Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2008, 23:11:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In momentul in care ne punem problema alegerii unui duhovnic, ne rugam si apoi ne lasam calauziti de Dumnezeu. El ne scoate in cale persoana potrivita. Problema se poate pune si in alt mod. Daca am gasi chiar si un sfant, noi ce i-am cere? Si ce am fi in stare sa facem pentru a implini voia lui Dumnezeu?

Pentru a ne deschide inima in fata duhovnicului cu mai multa usurinta, luam un indreptar de spovedanie si insemnam pe o foaie toate pacatele pe care le-am facut. Facem cateva exercitii spirituale de cainta sincera pentru pacatele noastre, citind de cateva ori lista si verificand daca n-am uitat ceva. In momentul acela abia asteptam sa gasim un duhovnic caruia sa i le spunem. Apoi ne rugam ca prin prin duhovnicul respectiv Insusi Dumnezeu sa ne povatuiasca. Si mai putem face inca ceva. Putem citi cartile scrise de sfinti. Adesea am gasit astfel raspuns la oproblema care tocmai ma framanta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.05.2008, 00:57:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In istoria spiritualitatii Rasaritului ortodox sunt consemnate numeroase cazuri de
duhovnici cu daruri deosebite. Darul discernamantului duhovnicesc -
harisma - este un semn al prezentei si lucrarii in si prin acesta a Duhului Sfant si se
manifesta sub forma a doua daruri duhovnicesti esentiale: cunoasterea tainelor lui
Dumnezeu (teologia) si cunoasterea secretelor sau tainelor inimilor.
El dobandeste o perspicacitate duhovniceasca, spirituala, care vede prin trup, dincolo
de spatiu si timp.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.08.2008, 21:00:15
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman
Cum iti alegi duhovnicul?eu nu pot sa-mi deschid sufletul
:)Roaga-te si vei gasi. Asta am facut si eu ca imi doream ff mult si Dumnezeu mi-a dat in cale doi duhovnici minunati:) Doamne ajuta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2008, 17:15:04
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Eu am o poveste lunga, nu voi face referire la ea decat atat cat e necesar ca sa se inteleaga ideea. Am ajuns la un moment dat la punctul in care nu mai puteam rezista psihic, aveam nevoie urgenta de un duhovnic. Am inceput sa merg zilnic sa vizitez biserici sa ma interesez, vizitam 5-6 pe zi, eu locuiesc in Bucuresti (sunt destule biserici pe aici). Am primit si unele sfaturi in privinta asta dar sufletul meu era inchis, nu aveam vreo zvacnire in nici o parte. Tot timpul asta m-am rugat, ma rugam sa-mi indrume Dumnezeu pasii acolo unde e locul meu. Si intr-un sfarsit am gasit, am ajuns la Manastirea Radu Voda si am dat acolo de un preot calugar pe care cum l-am vazut am stiut "cu omul asta pot sa vorbesc". Am stat la slujba (acolo sunt slujbe zilnic) si la un moment dat l-am vazut iesind de la altar si am simtit ca pot sa-i vorbesc. M-a spovedit chiar in ziua aceea, mi-a dat si doua carti de-ale lui Arsenie Boca, si am stat atat de vorba cat a fost necesar, initial ma gandeam ca nu are timp sa asculte ditamai povestea mai ales ca nu ma spovedisem niciodata, mi-a spus "eu imi fac timp". M-am legat foarte tare sufleteste de el, ce zice el, e sfant pentru mine. Lucrul asta m-a schimbat foarte mult pe interior. In concluzie, rugaciunea mi-a indrumat pasii acolo, sufletul meu nu a vrut sa se deschida in fata oricui. Acum fiecare are structura lui interioara, si pacatele lui mai mici sau mai mari. Ale mele fiind atat de mari am simtit ca am nevoie de un doctor de suflete cu care sa pot vorbi oricand vreau eu, nu doar asa sa fac spovedania aceea de necesitate la oricine...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2008, 21:18:46
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata, cateva sfaturi ale Sfantului Vasile cel Mare:
Ucenicul este liber asadar sa-si aleaga dascalul si povatuitorul sau pe calea virtutii. Dar, o data ce si l-a ales si intra sub ascultare, se lasa cu totul in seama lui. El este ca o unealta in mana sculptorului sau a zidarului, lasandu-se sa fie cladit, sculptat si modelat dupa cum vrea si dupa cum stie sa-l plasmuiasca batranul si duhovnicescul sau parinte si indrumator. Si pe buna dreptate, caci, "daca ucenicul, care s-a dedat unui mestesug ce ni-i de folos noua in aceasta viata, se supune maestrului in toate si intru nimic nu se impotriveste poruncilor lui, nu se departeaza de el pentru o clipa, ci e necontenit sub ochii invatatorului sau, primeste hrana si bautura ce i se da si-si petrece viata numai dupa cum dicteaza maestrul, cu atat mai mult cei care pasesc sa invete evlavia si sfintenia - sa invete trairea cea dupa Dumnezeu
e o adresare catre monahi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2008, 21:24:47
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gherman Vezi mesajul
Cum iti alegi duhovnicul?eu nu pot sa-mi deschid sufletul
Raspuns la aceasta intrebare am aflat in una din conferintele de la Alba Iulia a parintelui ieromonah Rafail Noica.
Iti sugerez sa vezi si tu ce spune acest parinte la tema data.
Iertare!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2008, 12:20:43
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

