Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2010, 18:14:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moonlyra Vezi mesajul
Serafim de Sarov a spus o afirmatie foarte frumoasa si actuala:
"Dobandeste pacea, si mii de oameni din jurul tau se vor mantui".
Cred ca trebuie de la noi sa incepem schimbarile si sa dam exemplu pentru ceilalti,numai cind dam exemple,inima noastra sa nue fie plina de mindrie..
Adevarat. Mantuitorul ne propune o regula de aur. "Ci toate cate sa va faca voua oamenii, asemena si voi faceti lor."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.05.2010, 10:46:50
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Daca ati avea posibilitatea sa schimbati ceva la lumea in care traim ce ati schimba?Transportul,strazile,mentalitatea,orasul,s ufletul oamenilor..etc?
?
As prefera sa ma schimb pe mine, si sa ii inspir pe ceilalti in masura in care pot, si poate ca astfel fiecare poate sa faca o diferenta in lumea asta.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2010, 22:15:56
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

As vrea,ca miliardarii care se scalda in bani sa dea mai multi bani altora,sa fie mai iubitori,mai credinciosi,sa multumeasca lui Dumnezeu datorita starii in care se afla.As schimba daca as putea mentalitatea oamenilor.As vrea,mi-as dori mult ca sa fim egali,sa nu existe mai bogati si mai saraci .Ma doare sufletul cand vad un sarac care plange si un miliardar care se scalda in bani si fac petreceri de lux.Sa recunoastem toti am schimba ceva la lumea in care traim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2010, 22:58:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

As dori ca fiecare sofer, atunci cand se deplaseaza in coloana si se apropie de o intersectie nesemaforizata in care are prioritate, si vede ca de pe strada fara prioritate se apropie alta masina, sa incetineasca si sa-i faca semn celuilalt sofer sa treaca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.07.2010, 20:11:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Daca ati avea posibilitatea sa schimbati ceva la lumea in care traim ce ati schimba?Transportul,strazile,mentalitatea,orasul,s ufletul oamenilor..etc?

Eu in primul rand as schimba,mentalitatea oamenilor si modul de gandire si as milita pentru pace(prin absurd vorbim pentru ca nu voi avea ocazia niciodata sa schimb modul de gandire,mentalitatea oamenilor)

Are lumea sau Romania ceva de schimbat?

Ce credeti?
N-as schimba nimic, ca nu ma vad in stare. Ar trebui sa fiu Iisus ca s-o
pot schimba. Dar, ceva, ceva tot as face. As colora iubirea sa poata fi
vazuta. Oare nu ne-am rusina atunci unii de altii?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.07.2010, 20:47:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Daca as putea as desfiinta granitele, banii si ideea de vanzare-cumparare, as infiinta un sistem prin care nimeni sa nu fie bogat sau sarac, absolut toata lumea sa fie egala din punct de vedere material si sa aibe aceleasi drepturi sociale indiferent in ce colt al lumii ar trai si i-as invata pe toti ce inseamna crestinismul-ortodox.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.07.2010, 02:42:29
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Cea mai mare schimbare si importanta pentru noi ( care insusi Iisus ne-a indrumat) sa ne iubim unii pe altii. O data ce avem iubire in noi pentru toti, pentru cei care au gresit sau ne-au facut rau, ne-au jignit, s-au ne-au defaimat, pentru toti fara exceptie, sa avem dragoste, toti sa avem dragoste pura unul pentru altul. Cu aceasta putere nu vom mai putea face rau nimanui si nu cred ca am mai putea gresii vreodata. Este exact ceea ce Dumnezeu doreste sa facem: sa ne iubim unul pe altul.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.07.2010, 03:05:41
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Lumea nu se schimba niciodata,oamenii sunt tot timpul si tot timpul au fost la fel.
Numai pamantul se schimba.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.08.2010, 16:06:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Odinioara, in Rai, cu ingaduinta lui Dumnezeu, Adam a facut un lucru remarcabil. A pus nume lucrurilor. Altfel spus, a identificat ratiunile fiecarui lucru, pe care apoi le-a exprimat printr-un nume. Numele, in sine, cuprinde astfel ratiunile fiecarui lucru sau fiecarei fapturi. Am putea afirma ca Adam nu si-a imbogatit in acest mod numai "vocabularul", ci s-a imbogatit prin cunoasterea creatiei in sine, a ratiunilor tainice ale ei. De aceea, in general cuvintele din limbile vechi, in ciuda faptului ca exprima adevaruri simple, au conotatii profunde.

Undeva in istorie, urmasii lui Adam au facut un lucru deplorabil. Au pus lucrurilor pret. Din acest moment, omul incepe sa emita drept de proprietate asupra lucrurilor. Raporturile lui cu semenii capata un aspect comercial. Pretul unui lucru, al unei fapturi a lui Dumnezeu, nu exprima insa valoarea sa. Banul nu este nici pe departe contravaloarea unui lucru. Singura valoare subzista in nume. Deci, totul e o conventie.

Daca as putea - stiu ca suna utopic - as desfiinta agest gen de raporturi comerciale pe care s-a fundamentat in timp, intreaga societate umana, si pe care, trebuie sa recunoastem, si-a cladit civilizatia.

Este un lucru cu neputinta in prezent, dar este caracteristic omului cazut. Nu este firesc ca lumea primita in dar de la Dumnezeu, unii sa o faramiteze si sa o dea spre vanzare semenilor, bucata cu bucata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2010, 18:12:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Odinioara, in Rai, cu ingaduinta lui Dumnezeu, Adam a facut un lucru remarcabil. A pus nume lucrurilor. Altfel spus, a identificat ratiunile fiecarui lucru, pe care apoi le-a exprimat printr-un nume. Numele, in sine, cuprinde astfel ratiunile fiecarui lucru sau fiecarei fapturi. Am putea afirma ca Adam nu si-a imbogatit in acest mod numai "vocabularul", ci s-a imbogatit prin cunoasterea creatiei in sine, a ratiunilor tainice ale ei. De aceea, in general cuvintele din limbile vechi, in ciuda faptului ca exprima adevaruri simple, au conotatii profunde.

Undeva in istorie, urmasii lui Adam au facut un lucru deplorabil. Au pus lucrurilor pret. Din acest moment, omul incepe sa emita drept de proprietate asupra lucrurilor. Raporturile lui cu semenii capata un aspect comercial. Pretul unui lucru, al unei fapturi a lui Dumnezeu, nu exprima insa valoarea sa. Banul nu este nici pe departe contravaloarea unui lucru. Singura valoare subzista in nume. Deci, totul e o conventie.

Daca as putea - stiu ca suna utopic - as desfiinta agest gen de raporturi comerciale pe care s-a fundamentat in timp, intreaga societate umana, si pe care, trebuie sa recunoastem, si-a cladit civilizatia.

Este un lucru cu neputinta in prezent, dar este caracteristic omului cazut. Nu este firesc ca lumea primita in dar de la Dumnezeu, unii sa o faramiteze si sa o dea spre vanzare semenilor, bucata cu bucata.
As adauga ca singurul moment in care stim ca Isus s-a maniat pana la a folosi violenta a fost cel in care a gasit "businessmani" in templul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
lumea in care traim giovaninnaa Generalitati 68 29.10.2010 14:16:29
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 18:17:37