Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2006, 20:21:23
IonelaCristina IonelaCristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2006
Mesaje: 3
Implicit

As vrea o parere - de fapt, cit mai multe pareri - despre jurnalisti. Credeti ca poate cineva sa razbata in acest domeniu si fara sa se preteze la compromisuri? Sau sa renunte la aceasta speranta?... Pentru ca stau si ma gindesc: intotdeauna este cineva din conducerea institutiei de presa respectiva care cenzureaza, contorsioneaza lucrurile, te face sa slujesti, vrind-nevrind, unor interese... ma abtin sa le calific.
Asa ca ce parere aveti: lupta in continuare sau reprofilare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2006, 09:43:58
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
As vrea o parere - de fapt, cit mai multe pareri - despre jurnalisti. Credeti ca poate cineva sa razbata in acest domeniu si fara sa se preteze la compromisuri? Sau sa renunte la aceasta speranta?... Pentru ca stau si ma gindesc: intotdeauna este cineva din conducerea institutiei de presa respectiva care cenzureaza, contorsioneaza lucrurile, te face sa slujesti, vrind-nevrind, unor interese... ma abtin sa le calific.
Asa ca ce parere aveti: lupta in continuare sau reprofilare?
Eu zic ca poti doar in presa crestina, gen ,,Lumea Credintei",etc. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2006, 16:52:50
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Pana nu incerci, nu stii daca vei reusi. Poate ai sa reusesti. Ce spunea Iisus ca nu avem credinta nici cat un bob de mustar, pentru ca daca am avea, am putea muta muntii din loc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2006, 00:23:51
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Eu zic sa incerci - ortodocsii au nevoie de jurnalisti corecti, si cum stim ca nu prea se gasesc, ai putea fi prima :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2006, 13:30:23
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Da, numai ca si cu "Lumea credintei" am avut de curand o surpriza. Cu vreo doua numere in urma, un articol semnat de Razvan Codrescu spunea de restaurarea icoanei de la m-rea Namaiesti, care "a mancat" cca. 1,5 kg de aur. Pana aici nimic neobisnuit, poate numai exagerarea, dar apoi se spune ca persoana care a donat aurul era nu mai stiu ce ruda cu Frank Timis, "cel ce vrea sa redreseze zona".
Adica, dupa tot scandalul legat Rosia Montana, de distrugerea a nenumarate valori, situri arheologice, cimitire, stramutarea muntilor, transformarea unui peisaj feeric in lacuri de cianuri, toata aceasta mizerie era "redresarea zonei".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2006, 02:14:22
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
As vrea o parere - de fapt, cit mai multe pareri - despre jurnalisti. Credeti ca poate cineva sa razbata in acest domeniu si fara sa se preteze la compromisuri? Sau sa renunte la aceasta speranta?... Pentru ca stau si ma gindesc: intotdeauna este cineva din conducerea institutiei de presa respectiva care cenzureaza, contorsioneaza lucrurile, te face sa slujesti, vrind-nevrind, unor interese... ma abtin sa le calific.
Asa ca ce parere aveti: lupta in continuare sau reprofilare?
Lupta in continuare, fiindca jurnalismul nu este nici pe departe singurul domeniu care te pune in situatia de face (sau de a refuza) compromisuri. Nu cred ca vei gasi un domeniu cu un "nivel moral" mai ridicat, şi asta, fiindca oamenii s-au indepartat de Dumnezeu. Daca te reprofilezi, e ca si cum ai fugi de problema respectiva, numai ca, foarte probabil, ea iti va aparea si in noua activitate, sub o alta forma... Poti sa incerci presa religioasa, daca crezi ca te vei adapta mai bine. Presupun ca ai ales jurnalismul fiindca iti place, fiindca crezi ca ti se potriveste. Vorba lui MMihail: ortodocsii au nevoie de jurnalisti corecti.
"În lume necazuti veti avea; dar indrazniti, Eu am biruit lumea!" (Ioan, 16,33)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2006, 10:43:32
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
intotdeauna este cineva din conducerea institutiei de presa respectiva care cenzureaza, contorsioneaza lucrurile, te face sa slujesti, vrind-nevrind, unor interese...
cred ca ai vrut sa spui: "distorsioneaza lucrurile"

ideea e ca in nici un domeniu nu este un mediu complet steril unde curge numai lapte si miere, unde cinta pasarelele, unde se munceste putin si se plateste mult, unde nu exista interese si unde totul e frumos.

un cunoscut om de presa il intreba odata pe un tinar ziarist: ce trebuie sa faca in primul si in primul rind, un ziar?

iar tinarul a raspuns pe rind, vazind ca raspunsul nu e cel asteptat: sa informeze oamenii, sa slijeasca adevarul, sa fie impartial, sa fie corect, sa prezinte toate punctele de vedere etc.

la care marele om de presa i-a raspuns: in primul rind un ziar trebuie sa faca BANI.

cam asta e, si e valabil pentru toata presa, scrisa sau audio-vizuala. daca nu ai bani, nu poti sa platesti angajatii, nu poti sa cumperi aparatura, calculatoare, sediu etc.

daca iti place jurnalismul, studiaza, invata, cauta-ti de lucru si pregateste-te pentru compromisuri, mai mari sau mai mici. pe cele mari le poti evita...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2006, 15:08:12
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaCristina
As vrea o parere - de fapt, cit mai multe pareri - despre jurnalisti. Credeti ca poate cineva sa razbata in acest domeniu si fara sa se preteze la compromisuri? Sau sa renunte la aceasta speranta?... Pentru ca stau si ma gindesc: intotdeauna este cineva din conducerea institutiei de presa respectiva care cenzureaza, contorsioneaza lucrurile, te face sa slujesti, vrind-nevrind, unor interese... ma abtin sa le calific.
Asa ca ce parere aveti: lupta in continuare sau reprofilare?
in ziua de azi nu ai nici o sansa in lumea mass-mediei daca nu joci dupa cum iti canta cei mai mari si nu faci compromisuri...si atentie,ca aia stiu sa cante pe mai multe voci.
Cu alte cuvinte tu decizi ce vrei sa faci mai departe : cariera cu succes sau stai la cratita si mergi la un job unde castigi cat sa traiesti de pe o zi pe alta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2006, 10:01:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cred ca mass-media nu reprezinta decat o latura oportunista a societatii,sunt disperati dupa informatie si din pacate,deseori aceste informatii sunt categoric deformate si iese scandaluri inutile,ori altele.Stii cum sunt!!!,ei te ridica ei te omoara daca vor,calitatea unor oameni stau practic in mainile lor.Bine-nteles nu este cazul tuturor ziaristilor ori reporterilor,dar acestia reprezinta un procent de 50%.Se spune ca ;"nu-ti descoperi imputiciunea sufletului caci multi au gustul hoiturilor!!!!",bine-nteles acestea sunt valabile pentru toti oamenii care ne-nconjoara,si care de cele mai multe ori nu stim ce le poate capul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2006, 00:04:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Credeti ca in presa crestina totul este posibil? Sunt din pacate prea multe reviste comsmetizate si in randul celor de factura crestina si ma refer in special la revistele eparhiale, nu la cele cu caracter catehetic.
Reply With Quote
Răspunde