Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2014, 22:59:44
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Draga Bianca, Hristos zice asa: RUGATI-VA ca sa nu cadeti in ispita.

Daca omul s-a departat de Hristos cu siguranta ca va cadea in MARI ispite in viata.

Tu vorbesti despre mari, mari greseli in care nu se cade chiar oricum; astea nu sunt "ispite" ingaduite de Dumnezeu spre inteleptirea noastra. Astea sunt mari ispite si gropi in care cadem din cauza diavolului.

De astfel de ispite ne ferim si ne pazim NUMAI daca stam prin rugaciune aproape de Dumnezeu si Biserica.


Toate exemplele din pateric arata clar ca DUmnezeu ajuta grabnic in astfel de situatii.

Suferinta este o suferinta grea, cauzata de caderea in ispita prin departarea de Dumnezeu.

Nu ai ce sa intelegi din suferinta asta. Nu este suferinta pentru indreptare, nu este suferinta pentru folos. Este suferinta venita datorita vietii departate de Dumnezeu.

S-a ajuns in situatia asta pentru ca oamenii au stat departe de Dumnezeu.


Si ca sa fiu putin mai clar o sa-ti dau 2 exemple din Vietile Sfintilor:
1. Sfanta Iustina a fost chinuita trupeste de diavol fantastic de mult. Din ingaduinta lui Dumnezeu, spre folosul ei, a comunitatii, spre folosul Sf. Ciprian.
A suferit cumplit de chinul acesta, dar PRIN RUGACIUNE SI POST a biruit diavolul.
In cazul asta lucrurile pe scurt sunt: diavol, ispita mare trupeste, rugaciune, biruinta.

2. In viata Sf. Nectarie este urmatorul exemplu: un tanar grec urma sa se casatoreasca. Era marinar si pe mare s-a imbolnavit grav rau de tot cu 2 luni inainte sa se casatoreasca. A paralizat de la mijloc in jos, a orbit, cumplit pe scurt.
S-a dus la Sf. Nectarie in Eghina (care era mort). Cand a ajuns in fata BIsericii, Sf. Nectarie il astepta in fata Bisericii, sus pe scarile. Doar omul bolnav l-a vazut, nu si cei care erau impreuna cu el.

Sf. Nectarie i-a spus clar atunci: "AI CAZUT IN ACEASTA BOALA DEOARECE TE-AI DEPARTAT DE BISERICA SI NU TE-AI RUGAT LUI DUMNEZEU SI MIE".

Punct si clar.

Dupa 40 de zile si rugaciuni si masluri, Sf. Nectarie s-a mai aratat de 2-3 ori si baiatul ala S-A FACUT COMPLET SANATOS.

Concluzie:
1. Daca traim dupa Dumnezeu, Dumnezeu este Tatal Nostru SI IN SUFERINTA.
El stie de ea, are grija de noi. Iar suferinta ARE UN ROST.
2. Daca NU traim dupa Dumnezeu atunci suferinta este o intamplare nefericita cu consecinte tragice si grave.
Inteleg ca acele exemple pe care le-am dat sunt mari greseli ,caderi in ispita sau le putem spune chiar actiuni diabolesti.Eu nu inteleg insa sensul suferintei in cazul victimelor.Nu cred ca boala ori vreo alta suferinta trebuie socotite drept pedepse divine,caci Dumnezeu este iubire.Asa cum ati aratat si dv in cele mai multe cazuri suferintele ori alte ispite sunt spre folosul nostru ,spre indreptare pentru a intelege nevoia noastra de Dumnezeu.Insa ,sa luam spre exemplu cazul unui copil bolnav de cancer sau a unuia care a fost victima ,sa zicem a unui pedofil.Ce rost are suferinta in cazul lor ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2014, 23:54:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Doamne-ajuta! As vrea ,va rog ,sa ma ajutati cu pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta in clarificarea subiectului care nu imi da pace si anume sensul suferintei.Si nu ma refer aici la boala,care este data ca o indreptare pentru om,pentru a-si vedea neputinta ci la prezenta suferintei in cazul persoanelor nevinovate care au de suferit din cauza actiunilor diabolesti ale altora .Ma refer aici la cei care au de suferit de pe urma pedofililor, a violatorilor,a criminalilor ,etc.Cum sa inteleg,dpdv crestin ,sensul suferintei in aceste cazuri ?
Dumnezeu va face dreptate tuturor celor care au fost nedreptatiti.Fiecare isi va lua plata sa dupa caz.
Este eronat sa gandim ca Dumnezeu ingaduie tuturor criminalilor sa se manifeste ca intr-un aberant legamant sau invoire ce ar avea-o cu acestia.Bineinteles ca nu! Multi nemultumiti si neintelesi(confuzi spiritual)Il fac pe Dumnezeu vinovat de relele intamplate in lume ca si cum s-ar face cu semnatura Sa!
Pamantul este dimensiunea in care avem onoarea sa ne manifestam liber numai ca aceasta libertate este prost manageriata de altii si practic oamenii nevinovati traiesc la mana agresorilor,ca in vb aia "a fost acolo intr-un ceas nepotrivit"!
Daca toti oamenii ar fi treji duhovniceste,ar crede in Dumnezeu,s-ar ruga si ar pazi poruncile nu ar fi nimeni cine sa mai faca raul.Este de la sine inteles...

