Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.02.2012, 00:11:15
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
ce religie ai doriana?esti catolica?imi place la catolici ca e disciplina in biserica
de fapt, in cazul Dorianei, e penticostalism.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.02.2012, 01:15:36
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
de fapt, in cazul Dorianei, e penticostalism.
Daca mi se ingaduie doar o mica observatie. Religiile in lume sunt crestinism, iudaism, budism, hinduism, mahomedanism, confucianism etc. Crestinismul este ea in sine o religie. Iar in crestinism gasim mai multe fractiuni denumite culte, confesiuni, denominatiuni etc. Nu vreau sa le enumar acum dupa un criteriu sau altul, insa printre acestea regasim: ortodocsi, catolici, baptisti, adventisti, pesnticostali etc.
Doriana, eu precum si alti useri de pe acest forum suntem crestini in cultul penticostal. Personal prefer sa ma numesc crestin (punct) intrucat nu pun penticostalismul (la modul absolutist) ma presus de alte invataturi din alte denominatiuni crestine.
Dar Il cred pe Hristos, Il marturisesc pe Hristos, vreau sa Il urmez pe Hhristos de aceea imi place sa ma numesc doar atat - "crestin".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.02.2012, 02:02:22
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Plesnicostalii

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu vreau sa le enumar acum dupa un criteriu sau altul, insa printre acestea regasim: ortodocsi, catolici, baptisti, adventisti, pesnticostali etc.
Eu cred ca religia cea mai de baza este plesnicostalismul :-P
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.02.2012, 02:12:01
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Eu cred ca religia cea mai de baza este plesnicostalismul :-P
Chiar daca mai gresesc "in litera" ma rog Domnului sa nu gresesc "in spirit".

Succes la editat.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.02.2012, 02:29:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Eu cred ca religia cea mai de baza este plesnicostalismul :-P
Frate ortodox, ingaduie-mi te rog sa iti reamintesc: Domnul nostru este un gentleman. Gentlemanul, Cel desavarsit. Fii asadar pe masura cuvenita si nu vana nedemn o oarecare miscare a degetelor, asa incat sa ramai totusi in Duhul Celui al Carui Deget il porti in inima ta.
Sa-mi fie cu iertare, te rog...
Domnul fie cu noi! AMIN+

P.S. Parintele Staniloaie, rugat sa spuna cum crede ca e Imparatia lui Dumnezeu, spune frumos de tot: "Un loc fara pic de ironie..." Mie mi-a ramas la inima vorba asta, sper sa te folosesti si fratia ta de cuvant. Doamne ajuta!

Last edited by ioan cezar; 26.02.2012 at 02:31:40.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2012, 09:56:04
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

stiti cum isi face de lucru necuratul?dezbina crestinii intre ei pe ortodocsi de catolici,pe ortodocsi de penticostali ,pe luterani de adventisti,etc.va rog mult sa nu ne intepam unii pe altii.am tot respectul pt cultul penticostal si alti neoprotestanti dar am si o mare intrebare:cit platiti anual pt biserica voastra(ma refer la taxa anuala +daruri)?v-ati gandit ce se intimpla cu banii astia?intreb basta pt ca din discutia care am avut-o cu niste baptisti am inteles ca e vorba de o suma ffffff mare
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.02.2012, 14:54:49
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
am tot respectul pt cultul penticostal si alti neoprotestanti dar am si o mare intrebare:cit platiti anual pt biserica voastra(ma refer la taxa anuala +daruri)? v-ati gandit ce se intimpla cu banii astia?
Nu stiu daca e treaba noastra sa ne gandim unde merg acesti bani.
Cand noi crestinii, dam bani la biserica, daruim acei bani direct lui Dumnezeu.
Daca cei mandatati sa manuiasca banii Domnului faca cu ei ce nu trebuie, Domnul ii va pedepsi.
Dar spre satisfacerea curiozitatii dumneavoastra va pot spune ce se face cu banii care vin in biserica.

O biserica cu 100 de membri (darnici) strange anual cam 100.000 de lei din zeciueli si donatii.
Daca biserica sustine doi salariati cu 1300 lei venit net, plateste pentru ei (cu taxe cu tot) 50.000 lei.
Pentru facilitati, intretinere, posibile renovari/imbunatatiri ale cladirii mai plateste 30.000 lei.

Mai raman 20.000 de lei cu care sunt platite:
- lucrarile cu copiii, adolescentii si tinerii.
- studiile biblice, conferintele, tot ceea ce tine de invatatura
- evanghelizarea locala si misiunea externa
- diverse

Anul trecut in biserica noastra s-au strans cca. 200.000 de lei.
La inceputul acestui an, la sarbatoarea membralitatii s-a facut darea de seama financiara si s-a explicat detaliat ce s-a facut cu banii. Apoi, acest raport financiar scris a fost afisat la avizier. Orice membru al bisericii si orice vizitator il poate consulta oricand trece prin holul bisericii.
Dupa cum spune si Apostolul: „Prin aceasta ne ferim ca să nu ne defăimeze cineva, în această îmbelșugată strângere de daruri, de care ne îngrijim noi. Pentru că ne îngrijim de cele bune nu numai înaintea Domnului, ci și înaintea oamenilor.”2 Corinteni 8:20,21

Dar asa cum am spus la inceput, cand daruim bisericii nu dam bani oamenilor ci lui Dumnezeu.

Last edited by penticostalul; 26.02.2012 at 16:07:53.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.02.2012, 16:11:46
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
stiti cum isi face de lucru necuratul?dezbina crestinii intre ei pe ortodocsi de catolici,pe ortodocsi de penticostali ,pe luterani de adventisti,etc.va rog mult sa nu ne intepam unii pe altii.am tot respectul pt cultul penticostal si alti neoprotestanti dar am si o mare intrebare:cit platiti anual pt biserica voastra(ma refer la taxa anuala +daruri)?v-ati gandit ce se intimpla cu banii astia?intreb basta pt ca din discutia care am avut-o cu niste baptisti am inteles ca e vorba de o suma ffffff mare
Roxana, fii atenta la ce iti spun eu. Nu da bani unor neoprotestanti, pentru ca nu e biblic. Ei iti vor spune ca zeciuiala e biblica si iti vor arata niste versete, tu intreaba-i daca stiu ca zeciuiala era data numai levitilor, fiind depusa la templu deoarece levitii nu aveau alta mostenire. Zeciuiala nu are sens in cadrul bisericii crestine si este un mare abuz pe care cultele neoprotestante il fac.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.02.2012, 17:15:13
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

zeciuala neoprotestantilor e cam mare cam 1000ron pe an de membru??????????dragi neoprotestanti ia intrebati pastorul ce se va intimpla daca banii acestia in loc sa-i dati la biserica ,sa ii dati pt persoanele cu boli grave sau la orfelinate,azil de batrani etc(ma refer la cazuri reale de oameni necajiti nu la cei care cersesc pe strada ca ei sint exploatati de retele de cersetorie).oare se supara DZEU?sau se supara pastorul ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2012, 17:30:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Eu imi dau parte din banii mei la orfelinate, saraci, biserici in constructie, si oriunde aleg eu, pentru ca aici, in strainatate, nu am o biserica. Si e mai mult de 1000 ron pe an. Dar si in biserica daca i-asi da tot acolo ar ajunge.

Roxana, te cunosti cumva cu Profetul de carton? Deja vorbiti intr-un glas...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46