Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 16.07.2011, 21:10:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Asta NICIODATA. Nu ma voi lepada. prefer mucenicia de mii de ori
Totusi el ce ti-a zis? I-ai zis de mirungerea asta a lor?
Crede ca dupa ce o vei face, te va mai putea spovedi si impartasi?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 16.07.2011, 21:17:27
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit pentru Alin

"Daca Domnul meu vrea ca eu sa nu fiu cu el si sa ma sacrific o fac. Am nevoie doar de un impuls de la El." eu zic ca daca Dumnezeu nu vrea sa mai fiu cu LOGODNICUL MEU, nu sa ma lepad de Dumnezeu!!!!!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 16.07.2011, 21:30:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am inteles acum :)

Impusul in directia corecta ai sa-l gasesti la logodnicul lui, amana nunta sau chiar acum inainte, da o fuga cu el la parintele duhovnic.
Cine stie, poate va cununa chiar el..

Dar daca e incapatant si ii place ratacirea lui mai mult decat o viata alaturi de Dumnezeu si de tine, lasa-l in plata Domnului.

Important este sa-l faci sa inteleaga cat de importanta este pentru tine credinta ta, in ciuda prostiilor care ti le-au tot spus (si i le-au spus) parintii lui, si ca nu poti fi dusa de nas, influentata sau cumparata.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 16.07.2011, 21:41:03
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Da, Alin, i-am spus de mirungerea asta a lor, si mi-a dat raspunsurile astea de care ti-am spus mai sus. mai, eu mai demult credeam ca totul e super simplu, ca indeplinesc o nenorocita de formalitate si o obligatzie maritala de fatzada nimic mai mult. dar mi-am dat seama ca e mult mai complicata treaba. Sa dea Dumnezeu sa i se lumineze mintea prietenului astuia al meu ca eu am tot incercat! daca eram mai demult si stiam de lucrurile astea cu braul si toate treburile astea spuneam NU din prima. sa stii k eu la inceput cand mi-a zis ca o considera credintza adevarata mi-am pus indoilei daca asa o fi, de vreme ce spunea ca Iordanul se intoarce cand e Bobiteaza pe stil vechi ori ca ingerii canta in Bethleem cand e Craciunul pe vechi. Dar am vb cu cine trebuie si m-a lamurit.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 16.07.2011, 21:44:08
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

dar oare nu cumva "completarea" asta de botez de care se tot vb nu are nici o valoare si e facuta degeaba devreme ce mirungerea s-a facut cand erai mic??! ca daca aia tot n-au har, poate ca e ca si cum ar da vb in vant si n-are nici o semnificatzie!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.07.2011, 21:57:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uf, Viviana, pentru Dumnezeu nu exista vorbe in vant, vom da socoteala pentru fiecare cuvant.
Nu stiu daca ai citit postarea unei ortodoxe, care s-a casatorit religios cu un catolic, dar in ce fel? El a venit in Biserica noastra ortodoxa, a jurat in fata Domnului si a preotilor ca se leapada de credinta lui catolica, apoi, dupa ce s-a vazut casatorit religios, a redevenit bunul catolic de odinioara, ducandu-sela biserica lui, tinand sarbatorile lui. Ti-ar placea sa faci si tu asta?!!! Una sa juri in fata Domnului si alta sa faci?Pe cine vrei sa inseli si in fata cui vrei sa indeplinesti o formalitate, o fatada? Nu in fata Bisericii si a lui Dumnezeu?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 16.07.2011, 22:03:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
dar oare nu cumva "completarea" asta de botez de care se tot vb nu are nici o valoare si e facuta degeaba devreme ce mirungerea s-a facut cand erai mic??! ca daca aia tot n-au har, poate ca e ca si cum ar da vb in vant si n-are nici o semnificatzie!
Da, nu are nici o valoare practica, ca si Taina, pentru ca ei "falseaza" duhovniceste.

Dar din punctul tau de vedere, a vietii tale duhovnicesti, al Harului care l-ai primit la Sf. Botez, are valoare unei lepadari de credinta adevarata si convertirea la ratacirea lor, un acord cu minciunile lor, un acord cu hula pe care o arunca asupra sfintilor si cuviosilor ortodocsi, asupra preotilor si intregii Biserici Ortodoxe, si nu doar romane!

Pentru ei, acea mirungire care ai primit-o la Sf. Botez, nu e valida, este una falsa, si ei ti-o administreaza pe cea "adevarata", primindu-te prin ea in randurile lor iar tu parasind "ratacirea".

Este ca si re-botezarea care o fac protestantii, duhovniceste nu are valoare, in fata lui Dumnezeu este insa lepadare si nu mai poti fi in comuniune cu Biserica Ortodoxa ( nu mai poti primi Sf. Taine) pana nu se face slujba de intoarcere (cea din Moliftelnic de care ti-am zis) si se adminsitreaza din nou mirungerea.

Deci ei practic iti fac o intoarcere de la ortodoxie la ratacirea lor careia ii spun ortodoxie dar nu este.

