Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2010, 15:14:09
daniels daniels is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

Parintele Iosif spunea: „Cel ce face ascultare va iesi bine numai si numai pentru ascultare! Nu are importanta cine e duhovnicul. Ce i-a folosit lui Iuda ca L-a avut pe Hristos? Nimic! Ce i-a folosit lui Adam ca L-a avut staret pe Dumnezeu si ca era in Rai? Nimic! Nu s-a folosit de Rai, caci a facut neascultare. Cu ce l-a impiedicat de la sfintenie pe marele Acachie faptul ca duhovnicul sau era sucit si nebun si il batea zilnic? Cu nimic!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.11.2010, 20:13:12
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Pai de unde esti?:)
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2010, 09:16:52
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,ceea ce faci,fa din inima''-pr.dr.I.C.TESU

Zilele trecute mi-a fost dat să îl întâlnesc pe părintele Arsenie Papacioc. Unul dintre cei mai mari duhovnici ai Ortodoxiei românești contemporane. Chip și viață de sfânt în lumea noastră. Cu trupul firav de aspre și îndelungate suferințe și nevoințe, cu chipul bun și blând, ca o icoană, cu o privire senină care pătrundea în adâncul sufletului și, mai ales, cu multă dragoste. I-am reamintit numele meu, i-am oferit un dar simbolic, însă, mai presus de toate, l-am rugam să își aducă aminte de noi în dialogul său cu Părintele Ceresc, în rugăciune. Nu mi-a lăsat nici măcar o clipă mâna din dreapta sa binecuvântată, i-am sărutat-o și mi-a sărutat-o...
Am vorbit despre părintele Ioanichie Bălan și despre părintele Iustin Pârvu, prieteni ai săi de suferință și de împreună-simțire românească și ortodoxă. A lăcrimat pentru fiecare.
Mi-a strâns mâna la piept și m-a întrebat: „Ce crezi că îți lipsește să fii bun?“. Și i-am răspuns: „Să nu mai fac păcate!“. Iar cu înțelepciunea sa (ca dintr-o carte de proverbe, căci așa i-au fost toate cuvintele) mi-a spus: „Să faci ceea ce faci din inimă!“.
I-am spus, apoi, că îl respect și îl admir pentru modul în care a slujit și apără Ortodoxia românească și Neamul românesc și că adesea îl pomenesc pentru cuvintele sale cu putere multă, dintre care mi-au rămas aproape de suflet: „Pacea este de patru ori cât dreptatea“ și „Mântuirea nu se ia cu mâțâială, cu miorlăială, ci cu eroism“.
Să ai puterea să suporți mai mult decât pot răuvoitorii tăi să-ți greșească
Parcă îl și aud spunând, pe el, cel ce a suferit sistematic nedreptatea: „Părinte dragă sau frate ori soră iubită, decât să-ți dea lumea de patru sau de cinci ori dreptate, cum că bine ai făcut că l-ai pus la punct sau că i-ai închis gura celui ce ți-a făcut rău sau că l-ai umilit pe cel ce te-a nedreptățit sau că ți-ai făcut dreptate pentru suferințele suferite, să le acoperim pe toate cu pace, cu iubire și iertare. Ce poate fi mai frumos, mai înalt și, în fond, ce poate constitui esența Ortodoxiei, a Religiei Iubirii, dacă nu dragostea, bunătatea, iertarea și pacea? Să poți să iubești pe cel ce te nedreptățește până la prigoană, să ai puterea să ierți de șaptezeci de ori câte șapte, ceea ce în limbajul duhovnicesc înseamnă mult mai mult decât în limbajul matematic - 490 -, adică să ierți la infinit, să ai puterea să suporți mai mult decât au răuvoitorii tăi puterea să-ți greșească! Să te ridici, atunci când ai fost umilit și îngenuncheat, nu lovind la rândul tău și cu mai multă răutate, ci privind senin în ochii celui ce te-a umilit, ridicându-te așa greu cum îți este, dar mergând mai departe, ca și cum nimic rău nu ți s-ar fi întâmplat, aceasta înseamnă a le acoperi pe toate cu dragoste, cu pace și bunătate“.
