Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2013, 15:07:23
iulia74 iulia74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2012
Mesaje: 2
Implicit ce pot sa fac ca sa se gaseasca dreptatea ?

Buna ziua,
As fi postat cu totul in alte parte daca povestea nu are si legatura cu biserica din punctul de vedere al faptului ca este vorba despre un preot divortat.Noi doi am avut o relatie de aproape 2 ani , fiind din orase diferite nu am locuit impreuna insa ne vedeam destul de des. In ultimele saptamani am aflat ca astept un copil.Insa acest barbat s-a schimbat ca atitudine total fata de mine si copil. Este normal sa il las pe acest domn sa-si vada in continuare de imaginea lui nepatata pe care o afiseaza de mare sfant si slujitor milostiv al Domnului, In conditiile in care el nu-si face nici macar datoria morala si crestineasca asupra aducerii pe lume a unei vieti? Tin sa va spun ca nu-mi mai raspunde la telefon nici el nici cei din anturajul lui , mi s-a spus doar atat : s-a terminat poti sa faci ce vrei! Oare nu-i este frica de Dzeu?Copilul meu merita atata indiferenta si lipsa de suflet? cum li se permite sa se joace u vietile oamenilor si pe de alta parte nimeni sa nu-i traga la raspundere pe acesti "preoti"???Sunt plina de durere si dezamagire pentru ca ma vad tratata ca o paria si eu si copilul nostru in conditiile in care eu mi-am dorit sa formam o familie sanatoasa si dupa legile crestine.Ce ma sfatuiti sa fac? mi-ar prinde bine niste pareri avizate mai exact ce anume pot face sa-l contientizez crestineste fata de copilul lui ori daca pe mine nu ma asculta, poate exista persoane competente din cadrul bisericii.Mnetionez ca acest preot inca slujeste fiind preot la o institutie.
Multumesc,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2013, 15:09:22
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca e adevarat, imi pare rau pentru dvs., doamna. Daca nu, atunci sunteti un troll. Si cred ca sunteti un troll. Daca voiati o "familie dupa legile crestine", nu ati fi avut o "relatie de doi ani", soldata si cu conceptie. Poate nu stiti cu ce se maninca crestinismul...in nici un caz cu desfriul si bastardismul, indiferent de confesiune, denominatiune, biserica respectiva.

Last edited by Barsaumas; 28.10.2013 at 15:11:25.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2013, 15:13:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce vrăjeli...
Și totuși cam devreme, până la Crăciun mai e.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2013, 15:21:01
iulia74 iulia74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2012
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Daca e adevarat, imi pare rau pentru dvs., doamna. Daca nu, atunci sunteti un troll. Si cred ca sunteti un troll. Daca voiati o "familie dupa legile crestine", nu ati fi avut o "relatie de doi ani", soldata si cu conceptie. Poate nu stiti cu ce se maninca crestinismul...in nici un caz cu desfriul si bastardismul, indiferent de confesiune, denominatiune, biserica respectiva.
Draga domnule insarcinata nu am ramas singura iar acesta relatie a existat asa precum am scris in postare. Nu eu am obligat barbatul sa avem o relatie. Acesta a fost de comun acord. Doar ca acum cand amandoi am fost in relatie si am conceput impreuna o viata, acest barbat nu mai recunoste nimic. Va dati seama ca o sarcina nu este o vrajeala si lucrul acesta este un fapt ce se poate proba. Nu va vine sa credeti ca sunt preoti care traiesc in concubinaj? Poate aruncati doar batista pe tambal insa nu mi se pare ca eu sa fiu desconsiderata si sa-mi asum doar eu viata unui copil!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2013, 15:25:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mergeți în audiență la protopop, episcop, mitropolit, patriarh, CEDO, UN.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2013, 17:11:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia74 Vezi mesajul
Draga domnule insarcinata nu am ramas singura iar acesta relatie a existat asa precum am scris in postare. Nu eu am obligat barbatul sa avem o relatie. Acesta a fost de comun acord. Doar ca acum cand amandoi am fost in relatie si am conceput impreuna o viata, acest barbat nu mai recunoste nimic. Va dati seama ca o sarcina nu este o vrajeala si lucrul acesta este un fapt ce se poate proba. Nu va vine sa credeti ca sunt preoti care traiesc in concubinaj? Poate aruncati doar batista pe tambal insa nu mi se pare ca eu sa fiu desconsiderata si sa-mi asum doar eu viata unui copil!
Nu demult povestea cineva de o situatie similara, parca avea drept titlu "preot divortat" ; am scris doar din amintiri, nu am cautat topicul insa se dadea drept prietena dumneavoastra; sigur daca exista o legatura intre cele doua postari.
Daca s-a intamplat asta, e trist, pentru ca din postarea dumneavoastra nu reiese ca acel "preot" este casatorit inca sau nu. Nu e cazul sa judecam insa daca ati acceptat aceasta relatie v-ati asumat niste riscuri. Copilul nu e vinovat, si daca "preotul" este tatal adevarat sunt destule modalitati de a dovedi acest fapt si a va dobandi drepturile. Sper totusi, cum spunea cineva sa fie doar o gluma proasta pentru ca acest topic nu are ce cauta la Regulile de utilizare a forumului; mai degraba la generalitati?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2013, 18:14:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Binenteles ca exista o procedura legala prin care se poate obtine paternitatea pentru copil cu tot ceea ce decurge de aici.

Nu vad ce rost ar avea o astfel de plangere pe forum in afara de trolareala care frizeaza penibilul.

