Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.06.2009, 23:52:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul
Emanuel, cu tristete constat, ca tu esti cel bolnav de rautate....
Din pacate in ceea ce priveste crucea, are dreptate Emanuel. Daca citesti tot topicul, vei gasi si ce inseamna fiecare gest pe care il faci facandu-ti cruce.
Este doar parerea ta ca Emanuel este bolnav de rautate; dar nu uita ca ai judecat.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.06.2009, 00:07:57
ciurez ciurez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ciurez
Unhappy De ce atata inversunare ?

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
crucea catolica de la stanga la dreapta este eretica si atata ... nu mai avem ce discuta ... daca era buna era valabila si la ortodocsi ... catolicii nu aveau de ce sa inventeze o alta cruce decat cea ortodoxa pe care si au avut-o in primul mileniu ... au inventat alta cruce din mandrie ca sa nu fie la fel ca ortodocsii ... in plus blestemata de cruce catolica se face unind toate degetele mainii drepte ceea ce simbolizeaza eretica dogma cum ca noi ne rugam firii dumnezeiesti si nu persoanelor sfintei treimii ... erezia asta ca credinciosul se roaga firii si nu persoanelor se bazeaza pe alta erezie , cea a lui filioqve ... asta sa stie catolcii : crestinul nu se roaga firii ci are o rugaciune personala , fata catre fata , se roaga PERSOANEI dumnezeiesti ...
Acest teribil Emanuel, care considera ca detine adevarul absolut , care-i face pe toti eretici in stanga si-n dreapta, si mai si proclama "nu mai avem ce discuta" ......

Domnule Emanuel, vedeti-va d-voastra confratii moldoveni , adica incepeti cu dansii judecata si apoi infierati pe altii........cate nenorociri se intampla acolo ?
E suficient sa urmarim stirile zilnic sa vedem ca acolo e prapad.
Iar fanatismul asta religios iar nu-i a buna.
Nu e treaba mea sa judec crucea catolicilor, nu e treaba mea sa judec cum tin ei postul....
Daca ne petrecem timpul judecand, nu mai avem timp sa ne rugam , nici sa facem fapte bune.
Este ft bine sa ne aparam religia, dar nu sa atacam aiurea .

Haideti sa admitem adevarul, si anume ca la noi, la ortodocsi , sunt ft multi care tin posturile cu strictete si apoi , ft "crestineste" , fac porcarii in viata de zi cu zi, gandesc de rau sau se cearta cu propriile rude.
Nu suntem nici noi perfecti, si nu vreau sa fiu inteleasa gresit, ceea ce am zis nu este valabil pt toata lumea, cum si -n Moldova sunt si oameni de bine.
Ideea ar fi sa facem curatenie intai in propria ograda.

Ori aici ce facem? Vad ca ne intoarcem la razboaiele religioase....ce trist !

Am citit inclusiv Subiectul "paste fericit pt fratii catolici" .....si acolo s-a ajuns tot la atacuri......
Chiar nu ne putem abtine?
Nu va cere nimeni sa simpatizati cu catolicii si nici nu trebuie, dar va rog, ajunge !

Un om de cultura va admite si respecta ca atare alte culturi si rituri .
Le va cerceta , isi va vedea de drumul sau si le va tolera . ( nu simpatiza sau imbratisa) .

Chiar la ortodocsi sunt destule diferente la slujbe- dupa obiceiul locului etc.
Am discutat cu mai multi preoti si am constatat ca nu reusesc nici ei sa se puna totalmente de acord cu micile detalii din rituri si traditii.

Eu nu mi-as permite sa spun public altora , de alta religie, fie ei hindusi , iudaici sau catolici ca religia mea este singura cale dreapta, perfecta sau ca restul, adica ei, sunt toti eretici. Chiar nu mi-as permite.
In alte tari, pentru astfel de postari, ati avea mari porbleme cu justitia, nu s-ar permite asa ceva.

De ce sa ma erijez eu in judecatorul altora?
Universul e prea mare si noi, fiecare -n parte, muuuuult prea mici.

Am o veste pentru d-voastra- Acum mi-am amintit: La fel de multa intoleranta am vazut la Evreii practicanti, adica ft religiosi.
Am fost nevoita sa stau cateva zile in casa unora de acest fel si am ramas perplexa.

Ei se considera poporul ales, natia perfecta, toti sunt inamicii lor, vad atacuri si conspiratii impotriva lor peste tot, tot ce nu e evreiesc trebuie exterminat , etc

Nu suporta sa vada o cruce, nu intra -n biserica nici ca o simpla curiozitate, in fine, sunt exclusivisti ,extremisti si intoleranti.