Cât despre mântuire, părintele, cu darul străvederii sale, deplânge pe cei ce și-au pierdut eroismul spiritual, spiritul de jertfelnicie duhovnicească. Pe cei ce nu mai sunt capabili să se sacrifice pentru o credință, o idee: mântuirea sau fericirea veșnică, liniștea casei sau a familiei, înțelegerea între semeni. Toate acestea sunt scopuri fundamentale în viață și de aceea nu se dobândesc cu ușurință, ci prin jertfă, răbdare și nevoință. Cer și presupun sufletele de aur.
Nu mi-a spus multe cuvinte. Eu am fost cel care nu am vrut să-l obosesc. Au fost însă cuvinte pe care nu le întâlnești în cărți savante, ci izvorăsc dintr-o experiență de viață curată și pe care nu le auzi ieșind din gura multora. Sunt cuvinte cu putere multă. Cuvinte care chiar lucrează în adâncul sufletului omului și îi schimbă starea sa duhovnicească. Părintele Arsenie Papacioc este asemenea sfinților Patericului, care te alină numai cu vederea, care te mângâie chiar și numai cu prezența. Un dar al lui Dumnezeu într-o lume atât de frământată. Am avut prilejul să mai constat încă o dată că acești „oameni ai lui Dumnezeu“ sunt o Scriptură vie, creștinismul întrupat. „Zicerile“ sale, spuse cu blândețe, par a fi alese cu măiestrie dintr-o antologie de proverbe și cugetări duhovnicești, fiecare dintre ele adaptate sufletului celui care caută izvorul vieții, liniștea sufletească și mântuirea.
Mi-a dat, apoi, și alte sfaturi, cu lacrimi în ochii săi senini, precum albastrul cerului zidit de Dumnezeu. El, cel care a apărat credința cea dreaptă, ne-a cerut să nu-l lăsăm singur, ci, atât cât este în viață, să îi apărăm numele și să îi împlinim sfatul cel bun, iar apoi când nu va fi, să îl însoțim, prin rugăciunile noastre. I-am răspuns că niciodată nu va fi singur, precum nici Hristos nu a fost singur, chiar și atunci când oamenii s-au lepădat de El. Că este și va fi neîncetat în lucrarea și sub ocrotirea lui Dumnezeu.
Pe toți ne-a sfătuit să iubim cel mai mult pe cel care ne iubește cel mai tare, iar acela nu poate fi decât Dumnezeu.
La sfârșit, i-am sărutat și mi-a sărutat mâna, rugându-mă sau mai degrabă urându-mi ca data viitoare să îi aduc nu o carte, ci un vârf de deget de rai. Mie mi l-a oferit deplin, așa că voi încerca, măcar pe calea rugăciunii și a împlinirii, pe cât cu putință omului, să respect sfatul plin de iubire a Preacuvioșiei Sale.
Sub impresia profundă a celor câteva clipe petrecute în intimitatea sufletească a părintelui Arsenie Papacioc, mi-am mai spus și eu încă o dată, cu adâncă simțire și convingere: „Iată duhovnicul!“.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2010, 10:50:44
raduarad raduarad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2010
Mesaje: 3
Post

