Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.12.2010, 16:59:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Unhappy

Din cate observ numai loc de rugaciune nu este acest topic si,din pacate, asta chiar in postul Craciunului...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #82  
Vechi 08.12.2010, 17:02:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Diavolul este viclean, siret, mincinos, si foloseste extremele, ca sa manipuleze ! Unde ai vazut tu inchizitie in ortodoxie?Ascultarea se face de bunavoie, Hristos ne cere sa ascultam dupa cum si El a facut ascultare! si sa ne lepadam de noi insine TOTAL!!
Nu exista Andrei un "ei" si un "noi" ce tot insinuezi nu stiu ce interese impuse ale nu stiu cui carenu stiu ce ar avea de castigat.. Aceste sfaturi de ascultare le-au dat niste bieti pustnici care plangeau neancetat si erau plini de Duhul Safnat ,care au vazut cat de periculos si de siret este diavolul si au dat aceste sfaturi numite canoane ca sa ne putem proteja de aceste ispite si caderi pana cand capatam noi insine Duhul Sfant in dar de sus! Ce tot ii dai cu inchizitie ,cu menghine? Este penibil ce spui! Asta sa o spui lui papa de la roma dar nu noua ortodocsilor.. Macar in sinea ta sper ca ai spus'o doar asa de senzatie ca sa starnesti ura omului fata de ascultare si de smerita cugetare si de sfatuire.. caci zice Inteleptul Iisus fiul lui Sirh "CAILE NEBUNILOR SUNT DREPTE INAINTEA LOR(ADICA SE INCRED IN EI INSISI) IAR INTELEPTUL ASCULTA SFATURILE!(aDICA NU SE INCREDE IN EL INSUSI).. pricepi? Mai Andrei, da sunt oameni care nu cunosc dogma Biseriic ortodoxe, curatia si desavarsirea ei.. Pe acestia tu ii otravesti cu aceste false acuzatii menite sa instige la cum am spus mai sus neascultare.. Ca bietele oite sa iasa din staul, sa se lepede de Biserica si sa iasa afara cu lupii.. Dezbinare dinaluntru! Asta faci! Lup imbracat in haine de oaie! Da nu iti e rusine de mine ca stim amandoi ce inseamna fericita ascultare! De ce indraznesti sa joci rolul asta malefic? iar tu Mihailt! A MIA OARA REPET!!! Nu ma intereseaza pacatele lui Andrei! Vorbim de Erezie! De HULA Impotriva DUmnezeiirii Lui Hristos, Impotriva Fecioriei Maicii omnului, impotriva Crucii, a Sfintilor, a tot ce e mai drept si mai curat si mai SFANT!! Aici Biserica trage linie.. Aici ia sfarsit toleranta si se ia atitudine! Se izoleaza erezia, se avertizeaza populatia, se mustra etreticul, se roaga pentru el si daca nu se indreapta nici asa ,ramanem de veghe si demontam toate cursele lui ca sa nu cada vreo oita in plasele astea!Tu stai cu mainile in san . Asa facem noi astazi.. Ne doare-n cot de Adevar, de Biserica.. daca s-ar lua de mama dumitale cred ca ai apara-o! Asa este? Dar cum Bserica si Maica Domnului nu le simti probabil ca mama, ii mai iei si apararea ca sa-l incurajezi..Repet, erezia este altceva! Nu ma intereseaza faptele acestui om! Orice prunc ar fi priceput deja demult asta! Am pomenit eu vreun cuvant despre pacatele lui? Eu sunt acuzat de fapte rele,da! Eu condamn erezia si absolut nimic altceva! Fa diferenta si citeste vietile Sfintilor, Dogmele ortodoxe etc.. Nu mai extrage fraze din context adaugand un "Deci rezulta ca" .. Este absurd, josnic si penibil! Frati ortodocsi, ar fi momentul daca iubiti pe Maica Domnului si Biserica sa luati atitudine impotriva hulelor! Nu osandim pe nimeni! Ca judecata este a lui Hristos! Prevenim, avertizam! Spunem ADEVARUL! Si ne rugam sa se trezeasca si sa fie iertati! Nu trimitem pe nimeni noi in iad! prevenim ,caci toti dusmanii Bisericii au sfarsit rau! Le atragem atentia ,le explicam ,ca sa aiba sansa sa se indrepte chiar si ei si daca nu, barem pe cei mai novici sa-i protejam de aceasta boala sufleteasca! erezia se intinde cel mai usor! Imediat omul se duce dupa altie dumnezei, se abate de la adevar! erezia creste ca buruiana si ca ciulinul si trebuie plivita ! Cine sa faca asta? Sa stam sa privim in timp ce ei invenineaza sufletele? NU trebuie sa luam atitudine? ca si impotriva avortului si a altor molime ucigatoare de oameni si mai ales de suflete!
