Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.03.2007, 23:43:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pt MIREAN; AU SALARII MARI SI ISI PERMIT DESI EI NU ADUNA PT EI CA NU AU URMASI ,NU AU FAMILIE.CEL PUTIN NU LE-AU LUAT DIN BANII CONTRBUABILILOR CA SI POLITICIENII.CI DIN PROPRUIL CISTIG.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2007, 11:47:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pt MIREAN; AU SALARII MARI SI ISI PERMIT DESI EI NU ADUNA PT EI CA NU AU URMASI ,NU AU FAMILIE.CEL PUTIN NU LE-AU LUAT DIN BANII CONTRBUABILILOR CA SI POLITICIENII.CI DIN PROPRUIL CISTIG.
Ma indoiesc ca la fiecare sase luni pot strange, din salariu, 40-50 de mii de euro...
Ar fi aproape 10.000 de euro pe luna, cam mult pentru un salariu, nu crezi?
Eu nu zic sa nu aiba....zic sa aiba cu limita. Nu saracie (cum prevede pravila monahala) ci decenta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2007, 12:02:32
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pt MIREAN; AU SALARII MARI SI ISI PERMIT DESI EI NU ADUNA PT EI CA NU AU URMASI ,NU AU FAMILIE.CEL PUTIN NU LE-AU LUAT DIN BANII CONTRBUABILILOR CA SI POLITICIENII.CI DIN PROPRUIL CISTIG.
Ma indoiesc ca la fiecare sase luni pot strange, din salariu, 40-50 de mii de euro...
Ar fi aproape 10.000 de euro pe luna, cam mult pentru un salariu, nu crezi?
Eu nu zic sa nu aiba....zic sa aiba cu limita. Nu saracie (cum prevede pravila monahala) ci decenta!
Perfect de acord... o imagine mai putin ostentativa... din punctul asta de vedere.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2007, 16:16:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pt MIREAN; AU SALARII MARI SI ISI PERMIT DESI EI NU ADUNA PT EI CA NU AU URMASI ,NU AU FAMILIE.CEL PUTIN NU LE-AU LUAT DIN BANII CONTRBUABILILOR CA SI POLITICIENII.CI DIN PROPRUIL CISTIG.
Ma indoiesc ca la fiecare sase luni pot strange, din salariu, 40-50 de mii de euro...
Ar fi aproape 10.000 de euro pe luna, cam mult pentru un salariu, nu crezi?
Eu nu zic sa nu aiba....zic sa aiba cu limita. Nu saracie (cum prevede pravila monahala) ci decenta!
Si mi se pare ciudat ca in incercarea ta de a- disculpa pe unii din arhierei (eu nu am avut intentia sa generalizez) aduci discutia in alte sfere....gen politicieni
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.04.2007, 13:43:42
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu stiu dak s-a mai spus asta...
in timpul slujbelor si nu numai, i se saruta mana arhiereului de catre celelalte fetze bisericesti pentru a lua blagoslovenie. mirenii saruta si ei cu acelasi scop...
sunt unii kre isi trag mana, din smerenie nu te lasa sa le-o pupi, dar asta nu inseamna, neaparat, k cei kre te lasa sa le pupi mana accepta slava lumeasca. probabil le e frik sa nu-i supere pe credinciosi, sunt unii kre se intristeaza dak nu apuk sa le sarute mana.

