Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2010, 23:11:11
myfav06 myfav06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Mesaje: 3
Implicit Simbolul palmei cu ochi

Cine stie sa imi spuna daca simbolul unei palme cu un ochi contravine religiei ortodoxe?
Am primit o bratara de la niste prieteni din Israel, care ne-au spus ca ne protejeaza de blesteme, de rele si as dori sa stiu daca e contrara religiei mele ortodoxe.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2010, 23:41:07
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Hamsa
http://www.darkfiber.com/eyeinhand/

Nu are nici o legatura cu ortodoxia.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2010, 23:57:26
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Crestinii nostri, saracii, umbla cu obiecte care nici nu stiu ce simboluri sunt! Si ei cred ca e bine! Ii inseala dracii ca e ceva bun, ca te apara de blesteme si rautati, cand este defapt o minciuna! Insemnele idolesti sa devina „ocrotitoare” in locul Crucii lui Hristos?
Da, semnul lui Hristos este dat de o parte! Ne unim cu simboluri pagane care ne fascineaza ca sunt de colo si colo.
Sunt crestini care poarta insemne satanice si le poarta ca „semne ale pacii” cand defapt este crucea rasturnata si bratele rupte, ceea ce inseamna lepadare de Hristos!
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2010, 00:26:27
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Simbolistica este o chestiune destul de complicata.
In cazul unui bun crestin ortodox care vrea sa stea linistit si sa nu se apuce de un studiu complicat...ne rezumam la cruce si atat!
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2010, 09:56:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ochiul aminteste de atotstiinta lui Dumnezeu, de faptul ca nimic nu ramane tainuit Lui.
Mana (binecuvantand) am inteles ca ar fi un simbol al Tatalui, in iconografie.

Nu stiu mai multe. Dar sa nu ne batem capul cu lucruri "micute".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2010, 12:42:23
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myfav06 Vezi mesajul
Cine stie sa imi spuna daca simbolul unei palme cu un ochi contravine religiei ortodoxe?
Am primit o bratara de la niste prieteni din Israel, care ne-au spus ca ne protejeaza de blesteme, de rele si as dori sa stiu daca e contrara religiei mele ortodoxe.
Multumesc.
E un simbol pagan,
"Ochiul" de pe palma respectiva e destinat sa te apere impotriva "deochiului"...

Nu prea se impaca superstitiile cu crestinismul ortodox...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2010, 13:18:18
constantin1 constantin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Crestinii nostri, saracii, umbla cu obiecte care nici nu stiu ce simboluri sunt! Si ei cred ca e bine! Ii inseala dracii ca e ceva bun, ca te apara de blesteme si rautati, cand este defapt o minciuna! Insemnele idolesti sa devina „ocrotitoare” in locul Crucii lui Hristos?
Da, semnul lui Hristos este dat de o parte! Ne unim cu simboluri pagane care ne fascineaza ca sunt de colo si colo.
Sunt crestini care poarta insemne satanice si le poarta ca „semne ale pacii” cand defapt este crucea rasturnata si bratele rupte, ceea ce inseamna lepadare de Hristos!
Doamne miluieste!
Simbolul la care va referiti reprezinta o racheta incadrata de un cerc si semnificatia este urmatoarea: "rachetele nucleare interzise! ".Originea lui este in anii 60 pe fondul protestelor impotriva razboiului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2010, 19:24:13
myfav06 myfav06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Mesaje: 3
Implicit simboluri

Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Crestinii nostri, saracii, umbla cu obiecte care nici nu stiu ce simboluri sunt! Si ei cred ca e bine! Ii inseala dracii ca e ceva bun, ca te apara de blesteme si rautati, cand este defapt o minciuna! Insemnele idolesti sa devina „ocrotitoare” in locul Crucii lui Hristos?
Da, semnul lui Hristos este dat de o parte! Ne unim cu simboluri pagane care ne fascineaza ca sunt de colo si colo.
Sunt crestini care poarta insemne satanice si le poarta ca „semne ale pacii” cand defapt este crucea rasturnata si bratele rupte, ceea ce inseamna lepadare de Hristos!
Doamne miluieste!
Am multe cruciulite si iconite in casa si noi ne inchinam doar lui Iisus si Maicii Domnului si lui Dumnezeu si sfintilor nostri ortodocsi. Si respectam religia noastra.
Semnul lui Hristos nu e dat la o parte, va rog sa nu ne acuzati pe nedrept. Noi nu ne unim cu simboluri pagane, avem doar crucea noastra sfanta si icoanele ortodoxe.
Am pus doar intrebarea aceasta ca sa stiu daca e ceva care contravine lui Hristos si religiei mele ortodoxe.
Pe de alta parte Iisus ne invata sa ne iubim aproapele, adica si pe prietenii mei, din Israel, niste oameni cu mult bun simt. Nu ii pot discrimina doar pentru faptul ca s-au nascut in alta religie. Dar acesta este un alt topic.
Va rog nu acuzati inainte de a sti despre ce e vorba.
Doamne ajuta! si Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2010, 08:51:16
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de myfav06 Vezi mesajul
Cine stie sa imi spuna daca simbolul unei palme cu un ochi contravine religiei ortodoxe?
Am primit o bratara de la niste prieteni din Israel, care ne-au spus ca ne protejeaza de blesteme, de rele si as dori sa stiu daca e contrara religiei mele ortodoxe.
Multumesc.
poarta sf cruce la gata si nu vei mai avea nevoie de nimic
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2010, 09:27:48
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Aceasta palma cu ochi e des intalnita la evrei si il reprezinta pe Dumnezeu Cel Atotvazator. Nefiind de origine ortodoxa cred eu ca mai bine e sa nu il purtam. Si eu am daruit o icoana a Maicii Domnului cuiva si persoana respectiva o tine pe perete ca pe un tablou si zice ca tabloul asta are ceva special, ii este drag sa il priveasca...si ghici ce? asa am zis si eu ca te apara de rele si dc te rogi persoanei reprezentate acolo o sa te ajute la greu.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezul sau Simbolul credintei ciocanioan Intrebari utilizatori 1 26.09.2011 12:39:55
Simbolul de credinta- Anul Crezului. georgeval Generalitati 7 06.07.2010 16:42:21
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 17:49:34
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36