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Draga Dorotheea,

Ma bucur mult sa aflu ca te-ai gandit sa faci acest pas! Personal cred ca fara o spovedanie generala, nu putem considera ca traim in Hristos. Spovedania e botezul pocaintei. Ce viata in Hristos ducem fara a face un botez complet? Nu se poate, e semn de superficialitate. Si apoi cum ne putem apropia de Trupul si Sangele Mantuitorului cu jumatati de masura?! Aceste randuri sunt si pentru cei care se spovedesc de Pasti si de Craciuni, la cine-o fi si unde-o fi si cum o fi. Sa invatam ca asa cum un medic bun e cautat si apoi mergem numai la el, tot la fel e si cu duhovnicul, cu atat mai mult ca se ocupa de sanatatea noastra sufleteasca, care e cea mai importanta.

Sa inteleg ca te-ai spovedit totusi si te-ai impartasit pana acum? De ce nu mergi la acelasi Preot? Normal e sa ai un singur duhovnic, care sa te cunoasca si sa se roage pentru tine si tu pentru el. Bine e sa gasesti aceasta persoana destul de aproape de tine, in acelasi oras sau in apropiere, ca sa poti sa mergi des. Daca chiar nu gasesti pe nimeni care sa-ti corespunda, atunci poti sa mergi la o manastire. Preotii din manastire nu au mai mult har decat cei din lume, hirotesia este aceeasi, diferenta o face credinta si trairea lor in Hristos si o mai face si ucenicul cu rugaciunea si viata lui.

Ma bucur din tot sufletul pentru tine si astept vesti bune.

Elena
Va rog tare mult sa-mi spuneti daca stiti careva un preot sau calugar cu har in Arad sau Bihor care face slujbe de dezlegare.Am mare nevoie si nu stiu cui sa ma adresez. As dori sa mai stiu daca in Arad sau Bihor exista vreu duhovnic bun sau "vazator cu duhul".Multumesc sincer
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2010, 18:55:18
rugati-va neincetat's Avatar
rugati-va neincetat rugati-va neincetat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit duhovnicul bun, il poti face tu ..daca esti un bun crestin

A fi duhovnic BUN, nu inseamna a fi cumva "vazator cu vazduhul". Nu se poate face reclama si nu se poate glumi cu asa ceva. In primul rand, ca acel parinte duhovnic ar fi stapanit de mandrie, daca oamenii l-ar cauta pt : vazut cu duhul, deschis si inchis carti, semne, minuni la comanda, alte cereri, etc.

Nu conteaza atat de mult duhovnicul, cat conteaza SINCERITATEA TOTALA pe care trebuie sa o aiba cel ce spovedeste. Caci daca omului i se face rusine sa spuna pacatele, atunci duhovnicul nu are nici o vina. Preotul da iertarea de pacate, dezlegarea si canonul de rigoare, iar acest lucru il poate aprecia cu usurinta orice preot, ca doar sunt carti scrise cu randuieli precise pt fiecare pacat: lepadare de credinta, crima, avort, preacurvie, fumat, alcoolism, etc.

1. Sinceritate maxima
2. Hotararea de a nu mai face pacatul cu pricina (adica pocainta)
3. Respectarea pravilei (sau a canonului de rugaciune dat de preotul duhovnic). Citirea Sfintei Scripturi si a cartilor ortodoxe lasate noua de Sfintii Parinti.
4. Maturitate in ganduri si fapte, atat in societate cat si in viata bisericeasca
5. Cele 4 posturi mari (spovedit, impartasit) + miercurea si vinerea (post)
6. Sfanta Impartasanie
7. Prezenta la Sfanta Liturghie (duminica in mod special)
8. Renuntarea la hobby-uri moderne gen : uciderea timpului in fata televizorului, fara carti de origine indoielnice (ex : Corut Pavel, Dan Brown, S.F.), sau alte reviste cu si despre paranormal, filosofii pagane, astrologii, si tot soiul de nimicuri care nu-si au locul in sufletul unui crestin care tinteste catre MANTUIRE.
9. Paza mintii si trezvia atentiei. Adica, sa nu mai lasam mintea sa zboare pe campii si dealuri, sa ne ferim ochii si celelate simturi, de fiecare data cand ispita bate la usa mintii noastre. E mai greu pentru inceput, dar cu timpul vine si deprinderea (ca si cu sofatul, sau cu mersul pe bicicleta).
10. Rugaciunea inimii.
11. Smerenia (temelia tuturor virtutilor si Haina Lui Dumnezeu)
12. Doamne ajuta !
__________________
" Omul : o mână de pământ împuțât, în fundul unui mormânt " (pr Cleopa Ilie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine poate binecuvanta?... lacrimi Din Noul Testament 22 07.01.2011 12:17:22
Duhovnic, pe net, se poate? partenie Generalitati 26 28.10.2008 19:28:35
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37