Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2011, 22:41:31
riquez riquez is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2011
Mesaje: 4
Implicit Vreau sa o uit...

Exista rugaciuni care sa te ajute sa uiti o fata pe care o iubesti?De cand m-am indragostit de ea mai mult sufar si poate ca e mai bine sa o uit...mie si frica ca isi cam bate joc de mine.Nu vreau sa mai intru in detalii..nustiu ce sa mai fac
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2011, 22:47:58
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de riquez Vezi mesajul
Exista rugaciuni care sa te ajute sa uiti o fata pe care o iubesti?De cand m-am indragostit de ea mai mult sufar si poate ca e mai bine sa o uit...mie si frica ca isi cam bate joc de mine.Nu vreau sa mai intru in detalii..nustiu ce sa mai fac
nu vreau sa te dezamagesc... de doi ani cut si eu dar nu gasesc... de doi ani ma chinui mai rau ca in iad si nu prea vad luminita de la capat..... sper sa ai mai mult noroc.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2011, 20:48:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu vreau sa te dezamagesc... de doi ani cut si eu dar nu gasesc... de doi ani ma chinui mai rau ca in iad si nu prea vad luminita de la capat..... sper sa ai mai mult noroc.... Doamne ajuta!!!
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2011, 21:47:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
Bine punctat...fanteziile sunt ca un drog, o data ce intra in sange sunt greu de scos afara, mai ales la o varsta la care hormonii au un cuvant greu de spus..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2011, 04:28:59
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude..... am incercat si cu alte fete, nu am reusit decat sa le fac lor rau...... datorita faptului ca mereu sunt inconjurat de multe fete, ea nici nu vrea sa auda de mine..... acum vreo doua saptamani vroia sa ne impacam, dar au avut grija altele sa ii bage prostii in cap...... tin sa precizez ca ea de doi ani nu lasa nici un baiat sa se apropie de ea...... nu stiu ce sa mai fac, parca Dumnezeu nu ma lasa sa o uit, dar nici nu vrea sa mi-o dea inapoi..... si nu ma pot indragosti de absolut nici o fata, indiferent de cat e de frumoasa sau perfecta..... ea e singura pentru care mi-as da viata, doar sa ii fie ei bine..... va rog sa nu ma condamnati, nu imi doresc sa fie asa...... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2011, 01:05:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude..... am incercat si cu alte fete, nu am reusit decat sa le fac lor rau...... datorita faptului ca mereu sunt inconjurat de multe fete, ea nici nu vrea sa auda de mine..... acum vreo doua saptamani vroia sa ne impacam, dar au avut grija altele sa ii bage prostii in cap...... tin sa precizez ca ea de doi ani nu lasa nici un baiat sa se apropie de ea...... nu stiu ce sa mai fac, parca Dumnezeu nu ma lasa sa o uit, dar nici nu vrea sa mi-o dea inapoi..... si nu ma pot indragosti de absolut nici o fata, indiferent de cat e de frumoasa sau perfecta..... ea e singura pentru care mi-as da viata, doar sa ii fie ei bine..... va rog sa nu ma condamnati, nu imi doresc sa fie asa...... Doamne ajuta....
Esti slab de inger,nu stii nici sa-ti joci cartea... Fara suparare.

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
care e ideea cu parasitul celuilalt..daca doi oameni au probleme..le discuta..si poate le rezolva...daca nu se pot nici intr-un fel rezolva problemele..oamenii se pot desparti si prieteneste...
Pai da,iubitul tau poate sa te lase "prieteneste",si tu ramai si suferi. Nu-mi spune ca nu e asa ca nu te cred. De unde si pana unde e obligat sa discute cu tine? Poate s-a saturat si gata,ce atatea explicatii?
Cum ai reactiona? Ai fi fericita din cauza iubirii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2011, 10:40:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude..... am incercat si cu alte fete, nu am reusit decat sa le fac lor rau...... datorita faptului ca mereu sunt inconjurat de multe fete, ea nici nu vrea sa auda de mine..... acum vreo doua saptamani vroia sa ne impacam, dar au avut grija altele sa ii bage prostii in cap...... tin sa precizez ca ea de doi ani nu lasa nici un baiat sa se apropie de ea...... nu stiu ce sa mai fac, parca Dumnezeu nu ma lasa sa o uit, dar nici nu vrea sa mi-o dea inapoi..... si nu ma pot indragosti de absolut nici o fata, indiferent de cat e de frumoasa sau perfecta..... ea e singura pentru care mi-as da viata, doar sa ii fie ei bine..... va rog sa nu ma condamnati, nu imi doresc sa fie asa...... Doamne ajuta....
Stii, sunt oameni care isi dau sistematic cu ciocanul peste degete si zic "Doamne, ajuta-ma sa scap de suferinta" dar nu se gandesc sa lase ciocanul din mana sau daca e musai sa-l foloseasca sa fie mai atenti.
Si dupa ei..Dumnezeu nu-i aude.

