe care-l primeste din donatia lunara benevola de la enoriasi, restul trebuie sa se descurce cum pot. CAm citi preoti crezi ca vor sa vina in Germania sa lucreze o munca nécalificata in timpul saptaminii (ca altfel moare si el si familia de foame)si sa fie preot duminica? Si cam citi bani crezi ca aduna duminica din pomelnice? O parohie intr-un orasel mic inseamna cel mult 50 de oameni la Liturghie.Iar daca te gindesti ca un preot cu o parohie in tara (una modesta) are vila, masina, plus respectul de a fi preot, cum nu o sa aibe in diaspora, cred ca raspunsul vine de la sine.
Acum citiva ani am primit ajutor de la statul roman pentru a cumpara biserica. Nu stiu daca se mai acorda inca si depinde mult de cine e la conducere, de situatia financiara si nu in ultimul rind de preotul care trebuie si sa aibe relati si sa-si doreasca cu tot sufletul construirea/cumpararea unei biserici.
Salut bmd,daca nu e indiscret, in ce oras stai? (daca e indiscret scuza-ma, sau daca nu vrei sa faci publica chestia asta si nu ai nimic impotriva poti sa imi scrii mesaj privat) Ma intereseaza pentru ca si eu am stat in Germania si am mullti prieteni.. Avem acolo si o organizatie de tineret panortodoxa, poate te intereseaza.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.05.2009, 16:18:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@bmd
Tu ai dreptate cumva, dar eu tocmai asta vreau sa aflu si vad ca este neclar si la voi (aici in forum):
Ori primesc preotii ajutor financiar (salariu) din tara si atunci poate pot fi trimisi mai multi in conditiile astea, ori nu primesc, si atunci sigur ca nu este dispus sa vina nimeni?
Ca sa-i plateasca o parohie este aproape imposibil, sau ar trebui sa fie acei oameni f.bogati.
Din pacate, si asta este problema mare, este cum spuneti voi, ca nu au timp preotii. Adica au de umblat la mai multe biserici si nu tin decat decat cateva slujbe si nu au timp nici sa se implice mai mult in parohie (ca duhovnic, sa ajute oamenii etc.)
E si problema bisericii, ca lacas, pentru ca trebuie in unele locuri s-o imparta cu alte comunitati si atunci sunt discutii cu timpul alocat si cu cheltuielile. Mai nou se cere si chirie pe locas.
Voi cum ati putut sa cumparati biserica? Am vazut si eu pe net, ca unele comunitati si-au cumpart biserica.

@Fani - interesant ce spui tu. Cam asa este. Sunt platiti preotii de statul german sau belgian? Intra-devar nici preotii nu sunt prea uniti in diaspora, BOR nu este prea unita si activa acolo.

In alta odrine de idei, interesant este si faptul ca totusi preotul este f.important in diaspora, pentru ca in jurul sau si al bisericii se aduna comunitatea.
In tara, te duci la biserica, ai serviciu, prieteni, familie, duhohvnic, biserica in fiecare zi deschisa. In diaspora oamenii sdunt singuri, au probleme si acolo, la preot si la biserica gasesc ajutor, alti oameni cu care sa comunice.
Si daca preotul nu are timp si nu este platit, este greu...
Oricum va multumesc ca mi-ati impartasit din experienta voastra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.05.2009, 16:23:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@bmd
@Fani - interesant ce spui tu. Cam asa este. Sunt platiti preotii de statul german sau belgian? Intra-devar nici preotii nu sunt prea uniti in diaspora, BOR nu este prea unita si activa acolo.

In alta odrine de idei, interesant este si faptul ca totusi preotul este f.important in diaspora, pentru ca in jurul sau si al bisericii se aduna comunitatea.
In tara, te duci la biserica, ai serviciu, prieteni, familie, duhohvnic, biserica in fiecare zi deschisa. In diaspora oamenii sdunt singuri, au probleme si acolo, la preot si la biserica gasesc ajutor, alti oameni cu care sa comunice.
Si daca preotul nu are timp si nu este platit, este greu...
Oricum va multumesc ca mi-ati impartasit din experienta voastra.
Si eu iti multumesc. Tu in ce oras stai (tot asa, daca e secret scuza-ma, si poti sa imi scrii prin mesaj privat)? Eu iubesc Germania si ma simt inca foarte legata de ce se intampla acolo. Daca stai pe undeva aproape de unde stateam eu te pot pune in legatura cu grupul nostru de ortodocsi de acolo, daca vrei.

In Belgia, preotii ortodocsi sunt platiti de stat pentru ca Biserica Ortodoxa (in intregime) este recunoscuta ca una din religiile de stat. In Gremania nu.

