Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2012, 20:12:14
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

ce religie ai doriana?esti catolica?imi place la catolici ca e disciplina in biserica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2012, 20:27:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu am ce religie sa-ti recomand, roxana. Urmeaza sfatul fratilor tai si aprofundeaza-ti propria religie ca sa gasesti credinta.

Vrei sa stii care e cea mai buna religie. Buna la ce anume? Ce ai vrea sa capeti de la o religie? Spune-mi ce cauti si apoi vom vedea unde anume se poate gasi acel ceva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2012, 20:28:22
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

la fel recomand cunoasterea tuturor in mod temeinic si nemijlocit si apoi pastrarea a ceea ce vezi ca iti face bine duhovniceste.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2012, 20:29:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?am intrebat cunoscutii si au raspuns :crestinismul.parerea mea e ca o religia cea mai buna e cea care te ajuta sa evoluezi spiritual,te face sa fii sensibil la nevoile celui in suferinta,nu te jecmaneste de bani,nu defaimeaza celelalte religii,nu spune ca numai religia "x" e calea dreapta.pana acum am fost doar in biserici ortodoxe si catolice.cu intentia de a vizita si altele,reformata sau luterana.dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
Raspunsul meu: onestitatea. Onestitatea fata de propria persoana, aceasta e "religia" cea mai buna.
De aici vine, in dar de la Domnul, pocainta.
Da aici vine, in dar de la Domnul, un alt fel de rugaciune.
De aici vin, in dar de la Domnul, altfel de lacrimi.
De aici vine, in dar de la Domnul, altfel de bucurie.
De aici vine, in dar de la Domnul, altfel de dragoste.
Iar de aici vine, in dar de la Domnul, altfel de onestitate.
Si tot asa...
Pana cand ajungi, in sfarsit, iarasi la Masa de unde ai plecat candva. Pofta buna!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2012, 20:48:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?
Este religia in care te-ai nascut , sau pe care Dumnezeu ti-o descopera prin pronia Sa . Mult mai grav e "tradarea " , dar despre asta vom vorbi poate pe alt thread !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2012, 21:00:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
dupa parerea voastra care e cea mai buna religie?
Cea care nu raspunde nevoii naturale de religiozitate,ci isi extrage seva din relatie.

Nașterea lui Iisus e o șansă nesperată, exemplară, restauratoare, dată Celuilalt. Ea spune da „îngrijirii de sine“, dar adaugă că nu poți lucra de unul singur asupra lutului propriu. Că ai răspunderi și dincolo de desăvîrșirea ta. Că desăvîrșirea ta e de neobținut fără grija de celălalt. Că, mai mult, măsura desăvîrșirii tale e modul cum înțelegi să te porți cu semenii tăi. Că e musai ca, în timp ce te ocupi de perfecționarea de sine, să te lași sculptat și de ceilalți, să îngădui celorlalți să-și lase în tine urma lor. În sfîrșit, că dalta cu care îți netezești portretul ar fi mult mai stîngace, dacă – vorba lui Salvador Dalí – alături de mîna ta n-ar intra în joc și mîna unui înger... (cf. Andrei Plesu, Drumul catre Sine http://dilemaveche.ro/sectiune/situatiunea/articol/drumul-sine )

Mi-a cazut netul inainte de a adauga o nota. Sunt de acord cu ce a spus Cristiboss: cea mai buna religie e cea in care te-ai nascut, iar credinta adevarata (salvatoare) e cea a purtatorilor de Hristos.

Last edited by ioanna; 25.02.2012 at 22:11:07.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2012, 22:27:28
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

parerea mea despre crestini(ortodocsi ,catolici,evanghelisti si de care or mai fi)e urmatoarea : se impart in doua ,cei care il cauta pe isus si cei care sant crestini doar cu numele
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2012, 22:29:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
parerea mea despre crestini(ortodocsi ,catolici,evanghelisti si de care or mai fi)e urmatoarea : se impart in doua ,cei care il cauta pe isus si cei care sant crestini doar cu numele
Si care e parerea despre propria d-voastra persoana?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2012, 22:32:36
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

sint un om bun
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.02.2012, 22:59:17
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
care e cea mai buna religie?
In lume esti bine primit si la budisti, si la mahomedani, si la hindusi. Insa iata Adevarul revelat in lume: numai Iisus Hristos este Cel ce Si-a dat viata pentru noi oamenii si numai in El este mantuire, numai prin El avem intrare libera la Dumnezeu Tatal.
"In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." (Fapt.4:12)

Daca ti-ai pus inima sa Il cauti pe Dumnezeu bine faci. Insa primeste si acest adevar pe care l-a revelat insusi Domnul Iisus Hristos: "...nimeni nu poate sa vina la Mine, daca nu i-a fost dat de Tatal Meu." (Ioan.6:65)

Intra in camaruta ta si multumeste lui Dumnezeu ca S-a indurat de sufletul tau.

Last edited by ucenic; 26.02.2012 at 01:13:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 15:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 13:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 13.02.2007 00:11:46