Dumnezeu sa-i ierte pentru rautatea lor, mai ales ca se vede clar aici ca o fac cu buna stiinta si cu viclenie!
Asa ca nu mai stati comozi si caldicei pe margine si priviti, vezi Doamne din bunatate!
asta este falsa smerenie!
Doamne miluieste-ne si apara-ne de cel viclean!
Fratele Andrei nu a indemnat pe nimeni sa se lepede de Biserica ortodoxa si nici nu a hulit pe Maica Domnului.Cel putin eu nu am vazut aceasta. Daca a facut vreodata asa ceva as dori sa vad si eu respectiva postare.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #83  
Vechi 08.12.2010, 17:21:40
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din cate observ numai loc de rugaciune nu este acest topic si,din pacate, asta chiar in postul Craciunului...
Pai ca bine zici! te invit sa te rogi! Cine te opreste? ai fost printre primii care in mod hilar nu te smintesti cand andrei in post si in afara lui, in absolut fiecare postare ca deja e eveniment cand nu huleste in vreo postare si nu batjocoreste el ceva, nu ai luat atitudine.. dar cand cineva ia atitudine impotriva hulitorului de Dumnezeu repede mi-ai sarit la beregata! Cum vine asta? Asa ca lasa falsa evlavie, ca nu te impusca pe tine nicio iubire si dragoste de Dumnezeu.. Tu esti la fel de eretica.. Deja v-am invatat.. Sunteti o gasca unita si actionati in haita.. in grup.. eu sunt singur si mic.. asa a fost mereu inegala lupta, dar eu lupt in apararea adevarului si nu ma dau in laturi sa marturisesc ortodoxia! ca barem la capitolul asta sa zic nu! Daca la celelalte sunt cu totul vandut pacatului!
Iti doresc inima sincera si da! rugaciune dreapta si dreapta socoteala! repet! taci cand e hulita Biserica, Dumnezeu, Crucea, Imediat esti "sunteti" toceranti! iar cand cineva ia atitudine, Dumnezeule Mare! Ce lume stramba! il atacati! Sa va fie rusine! de 10 ori rusine!
Falsa evlavie, falsa "ingaduinta", falsa intentie, iubire de sine si erezie, asta va uneste si asta este ADEVARUL!! Nu mai faceti pe blanzii si pe dragastosii ca vomit ! sa va vad ca tremurati cand e hulita Biserica si Hristos! sa va rupeti hainele de pe voi cand auziti hule impotriva Celui care a facut Cerul si pamantul! rusine !
  #84  
Vechi 08.12.2010, 17:31:04
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Fratele Andrei nu a indemnat pe nimeni sa se lepede de Biserica ortodoxa si nici nu a hulit pe Maica Domnului.Cel putin eu nu am vazut aceasta. Daca a facut vreodata asa ceva as dori sa vad si eu respectiva postare.
Pai de asta se numesc mai lupi imbracati in haine de oi! pai si-ar da toti seama imediat daca ar veni cu oferta pe fata.. da el invita sa iesim din staul ca vezi Doamne asta e adevarata ortodoxie.. Mai dar tu chiar nu ai inteles? Ce tot insisti si-i iei apararea hulitorului? ia intreaba-l pe el direct! Sa zica! Este Maicuta Domnului Fecioara? Este Hristos Dumnezeu adevarata din Dumnezeu adevarat? Se cinstesc sfintele Moaste? Este Sfanta Impartasanie Trupul si Samngele Domnului sau este doar o "comemorare"? ia intreaba-l, spune-i Andrei ca omul asta a coborat acum din luna! Spune-i despre invatatura ta cea noua.. Ca Pavel a spus ca de vine altul sa ne invete altfel decat ce am primit sa fie anatema! AAA stiu! E un pasaj adaugat de "ei"!
ma duc sa vomit acum de-adevaratelea! Mihai, sincera dezamagire.. Nu cred,ca "nu l-ai auzit hulind".. Adica mi s-a parut mie..? andrei, ai putina demnitate si barem recunoaste-ti invataturile(hulele) .. Dumnezeu sa te ierte si sa te indrepteze pe calea cea dreapta pentru rugaciunile Sfantului Nicolae, ale sfantului Apostol Pavel, Ale Maicutei Domnului si pentru Multa Sa milostivire si iubire fata de oameni!
Amin!