Cine doreste sa fie aparat de rele si necinste,sa aibe o relatie activa cu ingerul lui pazitor,sa se roage,sa tina post, sa traiasca in curatie,sa frecventeze biserica,sa nu faca rau altora.
Si atunci cand un rau este pe cale sa se intample Dumnezeu va gasi in marea Sa putere o cale sa te salveze de la agresiune!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2014, 00:40:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Inteleg ca acele exemple pe care le-am dat sunt mari greseli ,caderi in ispita sau le putem spune chiar actiuni diabolesti.Eu nu inteleg insa sensul suferintei in cazul victimelor.Nu cred ca boala ori vreo alta suferinta trebuie socotite drept pedepse divine,caci Dumnezeu este iubire.Asa cum ati aratat si dv in cele mai multe cazuri suferintele ori alte ispite sunt spre folosul nostru ,spre indreptare pentru a intelege nevoia noastra de Dumnezeu.Insa ,sa luam spre exemplu cazul unui copil bolnav de cancer sau a unuia care a fost victima ,sa zicem a unui pedofil.Ce rost are suferinta in cazul lor ?
Multe personae cu un trecut deosebit de trist ajung mari sustinatori spirituali ai altora;ajung sa-i inspire si pe altii sau sa le aline suferintele.
Se nasc asociatii si colective,fronturi de sustinere pt abuzati,ceva ce nu a existat in precedent. Activitatatile acestea fac ca lumea sa se mobilizeze,sa vorbeasca,sa-si exprime solidaritatea si empatia ceea ce teoretic ar trebui sa duca la reducerea acestor orori in mentalul colectiv.


Despre boli,nu prea inteleg ceea ce nu intelegi tu :)
Bolile fie se mostenesc pe linie stramoseasca fie le construim noi prin actiunile noastre zilnice.
Bolile nu vin asa prin posta,la colet trimise tam-nesam de Dumnezeu.
Multi oameni traiesc fara noima fara a se ingriji de suflet si de trup si apoi sunt foarte socati ca s-au imbolnavit.Ce credeai ca toata viata te vei simti ca in copilarie?

Ca sa reiau exemplul tau,trebuie sa cauti in istoria familiei care are un copil bolnav de cancer sa vezi ce anume a dus la asta...Intotdeauna exista cauza si efect. Copilul cu cancer este doar un efect al unei cauze,al unei actiuni. Ceva a fost gresit, a fost facut gresit.
In neamul meu,am avut un caz de leucemie la o fata adolescenta;ea nu era vinovata de nimic,ba din contra era un copil model,foarte precoce si inteleapta pt varsta ei,nu cred sa fi suparat niciodata pe nimeni in cei 16 ani cat a trait si totusi a fost lovita de aceasta catea de boala!
Se prea poate ca intamplarea sa fie datorata infidelitatii tatalui ei,care era un om bun luat ca atare,dar nu putea sa fie de loc fidel sotiei lui si mereu facea nefacute incat pana si sotia s-a imbolnavit de suparare.
Nu poti sa fi casatorit cu un infidel si sa nu te imbolnavesti de inima rea; te raneste,te apasa,te invinovateste,te face incomplet...