"Victima" e la fel de vinovata ca cel pe care il reclama, daca ar fi cautat cu adevarat sa ajunga la casatorie, la o "familie sanatoasa dupa legile crestine", nu s-ar fi grabit sa desfaca picioarele sau poate ca unele femei vad in felul asta drumul spre o "familie sanatoasa dupa legile crestine" si pe urma se mira cu ipocrizie ca rezultatele nu au coincis cu intentiile teoretice si vezi Doamne, numai celalalt e de vina si acum trebuie casatorit cu forta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.10.2013 at 18:16:56.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2013, 18:53:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia74 Vezi mesajul
Buna ziua,
As fi postat cu totul in alte parte daca povestea nu are si legatura cu biserica din punctul de vedere al faptului ca este vorba despre un preot divortat.Noi doi am avut o relatie de aproape 2 ani , fiind din orase diferite nu am locuit impreuna insa ne vedeam destul de des. In ultimele saptamani am aflat ca astept un copil.Insa acest barbat s-a schimbat ca atitudine total fata de mine si copil. Este normal sa il las pe acest domn sa-si vada in continuare de imaginea lui nepatata pe care o afiseaza de mare sfant si slujitor milostiv al Domnului, In conditiile in care el nu-si face nici macar datoria morala si crestineasca asupra aducerii pe lume a unei vieti? Tin sa va spun ca nu-mi mai raspunde la telefon nici el nici cei din anturajul lui , mi s-a spus doar atat : s-a terminat poti sa faci ce vrei! Oare nu-i este frica de Dzeu?Copilul meu merita atata indiferenta si lipsa de suflet? cum li se permite sa se joace u vietile oamenilor si pe de alta parte nimeni sa nu-i traga la raspundere pe acesti "preoti"???Sunt plina de durere si dezamagire pentru ca ma vad tratata ca o paria si eu si copilul nostru in conditiile in care eu mi-am dorit sa formam o familie sanatoasa si dupa legile crestine.Ce ma sfatuiti sa fac? mi-ar prinde bine niste pareri avizate mai exact ce anume pot face sa-l contientizez crestineste fata de copilul lui ori daca pe mine nu ma asculta, poate exista persoane competente din cadrul bisericii.Mnetionez ca acest preot inca slujeste fiind preot la o institutie.
Multumesc,
Daca e adevarat, atunci este urata situatia. Da, un preot nu ar trebui sa faca asa ceva. Sa divorteze si sa traiasca in concubinaj, iar apoi sa abandoneze copiii care apar. Totusi, nu puteti sa dati vina numai pe preot, minunandu-va ca ce fel de slujitor este el. Nu v-ati intrbat ce fel de preot traieste in concubinaj? Nu v-ati intrebat ca il aduceti in pacat, mai ales ca e preot, si nu un simplu mirean? Nu puteti sa jucati cartea crestinismului aici. Si mirenii au mare responasiblitate si trebuie sa se fereasca de astfel de situatii, nu doar preotii. Aveti si dumneavoastra o vina ca v-ati incurcat intr-o relatie care nu o sa se poata termina niciodata in casatorie. Un preot divortat nu se poate casatori. Apoi, nu stiu ce actiune ar lua Ierarhul locului daca ar afla ca un preot divortat are copii dintr-o relatie de concubinaj, cand el trebuie sa fie un model. Ce ar spune enoriasii acelui preot daca afla toate astea, s-ar sminti, nu?
****
(sunt preoti divortati care traiesc in concubinaj. stiu un astfel de om.bine, nu slujeste, doar spovedeste si atat.)

Last edited by Parascheva16; 28.10.2013 at 18:56:26.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2013, 19:59:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacatul desfranarii implica doi vinovati si doi responsabili pentru destinul unui copil ce poate rezulta. Preotul e si el om in primul rand. Deci in momentul in care pacatuieste prin desfranare, pacatuieste ca om, nu ca preot. Iar in fata legilor omenesti raspunde tot ca om.

In fata lui Dumnezeu, s-ar putea sa nu fii atat de nevinovata pe cat vrei sa pari. Am gasit scris ca femeii frumoase mai de folos ii este sa stea acasa decat sa mearga la biserica si sa sminteasca preotul ori calugarul, caci scris este ,,Vai de cel prin care vine sminteala!"

Mai cunosc o persoana care se imbraca elegant, se asaza mot in fata la Sfanta Liturghie ispitind cu buna stiinta, apoi se plange ca preotul ii da prea multa atentie... I-am spus sa caute un duhovnic mai in varsta sau sa se imbrace mai smerit si sa stea mai in spate, dar nu vrea...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2013, 20:23:42
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Din pacate diavolul ai ataca pe unii preoti cu forte mult mai mari decat fata de un om obisnuit !
Insa, preotul,cred, trebuie sa fie constient si pregatit pentru astfel de atacuri,ca sa aiba mijloace eficiente de aparare !

In cazul de fata, preotul este direct responsabil de comportamentul sau aberant,si se dovedeste si lipsit de onoare (ca sa nu spun, de-a dreptul ticalos !).
Primul lucru ce ar trebui sa-l faca ,este sa-si dea demisia din orice functie bisericeasca !

Si cand te gandesti ,ca unii buni-crestini se duc la astfel de peroti pentru a primi sfaturi de viata, si mai si cred orbeste in spusele lor.
Cum ai putea merge la un astfel de preot indiavolit, sa-i ceri sfatul intr-o problema de mare importanta pentru tine si viitorul tau ???

Noroc ca exista si multi preoti buni care isi fac datoria cu multa daruire !!!
Din pacate stim zicala cu marul pured ,care le strica si pe celelalte din gramada, iar in cazul de fata, desigur, singura stricaciune poate fi doar la nivelul perceptiei pubilce ,adica al imaginii clerului !!!
Reply With Quote
Răspunde