Cu aceeasi ispita care te incearca si pe tine acum, erau ispititi si crestinii de sub vremea persecutiile, cand erau pusi, sub amenintarea muceniciei, sa jertfeasca idolilor.

Chiar si fara sa li se ceara o lepadare expresa de Hristos.
"Pai ce sunt idolii, sunt nimic, nu-i asa? Deci daca jertfesc idolilor, ce valoare are gestul asta?"

Diavolul stie f. bine ce sa ceara, o lepadare directa poate fi pentru cei cat de cat intariti duhovniceste un impuls spre trezire.
Asadar le cere una nu atat de evidenta, dar cu aceeasi valoare.

Important pentru diavol este ca noi sa intoarcem spatele Harului, pe urma se descurca sa ne aduca si pe cele care nici nu ni le inchipuiam ca le vom face vreodata.

Acei crestini care jertfeau idolilor, cedand fricii si ispitei dar mai tarziu intelegeau greseala gestului si se pocaiau, erau re-primiti in credinta.
Dar stii care e problema..sunt greseli care sunt greu de reparat si sunt si pierderi duhovnicesti ireversibile, cu care trebuie sa traim toata viata.

Povestea un parinte de o femeie simpla si credincioasa, care in puritatea credintei ei ajunsese sa vorbeasca fatza catre fatza cu Maica Domnului. Asta pana intr-o zi, cand in naivitatea si necunostinta ei, s-a lasat inseala de sectari si a mers o vreme la adunarile lor. Cum a inceput sa le frecventeze, Maica Domnului nu i s-a mai aratat.
Insa mai tarziu si-a dat seama de greseala care a facut-o si a revenit la Biserica Ortodoxa. Insa chiar si asa, de atunci, Maica Domnului nu i s-a mai aratat niciodata.

De asta ignoranta/naivitatea poate provoca pagube la fel de mari ca si o alegere reavoitoare si in cunostinta de cauza, inocenta este un dar de la Dumnezeu, nu avem nici un merit pentru a o primi, trebuie doar sa o pazim ca ochii din cap, pentru se pierde usor, de recuperat f. greu si in totalitate, in aceasta viata, uneori deloc.

Si sa stii ca nu e neaparat o pedeapsa, neimplinirea asta are valoare educativa, pentru ca durerea ei ne smereste si ne fereste sa cadem inca o data.

Daca Dumnezeu ti-a dat acest dar, sa simti mangaierea harului din Biserica Ortodoxa, si la fel si golul cand ajungi in mijlocul celor certati cu dreapta credinta, ai incredere in "nasul" asta duhovnicesc si tine cu dintii de ceea ce ai pentru ca o data pierdut, e foarte greu sa obtii inapoi.

Last edited by AlinB; 16.07.2011 at 22:21:07.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.07.2011, 15:15:47
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Am vorbit cinstit cu prietenul meu si i-am explicat ca nu pot face asa ceva oricat de mult l-as iubi, pentru ca risc sa fiu exclusa din BOR. La care el mi-a reprosat ca renunt la o casa si o familie buna cu el. Dar nu se gandeste ca poate mai tarziu nu are sa ne fie bine si k pot sa patesc eu ceva rau cu sanatatea sau sa pice acest pacat pe copii?! El spune ca at in 1924 s-a facut din 1 octombrie 14 oct si s-au sarit 13 zile... ca jandarmii si primaria au facut prigoana si k il tine minte pe bunicul lui care a zis ca asa a fost dar ca nimeni nu spune nu spune nimic.
Ce sa mai spun, de ce nu mai bine zicem ca suntem prin secolul XVIII, ca eu sunt Napoleon, ca acum e ora 6 dimineatza??!
Eu lui i-am spus sa facem cununia pe nou ca nu-i mai cere nimeni sa se mirunga: NU VREA, ca dupa el asta e mare minciuna. Nu mai spun ca mama lui nu stie inca de faptul k el a fost obligat sa se mirunga pe vechi. Acum saracul ink mai spera sa ma razgandesc.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.07.2011, 16:08:03
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit raspunsuri

tot am primit intrebari de genul :"Ei trebuie sa inchida ochii ca tu tii de dreapta credinta? Ai sa fii tolerata?" pai noi a ramas ca vom locui la mama acasa. Ai lui sunt in alta localitate, la tara!
Copiii sigur ar fi botezati in stil vechi. Dar eu as tine sarbatorile pe noum chit ca lui ii place sau nu.Pe parcursul logodnei a venit cu mine la biserica pe nou.
Parintii lui mai au o fata, da, pe care taik-su a botezat-o pe vechi din prima shi ea acum are drept sotz un barbat care initial era pe nou- chiar a cantat in strana in biserica, insa el(Emanuel) a primit mirungerea pe vechi fara absolut nici o problema si tzine cu dansa posturile pe calendarul iulian.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.07.2011, 16:54:20
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
mai, eu mai demult credeam ca totul e super simplu, ca indeplinesc o nenorocita de formalitate si o obligatzie maritala de fatzada nimic mai mult.
Nu surioară, nu e o formalitate.
E ceva foarte, foarte serios.
Sper că ai găsit răspunsurile de care ai nevoie.
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07