adeodatus, nu te supara, ai putea posta un link catre conferinta respectiva, daca exista pe internet? multumesc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2008, 23:18:14
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Smile

Deosebite sfaturi:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2008, 17:33:24
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena2008 Vezi mesajul
adeodatus, nu te supara, ai putea posta un link catre conferinta respectiva, daca exista pe internet? multumesc
iertare!
eu nu stiu daca conferintele date exista pe net. pe YouTube am gasit ceva dar e prea putin.
O carte care as spune ca contine in prealabil tot ceea ce parintele Rafail Noica expune la conferintele de la Alba Iulia poarta titlul "Cultura Duhului".

Iertare!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.10.2008, 01:24:47
irina01_02 irina01_02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2008
Mesaje: 2
Implicit cautare duhovnic

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Eu am o poveste lunga, nu voi face referire la ea decat atat cat e necesar ca sa se inteleaga ideea. Am ajuns la un moment dat la punctul in care nu mai puteam rezista psihic, aveam nevoie urgenta de un duhovnic. Am inceput sa merg zilnic sa vizitez biserici sa ma interesez, vizitam 5-6 pe zi, eu locuiesc in Bucuresti (sunt destule biserici pe aici). Am primit si unele sfaturi in privinta asta dar sufletul meu era inchis, nu aveam vreo zvacnire in nici o parte. Tot timpul asta m-am rugat, ma rugam sa-mi indrume Dumnezeu pasii acolo unde e locul meu. Si intr-un sfarsit am gasit, am ajuns la Manastirea Radu Voda si am dat acolo de un preot calugar pe care cum l-am vazut am stiut "cu omul asta pot sa vorbesc". Am stat la slujba (acolo sunt slujbe zilnic) si la un moment dat l-am vazut iesind de la altar si am simtit ca pot sa-i vorbesc. M-a spovedit chiar in ziua aceea, mi-a dat si doua carti de-ale lui Arsenie Boca, si am stat atat de vorba cat a fost necesar, initial ma gandeam ca nu are timp sa asculte ditamai povestea mai ales ca nu ma spovedisem niciodata, mi-a spus "eu imi fac timp". M-am legat foarte tare sufleteste de el, ce zice el, e sfant pentru mine. Lucrul asta m-a schimbat foarte mult pe interior. In concluzie, rugaciunea mi-a indrumat pasii acolo, sufletul meu nu a vrut sa se deschida in fata oricui. Acum fiecare are structura lui interioara, si pacatele lui mai mici sau mai mari. Ale mele fiind atat de mari am simtit ca am nevoie de un doctor de suflete cu care sa pot vorbi oricand vreau eu, nu doar asa sa fac spovedania aceea de necesitate la oricine...
Doamne ajuta!
Buna, Ionela, am aceeasi problema ca si tine si voiam sa te rog mult sa-mi spui si mie la cine mergi la Radu Voda, daca nu te superi. Si eu merg foarte des, dar nu m-am spovedit niciodata acolo. Am tot zis sa caut un duhovnic batran, dar cam peste tot sunt preoti foarte tineri sau in jur de 40 ani. Dar as vrea sa incerc la Radu Voda totusi, asa ca daca ai putea sa-mi recomanzi un duhovnic bun ti-as fi fff recunoscatoare. Daca nu vrei sa spui pe forum numele parintelui, poti sa-mi trimiti un mail la irina01_02@yahoo.com. Multumesc frumos!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 23:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 03:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52