  #85  
Vechi 08.12.2010, 17:33:08
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Pai ca bine zici! te invit sa te rogi! Cine te opreste? ai fost printre primii care in mod hilar nu te smintesti cand andrei in post si in afara lui, in absolut fiecare postare ca deja e eveniment cand nu huleste in vreo postare si nu batjocoreste el ceva, nu ai luat atitudine.. dar cand cineva ia atitudine impotriva hulitorului de Dumnezeu repede mi-ai sarit la beregata! Cum vine asta? Asa ca lasa falsa evlavie, ca nu te impusca pe tine nicio iubire si dragoste de Dumnezeu.. Tu esti la fel de eretica.. Deja v-am invatat.. Sunteti o gasca unita si actionati in haita.. in grup.. eu sunt singur si mic.. asa a fost mereu inegala lupta, dar eu lupt in apararea adevarului si nu ma dau in laturi sa marturisesc ortodoxia! ca barem la capitolul asta sa zic nu! Daca la celelalte sunt cu totul vandut pacatului!
Iti doresc inima sincera si da! rugaciune dreapta si dreapta socoteala! repet! taci cand e hulita Biserica, Dumnezeu, Crucea, Imediat esti "sunteti" toceranti! iar cand cineva ia atitudine, Dumnezeule Mare! Ce lume stramba! il atacati! Sa va fie rusine! de 10 ori rusine!
Falsa evlavie, falsa "ingaduinta", falsa intentie, iubire de sine si erezie, asta va uneste si asta este ADEVARUL!! Nu mai faceti pe blanzii si pe dragastosii ca vomit ! sa va vad ca tremurati cand e hulita Biserica si Hristos! sa va rupeti hainele de pe voi cand auziti hule impotriva Celui care a facut Cerul si pamantul! rusine !
Gasca lui pitigoi(cel viclean) dai intr-unul tipa doi(sau trei sau .. mai multi!)
  #86  
Vechi 08.12.2010, 17:33:21
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Pai ca bine zici! te invit sa te rogi! Cine te opreste? ai fost printre primii care in mod hilar nu te smintesti cand andrei in post si in afara lui, in absolut fiecare postare ca deja e eveniment cand nu huleste in vreo postare si nu batjocoreste el ceva, nu ai luat atitudine.. dar cand cineva ia atitudine impotriva hulitorului de Dumnezeu repede mi-ai sarit la beregata! Cum vine asta? Asa ca lasa falsa evlavie, ca nu te impusca pe tine nicio iubire si dragoste de Dumnezeu.. Tu esti la fel de eretica.. Deja v-am invatat.. Sunteti o gasca unita si actionati in haita.. in grup.. eu sunt singur si mic.. asa a fost mereu inegala lupta, dar eu lupt in apararea adevarului si nu ma dau in laturi sa marturisesc ortodoxia! ca barem la capitolul asta sa zic nu! Daca la celelalte sunt cu totul vandut pacatului!
Iti doresc inima sincera si da! rugaciune dreapta si dreapta socoteala! repet! taci cand e hulita Biserica, Dumnezeu, Crucea, Imediat esti "sunteti" toceranti! iar cand cineva ia atitudine, Dumnezeule Mare! Ce lume stramba! il atacati! Sa va fie rusine! de 10 ori rusine!
Falsa evlavie, falsa "ingaduinta", falsa intentie, iubire de sine si erezie, asta va uneste si asta este ADEVARUL!! Nu mai faceti pe blanzii si pe dragastosii ca vomit ! sa va vad ca tremurati cand e hulita Biserica si Hristos! sa va rupeti hainele de pe voi cand auziti hule impotriva Celui care a facut Cerul si pamantul! rusine !
Prietene, cred că te zbați degeaba. Acest ins slujește în altă parte și cu foarte mare probabilitate absolut interesat. Cred că este inutilă orice contră cu astfel de inși care nu fac decât sistematic să încerce ducerea în derizoriu a oricărei poziții autentice de Ortodoxie, așa cum ai și dumneata. Nu trebuie să ne lăsăm păcăliți de astfel de intruși, de trolli care altceva pur și simplu nu știu să facă; erau și în vremea lui Hristos destui care să încerce chiar și pe El să Îl ducă în derizoriu. Ba mai mult, diavolul L-a ispitit pe Iisus ca să i se închine lui în schimbul puterii lumești. Așa cum a fost prigonit Hristos, așa vor fi prigoniți și ucenicii lui; întotdeauna se vor găsi oameni ca să facă așa ceva, măcar până la judecată. Părerea mea este că trebuie întâi să îl ignorăm complet pe acest intrus și să facem o petiție organizată adresată administratorilor forumului, cu cât mai multe semnături și cereri ca acest individ să fie exclus de pe forum, iar forumul să fie atent monitorizat așa încât să nu mai pună piciorul pe aici să sfideze și să ducă în derizoriu orice atitudine autentică ortodoxă.

Last edited by doctor_faustus; 08.12.2010 at 17:37:09.
  #87  
Vechi 08.12.2010, 17:41:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga "Gheron", din cate vad tu ceri ca un om sa se indrepte prin rugaciunea noastra, dar in schimbi lovesti in altii. Ce sa intelegem, ca doresti indreptarea unui om si caderea multora?
