Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.01.2010, 19:18:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
s-a luat si premiul nobel pt astfel de scrieri.. :)
Da, dar nu e cazul aici pe forum, deci...
Ce am invatat eu este ca daca vrei ca audienta sa citeasca ce ai scris cu cea mai mare atentie trebuie sa fii atent si la ortografie, si la alegerea cuvintelor, si la aranjarea in pagina.

Citat:
Ma surprinzi si ma uimesti complet . Ai o calitate serioasa, pe linga altele pe care pobabil eu nu le sesizez asa usor.
Zaharia, as aprecia din suflet daca nu m-ai mai categorisi. Eu sunt cum sunt, iti place bine, nu, iarasi bine...dar mi se pare ciudat sa imparti complimente si dezaprobari in dreapta si in stanga cum ai obiceiul.

Citat:
Nu critic femeile, este o aparenta, constat doar o stare de fapt, o neputinta, o zbatere, o stare cu pret mult prea mare , un loc nelalocul lui , altceva decit ceva...
Da, si noi aici am impresia ca am dat exemple de femei care, desi nu au fost casnice, au avut si copii, si se simt implinite, fara totusi sa fi facut eforturi supraomenesti. Poate ca nu e bine sa generalizezi.

Citat:
Nu este obligatoriu sa facem poruncile lui D.zeu,intocmai, ci doar daca voim, mintuirea este un dar nu o constringere. Fiecare face ce voieste cu viata lui si femeia ...asemenea . Ce nu-ti place ?
Dar cine a vorbit de nerespectarea poruncilor si randuielii lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.01.2010, 19:34:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu dinpotriva cred ca astazi din cauza asaltului si a agresiunii brutale asupra fiintei umane din toate partile, sfintenia asa cum prevesteau si Sf Parinti se va dobindi cu mult mai usor, stacheta este cu mult coborita.
Ma indoiesc ca mantuirea este ca un examen pe care mai demult l-ai fi trecut cu un 8, iar azi il putem trece cu nota 5.
Mai degraba cred ca daca nu traim o viata astfel incat sa primim Duh Sfant, nu vom putea suporta iubirea lui Dumnezeu. Altfel spus, Dumnezeu vrea ca toti sa fie mantuiti, dar noi ne impotrivim lipindu-ne sufletul de patimi. (cam asa inteleg eu lucrurile, poate gresesc).
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.01.2010, 19:50:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Viata crestinului, asa cum am inteles-o eu din situatiile traite si oamenii deosebiti pe care i-am intilnit este foarte complexa nu se poate impartii pe sertarase impartite pe categorii;
Daca vrei sa vina Duhul sfint, trage de sertarul cu post si rugaciune,
Vrei sa te vindeci deschide sertarul cu indicatii pentru numarul de Masluri la care trebuie sa participi, pentru ca sa "se miste ceva" dupa care treci la sertarasul din stinga al milosteniei si stai mot in fata bisericii si imparte o anumita suma la saraci pentru ca butonu de comanda al Duhului Sfint sa-l re-activeze pentru o alta problema.

Eu unul nu vad cum poti sa scapi de zbuciumul si nelinistele sufletesti, egoismul feroce si mai ales INVIDIA care macina suflete daca nu lucrezi in pace la ele, observindu-ne NENICETAT progresul( in caz ca exista) fara scheme si instructiuni si algoritmuri de calcul.
Pentru asta exista medicina clasica care nu te obliga sa scapi de TINE pentru a te vindeca de varice, de ex. sau arteroscleroza. Te duci frumusel la chirurgie cu invidia si egoismul neatins, ti se infige un tub in picior care este trimis pina-n inima, acolo iti dilata aorta cu un balon si esti ca nou :)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.01.2010, 21:01:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar nu e cazul aici pe forum, deci...
Ce am invatat eu este ca daca vrei ca audienta sa citeasca ce ai scris cu cea mai mare atentie trebuie sa fii atent si la ortografie, si la alegerea cuvintelor, si la aranjarea in pagina.



Zaharia, as aprecia din suflet daca nu m-ai mai categorisi. Eu sunt cum sunt, iti place bine, nu, iarasi bine...dar mi se pare ciudat sa imparti complimente si dezaprobari in dreapta si in stanga cum ai obiceiul.


Da, si noi aici am impresia ca am dat exemple de femei care, desi nu au fost casnice, au avut si copii, si se simt implinite, fara totusi sa fi facut eforturi supraomenesti. Poate ca nu e bine sa generalizezi.


Dar cine a vorbit de nerespectarea poruncilor si randuielii lui Dumnezeu?
Imi pare rau dar deja nu mai faci legatura de substanta si sens de la o postare la alta . Tu ai treaba ta, ceea ce vrei tu sa spui . Bine, este o atitudine... ! De fiecare data cind incerc sa trec peste anumite neajunsuri si sa reaccept conversatia gust repede din amaraciunea ,,libertatii" de opinie . Nu sunt genul care sa insistit si sa tot revin in conversatiile sterile doar de dorul fratelui crestin si din dorinta de iertare. Dragostea cu sila ... are un nume precis , eu o dezavuez !
Calificativele si caracterizarile sunt apanajul unuia din partenerii de dialog corolar la comportamentul celuilalt ca propriu apanaj. Aici se poate aplica proverbul bine cunoscut : daca iti este frica de lup nu te apuci sa tai padurea ...ci nu mai intri in padure . Ne mai socotind ca este mult mai politicos si generos asa !
Din toate aceste motive probabil ca va mai trece timp pina vom mai schimba pareri desi am retinut atent recomandarile tale despre gramatica limbii romane deoarece s-ar putea sa ne foloseasca noua amindurora in scurta vreme .
Sa fi binecuvintata cu pace si cu bucurie !
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.01.2010, 21:48:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nici o problema, sa stii ca nici eu nu prea reusesc sa iti patrund firul gandirii. Probabil ca suntem atat de diferiti in toate incat nici o discutie logica nu prea putem duce. Numai bine! :)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.01.2010, 23:09:16
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mai degraba cred ca daca nu traim o viata astfel incat sa primim Duh Sfant, nu vom putea suporta iubirea lui Dumnezeu
Ma odihneste mult gandul acesta al tau Ana. Foarte frumos si profund spus.

Citindu\l mi-am amintit de cuvantul pr Galeriu spus la o emisiune TV.
Il invitase Raduleasca.. saraca... nu a avut delicatetea sa nu invite la emisune o parada de moda cu fete mai putin..imbracate.
La final este intrebat parintele, ce parere are? La care sfintia sa spune bland..ca unul ce smtise acesta Iubire despre care vorbesti tu.
Nu putem noi gresi cat poate Dumnezeu ierta.

Bucurie!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.01.2010, 03:55:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Unde sunt urmelele femeilor de cariera? Unde sunt urmelele directoarelor de holdinguri? Unde sunt urmelele ministrilor? Unde sunt urmelele imparateselor???
Dar urmelele mamelor SFINTE? Dar urma Stapanei?? Dar urma sotiilor ce si-au inchinat viata Lui Hristos si au urmat EXEMPLUL IN SMERENIE si Iubire al Stapanei??
Jeni, urmele acestor femei pot fi peste tot. Fara sa stii circuli cu masina si iti place pe sosele asfaltate unde si femeile din holdinguri au contribuit. Poate ca maninci un covrig si bei o bere Jeni de la o patiserie tinuta cu multa truda de o femeie cu copii.
Faci baie in cazi aduse din Italia poate si te folosesti de robineti din Germania aduse prin holdinguri de femei. Cumperi garoafe si lalele olandeze aduse de femei prin holdinguri( aici chiar eu stiu pe una care munceste foarte mult sa le importe)
Deci toate acestea sunt URMELE lasate de ele, urme de care tu te bucuri iar lor care le confera incredere, demnitate, libertate intr-o jungla urbana care este societatea de astazi unde barbatii nu mai sunt cum au fost si ca urmare este foarte important ca ele sa aibe o ocupatie pentru ca la o adica... sa nu ramina in aer.

Urmele imparateselor sunt si ele acolo unde au fost imparatese. Theodora a gasit de exemplu lemnul crucii lui Hristos intr-o expeditie la Ierusalim. O mai fi lasat si o serie de biserici si minastiri.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.01.2010, 06:14:10
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit pentru Jeni

Parerea mea este ca se cuvine sa dam fiecareia atentia si respectul cuvenit.

Maica Domnului este si ramane in veac, MAICA DOMNULUI, STAPANA(asa cum din tot sufletul o numesti tu)careia noi, bieti omuleti, se cuvine sa ii dam toata slava si inchinaciunea insa ar fi nedrept acum, sa negam truda, evlavia si viata atator si atator femei, fie ca sunt sau au fost femei de cariera, imparatese etc.
Despre femeile cu succes in cariera, nu as putea vorbi mai concis decat a facut-o Andrei in postul anterior, cat despre imparatese..... ce urma au lasat? Nu putem nega ca or fi fost si multe nedemne de acest titlu, prin ganduri si fapte, insa e incurajator sa privim si la acele modele de imparatese, care chiar au lasat f. mult in urma lor.
Prima care imi vine in minte este Sfanta Imparateasa Irina, care mai intai de a fi imparateasa, a fost MAMA, si inca una exemplara... a crescut cuvios si demn 8 copii, iar inainte de a fi incoronata ca imparateasa, a impartit toata averea sa, saracilor.Tot Sfanta Irina a fost cea care a supravegheat zidirea manastirii Pantocratorului din Constantinopol, a frumoasei biserici a manastirii , a arhondaricului cat si a caminului de batrani.
Sfanta Irina a fost una dintre cele mai puternice si cu siguranta una dintre cele mai bogate femei din lume la acea vreme si totusi , bogatia cea pamanteasca nu a fost pentru ea o piedica in calea dobandirii bogatiei ceresti, asa incat ultimii ani ai vietii a intrat in viata monahala, cunoscuta fiind sub numele de Xenia.

O alta Sfanta imparateasa demna de mentionat este Sfanta Pulheria, mai putin cunoscuta noua, insa o carmuitoare plina de intelepciune si iscusinta, care a trait alaturi de sotul ei, imparatul Marcian, o viata in feciorie, o relatie frate-sora, amandoi pastrandu-si sufletul si trupul curat!!!!!!
O insotire fecioreasca aproape imposibil de auzit sau vazut in zilele noastre, spre minunarea lumii, pline de patimi si pofte necurate, in care traim.Toata averea sa a impartit-o la biserici, manastiri si saraci.

De ziua Crucii, biserica praznuieste o alta sfanta imparateasa, Placila (sau Plachila) care si ea a petrecut o viata bine placuta lui Dumnezeu, avand grija si nevoindu-se pentru saraci.

Sfanta Imparateasa Teofana este pentru noi un alt model de smerenie si credinta ... a patimit si inchisoare pe nedrept,iata ce spun vietile sfintilor despre ea:

"Deși era împărăteasă se sîrguia pentru mîntuirea sufletească, nesocotind întru nimic slava cea împărătească și trecînd cu vederea deșertăciunea vieții.

Neîncetat, ziua și noaptea, avea pe buzele sale psalmi, cîntări și rugăciuni și toată viața sa o petrecea întru plăcere de Dumnezeu și cu milostenii cîntîndu-L.

Iar cu trupul său niciodată nu se sîrguia spre împodobire împărătească. Deși era pe dinafară împărăteasă, îmbrăcată cu podoabe scumpe, pe dedesubt era îmbrăcată cu haine aspre de păr, cu care-și chinuia trupul și-l omora.

Viața ei era pustnicească, pentru că se hrănea numai cu pîine proastă și cu verdețuri uscate, iar mesele cele cu bucate multe, cu totul erau urîte de dînsa.

Bogăția cea agonisită și cinstită, care intra în mîna ei, o împărțea săracilor, scăpătaților, sărmanilor și văduvelor, iar hainele de mare preț și podoabele le da în mîna acelora.

Apoi locașurile cele proaste în care locuiau cei ce petreceau viața monahicească, erau înnoite de dînsa cu averi și cu toate cele de trebuință.

Iar pe slugile sale și pe robi îi avea ca pe niște frați și surori și nu striga pe nimeni cu nume prost, ci pe toți îi slăvea întru Domnul cu chemarea, cinstind numele fiecăruia, în oricare dregătorie și slujbă ar fi fost.

Apoi, din gura sa n-a ieșit niciodată nici blestem, nici cuvînt mincinos, nici defăimare, nici clevetire, nimic rău. Teofana era către toți cu bunătate, căci plîngea cu cei ce plîngeau și se bucura cu cei ce se bucurau.

Iar patul ei, deși era așternut cu vison și cu străluciri de aur împodobit, pe pămînt avea așternută o rogojină proastă, ori pe oase ascuțite se pleca spre somn. Acel așternut în toate nopțile, ca David, îl uda cu lacrimi și foarte puțin somn avînd, îndată se scula spre lauda lui Dumnezeu.

Bărbatul ei, împăratul Leon preaînțeleptul, văzînd viața soției sale, sfințenia ei cea mare și cinstind-o pe dînsa, nu ca pe o soție, ci ca pe o doamnă a sa și mijlocitoare către Dumnezeu, a gîndit ca mai înainte de vreme să zidească o biserică în numele ei. Iar sfînta înștiințîndu-se de aceasta, nu numai că n-a voit, ci l-a oprit cu totul pe el. De aceea biserica, care s-a început în numele ei, a devenit biserica Tuturor Sfinților, iar cu sfatul întregii Biserici, a așezat acest împărat ca să se serbeze praznicul tuturor sfinților, în duminica cea dintîi, după pogorîrea Duhului Sfînt. Căci, zicea împăratul, că de va fi Teofana sfîntă, apoi să se prăznuiască împreună cu toți sfinții ."

Last edited by MarinaAlca; 10.01.2010 at 06:35:15.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 10.01.2010, 08:41:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarat este ceea ce spui tu Andrei. Dar, daca imi permiti as mai adauga un cuvant.

Inteligenta daca nu este pusa in slujba Intelepciunii (care vine odata cu maturitatea duhovniceasca) nu valoreaza nimic.

Sau.. vorba lui Petre Tutea:
"O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor."

Ori aceasta nu o spun eu, un nimeni ci un mare filozof.
Si ca sa va dau exemple vii va spun cazul concret al Catalinei. Cunoasteti cazul, stiti toti ca se lupta cu un cancer de aproape 2 ani. De mai bine de jumatate de an este ff rau. Medicii ii oprise Citostaticele ptr ca Nu dadeau rezultate.

Cand toti au spus STOP! Asta a fost! Am facut TOT ce s-a putut a intervenit Stapana ( asa cum frumos o numesti si tu Marina).
Ultimul RMN indica ca tumorile multiple s-au micsorat... Poate sunt doar o ultima mangaiere inainte de sfarsit, numai Ea stie. Numai Ea, Stapana stie care este calea ei spre Mantuire. Maica Domnului cu ea si cu noi toti!
Ceea ce am vrut eu insa sa subliniez este ca ceea ce NU poate face Omul singur, face impreuna cu Dumnezeu.

Nu spun sa desconsideram Inteligenta (cariera) ci sa o punem in slujba Intelepciunii. Numai asa frumos impletite raman nestricacioase urmele noastre pe pamant..

Iar tie Marina, iti multumesc ca ai intarit prin mesajul tau ceea ce scrisesem prima postare.
Urmele acestor sfinte femei si mucenite ( pe care le-ai pomenit si tu) au ramas si vor ramane vesnic nestricacioase pentru ca FAPTELE lor le-am mutat in calendare pe vecie.

In rest, Bucurie!

Last edited by eduardd; 10.01.2010 at 09:15:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 12:23:31