Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2013, 19:11:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Interesant si bine de stiut

http://silviupricope.wordpress.com/2...r-pe-internet/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2013, 07:44:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
De asta ai plecat de pe forum, ca să nu fii manipulată? :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2013, 17:47:50
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
De asta ai plecat de pe forum, ca să nu fii manipulată? :)
Daca as fi plecat, as mai fi putut posta???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2013, 19:35:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este interesant acel articol,Adriana si desi am mai citit cate ceva despre diferite tehnici de manipulare existente in media,internet sau chiar am primit niste informatii de la niste persoane care stiau destul de bine ce vorbeau,nu as putea spune ca a fost chiar un domeniu de interes pentru mine.
Desi,dupa ce o cunostinta mi-a dezvaluit cate ceva din culisele unei cunoscute retele de socializare,admit ca am fost ceva mai rezervata...
Cred ca respectivele strategii sunt utilizate nu doar pe anumite forumuri,ci si pe diferite retele de socializare,la tv,in dezbaterile si campaniile politice etc.
Imi aduc aminte cum inainte de referendumul din 2012,fiind inscrisa pe o retea de socializare cunoscuta,mai precis pe un grup care sustinea protectia animalelor,ne-am trezit ca tot felul de indivizi care nu faceau parte dintre voluntari se infiltrasera si umpleau pagina respectiva doar cu propaganda "anti-portocalie" .Era practic un spam ce faceau ei...probabil speculand faptul ca multi dintre voluntari nu il prea au la inima pe presedinte dupa deciziile pe care le-a luat cand era primar in privinta cainilor strazii.Daca le accesai pagina acestor personaje,puteai observa lejer ca nu aveau nici o tangenta cu protectia animalelor,insa nici cu alte domenii,decat cu propaganda pro-rosiori si anti-portocalii. :)
Insa,dincolo de spam-ul respectiv,era socant sa vezi de cata agresivitate dadeau dovada,ce limbaj grobian utilizau,iar atunci cand cineva le mai atragea atentia ca grupul are o alta destinatie, ca poate e cazul sa o lase mai moale sau poate le punea niste intrebari incomode,se repezeau ca niste ulii sa il elimine din grup,asta dupa ce aveau grija sa il ponegreasca in toate modurile posibile si sa il acuze ca e "basist" si ca e un fals iubitor de animale,evident ocolind cu mare grija sa raspunda in vreun fel la intrebarile ce le erau adresate! :) Ori,ii cercetau profilul si se legau de te miri ce gaseau pe acolo,hartuindu-l pe bietul om.Pe scurt,procedau cam cum scrie la punctul de mai jos din articolul postat de tine,insa intr-o maniera mult mai agresiva:

Citat:
Înlătură-ți adversarii acordându-le porecle și ridiculizându-i. Această metodă mai este cunoscută drept stratagema “atacă mesagerul”, cu toate că și alte metode sunt variante ale acestei abordări. Adversarii sunt asociați cu nume puțin onorante cum ar fi “nebun”, “partizan al dreptei”, “liberal”, “partizan al stângii”, “terorist”, “obsedat de teoria comploturilor”, “radical”, “milițian”, “rasist”, “fanatic religios”, “deviant sexual”, “alcoolic” și multe altele. Acest lucru va împiedica noii forumiști să se alăture adversarilor săi, temându-se că vor fi tratați în același mod. Ca urmare, aceștia nu vor vorbi despre problemele reale.
Dupa care solicitau cu un aer de martiri sus si tare ca moderatorul grupului sa il arunce afara dintre ei pe netrebnic.Ceea ce,din pacate se intampla,in cazul in care respectivul nu isi lua campii de buna voie,pentru ca,cel mai probabil moderatorul era de-al lor...:)

Evident ca am parasit acel grup ca si multi altii si ca de atunci am fost si mai atenta decat eram,chiar si la modul virtual ce fac...
Pare ceva cat se poate de nevinovat: ne dorim sa socializam,sa intalnim oameni noi,care probabil impartasesc pasiuni comune cu ale noastre,simtim nevoia sa comunicam,iar internetul ofera aceste facilitati.Insa,dincolo de acest aspect pozitiv,sunt si persoane care profita de naivitatea noastra in scopul de a stoca informatii,a manipula in functie de contextul politic,social etc.Si informatiile personale pe care le postam pot fi folosite impotriva noastra daca la o adica ar fi nevoie,de aceea este intr-adevar bine sa fim mai discreti si mai rezervati cu subiectele pe care alegem sa le dezbatem si cu ceea ce "dam din casa" ! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.05.2013 at 19:39:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2013, 19:59:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Daca as fi plecat, as mai fi putut posta???
M-am referit la faptul ca postezi extrem de rar, nu ca inainte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2013, 20:44:59
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Răbdare și nădejde

Și multă răbdare, topic-urile, pe un site creștin ortodox, care nu sunt creștine si cărora nu vrei (sau nici măcar nu mai știi - Doamne, iartă-mă!, cum) să le răspunzi lasă-le către sfârșit. Adică, cel mai bine ar fi să nu alimentezi prin opinie proprie un topic fără sfârșit și fără cauză. Și când constați că totul o ia de-a valma cu idei despre orice, orișicine si oricând, postează printre topicurile consacrat ortodoxe. Și dacă, nici atunci nu reușești, nu mai știu, fiecare după credința lui. În nici un caz de "eșec", spun NU renunțării, am gustat-o și eu și nu a fost OK.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2013, 21:08:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Este interesant acel articol
Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Și multă răbdare
Am postat acel articol doar pentru informare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2013, 21:26:07
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am postat acel articol doar pentru informare.
Bine. Iartă.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2013, 21:37:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Bine. Iartă.
Dar nu ai de ce sa-ti ceri iertare :), nu m-am suparat nicidecum, doar am facut o precizare. Puteti comenta care ce doriti :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare