Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.02.2016, 08:33:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Nu este GLUMA. Preotii care se opun casatoriilor mixte stiu ei ceva.

Nu este de loc o gluma cum cred multe romance. Ele se indragostesc de BANII strainului. Iar preotul stie aceasta.

Romance care isi aduc copiii maturi in germania, pe la 14 ani, la care neamtul ii pune pe copii sub tensiune. Asa cum neamtul stie, sa puna un copil de origine inferioara sub presiune psihica. Apoi copiii acestia incep sa bea si apoi apuca cu drogurile. Iar apoi ajung prin camine de copii.

Un ortodox care se va castori cu un strain este intodeauna in ochii strainului un inferior. Mai ales datorita religiei noastre care este dupa chipul si asemanarea lui Isus Christos, adica o religie a bunatatii.
Aici mai mult cred ca tine de ceea ce simt doi oameni (un barbat si o femeie) unul fata de altul!
Daca iubesti cu adevarat pe cineva (indiferent ce religia ar aveea aceea persoana, indiferent de convingerile sale politice sau filozofice), in mod logic si normal, nu ai cum sa o consider pe aceea persoana (si inclusiv pe copii ei- pentru un barbat care accepta sa se casatoreasca cu o femeie care are deja copii din alte relatii sau casatorii) ca fiind inferioara tie, ci o tratezi ca pe egala ta, cu care esti impreuna si la bine si la rau, si cu care imparti si bucuriile si necazurile vietii.

Pe de alta parte, nu neg ca s-au intamplat si cazuri descrise de dumneavoastra. Dar in acele cazuri nu vorbim de iubire adevarata pentru o persoana, ci de interese materiale sau de a obtine o anumita pozitie sociala.
Ori atunci când un om sta impreuna sau alege sa se casatoreasca cu cineva pentru bani sau pentru a ajunge la o anumita pozitie sociala, trebuie sa-si asume si consecintele acestui lucru.

Mai degraba le consider vinovate pe romance care aleg sa se casatoreasca cu straini pentru banii care i au acestia (de multe ori strainii respectivi fiind si mult mai in varsta), decat pe strainii respectivi!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.02.2016, 08:40:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mda... Ce baieti buni, saracii...
Doar din cand in cand, ce sa faca si ei (familie mare, remuneratie dupa buget, mese scumpe la Cina ori la Capsa), ii mai apuca damblaua de torturau pe cate unul, de il balteau in sange, de il numeau 416 ori 1835, de il lasau sa doarma in picioare gol-pusca pe un ger de 30 minus etc. etc.
In rest, erau painea lui Dumnezeu. Niste ingeri, nu alta!
Acele torturi si atrocitati de care spuneti dumneavoastra s-au intamplat in special in perioada anilor 1950, si pana in anul 1964!
Atunci da- multi au fost torturati sau ucisi nevinovati in beciurile militiei sau securitatii staliniste (care NU era o militie sau securitate romaneasca- ci una aflata sub un total control sovietic, intesata de agenti si consilieri sovietici, cu multe cadre de etnie maghiara, sovietica sau evreiasca)!

Vorbim de doua institutii complet distincte, de doua perioade istorice complet distincte.

E absolut ilogic si anormal sa-i acuzam pe lucratorii de militie si securitate de dupa 1964, pentru crimele si atrocitatile comise ce cei din anii 1950.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 19.02.2016, 08:48:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Tata avea cumva, prin depozit, si antivomitive? Ca nu stiu de ce, dar citind aceste lucruri "normale" imi vine sa vars.
Si nu-i problema, daca ma servesti acum, iti dau si eu, cu finete si atentie, o masa la Capsa cand treci prin Buc. Iti povestesc frumos si despre Marin Preda si despre Zaharia Stancu, iti arat si locurile unde luau ei cina. Ce zici, dai un colebil, ceva?
Dumneavoastra imi pare ca traiti intr-o lume abstracta, ideala, perfecta!

Pana la urma era normal sa ajuti un om (chiar daca era militian sau securist- inainte de orice era OM si client/cumparator- in fata gestionarului, sefului de depozit sau sefului de grup depozite-tata, nu conta ce meserie are, ce rang are, ce grade are pe umar- conta doar ca era client), apoi marfa trebuia vanduta (pe sefii de la Vaslui nu-i interesa cui vinzi marfa- ci sa o vinzi, sa nu stai cu ea pe stoc si sa aduci profit pentru cooperatie si sa indeplinesti planul de vanzari si achizitii).

Si ce rau era in faptul ca erau si ei oameni si faceau o cinste ?! Dumneavoastra când ati ajutat vreodata un om, si v-a facut o cinste, ati vazut ceva rau in asta ?!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.02.2016, 08:58:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mda... Ce baieti buni, saracii...
Doar din cand in cand, ce sa faca si ei (familie mare, remuneratie dupa buget, mese scumpe la Cina ori la Capsa), ii mai apuca damblaua de torturau pe cate unul, de il balteau in sange, de il numeau 416 ori 1835, de il lasau sa doarma in picioare gol-pusca pe un ger de 30 minus etc. etc.
In rest, erau painea lui Dumnezeu. Niste ingeri, nu alta!
hai sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.02.2016, 09:10:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iartă-mă, frățior, să nu te superi pe mine, fiindcă n-am urmărit decât să te ajut, să-ți amintesc de un verset, ca să nu mai critici pe nimeni cu jigniri, ci cu iubire. Dacă vrei să spui despre cineva, ceva, să "jignești", fă-o dar rămâi în cuvintele/"jignirile" Scripturii, fiindcă ele nu sunt jigniri, sunt treziri, în special la Noul Testament.

Și ca să nu rămânem în litera Scripturii, "pentru că litera ucide, iar duhul face viu." (II Corinteni 3, 6), la versetul de la Matei 5, 22 se referă la a nu te mânia, fiindcă atunci când te mânii pe cineva, ajungi să îl jignești, ajungi să îl urăști, ajungi să îl ucizi, fiindcă nu îți place ce face, fiindcă nu face ca tine, nu-i în tiparul tău.
Creștinii iubesc pe toți păcătoșii, fiindcă sunt și creștinii păcătoși, dar creștinii ajută pe păcătoși, să lepede păcatul, să fie pe placul Domnului, cum și creștinul face și se luptă. Iar când păcătosul nu vrea să asculte, atunci îl lași în pace, să-și continue viața așa cum vrea el, Domnul va face cum vrea EL, în iubirea Lui.

Deci poți să "jignești" pe cineva, poți să-i spui și prostule, dar cu multă iubire, cu durere pentru păcatul lui, poți să-i spui tolomacule, sau chiar pui de viperă, cum a spus Hristos, dar să fi răstignit în inima ta pentru el, să-ți pese cu adevărat de el, fie el ziarist, boschetar sau președintele unui ceva, să-l iubești ca tine însuți și chiar mai mult decât pe tine, cum ne-a iubit Hristos.
Atunci nu vei greși, când îl vei "jigni", și el va simți iubirea ta, iar dacă va vrea să lepede mândria și autosuficiența, egoismul și aroganța, nu se va supăra pe tine, că îi spui prost, va înțelege dojana ta, te va iubi și se va îndrepta și vă veți mântui unul pe altul. Aceasta e una din cele mai mari virtuți și din cele mai grele: discernământul.

Dar niciodată să nu spui vreun cuvânt de dojană, despre alt om, când acel om nu e de față, decât dacă ești îndumnezeit, că atunci cel despre care vorbești simte și îl influențează, dar asta-i altceva, alt subiect. Deci să nu vorbești despre cineva de rău, dacă nu-i de față, iar dacă-l vorbești de bine, fă-o cu admirație și nu cu milă, că și mila în cazul bârfei, vine din egoism și prea plinul de noi înșine. Deci ziaristul n-a fost de față, și ai vorbit urât despre el, și sincer, s-a simțit în cuvintele tale instalarea părerii de sine și aroganței în inima ta, pentru opinia părută corectă, față de un om care are și el la rândul lui păreri, slujind stăpânului său, în părerile sale.

Să iubim deci, dragul meu frățior Florin. Să iubim cât mai fierbinte posibil, împlinind poruncile Domnului.
Istoria oricum se repetă, dar sub alte forme, are vrăjmașul creației grijă de asta.
Deci, să devenim, să fim și să rămânem creștini.
Hristos în mijlocul nostru.

