Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2015, 12:36:50
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit Rugaciuni de 40 zile sau 1 an

Buna,

Sunt in Bucuresti pentru scurt timp si vreau sa platesc la niste biserici si manastiri pentru pomenirea cuiva cat mai mult posibil. Nu locuiesc in tara si e mai dificil cu accesul la biserici si manastiri.

Am inteles ca se poate pomeni cineva pt 40 zile sau chiar 1 an la Psaltire...Unde mi-ati recomanda sa fac asta?
Si ce alt gen de ''citire'' se mai poate face pe termen lung in biserica...Stiu ce am nevoie, dar nu stiu ce sa cer...

Ne rugam pentru un copil, facem si noi parintii ce putem (post, spovedanie, rugaciune, candela) dar asa mi s-a sugerat, sa il dau la pomenire si la cat mai multe biserici si manastiri. Cum nu o pot face saptamanal din cauza distantei as vrea sa platesc pt mai mult timp...dar inca nu stiu bine ce sa fac...Multumesc de indrumare.
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2015, 12:43:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel Vezi mesajul
Buna,

Sunt in Bucuresti pentru scurt timp si vreau sa platesc la niste biserici si manastiri pentru pomenirea cuiva cat mai mult posibil. Nu locuiesc in tara si e mai dificil cu accesul la biserici si manastiri.

Am inteles ca se poate pomeni cineva pt 40 zile sau chiar 1 an la Psaltire...Unde mi-ati recomanda sa fac asta?
Si ce alt gen de ''citire'' se mai poate face pe termen lung in biserica...Stiu ce am nevoie, dar nu stiu ce sa cer...

Ne rugam pentru un copil, facem si noi parintii ce putem (post, spovedanie, rugaciune, candela) dar asa mi s-a sugerat, sa il dau la pomenire si la cat mai multe biserici si manastiri. Cum nu o pot face saptamanal din cauza distantei as vrea sa platesc pt mai mult timp...dar inca nu stiu bine ce sa fac...Multumesc de indrumare.
Preotul de la parohia din care fac parte pomeneste timp de un an fara sa ia bani. Zice ca la altar nu se dau bani, ca exista cutia milei pentru asta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2015, 12:52:45
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Preotul de la parohia din care fac parte pomeneste timp de un an fara sa ia bani. Zice ca la altar nu se dau bani, ca exista cutia milei pentru asta.
Poate m-am exprimat gresit. Iertare.
N-are nici o importanta pentru mine daca platesc ''citirea'' in sine sau pun banii in cutia milei. Stie Dumnezeu si e de ajuns. Multumesc.
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2015, 18:24:40
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Doamne ajuta! In Bucuresti, in zona Pietei Unirii gasiti cateva manastiri si biserici ortodoxe cu Sfinte Moaste, unde puteti lasa pomelnic pentru 40 de zile: Biserica de la Patriarhie, Manastirea Antim, Manastirea Radu Voda, Biserica Sf. Spiridon Nou, Biserica Sf. Mina, Biserica Sf. Gheorghe Nou.
De mult folos sunt si rugaciunile de la Manastirea Cernica.
Astea sunt primele exemple care mi-au venit in minte.
Dumnezeu sa va ajute!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2015, 22:49:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Colecta în bani pentru Fondul Central Misionar

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Preotul de la parohia din care fac parte pomeneste timp de un an fara sa ia bani. Zice ca la altar nu se dau bani, ca exista cutia milei pentru asta.

În prima duminică din Postul Sfintelor Paști sau Duminica Ortodoxiei (1 martie 2015), în toate bisericile și mănăstirile din Patriarhia Română se organizează colecta în bani pentru Fondul Central Misionar, destinat susținerii parohiilor sărace din țară și străinătate și altor activități misionare ale Bisericii Ortodoxe Române. „Această colectă a fost înființată prin hotărârea Sfântului Sinod în septembrie 1956 pentru a veni în sprijinul parohiilor sărace care nu-și puteau asigura plata angajaților, utilitățile și cele ce aveau nevoie, cu precădere din zona Transilvaniei, parohii proaspăt revenite la Ortodoxie. În prezent, 40% din Fondul Central Misionar este reținut de fiecare eparhie pentru a susține activitățile unităților de cult sărace din cuprinsul lor, iar 60% din ceea ce se colectează vine la Patriarhia Română pentru a susține activități de interes național bisericesc. O bună parte din banii strânși sunt destinați parohiilor românești din afara granițelor țării. Vorbim aici de parohii sărace cum sunt cele din Serbia, Ungaria, unitățile de cult din Bulgaria, Turcia sau Africa de Sud, reprezentanța Patriarhiei Române pe lângă instituțiile europene, iar din interior foarte semnificativă este în fiecare an susținerea parohiilor sărace din Episcopia Covasnei și Harghitei“, a declarat pr. Ionuț Corduneanu, vicar administrativ patriarhal, pentru TRINITAS TV. Colecta pentru Fondul Central Misionar durează până pe 25 martie 2015.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare