Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Vezi rezultatele sondajului: Ar trebui ca fiecare utilizator sa isi declare apartenenta religioasa?
Da 49 72,06%
Nu 5 7,35%
Imi este indiferent 14 20,59%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.04.2009, 20:09:06
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Sunt perfect de acord cu aceasta propunere mai ales ca cei de alte confesini atunci cand aud ce nu le place lor inteapa si creaza un oarecare disconfort.
Mi-as dori ca pe viitor ca aceasta sectine cu declaratul apartenentei la o confesiune sa fie obligatoriu ca pe forumurile sau site-urile din strainatate


Hector nu vorbeste de o sectiune anume a forumului, ci o informatie care sa apara in dreptul numelui fiecaruia.

(dar cred ca tocmai ai dat apa la moara celor ce doresc segregarea forumului pe criterii de apartenenta religioasa )
Pentru ca observ ca nu toata lumea a inteles cum figureaza aceasta mentionare a apartenentei religioase, am facut niste print-screen-uri explicative ale altor forum-uri.

Last edited by Hector; 10.07.2009 at 19:49:22.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2009, 20:18:14
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Nu sunt de acord. Pai daca omu' e catolic c-asa a fost botezat si nu el a ales, dar urmeaza invataturile ortodoxe, rosteste rugaciuni ortodoxe, daca pot spune asa ceva, ce mai?! ortodoxia e "firul rosu" al vietii lui, unde se incadreaza?
Inseamna ca trebuie intai semnat si stampilat de un ortodox ceea de doreste sa posteze????
Nu mi se pare corect ! Caracterul si gandirea omului nu depind de religia acestuia asa cum, de exemplu, nu depind de zodia lui !!
Se incadreaza acolo unde doreste el. Aceasta mentiune nu este o stapila pe care i-o pun eu sau tu, ci e o marturisire a lui. Daca gandeste ortodox, sau se simte mai aproape de ortodoxie, ar putea sa se declare ortodox. Decizia e a lui.
In orice caz, de regula in ,,campul" in care se mentioneaza credinta poate sa scrie: catolic, dar simbatizez ortodoxia. Nu e neaparat nevoie sa ai niste optiuni prestabilite. Poti completa cu ce doresti. Dar depinde cum este soft-ul forum-ului.

De cele mai multe ori caracterul si gandirea depind de religie. Religia te educa, iar tu gandesti cum ai fost invatat. Vrei s spui ca voi auzi vre-un musulman recunoscand (spre exemplu) ca Hristos este Fiul lui dumnezeu? Nu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.04.2009, 20:35:45
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Se incadreaza acolo unde doreste el. Aceasta mentiune nu este o stapila pe care i-o pun eu sau tu, ci e o marturisire a lui. Daca gandeste ortodox, sau se simte mai aproape de ortodoxie, ar putea sa se declare ortodox. Decizia e a lui.
In orice caz, de regula in ,,campul" in care se mentioneaza credinta poate sa scrie: catolic, dar simbatizez ortodoxia. Nu e neaparat nevoie sa ai niste optiuni prestabilite. Poti completa cu ce doresti. Dar depinde cum este soft-ul forum-ului.

De cele mai multe ori caracterul si gandirea depind de religie. Religia te educa, iar tu gandesti cum ai fost invatat. Vrei s spui ca voi auzi vre-un musulman recunoscand (spre exemplu) ca Hristos este Fiul lui dumnezeu? Nu.
Evident, si aici avem extreme. Ai zis : "E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema". Avizat? Un catolic iti poate da un sfat la fel de util in legatura cu sinuciderea de exemplu ca si un ortodox, adica o sa-ti spuna sa NU o faci, nu ma pun acum sa dezvolt. La asta ma refeream.
Sa nu ma intelegi gresit, singura religie pe care o apar si urmez e cea ortodoxa, chiar daca nu sunt botezata la ortodocsi, dar si cand citesc ceva de genul: "rugam utilizatorii sa-si declare religia si-n functie de asta vedem daca pot da sfaturi sau nu"... nu pot sa tac
Asa e, gandirea depinde de religie dar nu 100%. Orice om cu bun simt iti poate spune ca nu e frumos sa-l iei la bataie pe batranelul care din greseala s-a rezemat de tine in tramvai sau ca e mai cinstit sa-i spui sotiei ca nu o mai iubesti decat sa o inseli si exemplele pot continua.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2009, 21:07:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Am si eu o propunere.
Avand in vedere ca pe forum scriu si useri de alte religii, propun ca sa fie, la spatiul destinat avatarului (acolo unde scrie Data înregistrării:; Locație:;Mesaje:; etc) sa fie trecuta si o mentiune despre religie, sau jurisdictia bisericeasca din care face parte. Am vazut pe un forum ortodox strain ca acest lucru era trecut si fiecare persoana trebuia sa completeze sectiunea respectiva.
Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Ar trebui sa fie obilgatoriu pentru toti userii, sa isi declare apartenenta religioase, inclusiv la inregistrare.
La înregistrare se declară apartenența religioasă.Este un topic unde majoritatea membrilor activi de pe forum au scris despre apartenența religoasă și nu cred că o vor face pentru fiecare memebru nou.Dacă nu mă înșel topicul se numește "O altă limpezire......"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2009, 21:27:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
La înregistrare se declară apartenența religioasă.Este un topic unde majoritatea membrilor activi de pe forum au scris despre apartenența religoasă și nu cred că o vor face pentru fiecare memebru nou.Dacă nu mă înșel topicul se numește "O altă limpezire......"
Nu cred că este nevoie de șapte mii de topice, pentru că există și pagina personală pe care o avem fiecare și se poate specifica acolo apartenența religioasă. Este mult mai greu să stai a urmări un topic de la un capăt la altul, pentru a afla așa ceva. Mult mai simplu, accesezi pagina personală a celui în cauză.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2009, 23:04:53
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare isi are credinta sa si nadejdea in ceva si la cineva.Dumnezeu este acelasi pentru toti,noi nu trebuie sa facem decat sa il cunostem sa il primi in inimile noastre,sa deschidem ochii mintii si ai sufletului pentru a vedea marea Sa iubire pentru noi,incepand de la marea si sfanta Inviere a Domnului Iisus Hristos.Asadar pentru cel ce nu e de religie cu mine,atunci cand ii este sete sufleteasca il voi da sa bea din cuvantul Domnului si negresit daca are sete trupeasca ii voi da sa bea.Dumnezeu are nadejde si milostivire pentru noi toti.Cel mai important este sa auzim cuvantul,precum ingerii.Cuvantul este Dumnezeu si ingerii nu se indoiesc de asta,asadar si noi sa facem la fel.
Dumnezeu sa ne lumine pe toti si sa ne indrepte pasii catre cele ziditoare.Amin!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.04.2009, 23:11:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Chiar daca acest forum este ortodox, ortodocsii prin definitie sint deschisi altor religii, de a discuta.

Nu consider ca declararea religiei ar trebui sa fie un principiu al acestui forum.

Principiul forumului, ar trebui sa fie - si de fapt asa este ca functioneaza (MULTUMIM ADMIN) ca oricine intra pe forum si discuta, iar cei care incalca pricipiile acestui forum ar trebui banatai - ceea ce se intimpla de fapt.

Sint persoane civilizate printre alte religii, se poate discuta cu ei linistit, insa sint si cei care nu sint civilizati, atunci, trebuiesc bannati.

Mi se pare simplu acest principiu, si sanatos.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.04.2009, 23:19:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Chiar daca acest forum este ortodox, ortodocsii prin definitie sint deschisi altor religii, de a discuta.

Nu consider ca declararea religiei ar trebui sa fie un principiu al acestui forum.

Principiul forumului, ar trebui sa fie - si de fapt asa este ca functioneaza (MULTUMIM ADMIN) ca oricine intra pe forum si discuta, iar cei care incalca pricipiile acestui forum ar trebui banatai - ceea ce se intimpla de fapt.

Sint persoane civilizate printre alte religii, se poate discuta cu ei linistit, insa sint si cei care nu sint civilizati, atunci, trebuiesc bannati.

Mi se pare simplu acest principiu, si sanatos.
Ce inseamna deschisi altor religii? Cumva deschisi spre erezii? Doamne fereste!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.04.2009, 23:35:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ce inseamna deschisi altor religii? Cumva deschisi spre erezii? Doamne fereste!

Deschisi la discutii.
Sau sintem in timpul d eclauzura, ca si pe vremea lui Ceausescu, si nu se mai discuta cu nimeni?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2009, 23:46:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ce inseamna deschisi altor religii? Cumva deschisi spre erezii? Doamne fereste!
Deschisi altor religii poate sa insemne si deschisi sa vada ce e bun la altii, nu numai la noi.
Nu inseamna sa accepti si ce nu e ortodox.
Pe toate sa le cercetati, si cele buna sa le alegeti (citez liber din sf. Pavel ;-))

Cat despre intrebare, nu cred ca e nevoie sa ne punem chiar un 'icon' cu religia, pentru ca in general oamenii spun ce sant in discutii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CD/DVD filme si documentare religioase ovid Pelerinaje la locuri Sfinte 13 03.09.2011 21:39:07
Materiale religioase Serghei_S Generalitati 5 19.05.2011 20:16:18
Tatuajele Religioase SebastianD Generalitati 12 17.04.2010 21:10:11
cantece religioase? Annamarria Generalitati 2 09.02.2008 11:36:11
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 22:24:30