Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2009, 16:17:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit cunoasterea binelui si al raului

4. Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri! 5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".


Va spun cum interpretez eu partea asta. Mi se pare ca inainte de a pacatui, oamenii nici macar nu stiau ce e ala rau. De aceea nu aveau cunostinta binelui si al raului. Ca pestele care se afla in apa si nu stie ca e in apa, ca numai apa o cunoaste. Am ajuns la interpretarea asta deoarece toate pacatele si patimile mele m-au dus la o cunoastere pe care as fi vrut sa n-o am niciodata. Si cu cat am mai multe pacate, cu atat mai bine vad raul din ceilalti, pentru ca il cunosc, si ii judec.
Cum se interpreteaza pasajul asta?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2009, 16:49:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A spus in mod ironic ca "veti cunoaste binele si raul". Omului i se pare ca placerea celor sensibile, pe care o gusta, sau cele sensibile insesi constituie adevaratul bine. Si tinand seama de aceasta parere viitoare a omului, Dumnezeu numeste cu anticipatie pomul din care va gusta el, in sens ironic, pom al cunostintei binelui si raului. E bine sa fim atenti si la expresia "se vor deschide ochii". Asta nu inseamna ca Adam umbla precum un orb prin rai. Ochii care se vor deschide, sunt ochii simtirii. Asa se face ca dupa Inviere, multi nu-L vor recunoaste pe Hristos, desi petrecusera cu El multa vreme.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2009, 17:15:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, nici eu nu cred ca putem cunoaste ceva ce nu experimentam in cel mai direct mod cu putinta. Cu toate acestea, este bine sa ne ferim de pacat fara a'l mai experimenta, ci doar in baza credintei si increderii in cei cu viata aleasa, care au fugit de el.

Nu este nevoie sa ne drogam, ca sa ne fie teama de droguri si sa fugim de ele. Tot asa, nu a fost nevoie ca parintii din pustie si sfintii sa experimenteze toate nenorocirile de patimi trupesti (desfranari de tot felul) ca sa lupta contra lor si sa predice ferirea de ele.

Omul putea cunoaste binele si raul si fara sa cada in pacat. Eu asa cred. Faptul ca abia dupa ce a calcat porunca, omul a inteles mai bine pacatul se datoreaza faptului ca acest lucru i'a grabit cunoasterea, care ar fi venit la vremea potrivita.

[COLOR=darkred]Daca omul nu ar fi putut cunoaste binele si raul, fara a cadea mai intai in pacat, aceasta l'ar face pe Dumnezeu nedrept si constrangator la pacat, spre a putea ajunge la asemanarea cu Sine, adica la cunoasterea binelui si a raului, omul fiind nevoit sa treaca prin pacat !!![/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2009, 23:49:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos spus Dorin, omul putea cunoaste binele si raul fara a cadea in pacat. Dar a cazut! Postarea ta imi aminteste de acel copil ( nu mai stiu numele lor) crescut intr-un mediu virtuos. Traia ca un inger pe pamant, era fara de pacat ..cum il vedea batranul sau. Pe la 20 de ani a murit si intr-o noapte i s-a arata batranului. Era in Iad! Plangand batranul se roaga nopti la rand sa ii arate de ce acolo, toata viata sa a trait ca un inger in trup. Atunci a auzit un glas. Toate l-ai invatat avvo..dar smerenia ai uitat-o! Caderea din punctul meu de vedere "lamureste credinta". Nimic nu iti arata mai bine cat de slab si nimic esti decat [COLOR=Red]propria-ti cadere[/COLOR].. Poti citit toate tratatele de teologie, poti duce o viata desavarstita, poti simti ca stai pe palmele Stapanei, daca nu iti vezi nimicnicia...mergi la Iad precum copilul. Ori teama de Iad nu ai ai decat prin cadere. Daca gresesc Doamne iarta-ma!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2009, 10:05:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Caderea din punctul meu de vedere "lamureste credinta". Nimic nu iti arata mai bine cat de slab si nimic esti decat [COLOR=red]propria-ti cadere[/COLOR]. Poti citit toate tratatele de teologie, poti duce o viata desavarstita, poti simti ca stai pe palmele Stapanei, daca nu iti vezi nimicnicia... mergi la Iad...
Adevarat. Pana nu cadem in pacatul X, nu vom putea iubi cu adevarat si ne'judeca pe cei care sunt tinuti de pacatul X. Cat de usor e sa spui "ala s'a imbatat" sau "ala a cazut in pacat cu ala'lalt". Insa abia cand te vei imbata si tu, ori cand vei cadea in pacat cu altcineva, vei intelege cu adevarat esenta ne'judecarii celorlalti.