Și încă ceva: ce ți-am vorbit mai sus, ar trebui să vină de la sine, natural, din ființa ta, fără să-ți mai explice cineva de ce și pentru ce, dar asta numai când vei iubi. Fierbinte, în Hristos când vei iubi. Așa e natura dragostei. Atunci vei avea și har și vei lucra cu el și vei știi ce înseamnă durerea, când vrei pierde harul. Dar asta numai prin iubire.

Iar ce ți-am spus, e Patristică aplicată, cum am înțeles eu, din ce am citit la oamenii îndumnezeiți, Sfinții.
Nu ma supar pe dumneavoastra- dimpotriva va multumesc pentru aceste cuvinte!
Intradevar, nu trebuia sa-l jignesc pe acel ziarist- dar a spus lucruri neadevarate despre Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.02.2016, 10:51:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Si ce rau era in faptul ca erau si ei oameni si faceau o cinste ?! Dumneavoastra când ati ajutat vreodata un om, si v-a facut o cinste, ati vazut ceva rau in asta ?!
Frate, eu am refuzat (desi nu prea ajut oameni, prefer cainii).
E un obicei prost, urat si vulgar. Asa e pentru mine, nu stiu daca pricepi...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 19.02.2016, 10:53:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
hai sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala
Corect. Am invatat de la ei ca putem folosi si cazanele.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.02.2016, 11:33:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Frate, eu am refuzat (desi nu prea ajut oameni, prefer cainii).
E un obicei prost, urat si vulgar. Asa e pentru mine, nu stiu daca pricepi...
Asta e parerea dumneavoastra! Nu inseamna ca e neaparat si buna!

Ma rog- va respect parerea, desi sincer nu-mi pot da seama de ce ar fi gresit (rau sau vulgar) sa accepti ca un om pe care l-ai ajutat sau servit cu ceva (indiferent ce meseria ar aveea) sa-ti faca o cinste!

Sa fim bine intelesi- nu vorbim de bani sau alte valori materiale (tata nicioadata nu a acceptat sa ia bani sau alte bunuri, si nicioadata nu a pretins asa ceva, spre deosebire de unii gestionari ai cooperatiei care din pacate nu se sfiau sa ia ciubucul de la oameni), ci doar de un sprit sau o masa.
Asa era obiceiul locului si al zonei- se considera un gest frumos, de politete.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.02.2016, 19:55:20
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Acum ma tot intreb, dar copiii disparuti unde sunt acuma?

Si Guvernul nu are timp sa ii caute si sa ii repatrieze?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.02.2016, 22:20:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asta e parerea dumneavoastra! Nu inseamna ca e neaparat si buna!

Ma rog- va respect parerea, desi sincer nu-mi pot da seama de ce ar fi gresit (rau sau vulgar) sa accepti ca un om pe care l-ai ajutat sau servit cu ceva (indiferent ce meseria ar aveea) sa-ti faca o cinste!

Sa fim bine intelesi- nu vorbim de bani sau alte valori materiale (tata nicioadata nu a acceptat sa ia bani sau alte bunuri, si nicioadata nu a pretins asa ceva, spre deosebire de unii gestionari ai cooperatiei care din pacate nu se sfiau sa ia ciubucul de la oameni), ci doar de un sprit sau o masa.
Asa era obiceiul locului si al zonei- se considera un gest frumos, de politete.
Da, stiu ca asa e obiceiul in mult elocuri de-ale noastre, romanesti.
Dar eu nu vreau, de felul meu, ca printr-un astfel de gest sa inchid cercul unei mai mici sau mai mari nereguli.
Nu vad ce motive as avea sa dau prin ascuns ceea ce am de dat tututor pe fata, sau sa am preferinte (si inca la oamenii puterii!). De aici la slugarnicie si linguseala, la duplicitate si o anumita grandomanie - cat sa mai fie?
In orice caz, nu cred ca astfel de lucruri ca acelea pe care le prezentai cu oarece lauda, merita sa fie considerate ca normale ori de dorit. Sunt, dupa mine, forme ale degradarii morale in care ne-a adus pe mai toti regimul trecut. Avem si azi de luptat din greu cu ele!
Suntem un popor de hoti si de bisnitari, dupa opinia mea. Cel putin noi cei de aici, dintre granite.
Reply With Quote
Răspunde