  #88  
Vechi 08.12.2010, 17:46:02
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Prietene, cred că te zbați degeaba. Acest ins slujește în altă parte și cu foarte mare probabilitate absolut interesat. Cred că este inutilă orice contră cu astfel de inși care nu fac decât sistematic să încerce ducerea în derizoriu a oricărei poziții autentice de Ortodoxie, așa cum ai și dumneata. Nu trebuie să ne lăsăm păcăliți de astfel de intruși, de trolli care altceva pur și simplu nu știu să facă; erau și în vremea lui Hristos destui care să încerce chiar și pe El să Îl ducă în derizoriu. Ba mai mult, diavolul L-a ispitit pe Iisus ca să i se închine lui în schimbul puterii lumești. Așa cum a fost prigonit Hristos, așa vor fi prigoniți și ucenicii lui; întotdeauna se vor găsi oamenia ca să facă așa ceva, măcar până la judecată. Părerea mea este că trebuie întâi să îl ignorăm complet pe acest intrus și să facem o petiție organizată adresată administratorilor forumului, cu cât mai multe semnături și cereri ca acest individ să fie exclus de pe forum, iar forumul să fie atent monitorizat așa încât să nu mai pună piciorul pe aici să sfideze și să ducă în derizoriu orice atitudine autentică ortodoxă.
Da frate, ai dreptate! Asa ar trebui! Dar vad ca noi membrii bisericii astazi suntem slabi ,foarte dezinteresati, reci, plictisiti, fara ravna.. De asta persista in acest mediu care-i este prielnic.. administratoriii forumului dau afara pe cei care vorbesc impotriva lor si nu impotriva lui Hristos.. eu am postat odata un coment impotriva acestei atitudini a lor si m-au banat! In schimb tolereaza si iata! au devenit sursa de sminteala de la invatatura cea dreapa si Apostolica si persista la infinit in ea! daca aveau dragoste fata de Dumnezeu il alungau pe lup de printre oite! dar le convine "polemica" ratingul ei.. Dumnezeu sa-i ierte si sa-i lumineze..Si sa-i ierte si daca iarasi ma vor bana tot pe mine! Mi-as dori sa vada cu ochii lor jertfa unui mucenic ,ce inseamna sfanta ravna si iubire fata de Adevar si de Biserica.. Ca sa se trezeasca.. dar ei nu stiu ce fac.. dorm.. dorm adanc.. si cand paznicul doarme.. lupul isi face treaba nestingherit! Ba imi spune el mie inca si se mai si lauda asa ca sa-mi faca in sac ca are ani de zile de hule si nimeni nu l-a banat! Adica e ca si cum mik-ar fi spus diavolul.. Am castigat, sunt ai mei, i-am cucerit, ii am la picioare! tot pe tine te vor lepada daca te iei de mine! Si asa a fost! Fratii nu iau atitudine.. tot felul de false scuze.. ca e post.. pai tocmai! aratati dragostea fata de Adevar! ca trebuie sa fim "toleranti" fata de pacatosi.. Da fata de pacatosi! dar nu fata de erezie! Asta m-am tot chinuit eu sa explic.. Am reusit dar sunt putini cei care au urechi de auzit si sinceritate.. noi in schimb confundam lenea duhovniceasca cu rabdarea in ispite.. si tot asa..
Oricum sincer iti multumesc.. Dumnezeu sa te binecuvanteze! Si te rog, sincer te rog si insist! Roaga-te si pentru mine!
Doamne ajuta!
  #89  
Vechi 08.12.2010, 17:46:17
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Gasca lui pitigoi(cel viclean) dai intr-unul tipa doi(sau trei sau .. mai multi!)
Aualeu ce taraboi, dai in unul tipa doi!!!

Cum spuneam, e frumos ce faci tu, dar e munca de sisif, noi suntem mult prea mici, pentru o lupta asa mare! Orice argumente ai aduce, sunt pe degeaba.
  #90  
Vechi 08.12.2010, 17:49:32
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Draga "Gheron", din cate vad tu ceri ca un om sa se indrepte prin rugaciunea noastra, dar in schimbi lovesti in altii. Ce sa intelegem, ca doresti indreptarea unui om si caderea multora?
Ce cadere mai? ce tampenii spui mai acolo? Tu loviturile mele le vezi? Da spune-mi te rog: PE CELE IMPOTRIVA BISERICII NU LE VEZI?
Hai sictir! Mai cate forme luati voi ceata luipitigoi.. "sa intelegem" in numele cui vorbesti tu omule? Eu iau apararea bisericii si-i resping pe cei care o hulesc si pe cei care-i sustin pe cei care o hulesc. Punct! Dumnezeu sa te ierte ca sa simte de la o posta viclenia din cuvintele tale..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09