Cum spuneam si mai sus, nu este nevoie sa cadem in toate pacatele pentru a ne feri de ele sau pentru a nu le mai judeca atunci cand le vedem in altii. Insa, din marea Sa iubire de oameni, Dumnezeu ingaduie diavolului sa ne ispiteasca, iar la cat de neintariti suntem, adesea cadem. Abia apoi ne vom da seama ca prin acea cadere ni s'a aratat mila lui Dumnezeu, adica abia experiind slabiciunea proprie, nu vom mai judeca slabiciunea aproapelui.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2009, 11:42:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
4. Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri! 5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".


Va spun cum interpretez eu partea asta. Mi se pare ca inainte de a pacatui, oamenii nici macar nu stiau ce e ala rau. De aceea nu aveau cunostinta binelui si al raului. Ca pestele care se afla in apa si nu stie ca e in apa, ca numai apa o cunoaste. Am ajuns la interpretarea asta deoarece toate pacatele si patimile mele m-au dus la o cunoastere pe care as fi vrut sa n-o am niciodata. Si cu cat am mai multe pacate, cu atat mai bine vad raul din ceilalti, pentru ca il cunosc, si ii judec.
Cum se interpreteaza pasajul asta?
Parerea mea este ca A&E pacatuiau si inainte de minca marul, doar ca habar nu aveau de asta
Dar, mai ales, stiu ca marul avea un vierme.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2009, 12:08:53
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Parerea mea este ca A&E pacatuiau si inainte de minca marul, doar ca habar nu aveau de asta
Dar, mai ales, stiu ca marul avea un vierme.
Pai e parerea ta, eu am spus parerea mea.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2009, 12:21:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pai e parerea ta, eu am spus parerea mea.
Da, in religie poti doar sa-ti dai cu parerea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2009, 16:18:58
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, in religie poti doar sa-ti dai cu parerea
Sigur ca da! Exact ca si oriunde in stiinta cu exceptia aritmeticii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2009, 20:37:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
4. Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri! 5. Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul".


Va spun cum interpretez eu partea asta. Mi se pare ca inainte de a pacatui, oamenii nici macar nu stiau ce e ala rau. De aceea nu aveau cunostinta binelui si al raului. Ca pestele care se afla in apa si nu stie ca e in apa, ca numai apa o cunoaste. Am ajuns la interpretarea asta deoarece toate pacatele si patimile mele m-au dus la o cunoastere pe care as fi vrut sa n-o am niciodata. Si cu cat am mai multe pacate, cu atat mai bine vad raul din ceilalti, pentru ca il cunosc, si ii judec.
Cum se interpreteaza pasajul asta?
Interpretarea Sfintilor Parinti se refera la un mod existential, la verbul "a fi" nu la verbul "a cunoaste". In urma pacatului apare un mod ambiguu de existenta omul nu se mai impartaseste de bine, raul imbraca haina binelui- de aceea pomul se numeste al cunostintei binelui si raului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COPACUL CUNOSTINTEI binelui si raului. gavriil Din Vechiul Testament 135 03.06.2010 14:23:58
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 23:04:42
Ce inseamna "cunoasterea binelui si a raului"? mq Generalitati 27 23.01.2007 07:11:16