Nu stiu ce relatie ai avut cu respectiva inainte sa te paraseasca, cu ce ai gresit..dar in mod clar ai gresit, daca nu fata de ea, fata de altele si greselile astea se cam platesc intr-un fel sau altul.

Daca e singura, nu inseamna ca se gandeste la tine, inseamna ca are ceva mai multa minte ca tine si nu se implica in relatii doar ca sa uite pe cineva sau sa aiba cu cine sa-si petreaca timpul.

Si mai e ceva..de obicei fructul oprit este cel mai dorit, daca ti-ar fi cedat asa cum au avut altele naivitatea sa o faca poate n-ai mai fi gasit-o asa interesant dar acum ca este inaccesibila..

Iar ceilalti ..oare sa fi gresit asa mult cand te-au vorbit de rau?
Poate in capul tau oi fi un tip inocent si plin de iubire..dar ceea ce ai facut efectiv fata de alte persoane vorbeste despre tine mai mult decat ti-ai dori sa vezi.

Ia o pauza de 1-2 ani de la aventuri, pune-ti gandurile in ordine si pe urma mai vezi ce urmeaza..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2011, 11:39:59
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit Iertare pentru îndrăzneală

Roagă-te la Maica Domnului să te ajute. Roagă-te cu cuvintele tale. Din tot sufletul. Cazi înaintea PreaSfintei Sale Icoane, cu lacrimi. Cere-I mila. Spune-ți oful. Nu deznădăjdui, căci PreaSfânta Născătoare de Dumnezeu te ajută. Cazi înaintea Ei, cu pocăință, cu smerenie și nădejde.

Și după ce te-ai rugat, ascultă, omule, de glasul conștiinței, și vezi dacă e bine ceea ce ai făcut, ce vrei să faci, ce ceri de la Domnul, căci glasul ei, îți va arăta dacă ai dreptate, cerând un anumit lucru.

"Cel mai adânc glas în inima noastră, este conștiința. glasul Lui Dumnezeu din om, care ne îndeamnă numai la bine și ne oprește de la rău." (Părintele Cleopa)

"conștiița este judecătorul drept. N-o poți potoli nici cu parale, nici cu măguleli, nici cu nimic." (Sfântul Ioan Gură de Aur)

"Stiința gândului curat este veselia, și știința gândului pătat este chinuirea chinuirilor." (Sfântul Dionisie Areopagitul)

"Împăcându-te cu conștiința, te-ai împăcat cu Dumnezeu și totdeauna vei avea odihnă și pace în suflet." (Părintele Cleopa)
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2011, 13:20:41
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude.....
Suferinta ti-o provoci si singur. Dumnezeu asculta si aude rugaciunile noastre totdeauna, si cu mult mai mult cand sufletul e framantat. Ia fii cu luare aminte dupa rugaciune si vezi daca nu cumva incepi sa cultivi si sa dezvolti gandurile in legatura cu fata?
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2011, 14:27:14
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Mtycrysty17 și Riquez:

sunt și eu într-o situație asemănătoare de 1 an de zile. Normal că nu reușesc să o uit. Încerc, pe cât posibil, să mă refugiez în rugăciune, pelerinaje, lectura cărților sfinte. Am încercat să fiu și cu alte fete, dar am eșuat, am căzut și în păcate. Nici să o recâștig nu ține; am reîncercat și reîncerc (poate asta e Crucea pe care trebuie să o duc). Despre mănăstire nici nu poate fi vorba, pentru că nu se merge acolo dacă ai eșuat în lume, ci numai dacă ești chemat de un imbold lăuntric foarte puternic...
E greu, dar n-am ce face...
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26