Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2012, 23:28:52
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Atitudinea fata de atei

Ma preocupa o problema nou aparuta in viata mea.Ce atitudine trebuie sa avem fata de o persoana care se declara ateu?Putem sa ne gandim ca sunt un oameni rataciti pe care ar trebui sa-i ajutam sa-l gasesca pe Dumnezu?
Se poate stabili o relatie de prietenie cu acesta?
Daca femeia e crestina ortodoxa si barbatul ateu pot ei forma o familie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2012, 09:53:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Daca femeia e crestina ortodoxa si barbatul ateu pot ei forma o familie?
va dati seama ca toate raspunsurile vor fi negative.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2012, 12:28:53
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Ma preocupa o problema nou aparuta in viata mea.Ce atitudine trebuie sa avem fata de o persoana care se declara ateu?Putem sa ne gandim ca sunt un oameni rataciti pe care ar trebui sa-i ajutam sa-l gasesca pe Dumnezu?
Se poate stabili o relatie de prietenie cu acesta?
Daca femeia e crestina ortodoxa si barbatul ateu pot ei forma o familie?
1. Da
2. Da
3. Da
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2012, 13:04:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Ma preocupa o problema nou aparuta in viata mea.Ce atitudine trebuie sa avem fata de o persoana care se declara ateu?
Binevoitoare.

Citat:
Putem sa ne gandim ca sunt un oameni rataciti pe care ar trebui sa-i ajutam sa-l gasesca pe Dumnezu?
Ajutorul care nu este cerut..

Citat:
Se poate stabili o relatie de prietenie cu acesta?
Depinde cum definesti prietenia.
Dar aici nu se pot da sentinte, si intre cei credinciosi prietenia are multe forme unele chiar dezamagitoare foarte.

Citat:
Daca femeia e crestina ortodoxa si barbatul ateu pot ei forma o familie?
Depinde cum definesti familia.
Si iarasi, si intre cei care se iau in Biserica...
Dar in orice caz, asta nu inseamna ca e deziderabila ci de evitat, altfel dezamagirea e (aproape) garantata.

Dar..nici nu l-ai cunoscut bine si deja..? :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2012, 19:02:03
Oltiq22 Oltiq22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Romania
Mesaje: 3
Implicit

Ce atitudine trebuie sa avem fata de o persoana care se declara ateu?

Aceeasi atitudine pe care o ai fata de oricare alta persoana.

Putem sa ne gandim ca sunt un oameni rataciti pe care ar trebui sa-i ajutam sa-l gasesca pe Dumnezu?

DA. Poti sa incerci sa aduci in discutie acest lucru, iar daca conversatia se duce spre o cearta mai aprinsa, te sfatuiesc sa nu mai incerci.

Se poate stabili o relatie de prietenie cu acesta?

DA. Prietenia intre oameni se bazeaza de cele mai multe ori pe lucrurile care sunt in comun.

Daca femeia e crestina ortodoxa si barbatul ateu pot ei forma o familie?

DA. Este exact situatia din familia mea. Prietenia si iubirea dintre mine si sotia mea este mai puternica decat credintele noastre. Nu discutam despre aceste lucruri, deoarece asa am decis noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2013, 20:47:56
Iulia83M Iulia83M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2013
Mesaje: 6
Implicit

1. Ce atitudine trebuie sa avem fata de o persoana care se declara ateu?

De intelegere, omenie, dragoste crestina, ca fata de orice alta persoana.

Avand in vedere unele experiente pe care le-am avut insa, daca incepe prin a se declara ateu, este deja o provocare la cearta si mai degraba eviti dezbaterea -- multi incep cu argumentele lor "rationale" pentru care religia este un mare rau ca sa te atraga in discutie si apoi, cand acestea se epuizeaza, incep cu insulte, injurii si altele.

2. Putem sa ne gandim ca sunt un oameni rataciti pe care ar trebui sa-i ajutam sa-l gasesca pe Dumnezu?

Da, dar mai degraba prin exemplu personal decat prin predici, si in niciun caz oferind ajutorul acolo unde nu este cerut, cum a remarcat altcineva in acest posting (din motivele enumerate la pct. 1).

3. Se poate stabili o relatie de prietenie cu acesta?

Da, nu te impiedica nimeni sa fii prieten cu un ateu, crestinul trebuie sa traiasca in intelegere cu toata lumea.

Trebuie sa ai grija insa sa nu te lasi smintit/a, adica influentat/a de aceasta prietenie pana la pierderea credintei.
Atat timp cat tu iti vezi de ale tale, te rogi, mergi la liturghie si iti vezi de viata ta crestina, nu are de ce sa strice prietenia cu nimeni.

4. Daca femeia e crestina ortodoxa si barbatul ateu pot ei forma o familie?

Sfintii Parinti nu recomanda casatoriile inter-religioase, ci cauta convertirea persoanei neortodoxe, dar Biserica nu poate trece peste liberul arbitru al omului si, deci, oficiaza si casatorii cu persoane de alte credinte pentru a evita trairea in adulter (nu vad de ce nu s-ar putea include aici si credinta in... nimic).

Totusi, eu personal consider si mai ales, Sfintii Parinti avertizeaza ca cele mai mari sanse de succes si fericire intr-o casatorie le ai cu o persoana care iti impartaseste credinta.

Acum, ce noroc mai ai sa gasesti om cu adevarat credincios in ziua de astazi este discutabil, dar cu rugaciune multa si un duhovnic bun, Dumnezeu te va lumina in orice situatie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2013, 09:28:03
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Putem sa ne gandim ca sunt un oameni rataciti pe care ar trebui sa-i ajutam sa-l gasesca pe Dumnezu?
Te rog eu nu. Dacă încerci să „ne ajuți să îl găsim pe dumnezeu” îți vei pierde tot respectul din partea noastră pentru că tu practic încerci să îți impui credințele tale.
Din moment ce ne declarăm atei, înseamnă că, cândva în trecut am făcut o decizie informată și știm exact despre ce este vorba.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2013, 11:17:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ateii trebuie lasati in ale lor , mai ales daca nu suntem suficient intariti in credinta . Si chiar si asa , credinciosi daca suntem ,trebuie sa respectam calea pe care ei au ales-o.
Credinta este un dar de la Dumnezeu si in general isi gaseste radacinile in familie.Acolo unde a existat un rugator printre stramosi ,fie el preot ,calugar sau mirean daruit lui Dumnezeu , credinta nu s-a pierdut.
Am citit acest articol despre un tanar ,doctor in matematica ,acum calugar la manastirea Putna .El explica de ce unii oameni de stiinta au ajuns sa se apropie mai mult de Dumnezeu si despre influenta credintei bunicului sau in drumul pe care el l-a ales in viata.
Acolo unde lucreaza harul se inmulteste credinta .

http://www.formula-as.ro/2013/1091/s...matician-16995
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 07:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 08:33:02
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 22:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18