Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2011, 15:38:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un suflet apropiat s-a mutat la Domnul

Sora mamei mele, pe numele ei de botez Ileana, astazi, dupa ultimii 10 ani din casnicie pe care si i-a petrecut ingrijindu-l si iubindu-l pe sotul ei bolnav imobilizat la pat, l-a lasat in grija copiilor si-a Domnului si a plecat la El, dupa o rapida si intensa suferinta provocata de pancreasul bolnav.

Ma rog la Dumnezeu pentru sufletul matusii mele, care a adormit intru nadejdea invierii si a vietii vesnice, sa o odihneasca intr-un loc unde straluceste Lumina Fetei Lui, Sa-i ierte ei toate pacatele facute cu voie sau fara voie si Sa-i faca ei vesnica pomenire! Amin!+

Dumnezeu sa primeasca rugaciunile celor care doresc sa le inalte astazi pentru matusa mea.

Va multumesc din suflet.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2011, 16:11:22
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa o aseze in loc luminat, in loc de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristaea si suspinul. Sa o primeasca in locasurile sfintilor si dreptilor Lui.
Maica Domnului, ceea ce te-ai aratat pururea mijlocitoare si grabnica ajutatoare pentru noi toti inaintea Fiului Tau, roaga-te pentru sufletul roabei lui Dumnezeu Ileana! Amin.

Dumnezeu sa o ierte si condoleante familiei!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2011, 16:17:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sora mamei mele, pe numele ei de botez Ileana, astazi, dupa ultimii 10 ani din casnicie pe care si i-a petrecut ingrijindu-l si iubindu-l pe sotul ei bolnav imobilizat la pat, l-a lasat in grija copiilor si-a Domnului si a plecat la El, dupa o rapida si intensa suferinta provocata de pancreasul bolnav.

Ma rog la Dumnezeu pentru sufletul matusii mele, care a adormit intru nadejdea invierii si a vietii vesnice, sa o odihneasca intr-un loc unde straluceste Lumina Fetei Lui, Sa-i ierte ei toate pacatele facute cu voie sau fara voie si Sa-i faca ei vesnica pomenire! Amin!+

Dumnezeu sa primeasca rugaciunile celor care doresc sa le inalte astazi pentru matusa mea.

Va multumesc din suflet.
Sa-i ierte pacatele , Bunul Dumnezeu , si s-o odihneasca in lumea celor drepti ! Amin !+
Attached Images
File Type: jpg 3cristiboss56images.jpg (9,7 KB, 6 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2011, 16:20:13
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sora mamei mele, pe numele ei de botez Ileana, astazi, dupa ultimii 10 ani din casnicie pe care si i-a petrecut ingrijindu-l si iubindu-l pe sotul ei bolnav imobilizat la pat, l-a lasat in grija copiilor si-a Domnului si a plecat la El, dupa o rapida si intensa suferinta provocata de pancreasul bolnav.

Ma rog la Dumnezeu pentru sufletul matusii mele, care a adormit intru nadejdea invierii si a vietii vesnice, sa o odihneasca intr-un loc unde straluceste Lumina Fetei Lui, Sa-i ierte ei toate pacatele facute cu voie sau fara voie si Sa-i faca ei vesnica pomenire! Amin!+

Dumnezeu sa primeasca rugaciunile celor care doresc sa le inalte astazi pentru matusa mea.

Va multumesc din suflet.
Daca l-a ingrijit timp de 10 ani pe sotul bolnav si imobilizat la pat inseamna ca s-a jertfit pe sine si asta e bineplacut Domnului nostru multmilostiv si bun. Desi, poate ca si ea avea nevoie de aceiasi ingrijire dar uite ca nu s-a pus pe ea prima ci, din bunatate, a ales sa se jertfeasca pe sine. Condoleante familiei si tie, Melissa.
Dumnezeu s-o ierte pe sora Ileana si s-o odihneasca pe ea in pace, in locul unde nu e intristare si nici durere! Amin.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2011, 16:46:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Dumnezeu să odihnească sufletul mutat de la noi în sânul lui Avraam și cu drepții să-l numere.

Din cele aflate despre ea nadajduim ca va ajunge "la bine".

Condoleante familiei si tie Melissa!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2011, 16:59:44
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca l-a ingrijit timp de 10 ani pe sotul bolnav si imobilizat la pat inseamna ca s-a jertfit pe sine si asta e bineplacut Domnului nostru multmilostiv si bun. Desi, poate ca si ea avea nevoie de aceiasi ingrijire dar uite ca nu s-a pus pe ea prima ci, din bunatate, a ales sa se jertfeasca pe sine. Condoleante familiei si tie, Melissa.
Dumnezeu s-o ierte pe sora Ileana si s-o odihneasca pe ea in pace, in locul unde nu e intristare si nici durere! Amin.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Sa o odihneasca Dumnezeu. †
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2011, 18:05:54
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca printre cei drepti!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2011, 18:19:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si sa ii dea rasplata pentru suferinta indurata!

Melissa, stii ce trebuie sa faci: sa dai sarindare (liturghii pe 40 de zile; unele manastiri o pot pomeni si zilnic la parastas) la cat mai multe manastiri, sa ii faci randuiala cuvenita, sa ii cititi Psaltirea la capatai pana o ingropati, sa nufaceti poamna cu tot satul, ca la nunta... Si ce dati de poamna sa fie cu lumanare. Trebuie multa rugaciune si milostenie, mai ales in primele 40 de zile. Apoi va fi pomenita tot anul si asa mai departe...

E foarte bun si ajutator acatistul pentru cei adormiti. Aduce foloase nebanuite. Eu l-am citit, de cand a murit bunica, aproape in fiecare zi, pana la Pasti. Tot postul mare l-am citit si m-am rugat sa imi arate daca a fost iertata si a ajuns in rai (asa se cere, printre altele, in acatist). Si mi-a aratat, in a treia zi de Pasti.
Maica Domnului e buna mijlocitoare. SA iti dea Domnul putere sa treci si peste acest necaz si sa o porti in suflet mereu! Cu totii ne ducem, conteaza cum ne-am dus viata si ce am lasat dupa noi!

Ai aici niste sfaturi practice, poate vei afla ceva nou - http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Carti...rmantarea.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 12.06.2011 at 18:45:12.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2011, 18:51:25
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Dumnezeu sa il ierte si sa il odihnesca langa Sfintii Sai.Amin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2011, 19:09:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Rusalii

Dumnezeu sa o ierte pe roaba Lui, Ileana!

Sa te cheme Domnul la EL in zi de Rusalii e o binecuvantare, si nu e dat oricui.

Domnul sa o aseze intre dreptii Sai ! Amin !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 20:24:54
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 16:34:16
Viitorul FOARTE apropiat al Occidentului andreicozia Generalitati 25 26.02.2010 00:15:14
IPS Damaschin s-a mutat la cele vesnice eduardd Stiri, actualitati, anunturi 18 26.04.2009 12:59:52