Aici la Bruxelles este si o parohie romana foarte buna si activa, de admirat cate se fac.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.05.2009, 16:36:16
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia un preot adevarat se duce tocmai acolo unde nu vrea nimeni un sat pierdut de lume sau in diaspora. Banii n-ar trebuii sa fie hotaritori ca doar sint alte meserii mai banoase, hotaritor ar trebuii sa fie cit de mult poti tu ajuta ca preot la mintuirea oamenilor. Desigur necesita un pic de "nebunie" dar fara ea nu se poate sa fi crestin, darmite preot bun.
Acum treaba asta cu timpul este f. relativa. Am un calugar aflat f. departe cu care vorbesc f. rar si cu care ma intilnesc si mai rar dar ajutorul lui se simte in viata mea si daca nu stam tot timpul impreuna.
In diaspora omul este invatat sa se descurce singur asa ca preotul nu-i chemat de obicei pentru orice lucru iar pt spovedanie, un maslu, o rugaciune isi gaseste fiecare timp.
Noi am stat citiva ani intr-o biserica catolica (fara sa platim ceva) apoi cind am avut ocazia am cumparat o biserica in rate (mai platim si acum) au mai venit ajutoare de la statul roman, de la intreprinderi germane, de la oameni mai instariti.... Biserica aflata sub jur. Mitropoliei grecesti este si acum intr-o biserica protestanta (facem Liturghia dupa ei, nu ne cer bani, e greu dar este mai greu fara Liturghie)
Adunatul in jurul bisericii/preotului eu nu o vad deloc ca avantaj. Dimpotriva! Exista f. mult duh lumesc care se strecoara in biserica datorita amestecului dintre credinta si sentimentul national. Un hram devine cel mai ades un bal.... Iar ajutorul intre romanii sincer eu unul n-am auzit de asa ceva.Nu cunosc caz in care un roman sa fi adus in firma lui un alt roman; si daca or fi sint exceptii!
Esti preoteasa cumva?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.05.2009, 17:03:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Bmd, da ai dreptate cu romanii.
In legatura cu unirea in jurul preotului este totusi o problema. Oamenii se intalnesc la biserica. Si nu ma gandeam neaparat la baluri sau petreceri, ci la lucruri mai utile: scoala/gradinita romaneasca, revista, biblioteca, etc.
Da, e bine ca ati putut cumpara biserica. Inteleg ca acum nu mai depindeti de nimeni.
Sa auzi tot timpul ca nu sunt bani, ca nu vor mai fi slujbe, ca se pierde biserica, ca nu se poate aia, sau ailalta, este apasator. Si asta cand tu te duci la biserica sa uiti de lume si de greutati.
Si nu, nu sunt preoteasa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2009, 17:20:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=sophia;134474]
Ori primesc preotii ajutor financiar (salariu) din tara si atunci poate pot fi trimisi mai multi in conditiile astea, ori nu primesc, si atunci sigur ca nu este dispus sa vina nimeni?



Voi cum ati putut sa cumparati biserica? Am vazut si eu pe net, ca unele comunitati si-au cumpart biserica.

QUOTE]


In SUA si Canada, preotii care au venit in decursul anilor au fost simpli emigranti cu familia, cu sotii si copii dupa ei fara sa fie platiti de nimeni( in unele cazuri mai rare trimisi de securisti, dar demascati cu promptitudine si trimisi la plimbare sa-si cistige existenta din altceva)
Acesti simpli emigranti absolventi ai Institutelor de Teologie de prin tara, au stat "ilegal" de BOR, conf definitiei lui Marius insa acest detaliu nesemnificativ la 10 000 de Km de Ro. a fost inlaturat imediat dupa ce si-au rezolvat aparteneta la Arhiepiscopia de America si Canada care le-a aprobat sa-si deschida biserica unde or vrea in Toronto, evident fara nici o stependie ci doar cu binecuvintarea lor imbelsugate(Dumnezeu sa-i pazeasca si sa-i binecuvinteze)...si asa au inceput sa slujeasca duminicile prin parcuri, dupa care, mai tirziu, au aranjat prin minsterul cultelor sa li se acorde timp de slujire in sali de baschet sau in biblioteci...ei inca neavind bani sa inchirieze o biserica... dupa care incet dar sigur au inceput sa se stringa bani..s-au inchiriat biserici goale,...au fost cumparate terenuri mai tirziu si asa au ajuns cu ajutorul lui Dumnezeu si DIN FORTELE PROPRII, nu de la Bucuresti...sa-si ridice si bisericile lor...iar intr-un tirziu...au renegociat si apartenenta la BOR prin IPS-tii care au inceput sa fie trimisi de la Bucuresti...cam asta este istoria celor de dupa ocean

Toti din cei amintiti au muncit pe brinci pentru intretinerea familiilor lor, iar duminica tineau Liturghii...iar mai tirziu cind bugetul si incasarile saptaminale a crescut destul de mult consiliile parohiale au hotarit ca preotii pot renunta la munca si astfel pot fi prezenti zilnic in biserica stabilindu-le un salariu decent.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.05.2009, 17:48:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu ma gandeam neaparat la baluri sau petreceri, ci la lucruri mai utile: scoala/gradinita romaneasca, revista, biblioteca, etc.
Pai poate la altii functioneaza, dar la noi scoala romaneasca cam tuseste iar cind am de ales intre a trimite copilul la scoala sau a-l tine la Liturghie..... In plus copilul care nu invara romaneste de acsea nu invata in 2 ore duminica! Revista a fost la inceput gratuita, apoi pe bani acum...nu mai e de loc. Biblioteca sta plina si necitita.
Cum spuneam adesea te intrebi daca romanii nu vin pentru altele decit pt Dumnezeu la biserica.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa auzi tot timpul ca nu sunt bani, ca nu vor mai fi slujbe, ca se pierde biserica, ca nu se poate aia, sau ailalta, este apasator..
Cam cum crezi ca-i cind auzi duminica de duminica "mai dati bani sa terminam fresca, nu mai fiti asa zigirciti uita ala a dat atita!! Traiasca si sa-i dam o cruce patriarhala? Care mai platiti un m de fresca?!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.05.2009, 17:53:43
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si asa au inceput sa slujeasca duminicile prin parcuri, dupa care, mai tirziu, au aranjat prin minsterul cultelor sa li se acorde timp de slujire in sali de baschet sau in biblioteci...ei inca neavind bani sa inchirieze o biserica...
Andrei, ce fel de slujbe se tineau in aer liber? Ai asistat personal la o astfel de slujba? Este uimitor ( in sensul bun! asta imi dovedeste ca dragostea pentru slujire inca exista!! orinde ai fi)!! Insa ceea ce tu spui aici este in contradictie cu mentalitatea ortodocsilor romani ce au judecat o slujba de Inviere savarsita pe plaja. Nu Sfanta Liturghie, ci doar slujba de Inviere. Te rog povesteste-ne putin si nou celor din RO in ce constau aceste slujbe, prin parc, sala de sport.etc..
Multumesc anticipat!
sper ca nu se va supara Sophia..Multumesc si tie S. oricum, de intelegere!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.05.2009, 18:36:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul

Cam cum crezi ca-i cind auzi duminica de duminica "mai dati bani sa terminam fresca, nu mai fiti asa zigirciti uita ala a dat atita!! Traiasca si sa-i dam o cruce patriarhala? Care mai platiti un m de fresca?!!!
Stiu ca suna jenant cid o fac in fata tuturor, insa din ce am vazut astia sunt preotii BIVOLI( in sens constructiv, ziditor) care duc la bun sfirsit constructia bisericii nu cei idealisti, visatori, altruisti si cu capul in nori care calca pe virfuri
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2009, 18:45:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Liturghie la cosul de baschet

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei, ce fel de slujbe se tineau in aer liber? Ai asistat personal la o astfel de slujba? Este uimitor ( in sensul bun! asta imi dovedeste ca dragostea pentru slujire inca exista!! orinde ai fi)!! Insa ceea ce tu spui aici este in contradictie cu mentalitatea ortodocsilor romani ce au judecat o slujba de Inviere savarsita pe plaja. Nu Sfanta Liturghie, ci doar slujba de Inviere. Te rog povesteste-ne putin si nou celor din RO in ce constau aceste slujbe, prin parc, sala de sport.etc..
Multumesc anticipat!
sper ca nu se va supara Sophia..Multumesc si tie S. oricum, de intelegere!
Am asistat la una in parc care s-a continuat cu gratare iar vara se mai tin ocazional chiar daca exista o biserica...si foarte bine, ..asi asa s-au strins fonduri incet incet,...bere, mititei, cipsuri, cola

..ideea este ca se instaleaza provizoriu un altarel, cu icoana Maicii Domnului, a Mintuitorului, steaguri, cruci, si faci Liturghie
In cazul salii de baschet, atirni icoana Mintuitorului de inelul de baschet, celelalte dispozitive pe linga si-i dai bataie inainte Jenica... cu slujba, iar daca preotul este vinos si cu har, ii copleseste pe toti cu vocea lui si toata lumea este fericita...cam asta este..o biserica ambulanta si nu-i nimic rau in asta...

ca doar si Hristos s-a nascut intr-un grajd
Piinea a frint-o intr-un hambar
Predicile le spunea citeodata pe malul riurilor...deci si pe nisip la mare se poate
Totul se poate cind exista credinta si dorinta DE BINE Jenica!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cei din diaspora - cum este cu strana la voi? sophia Muzica Bisericeasca 22 30.06.2011 16:11:41
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 18:15:08
Românii ortodocși din diasporă, în pelerinaj la mânăstirile moldave cristiboss56 Generalitati 4 19.04.2009 12:03:37