Mi-a lasat un gust ft amar experienta , eu mereu empatizasem cu suferinta acestui popor si venisem cu inima deschisa si in schimb am primit multa ura.

Imi pare rau, dar chiar am intoleranta la fanatisme, de orice fel .
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.06.2009, 00:18:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul

Un om de cultura va admite si respecta ca atare alte culturi si rituri .
Le va cerceta , isi va vedea de drumul sau si le va tolera . ( nu simpatiza sau imbratisa) .

Imi pare rau, dar chiar am intoleranta la fanatisme, de orice fel .
Bine spus Ciurez,
Bine ai venit pe la noi
Intradevar avem nevoie de ajutor pentru a promova respectul pentru alte religii si toleranta pentru cei diferiti de noi(buricul pamintului)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.06.2009, 00:25:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Emanuel a fost banat; deci lui nu-i mai folosesc aceste ganduri. Dar noi iti multumim ca ne arati ca se poate si mai bine... Daca mai postezi incearca sa te tii de topic. Altfel esti off-topic, ca aici.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.06.2009, 01:01:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciurez Vezi mesajul
Imi pare rau sa te contrazic, dar pe acest forum ortodocsii sunt cei care n -au smerenie si sunt agresivi, intoleranti si se cred perfecti si atotstiutori.

Nu cred ca sunt simple intrebari, sunt atacuri pe fata, acest forum s -a transformat in camp de lupta, de atac al altor religii, nu de a discuta ceva cu adevarat de folos sufletelor noastre.
Sunt si eu ortodoxa, am intrat aici sperand ca gasesc chiar franturi dumnezeiesti , dar sunt ft dezamagita de atata rautate .

Aici ma refer mai ales la postarile domnului Emanuel, am citit cateva si ma iau fiori reci.

Vad ca prea multi sunt bolnavi de ura, sunt carcotasi.
Daca considerati pe x sau y eretici, lasati-i domnule pe calea lor, voi, cei in "dreapta credinta " urmati-va calea, nu vad de ce trebuie sa folosim forumul crestin ortodox pentru a ataca pe altii sau a instiga la intoleranta?

Doamne, iarta-ne pe toti !
Bine ai venit pe forum!
Eu sa stii ca iti dau dreptate.
Si eu am fost socata de virulenta unora, de invectivele si anatemele pe care le dau in dreapta si in stanga, de triumfalism.. Nu asta este ortodoxia. Trist!
Sa stii insa ca Emanuel2007 a fost banat. Dupa parerea mea, pentru ca intr-adevar exagera.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.06.2009, 01:06:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, ciurez, asa este, sunt de acord. Sunt insa si discutii pozitive pe acest forum si mai sunt si altii care gandesc ca tine sau in orice caz, nu sunt talibani. ;-)
Intr-adevar, nu asta e subiectul aici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.06.2009, 01:08:23
ciurez ciurez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ciurez
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Emanuel a fost banat; deci lui nu-i mai folosesc aceste ganduri. Dar noi iti multumim ca ne arati ca se poate si mai bine... Daca mai postezi incearca sa te tii de topic. Altfel esti off-topic, ca aici.
Imi cer scuze, n -am fost atenta ca fusese banned.
Scuze si pentru off-topic.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.06.2009, 01:14:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, ciurez, asa este, sunt de acord. Sunt insa si discutii pozitive pe acest forum si mai sunt si altii care gandesc ca tine sau in orice caz, nu sunt talibani. ;-)
Intr-adevar, nu asta e subiectul aici.
Multumim pentru parerea ta sincera.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.06.2009, 01:15:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumim pentru parerea ta sincera.
Multumesc pentru ironie. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.07.2009, 13:32:42
Metronom Metronom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 1
Smile Mantuirea

Eu cred ca si catolicii practicanti, cat si protestantii se mantuiesc, chiar daca nu au cunoscut ortodoxia, pt ca Mantuirea este universala, conform Cartii lui Iona. Mai de plans este a face o cruce stramb, tu drept fiind. Si a spus cineva ca credinta omului se cunosate dupa cum face semnul crucii. Daca flutura mana, daca o stramba, etc. Am sesizat la catolici ca fac o singura data Semnul Sf Cruci si cu verticalitate.. Trebuie sa fim atenti. Sa nu profanam Semnul Sfant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57