Totusi boala si moartea acestei fete a adus mult bine pe termen lung deoarece mama ramasa singura si neconsolata,si-a dedicat viata altora,s-a pocait, a devenit de nelipsit de la biserica,a tinut posturi o viata intreaga,a crestinat multi copii din familie,a crescut doua generatii de orfani/lepadati si s-a mantuit. Mult a mai suferit aceasta femeie,poate mai mult decat o bolnava de leucemie.
Mereu suntem victime colaterale ale actiunii altora;sa-i iertam noi cat mai avem timp caci daca ar stii ei cat rau fac si pe cati ii nenorocesc ar plange cu amar!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2014, 01:04:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Doamne-ajuta! As vrea ,va rog ,sa ma ajutati cu pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta in clarificarea subiectului care nu imi da pace si anume sensul suferintei.Si nu ma refer aici la boala,care este data ca o indreptare pentru om,pentru a-si vedea neputinta ci la prezenta suferintei in cazul persoanelor nevinovate care au de suferit din cauza actiunilor diabolesti ale altora .Ma refer aici la cei care au de suferit de pe urma pedofililor, a violatorilor,a criminalilor ,etc.Cum sa inteleg,dpdv crestin ,sensul suferintei in aceste cazuri ?
Bianca,

Dpdv crestin este o taina.

In taina nu poti sesiza si explica relatii de cauzalitate.

Sunt "intelesuri si sensuri de nepatruns".

Oricat vei citi ce ti-au recomandat colegii de forum nu vei putea identifica sensul uciderii cu bestialitate a unui copil nevinovat. Parere personala.

Ceea ce cauti este un sens care sa indice, sa dezvaluie un "mecanism pozitiv" la care apeleaza Dumnezeu - o procedura mantuitoare chiar in cazul atrocitatilor.

Sunt copii sau suflete nevinovate care sunt zdrobiti chiar inainte de a fi invatat sa vorbeasca, daramite sa citeasca sau sa auda cuvintele biblice - sa-si formeze o conceptie ontologica crestina asupra existentei.

Este o taina a Lui Dumnezeu.
Ramai cu aceasta si fii o buna crestina.

Eu, de dragul logicii, am calcat peste linia trasata de crestinism. Nu stiu daca este bine sau rau. Dumnezeu stie.
__________________

Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2014, 01:15:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Florin, din postările sale repetate reiese că Bianca nu cere opinii despre "sensul uciderii cu bestialitate a unui copil nevinovat"
ci despre SENSUL SUFERINȚEI în situații de extremă/bestială violență asupra unor copii.

Să păstrăm subiectul logic al discuției, te rog (altminteri ne încurcăm în vorbe): sensul suferinței. Aceasta e tema, acesta e titlul topicului.

Are suferința acestor copii vreun sens? Dacă are, care ar fi acela? - asta cred că ne întreabă Bianca, dacă nu cumva mă înșel.

Eu aș aborda problema pe două direcții:
- ce sens are pentru copiii respectivi această suferință (nu știm, putem face doar presupuneri; iar eu sper că psihoterapeutul și duhovnicul îl ajută pe copil să elaboreze un sens folositor pentru personalitatea și viața copilului, întru mântuirea lui)
- ce sens are pentru ceilalți oameni suferința copiilor (în primul rând mă gândesc la părinți, rude, prieteni precum și la orice alt om, de pildă mă gândesc la sensul pe care îl are suferința acelor copii pentru noi, cei care discutăm aici).

Last edited by Ioan_Cezar; 08.08.2014 at 01:23:20.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2014, 03:44:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citind aceste framantari, ma gandeam: cu adevarat, suferinta este o taina. O taina pe care, poate, nu o vom deslusi de-a lungul intregii vieti. Pentru suferinta ticalosilor putem gasi repede explicatii facile, dar suferinta dreptului: aceea care ridica probleme de intelegere.

Dar pe cine stiu eu sa fie drept si nevinovat ? Si asa am ajuns la Isus. La suferinta Lui. Pentru ce a suferit El, drept si nevinovat, ATAT de mult ? Teoria ca a facut-o ca sa rascumpere pacatele oamenilor nu tine decat pana la un punct. Fiind Dumnezeu, adica insusi Infinitul, cea mai mica suferinta pe care oamenii i-ar fi provocat-o Fiului Omului ar fi fost destul ca sa rascumpere intreaga omenire. Este un "fenomen de limita" aici. Putea foarte bine sa fi suferit mai putin decat a facut-o. Biciuirea din Pretoriu era arhisuficienta. Chiar si un scuipat aruncat de ai Lui, ca sa nu mai vorbesc de mistocareala soldatilor romani care L-au imbracat in purpura era destul. Putea sa nu urce Calvarul. Putea sa nici nu moara, ci sa treaca la capitolul urmator, direct la Inaltare. Cel putin, daca a ales sa moara, putea sa nu o faca asa cum a facut-o. Agonizand, lent, pe cruce. Ca un talhar, intre talhari.

