Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2013, 14:25:10
ioanascutaru ioanascutaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2013
Mesaje: 4
Implicit Cum ar trebui sa sarbatoreasca crestinii Revelionul?

Crestinii ar trebui sa sarbatoreasca Revelionul? Daca da, cum si de ce? Daca este sarbatoare pagana, de ce se favc slujbe la biserica incepand cu ora 23.30? Este pacat daca bei sampanie si te distrezi in noaptea dintre ani?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2013, 14:31:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Calea de mijloc e cea mai bună.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2013, 14:36:00
ioanascutaru ioanascutaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2013
Mesaje: 4
Implicit

Si care ar fi calea de mijloc in acest caz? sa mergem sa biserica si apoi sa facem petreceri? nu este pacat?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2013, 14:47:49
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanascutaru Vezi mesajul
Crestinii ar trebui sa sarbatoreasca Revelionul? Daca da, cum si de ce? Daca este sarbatoare pagana, de ce se favc slujbe la biserica incepand cu ora 23.30? Este pacat daca bei sampanie si te distrezi in noaptea dintre ani?

31 e ajunul unei mari sărbători, iar dacă te duci noaptea la biserică, îți mai arde să scoți cepu' din butoaie și să scurgi buțile din beci pe la 4 dimineața?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2013, 14:54:24
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Te mai jertefesti pentru o noapte pe an sa stai la singura miezonoptica la care noi,mirenii,putem sa privegehem pentru anul ce a fost si care va veni.
Nu-ti va fi mai bine in anul care va veni daca te vei imbata in prima zi din acesta ci mai bine sa te rogi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2013, 20:54:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanascutaru Vezi mesajul
Crestinii ar trebui sa sarbatoreasca Revelionul? Daca da, cum si de ce? Daca este sarbatoare pagana, de ce se favc slujbe la biserica incepand cu ora 23.30? Este pacat daca bei sampanie si te distrezi in noaptea dintre ani?
Aceasta noapte reprezinta sfarsitul unui an si inceputul altui an; se cade sa multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit in anul ce a trecut si sa Il rugam sa ne ajute si in cel ce tocmai incepe. Slujba de la biserica nu se face pentru ca e revelionul ci pentru a incepe un Nou An cu binecuvantarea lui Dumnezeu, pentru ca este Taierea Imprejur a Domnului si Sfantul Ierarh Vasile cel Mare deci, prima zi a anului are mai multe semnificatii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2013, 21:39:26
ioanascutaru ioanascutaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2013
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Aceasta noapte reprezinta sfarsitul unui an si inceputul altui an; se cade sa multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit in anul ce a trecut si sa Il rugam sa ne ajute si in cel ce tocmai incepe. Slujba de la biserica nu se face pentru ca e revelionul ci pentru a incepe un Nou An cu binecuvantarea lui Dumnezeu, pentru ca este Taierea Imprejur a Domnului si Sfantul Ierarh Vasile cel Mare deci, prima zi a anului are mai multe semnificatii.
sunteti de acord cu afirmatia: "Acest început de an nou lumesc este un lucru diabolic”?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.12.2013, 21:51:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanascutaru Vezi mesajul
sunteti de acord cu afirmatia: "Acest început de an nou lumesc este un lucru diabolic”?
Cine a spus? De ce ar conta acordul sau dezacordul meu? Exista an bisericesc si an calendaristic. Va incepe un nou an calendaristic si depinde de noi cum il incepem, crestineste sau cu betii si somn pe 1 ianuarie cand ar trebui sa fim la Sfanta Liturghie ca si crestini. Parerea mea este ca trebuie sa fim cumpatati in toate si daca seara stam in familie a doua zi pe 1 ianuarie sa nu lipsim de la Sfanta Liturghie sau invers mergem noaptea la biserica si ziua de 1 o petrecem in familie.

Last edited by gabriela8; 29.12.2013 at 21:57:05.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2014, 00:24:33
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanascutaru Vezi mesajul
Crestinii ar trebui sa sarbatoreasca Revelionul? Daca da, cum si de ce? Daca este sarbatoare pagana, de ce se favc slujbe la biserica incepand cu ora 23.30? Este pacat daca bei sampanie si te distrezi in noaptea dintre ani?
Din cate am observat, crestinii la trecerea dintre ani, il sarbatoresc pe Sfantul Vasile Cel Mare.
Acum eu n-am auzit niciodata , ca un sfant sa se sarbatoreasca cu petrecei strobite cu bautura si muzica de se sparg pereti, care incita toate simturile.
Reply With Quote
Răspunde