Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.03.2012, 10:58:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Credem in interpretarea oamenilor, daca ai fi deschis posibilitatii ti-ai da seama ca cele doua teorii nu se contrazic de fapt; ar trebui doar adaptata interpretarea anterior mentionata pentru ca in ultimii 2000 de ani am mai aflat cate ceva.
Dar de ce sa fac eu pace intre o carte care este buna asa cum este si intelepciunea omului de sub soare care crede ca tot ce exista e natural si poate fi explicat si care nu are un loc pentru un Creator ? Mie mi se pare si mai rea combinatia intre cele 2 " teorii ".Daca tu reusesti sa le impaci e treaba ta.
  #32  
Vechi 21.03.2012, 11:19:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
fiintele vii evolueaza pe parcursul a milioane de ani, de cele mai multe ori ca adaptare la modificari la nivel planetar. spre exemplu, daca oamenii nu ar mai gasi mancare pe uscat si ar exista doar in apa ar incepe sa exerseze submersia si asta ar avea ca rezultat prelungirea duratei in care omul poate rezista sub apa de la minute la zeci de minute (in milioane de ani). Tot in milioane de ani poate si plamanii s-ar mari, si eventual modifica, pentru ca ar fi fortati.
E un punct de vedere, de fapt de asta am deschis topicul. Si nu contrazice absolut nimic, de fapt.
dragul meu amic, astea sunt vorbe. Sunt dovezi la ceea ce zici? Oamenii care locuiesc la polul nord sau in siberia au evoluat cumva fata de noi sau cel putin diferit fata de oamenii care locuiesc in desert? Si omul (omul rational-homo sapiens), conform stiintei, a aparut acum multe milioane de ani si totusi nu a mai evoluat. De ce? Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 21.03.2012 at 11:23:00.
  #33  
Vechi 21.03.2012, 11:27:32
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dragul meu amic, astea sunt vorbe. Sunt dovezi la ceea ce zici? Oamenii care locuiesc la polul nord sau in siberia au evoluat cumva fata de noi sau cel putin diferit fata de oamenii care locuiesc in desert? Si omul (omul rational-homo sapiens), conform stiintei, a aparut acum multe milioane de ani si totusi nu a mai evoluat. De ce? Doamne ajuta!
Da, din cate am observat cu cat te apropii de ecuator cu atat oamenii au pielea mai inchisa la culoare. Nu crezi?
  #34  
Vechi 21.03.2012, 12:14:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Da, din cate am observat cu cat te apropii de ecuator cu atat oamenii au pielea mai inchisa la culoare. Nu crezi?
[
Interesanta observatie dar ce are a face cu evolutia ? Ei ne spun ca santem urmasii unei Eve mitocondriale care a trait in Africa acum sute de mii de ani deci logic ar fi ca ne-am spalacit noi nu s-au innegrit ei.
  #35  
Vechi 21.03.2012, 12:14:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Da, din cate am observat cu cat te apropii de ecuator cu atat oamenii au pielea mai inchisa la culoare. Nu crezi?
si asta insemna evolutie? Insemna adaptate la mediu si clima. Si animalele polare sunt de culoare alba in comparatie cu cele care nu locuiesc in zonele reci. Dar in afara de culoare pielii la om, respectiv a blanei la animale, nu sunt cu nimic superioare celorlalti oameni (animale). Evolutie insemna superior, ceva in plus fata de celalalt. Faptul ce un om are culoare neagra a pielii, este ceva superior fata de omul care are culoarea alba a pielii? Nu cred. Deci unde este evolutia? Doamne ajuta!
  #36  
Vechi 21.03.2012, 12:15:13
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
[
Interesanta observatie dar ce are a face cu evolutia ? Ei ne spun ca santem urmasii unei Eve mitocondriale care a trait in Africa acum sute de mii de ani deci logic ar fi ca ne-am spalacit noi nu s-au innegrit ei.
da, exact. mai putin soare => piele mai alba.
  #37  
Vechi 21.03.2012, 12:16:57
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si asta insemna evolutie? Insemna adaptate la mediu si clima. Si animalele polare sunt de culoare alba in comparatie cu cele care nu locuiesc in zonele reci. Dar in afara de culoare pielii la om, respectiv a blanei la animale, nu sunt cu nimic superioare celorlalti oameni (animale). Evolutie insemna superior, ceva in plus fata de celalalt. Faptul ce un om are culoare neagra a pielii, este ceva superior fata de omul care are culoarea alba a pielii? Nu cred. Deci unde este evolutia? Doamne ajuta!
Nu am folosit pana acum cuvantul superior. Ma refer la evolutie in sensul de modificare. La adaptare ma refer si eu, vezi mai sus.
  #38  
Vechi 21.03.2012, 12:23:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
da, exact. mai putin soare => piele mai alba.
Ar fi o teorie daca nu ar exista eschimosii .Nu prea arata mai albi ca Norvegienii .
  #39  
Vechi 21.03.2012, 12:33:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladstejaru Vezi mesajul
Nu am folosit pana acum cuvantul superior. Ma refer la evolutie in sensul de modificare. La adaptare ma refer si eu, vezi mai sus.


EVOLÚȚIE ~i f. 1) la sing. Modificare treptată a calității spre un nivel superior; dezvoltare. ~a speciilor. 2) Curs al unei acțiuni, al unui proces; desfășurare. ◊ În ~ în curs de dezvoltare. 3) (despre avioane, nave) Mișcare largă (mai ales circulară) în jurul unui punct fix. 4) (despre trupe militare) Schimbare de poziție; regrupare tactică și strategică; manevră. 5) (despre sportivi, artiști) Prezentare în fața publicului. [G.-D. evoluției] /<fr. évolution, lat. evolutio, ~onis

Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Dupa cum vezi evolutie inseamna modificare spre un nivel superior. O fiinta care evolueaza este superioara celei care nu evolueaza. Logic nu? Doamne ajuta!
  #40  
Vechi 21.03.2012, 12:45:57
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
EVOLÚȚIE ~i f. 1) la sing. Modificare treptată a calității spre un nivel superior; dezvoltare. ~a speciilor. 2) Curs al unei acțiuni, al unui proces; desfășurare. ◊ În ~ în curs de dezvoltare. 3) (despre avioane, nave) Mișcare largă (mai ales circulară) în jurul unui punct fix. 4) (despre trupe militare) Schimbare de poziție; regrupare tactică și strategică; manevră. 5) (despre sportivi, artiști) Prezentare în fața publicului. [G.-D. evoluției] /<fr. évolution, lat. evolutio, ~onis

Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Dupa cum vezi evolutie inseamna modificare spre un nivel superior. O fiinta care evolueaza este superioara celei care nu evolueaza. Logic nu? Doamne ajuta!
Cred ca definitia se refera la superioritate in "fitness for purpose" daca stii expresia, nu superioritatea absoluta, alb/negru de care spuneai tu.
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45