Taina suferintei oricarui copil, ca si a oricarui om drept, nu isi poate gasi ecoul decat in taina suferintei Domnului nostru. Si, fara indoiala, acolo isi poate gasi si rostul.

Vedem in jurul nostru cat de multi oameni sufera. Sensul suferintei lor si-l pot gasi intr-un singur fel: sapand la piciorul Crucii. A Crucii pe care Domnul a luat-o. Pe care a sarutat-o. Sub povara careia a cazut si s-a ridicat. Sapand la piciorul Crucii, acolo vor afla craniul si oasele vechiului Adam, acela plamadit din pamant, peste care au fost turnate sangele si lacrimile lui Dumnezeu.

Si numai atunci cuvintele pe care le spune Dumnezeu capata sens: "Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară".

Sa fie vreo legatura intre aceste trei versete si cele de imediat dinainte, in care Domnul ne spune: "nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul să-i descopere" ?

Sa nu ne iluzionam, crezand ca vom impartasi gloria lui Dumnezeu, dar fara sa impartasim suferinta lui. Aici trebuie sa fie sensul suferintei: descoperirea lui Dumnezeu. Numai punand suferinta noastra la piciorul Crucii si amestecand sangele si lacrimile noastre cu sangele si lacrimile lui Dumnezeu putem fi una cu El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.08.2014 at 03:52:32.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.08.2014, 11:21:51
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cain l-a omorat pe Abel.

De ce ? De invidie, zice clar in Scriptura.

Omul ESTE LIBER PE PAMANT, sa faca dreptate sau PACAT.

Dumnezeu are grija de noi, dar noi, oamenii avem si libertatea de a pacatui sau de a face dreptate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.08.2014, 12:53:21
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multe personae cu un trecut deosebit de trist ajung mari sustinatori spirituali ai altora;ajung sa-i inspire si pe altii sau sa le aline suferintele.
Se nasc asociatii si colective,fronturi de sustinere pt abuzati,ceva ce nu a existat in precedent. Activitatatile acestea fac ca lumea sa se mobilizeze,sa vorbeasca,sa-si exprime solidaritatea si empatia ceea ce teoretic ar trebui sa duca la reducerea acestor orori in mentalul colectiv.


Despre boli,nu prea inteleg ceea ce nu intelegi tu :)
Bolile fie se mostenesc pe linie stramoseasca fie le construim noi prin actiunile noastre zilnice.
Bolile nu vin asa prin posta,la colet trimise tam-nesam de Dumnezeu.
Multi oameni traiesc fara noima fara a se ingriji de suflet si de trup si apoi sunt foarte socati ca s-au imbolnavit.Ce credeai ca toata viata te vei simti ca in copilarie?

Ca sa reiau exemplul tau,trebuie sa cauti in istoria familiei care are un copil bolnav de cancer sa vezi ce anume a dus la asta...Intotdeauna exista cauza si efect. Copilul cu cancer este doar un efect al unei cauze,al unei actiuni. Ceva a fost gresit, a fost facut gresit.
In neamul meu,am avut un caz de leucemie la o fata adolescenta;ea nu era vinovata de nimic,ba din contra era un copil model,foarte precoce si inteleapta pt varsta ei,nu cred sa fi suparat niciodata pe nimeni in cei 16 ani cat a trait si totusi a fost lovita de aceasta catea de boala!
Se prea poate ca intamplarea sa fie datorata infidelitatii tatalui ei,care era un om bun luat ca atare,dar nu putea sa fie de loc fidel sotiei lui si mereu facea nefacute incat pana si sotia s-a imbolnavit de suparare.
Nu poti sa fi casatorit cu un infidel si sa nu te imbolnavesti de inima rea; te raneste,te apasa,te invinovateste,te face incomplet...

