Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2013, 12:47:42
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„Și dușmanii omului casnicii lui.” Matei 10-36
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2013, 16:28:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Annyta, eu cred ca parintii tai sunt foarte mandri de tine, de faptul ca te-ai realizat profesional, dar neavand o perseptiva duhovniceasca nu reusesc sa se bucure cu adevarat de acest lucru.

In multe cazuri comunicarea dintre copii si parinti este una deficitara, mai ales cand valorile lor difera si vad lucrurile diferit. Cred ca singura solutie este sa-i suporti asa cum sunt, de schimbat sigur nu se vor schimba. Ei se vor obisnui cu tine, cu faptul ca vrei sa traiesti altfel viata si chiar daca nu le convine acest lucru, nu vor avea ce face.

Poate suna putin necrestineste, dar tinand cont ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda, cred ca nu gresesti daca le ascunzi anumite lucruri, pentru a pastra pacea si o atmosfera cat mai relaxata.

Cand nu poti avea o relatie deschisa, sincera, calda cu parintii este o mare durere, este si asta un fel de cruce.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2013, 17:29:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

E si situatia inversa ,cand parintii nu pot comunica cu copiii pe acest subiect ,credinta
Unde e iubire se poate ajunge la o intelegere ,mai sunt destule de discutat cu cei dragi
Sunt familii unde copiii si-au adus parintii la biserica ,i-au ajutat in drumul spre mantuire.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2013, 17:42:13
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Annyta, cand am citit mesajul tau..parca era scris de mine.Nu esti singura persoana intr-o situatie asa de ..delicata. Nu pot sa-ti spun decat "rabdare, rabdare, rabdare". Conform experientei proprii iti spun ca nu exista nici o solutie "perfecta". Bine ca stai in alta localitate.Construieste-ti momentele tale de bucurie si profita de ele la maxim.Oricum pe ei nu o sa-i multumesti niciodata, indiferent ce faci. Cu cat inainteaza in varsta cu atit sunt mai dificili.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2013, 19:08:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu am trecut prin multe până a ajunge la un echilibru, dar iată că apropierea de ei îmi produce aceleași traume ca în trecut.
E mult mai usor se pare sa rupi legatura fizica decat cea afectiv-bolnavicioasa.

La varsta ta, opiniile lor, indiferent cum si le exprima, n-ar trebui sa te mai afecteze, cu atat mai mult cu cat exista o distanta fizica apreciabila.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.09.2013, 21:17:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Evident ca este de dorit a aveea relatii normale cu parintii si cu neamurile. Tot timpul parintele tot parinte va ramane.
Insa in acele cazuri, cand din diferite motive, parintii nu reusesc sa comunice cu copii lor, sau apar anumite neintelegeri , cel mai bine este ca o anumita perioada de timp sa se pastreze distanta (Pentru ca amandoua partile sa poata analiza lucrurile "la rece"), iar apoi sa se poata discuta calm, civilizat.
Daca totusi parintii tot nu pot sau nu vor sa aprecieze si sa se bucure de realizarile copiilor lor, atunci inseamna ca sunt probleme mai grave , care necesita mai multe eforturi pentru a fi rezolvate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.09.2013, 21:25:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E mult mai usor se pare sa rupi legatura fizica decat cea afectiv-bolnavicioasa. La varsta ta, opiniile lor, indiferent cum si le exprima, n-ar trebui sa te mai afecteze, cu atat mai mult cu cat exista o distanta fizica apreciabila.
Singura solutie care o vad: intai le explici ca opiniile si modul cum si le exprima te deranjeza, si i intrebi de ce procedeaza in acest mod!
Apoi le explici ca fiind o persoana matura, trebuie si este normal sa iei deciziile care le crezi cele mai bune pentru tine si familia ta numai tu si sotul tau!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare