Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.06.2012, 16:27:19
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
A propavadui pe Hristos prin cuvinte frumoase, lipsite insa de simtire, de o viata autentica in Hristos se numeste prozelitism.
De unde știți dvs. ce simte un om și dacă trăirea lui e autentică sau nu? Așa cum dvs. simțiți ceva când vă închinați și vă rugați, la fel și un neoprotestant sau catolic sau protestant simte ceva. Dvs. pricepeți totul prin prisma percepției dvs. Pentru dvs. singurul mod de a simți, de a fi, de a trăi este acela pe care-l cunoașteți și vă raportați și-i judecați pe oameni în funcție de asta. Însă oamenii gândesc și simt diferit. Unul e mai energic, altul mai iute la mânie, altul mai pasional etc. Și ei, la rândul lor cred și au pretenția de la ceilalți că sunt și că trebuie să fie la fel ca ei. Pentru că dincolo de realitatea pe care creierul lor o conturează sunt incapabili să privească. Un calculator nu poate face un raționament în lipsa unor date. Cum dvs. v-ați mira, poate, că unul e agitat și vă gândiți cât de obositor ar fi să vă manifestați în același fel, la fel și el s-ar gîndi cât de molatică și înceată ați fi în raport cu el. Dar felul în care dvs. credeți că se simte el având atâta energie este doar o închipuire a minții dvs. care operează numai cu memoriile, informațiile, sentimentele pe care dvs. le aveți și le trăiți. Însă felul în care el trăiește poate fi cu mult diferit de imaginația dvs. și nu aveți cum să știți asta decât dacă sunteți în piele lui; dacă ați avea creierul și trecutul lui. Altfel vă lipsesc niște date și ar fi ca și cum ați încerca să ridicați o cană cu o mână pe care nu o aveți. Nu vă mai puneți etalon când judecați lumea, pentru că nu știți cum e să fii altfel.

Site-ul e creștin-ortodox, dar aria e de generalități. În rest, 80% dintre arii sunt dedicate ortodoxismului.

Last edited by Kronos; 08.06.2012 at 16:33:03.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.06.2012, 16:31:21
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
De unde știți dvs. ce simte un om și dacă trăirea lui e autentică sau nu? Așa cum dvs. simțiți ceva când vă închinați și vă rugați, la fel și un neoprotestant sau catolic sau protestant simte ceva. Dvs. pricepeți totul prin prisma percepției dvs. Pentru dvs. singurul mod de a simți, de a fi, de a trăi este acela pe care-l cunoașteți și vă raportați și-i judecați pe oameni în funcție de asta. Însă oamenii gândesc și simt diferit. Unul e mai energic, altul mai iute la mânie, altul mai pasional etc. Și ei, la rândul lor cred și au pretenția de la ceilalți că sunt și că trebuie să fie la fel ca ei. Pentru că dincolo de realitatea pe care creierul lor o conturează sunt incapabili să privească. Un calculator nu poate face un raționament în lipsa unor date. Cum dvs. v-ați mira, poate, că unul e agitat și vă gândiți cât de obositor ar fi să vă manifestați în același fel, la fel și el s-ar gîndi cât de molatică și înceată ați fi în raport cu el. Dar felul în care dvs. credeți că se simte el având atâta energie este doar o închipuire a minții dvs. care operează numai cu memoriile, informațiile, sentimentele pe care dvs. le aveți și le trăiți. Însă felul în care el trăiește poate fi cu mult diferit de imaginația dvs. și nu aveți cum să știți asta decât dacă sunteți în piele lui; dacă ați avea creierul și trecutul lui. Altfel vă lipsesc niște date și ar fi ca și cum ați încerca să ridicați o cană cu o mână pe care nu o aveți. Nu vă mai puneți etalon când judecați lumea, pentru că nu știți cum e să fi altfel

Site-ul e creștin-ortodox, dar aria e de generalități. În rest, 80% dintre arii sunt dedicate ortodoxismului.

presupun că și dvs aparțineți dintru aceeași tagmă...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.06.2012, 16:33:46
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Presupuneți greșit.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.06.2012, 16:40:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
De unde știți dvs. ce simte un om și dacă trăirea lui e autentică sau nu?
Dupa roadele care se vad in acel om : "dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția" (Galateni 5:22). Daca el imi spune Adevarul jignind, daca nu se gandeste la cum te poti simti tu auzindu-l, atunci nu e purtator de Hristos si mai are de lucrat la "lutul propriu" si a se modela pe sine, pana la a face lucrare de predicare.

Citat:
Site-ul e creștin-ortodox, dar aria e de generalități. În rest, 80% dintre arii sunt dedicate ortodoxismului.
Bun si? Macar in acele sectiuni dedicate Ortodoxiei sa nu se intervina daca persoana nu e interesata sa invete , ci doar sa denigreze invatatura ortodoxa. Poti polemiza/critica pe celelalte sectiuni.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 16:49:42.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.06.2012, 16:50:13
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dupa roadele care se vad in acel om : "dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția" (Galateni 5:22). Daca el imi spune Adevarul jignind, atunci nu e purtator de Hristos si mai are de lucrat la "lutul propriu" si a se modela pe si ne, pana la a face lucrare de predicare.
Nu înțelegeți că fiecare înțelege și simte dragostea, pacea, răbdarea în felul său? Eu pot să simt mai intens sau mai puțin decât dvs. și să fie chiar un sentiment diferit. Până și mesajul lui Iisus poate fi înțeles diferit în funcție de construcția psihică a fiecăruia. Pentru că Iisus vorbește despre niște concepte, despre niște stări și sentimente despre care fiecare avem înțelegerea și trăirea proprii. Felul în care dvs. percepeți dragostea poate să fie cu totul diferit față de cum o știe altcineva.


Citat:
Bun si? Macar in acele sectiuni dedicate Ortodoxiei sa nu se intervina daca persoana nu e interesata de a invata , ci doar de a denigra invatatura ortodoxa. Poti polemiza/critica pe celelalte sectiuni.
Deocamdată discuția se poartă pe Generalități. În rest, e problema moderatorilor și administratorilor să se ocupe de accesul ne-ortodocșilor pe ariile dedicate ortodocșilor.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.06.2012, 16:57:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Nu înțelegeți că fiecare înțelege și simte dragostea, pacea, răbdarea în felul său?.
Discutia era despre prozelitism. Consider ca daca tu spui ceva ce stii ca pe celalalt il va afecta, caci stii ce reprezinta acel "ceva" pentru el, stii ca il vei rani, se numeste “nesimtire”, deci tu nu-l propavaduieste pe Hristos, pentru ca nu esti purtator de Hristos, nu faci evanghelizare ci faci prozelitism.

Citat:
În rest, e problema moderatorilor și administratorilor să se ocupe de accesul ne-ortodocșilor pe ariile dedicate ortodocșilor.
Tine de bunul simt al fiecaruia, nu de administrator.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 17:02:24.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.06.2012, 17:03:29
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Discutia era despre prozelitism. Consider ca daca tu spui ceva ce stii ca pe celalalt il va afecta, caci stii ce reprezinta acel "ceva" pentru el, stii ca il vei rani, se numeste “nesimtire”, deci tu nu-l propavaduieste pe Hristos, pentru ca nu esti purtator de Hristos, ci faci prozelitism.
Doamnă, eu tot încerc să vă fac să înțelegeți că fiecare îl simte și-l trăiește pe Iisus în felul lui și dvs. tot spuneți că nu e „purtător de Hristos”. Nu e purtător din unghiul dvs. Din prisma ortodoxismului nu o fi. Dar el crede că a înțeles mesajul lui Iisus și din câte văd, îl poartă în suflet. La fel și catolicii, și protestanții etc. Trebuie să-mi pun la semnătură că înțelegerea lumii și a sentimentelor ține de construcția psihică a fiecăruia?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.06.2012, 17:06:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Credeti ce doriti; ma indoiesc ca ati inteles la ce m-am referit. O zi buna.
Citat:
Trebuie să-mi pun la semnătură că înțelegerea lumii și a sentimentelor ține de construcția psihică a fiecăruia?
Inseamna ca eu in discutia cu un musulman pot sa ma adresez cu “pedofilul tau de profet” , asa-i? Sa nu-mi pese deloc de omul ala, care il respecta pe Mohammed si pentru care are o adanca cinstire, sa-l consider foarte tare psihic, imun la orice si sa nu ma gandesc ca-i pot face rau spunandu-i asta, sa nu-mi pese ca ii pot crea o stare de disconfort, adica sa fiu nesimtita.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 17:24:28.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.06.2012, 17:25:07
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Ați spus că a-l propovădui pe Iisus fără o trăire autentică se numește prozelitism. Eu v-am spus că fiecare trăire a cuiva este autentică și că doar pentru că e diferită de a dvs. nu înseamnă că e mai puțin originală sau că e falsă sau greșită și v-am dat exemple care să v-ajute să înțelegeți ce vreau să spun. Mi se pare greșit ca cineva să se fixeze etalon și să spună că toți ceilalți ar trebui să fie ca el să fie considerați autentici, dacă nu, au parte de o trăire falsă.
Deci, din moment ce treaba cu „autenticitatea trăirii” e o greșeală născută dintr-un standard dublu, mai face el prozelitism? El îl mărturisește pe Iisus în felul în care el l-a înțeles pe Iisus. Singurul lucru care vă împiedică să vedeți autenticitatea e eticheta. Dvs., din cauza etichetei, îi percepeți mesajul rece și-l acuzați de prozelitism. Dacă ar fi avut „ortodox” la confesiune cred că v-ar fi încălzit inima mesajele lui.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.06.2012, 17:28:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inseamna ca eu in discutia cu un musulman pot sa ma adresez cu “pedofilul tau de profet” , asa-i? Sa nu-mi pese deloc de omul ala, care il respecta pe Mohammed si pentru care are o adanca cinstire, sa-l consider foarte tare psihic, imun la orice si sa nu ma gandesc ca-i pot face rau spunandu-i asta, sa nu-mi pese ca ii pot crea o stare de disconfort, adica sa fiu nesimtita.
Sunt eu purtator de Hristos daca-l fac sa se simta prost? Nu, mai trebuie sa ma smeresc.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
oameni, ortodox, sentiment



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 14 14.04.2024 22:10:15
Sentimentul culpabilitatii laurastifter Morala Crestina 14 22.06.2012 22:54:11
V-ati gandit vreodata...? tigerAvalo9 Generalitati 10 20.07.2009 19:16:41
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 17:43:47