Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.05.2010, 09:38:44
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Alin, Remus, haideti sa nu transformam si acest topic intr-o cearta interminabila...ce ziceti?

Ar fi bine daca s-ar putea tria din cartile care apar cu pretentia de a fi ortodoxe. Sunt multe care nu invata ce invata Biserica, sunt multe carti care contin pareri personale diferite de parerea Bisericii si asta in diferite chestiuni. Daca cineva necredincios cumpara o asemenea carte, ramane cu o impresie gresita, el crezand ca citeste o pozitie a Bisericii.
Nu cred insa ca o sa se poata impune pana la urma doar vanzarea cartilor scoase de editura Patriarhiei. De multa vreme editurile particulare scot carti foarte valoroase si apreciate/cumparate de cautatorii de duhovnicie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.05.2010, 01:55:02
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit suferi de mania persecutiei ba baiatule

[quote=AlinB;247633]Ai o ciudata definitie a calmului.
Multumesc oricum pentru aprecieri.
Nu te-am facut prost. Poate te simti tu. Ceea ce poate inseamna ca esti un baiat cu bune simturi/simtiri.

nu ai nici o umbra de simtul ridicolului alinush baiatule, cum de nu ai sesizat ghilimelele pe care le-am folosit cand m-am facut singur "prost" si giganticele ghilimele cand te-am facut pe tine "destept"???

Poti sa-ti dai cu parerea, daca esti in cunostinta de cauza, nu sa pui etichete gratuite.

Daca ai sti cat din pretul cartii reprezinta profit pentru editura, spune-ne si noua, daca nu, abtine-te sa faci acuzatii gratuite, cum ca cei care editeaza carte religioasa se imbogatesc pe spinarea cucernicilor ca tine.

vezi daca citesti in diagonala ""inteligentule"" nu intelegi nimic ! (am pus de data asta ghilimele duble poate le vezi ...) scenarita se cheama boala ta ;totul a inceput de la o interpretare trunchiata unde esti maestru( caci cu asta te ocupi ...)
mai citeste o data , si inca o data , acu' te-ai prins ce gafa ai facut?
windorin a spus:

Citat:
În prealabil postat de windorin"Oridecate ori intru in vreo librarie (a Patriarhiei, Sophia, Bizantina) mereu ma intreb: oare cati crestini de rand si'ar dori o carte din cele prezente in raft, insa nu se pot indura de atata suma de bani ?! Oare nu s'ar putea produce carte religioasa mai ieftina ?! Nu ma pricep. Simt insa ca - uneori - profitul e unul lipsit de bun simt."[/QUOTE

si eu i-am raspuns:

"da frate windorin asa e si pe mine ma apasa scumpetea cartilor si in general scumpetea tuturor serviciilor bisericesti si a Bisericii insasi; un botez ,o cununie ,straiele aurifere ale preafericitelor fetze bisericesti , kilogramele de aur din Biserici toate sunt scumpe ...DAR pe de alta parte nici nu se poate altfel, e Casa Domnului , sunt oamenii Domnului , sunt cartile Domnului, trebuie sa fie Frumosi, trebuie sa fie impozanti ,trebuie sa fie convingatori;"

unde vezi ma amaratule acuzatii din partea mea aduse bisericii??? unde am spus io ma ca editorii de carte religioasa se imbogatesc pe spinarea mea??? vezi cum ai luat-o pe aratura serpishor?Iti dai seama cat de penibil apar eu justificandu-ma in fatza ta pt un misunderstanding de-al tau???... stai linistit se intampla si la case mai mari, si io tot te iubesc ;--))





Puteai sa te scutesti de efort daca citeai cu atentie ce ai primit pe mail:



daca tu crezi ca te-ai elucidat dupa ce ai citit linkurile astea inseamna ca tu esti Doctor docent in fisiune nucleara si clarvazator pe deasupra.... Doamne cat esti de naiv!!!

.
Frate Cosmy 022 , iarta-ma , ai avut dreptate , da' nu m-am putut abtine si i-am mai zis vreo doua... e lat in spate acolo sangereaza,... du-te tu sa vezi ,io nu mai vorbesc cu el.
Zi-i sa ia partea buna a lucrurilor : Glumesc cu el deci exista!...;--))
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2010, 09:36:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Frate Cosmy 022 , iarta-ma , ai avut dreptate , da' nu m-am putut abtine si i-am mai zis vreo doua... e lat in spate acolo sangereaza,... du-te tu sa vezi ,io nu mai vorbesc cu el.
Zi-i sa ia partea buna a lucrurilor : Glumesc cu el deci exista!...;--))

Ah, am inteles ce ai vrut sa zici, tu esti doar cu scandalul "monopolului" din care citezi fara sa citesti.

Cu pretul editurilor doar l-ai citat pe windorin dar din cauza ca nu prea stii cum sa pui [QUOTE ] [/QUOTE ] o iesit ca si cand ai fi scris tu.
Tu esti strict indignat de toate cheltuielile pentru Biserica care le simti apasand greu pe umerii tai, ce sa zic.. pentru partea asta ai scuze din partea mea si remarcile legate de indignarea vizavi de pretul cartilor se transfera lui windorin.

Si mai cizeleaza-te si tu putin, "ba baiatule", apropo si de subiectul ultimului mesaj, ce sa mai zic de continut..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce pe jos, intre semiluna si steaua lui David, intr-o biserica ortodoxa delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.11.2012 12:09:35
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 15:41:29