am inteles ca in timpul slujbei preotii, diaconii, canteretii etc reprezinta kte un slujitor de-al Domnului cum sunt ingerii, arhaghelii.. ma rog, nu-i stiu pe toti pe dinafara. deci lumea knd le ofera aceasta "slava", le-o ofera tocmai pt aceea ce ei reprezinta.
parerea mea...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.01.2008, 23:24:29
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu stiu daca mai citeste cineva pe aici,dar eu voi scrie pt ca vad greseli mari.
Cuvintele Mantuitorului citate la inceput sunt adresate apostolilor sai si nu tuturor celor ce credeau in el.Abordarea de la inceput e de factura protestanta.
Arhiereii si preotii il reprezinta pe Iisus Hristos si se afla in har iar sarutarea mainilor se face asa cum un copil cat de cat cu bun simt fata de parintii sai le saruta mainile acestora.Evident,cine nu-si respecta chiar asa de mult parintii incat sa le sarute mainile nu poate intelege nici de ce trebuie sa sarute mainile arhiereilor si preotilor,dar asta arata doar probleme de eductie.Arhiereii si preotii sunt parinti spirituali!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.01.2008, 07:26:30
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Dorstor, nu stiu unde ai crescut tu. Dar eu imi iubesc foarte mult mama si o respect la fel de mult, si cred ca mi-a dat o educatie foarte buna. Totusi pur si simplu nu m-a invatat ca trebuie sa ii sarut mainile. As face-o fara nici o retinere, dar este mult mai fericita daca o sarut pe obraz si o imbratisez cu drag. Sarutarea mainilor mi se pare foarte distanta si rece. Asta e, toti parintii cu ale lor, ai tai cu ale lor si la fel si ai mei.
Nu am nimic impotriva sarutarii mainilor preotilor sau arhiereilor, o fac fara nici o problema. Dar mai mult ca semn de respect, si nu de dragoste filiala. Cred ca e putin cam anacronic, si ii respect pe preotii care se feresc sa li se sarute mana.

Dar, da cred si eu ca ar putea macar mai marii bisericii sa se fereasca de excese materiale. Passatul e masina buna, dar sunt si altele bune, dar mai putin ostentative. Nu e bine sa cumperi ce e mai ieftin ca se strica repede, dar nici ce e mai scump ca de obicei nu iti foloseste. Pana si hainele liturgice, desi frumoase, mi se par cateodta exagerate, mai ales cele cu fir de aur si mai stiu eu ce. Da, preotul il reprezinta pe Hristos, dar pana la urma, mai bine te lipsesti de poleielile lumii asteia.

Un exemplu sa va dau. Asta vara l-am vazut pe IPS Pimen vorbind la telefon. Si ce fel de telefon credeti ca avea? Ultimul racnet cu camera de 3 mp, si mp3 player? Nu. Era un telefon vechi lipit cu banda scotch.Da, am ramas uimita. Probabil ca bateria nu se mai tinea te telefon si a lipit-o. Pana acum nu demult mergea intr-o dacie 1310. Acum nu mai stiu. Poate a upgradat la un Logan. Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor nu e nicicum saraca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.01.2008, 10:49:40
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Am ascultat recent un interviu cu IPS Ioan. Era imbracat in rasa fara cruce fara engolpion. Privindu-l puteai jura ca e un simplu calugar. Sfintia a fost ales sa imbrace cinstitele moaste ale Sf Ioan Iacob Hozevitul.:) Am un deosebit respect pentru IPS Ioan. Tare l-as fi vrut Patriarh:D
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.01.2008, 10:52:52
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fara sa par a fi judecator, ma intreb oare cinstea care se da arhiereilor nu e exagerata?

nu inteleg cum un slujitor al Domnului accepta cinste lumeasca.
ma refer la sarutatul mainii de catre diacon in timpul sfintelor slujbe si de imnul arhieresc care se canta in cinstea sa, e putin ciudat, si devine un fel de cult, nu?
in speranta ca nu m-ati inteles gresit, astept opiniile voastre, Domnul sa ne ajute
Spunea parintele Arsenie ca el saruta mana preotilor ce vin la marturisit. O face (desi unii se impotrivesc) pentru a le arata cinstea ce li se cuvine datorita Harului primit la Hirotonie.;)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.03.2008, 00:00:45
sofian18 sofian18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

EISCOPII sint urmasii lui DUMNEZEU care au har deosebit in functie de curatirea launtrica si acestia sint foarte smeriti


nu e adevarat, episcopii sunt urmasii SFINTILOR APOSTOLI, fiecare episcop in parte e urmasul tuturor apostolilor, iar acestia au fost cinstiti cu batjocura, hula, batai,lovire cu pietre, rastignire si moarte.


Este mai usor sa batjocoresti lumina decit sa luminezi in intuneric
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14