Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2007, 14:12:52
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Urzicuta,nu ne smintesti tu pe noi,caci"numai cei smintiti se smintesc",asa ca poti sa stai linistita,sa stai fara nicio grija ca nu vei reusi sa faci acest lucru pe aici.La mine acasa au venit doi Preoti care au tinut Sfestania si Sfantul Maslu(nu virtual ci real) si fara sa imi perceapa vreo taxa,le-am dat eu asa,din bun simt, cat am avut atunci,intrucat stateam cam prost la capitolul bani si tot mi-au refuzat acesti bani acesti Sfinti Parinti,chiar daca am insistat eu dar tot degeaba,intrucat nu au vrut sa ii primeasca absolut deloc.Cat despre faptul ca acasa vine doar unul pt.cel neputincios si slabanogit de pe urma pacatelor,da,eu la aceste exceptii de maxima urgenta ma refeream,in caz ca nu ai priceput matalutza acest amanunt destul de evident si clar.Si nu vorbesc din carti ci din fapte bazate pe realitate,si din proprie experienta, intrucat am si eu o varsta si sunt trecuta prin destul de multe evenimente si experiente neplacute ca sa stiu ce inseamna Sfanta Taina a Maslului si Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie,dar nu numai aceste Sfinte Taine ci si celelalte.Asa ca lumea virtuala sa nu fie cumva pe acolo pe la tine pe acasa caci pe la mine acasa nu cred ca se oficiaza Sfinte Masluri si Sfestania virtual,;)cat despre degetul meu,el este cam mic si subtire ca sa ma pot ascunde dupa el.:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2007, 15:46:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine punctat Urzicuta,uneori si eu am impresia ca noi confumdam realitatea cu virtualitatea,lucurri care se dovedesc a fi diametral opuse de cele mai multe ori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2007, 16:13:15
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)clar numai eu am avut experiente neplacute..cand sotul meu era doar cantaret bis.am insistat jumatate de an pe langa preotii acelei Biserici sa vina sa ne faca Sfestanie nu Maslu ...pana la urma am renuntat si am mers la o alta Biserica,adica a venit un preot din alta parohie...va las pe voi sa va imaginati de ce preotii Bisericii in care canta sotul meu ne tot amanau(refuzau de fapt)........ma bucur pentru voi ca ati intalnit oameni deosebiti,idealisti,cu adevarat crestini.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2007, 16:09:44
remember remember is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

in timpul maslului trebuie sa arda lumanare langa faina si ulei ? daca da ,de ce preotii nu spun acest lucru ? langa fiacare este lumanare neaprinsa .asta se intampla la cernica .multumesc .au aceeasi putere (uleiul ) ca si cand ar fi aprinsa lumanarea sau n-au valoare daca nu este lumanare aprinsa ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2007, 16:57:02
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)In biserica de cartier la care eu merg nu se aprinde lumanarea din dorinta preotului...cica se afuma peretii:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2007, 23:13:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

inca o data ma bucur pentru voi,
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2007, 23:39:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Bine punctat Urzicuta,uneori si eu am impresia ca noi confumdam realitatea cu virtualitatea,lucurri care se dovedesc a fi diametral opuse de cele mai multe ori.
E posibil sa nu ne invartim in acelasi mediu, de difera atat de mult realitatea unuia fata de realitatea altuia.
Regula la Sfantul Maslu e ca trebuie sa fie minimum doi preoti.
Nu cred ca Maslu cu un singur preot e regula, chiar daca voi spuneti ca se intampla. Nu va contrazic, dar cred ca e exceptie.
V-as ruga sa nu generalizati, daca cunoasteti unele exceptii.
Sa nu ne facem un titlu de glorie din a critica biserica si pe slujitorii ei, doar pentru ca am vazut sau auzit unele lucruri particulare si nu generale.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2007, 00:47:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)mai corect ar fi sa numim zic eu pe acei slujitori ca sa se afle despre ei,sa fie evitati,nu e corect,sunt in afara canoanelor
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2007, 05:08:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
???Se mai incalca canoanele..prin Bucuresti stiu Biserici unde Sf.Maslu este savarsit de un singur preot..........apoi Sf.Maslu care se face in casa celui neputincios...crezi ca slujesc preotii cate 4-5 acasa la om? Merg ei cate 2-3 ore pentru 2ooooo lei.Eu una nu am cunostinta sa se fi intamplat.Nu mai vorbiti din carti,realitatea e alta...eu nu urmaresc sa va smintesc pe voi,dar parca traiti chiar intr-o lume virtuala!Ne cam ascundem dupa deget, spunem despre ceea ce ne-ar placea sa fie!
Noi credinciosii din alte tari avem numai un preot atunci cum sa nu mai facem maslu?
Noi ne multumim si cu un singur preot.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2007, 13:16:52
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Hartford,asa este cum zici tu,si anume faptul ca este bine decat deloc ca un singur Preot sa oficieze Sfantul Maslu,dar totusi acest lucru nu trebuie generalizat,el nu trebuie ca dintr-o exceptie sa devina regula generala,de aceea cred si ma gandesc eu ca cineva ar trebui sa se sesizeze in acest caz,si sa anunte si acest aspect, deloc de neglijat si trecut cu vederea,care trebuie luat in consideratie si deci tinut cont de el,ar trebui sa se impuna niste reguli si niste masuri acolo pe la tine,la Biserica pe care o frecventezi tu,si dintr-o exceptie cum ai mentionat-o tu,(un singur Sfant Parinte care slujeste in Sfanta Biserica si savarseste Sfantul Maslu)sa nu devina regula generala.P.S. Nemultumitului i se ia darul,asa ca multumeste-te si asa,cum ai specificat chiar tu insuti mai inainte,decat deloc mai bine si asa,si asadar multumeste-i in primul rand Lui Dumnezeu ca,Slava Domnului!:)se mai tine chiar si asa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Maslul de obste marcos Maslul 6 30.12.2008 22:54:48