Totusi boala si moartea acestei fete a adus mult bine pe termen lung deoarece mama ramasa singura si neconsolata,si-a dedicat viata altora,s-a pocait, a devenit de nelipsit de la biserica,a tinut posturi o viata intreaga,a crestinat multi copii din familie,a crescut doua generatii de orfani/lepadati si s-a mantuit. Mult a mai suferit aceasta femeie,poate mai mult decat o bolnava de leucemie.
Mereu suntem victime colaterale ale actiunii altora;sa-i iertam noi cat mai avem timp caci daca ar stii ei cat rau fac si pe cati ii nenorocesc ar plange cu amar!
Vreti sa spuneti ca boala copiilor vine ca o pedeapsa data pentru pacatele parintilor ?Eu cred ca asta ar fi o mare nedreptate din partea lui Dumnezeu ,asta inseamna ca il vedeti pe Dumnezeu ca un razbunator,dar se stie ca iubirea lui Dumnezeu fata de faptura Sa covarseste iubirea oricarui parinte pentru copilul sau .
Ati mai spus ca bolile se mostenesc pe linie genetica.Nu ma pricep la acest domeniu,stiu ca unele boli se mostenesc,dar nu cred ca si cele letale(cum ar fi cancerul)Asta iar ar fi o mare nedreptate,caci nimeni nu alege familia in care se naste.
Ati mai spus si ca femeia aceea a suferit mai mult decat un bolnav de leucemie.Serios?Suferinta ei a fost provocata de alegerile ei ,putea pur si simplu sa se desparta de sotul infidel,pe cand chinurile bolii nu cred ca ar putea fi exmprimate.Putini crestini isi pastreaza nadejdea si chiar credinta in Dumnezeu in acele momente.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.08.2014, 12:56:48
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Bianca,

Dpdv crestin este o taina.

In taina nu poti sesiza si explica relatii de cauzalitate.

Sunt "intelesuri si sensuri de nepatruns".

Oricat vei citi ce ti-au recomandat colegii de forum nu vei putea identifica sensul uciderii cu bestialitate a unui copil nevinovat. Parere personala.

Ceea ce cauti este un sens care sa indice, sa dezvaluie un "mecanism pozitiv" la care apeleaza Dumnezeu - o procedura mantuitoare chiar in cazul atrocitatilor.

Sunt copii sau suflete nevinovate care sunt zdrobiti chiar inainte de a fi invatat sa vorbeasca, daramite sa citeasca sau sa auda cuvintele biblice - sa-si formeze o conceptie ontologica crestina asupra existentei.

Este o taina a Lui Dumnezeu.
Ramai cu aceasta si fii o buna crestina.

Eu, de dragul logicii, am calcat peste linia trasata de crestinism. Nu stiu daca este bine sau rau. Dumnezeu stie.
Nu ,nu caut un sens la ceea ce ati afirmat dv ,pentru ca nu cred ca Dumnezeu lucreaza prin intermediul atrocitatilor,caci acestea nu au legatura cu El ,ci cu actiunile diabolesti ale oamenilor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.08.2014, 12:58:34
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Florin, din postările sale repetate reiese că Bianca nu cere opinii despre "sensul uciderii cu bestialitate a unui copil nevinovat"
ci despre SENSUL SUFERINȚEI în situații de extremă/bestială violență asupra unor copii.

Să păstrăm subiectul logic al discuției, te rog (altminteri ne încurcăm în vorbe): sensul suferinței. Aceasta e tema, acesta e titlul topicului.

Are suferința acestor copii vreun sens? Dacă are, care ar fi acela? - asta cred că ne întreabă Bianca, dacă nu cumva mă înșel.

Eu aș aborda problema pe două direcții:
- ce sens are pentru copiii respectivi această suferință (nu știm, putem face doar presupuneri; iar eu sper că psihoterapeutul și duhovnicul îl ajută pe copil să elaboreze un sens folositor pentru personalitatea și viața copilului, întru mântuirea lui)
- ce sens are pentru ceilalți oameni suferința copiilor (în primul rând mă gândesc la părinți, rude, prieteni precum și la orice alt om, de pildă mă gândesc la sensul pe care îl are suferința acelor copii pentru noi, cei care discutăm aici).
Ati pus punctul pe i.Exact aceste subiecte ma framanta pe mine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare