Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.08.2011, 10:43:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu vad de ce ar inventa acest lucru.
Nu sunt de acord cu acest lucru ,dar am mai auzit de la o persoana ca a fost la un preot cu prietenul si le-a citit un fel de rugaciune de logodna.
Anita, logodna este alt aspect in Biserica. Preotul poate logodi doi tineri care intentioneaza sa se casatoreasca, dar traiesc in curatenie. Imi este cu neputinta sa cred ca un preot ar accepta sa se umple de pacate facand logodna pentru un cuplu casatorit civil si care are deja copii, deci care traieste in pacat. Un parinte nu intareste un pacat, ci cauta sa vindece sufletele de pacate. Tu ai intalnit cai de mijloc inventate de preot? Canoanele sunt clare si preotii le respecta.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.08.2011, 10:53:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Anita, logodna este alt aspect in Biserica. Preotul poate logodi doi tineri care intentioneaza sa se casatoreasca, dar traiesc in curatenie. Imi este cu neputinta sa cred ca un preot ar accepta sa se umple de pacate facand logodna pentru un cuplu casatorit civil si care are deja copii, deci care traieste in pacat. Un parinte nu intareste un pacat, ci cauta sa vindece sufletele de pacate. Tu ai intalnit cai de mijloc inventate de preot? Canoanele sunt clare si preotii le respecta.
Aceia stateau impreuna ,m-am mirat si eu ,cum e posibil ?
Nu cunosc atat de bine canoanele ,dar persoana respectiva mi-a zis ca le-a citit preotul un fel de dezlegare.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.08.2011, 11:47:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Aceia stateau impreuna ,m-am mirat si eu ,cum e posibil ?
Nu cunosc atat de bine canoanele ,dar persoana respectiva mi-a zis ca le-a citit preotul un fel de dezlegare.
Probabil le-a dat o dezlegare pentru ca ei si-au anuntat intentia de a se casatori in fata lui Dumnezeu. In vederea pregatirii pentru taina cununiei s-a facut slujba de dezlegare. (e limpede ca situatia nu este deloc asemanatoare)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.08.2011, 13:19:19
CircusPark CircusPark is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Locație: http://www.youtube.com/user/CircusPark48
Mesaje: 9
Arrow Mizerii

Ce urat! Eu intru sa caut informatie pentru suflet si gasesc discutii inutile „de mari genii”, cu argumente si contra-argumente. Mai bine faceti liniste si:

1. Lasati informatia buna si corecta sa fie vizibila. Daca intru pe un astfel de topic si vad porcariile voastre, il inchid si pierd si ceea ce as fi gasit.

2. Taceti mai mult si cititi. Cei care simt nevoia sa zica ceva, sa se gandeasca de multe ori inainte daca e bine sau nu, sau ce influenta va avea actiunea lui.


Prin ceea ce scrieti voi aici, se mareste numele lui Dumnezeu?
In definitiv, daca Iisus Hristos ar fi in locul tau, ce ar face?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.08.2011, 01:09:33
elena1503 elena1503 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2011
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit multe minuni pe care Sf Necatrie le-a facut unei pacatoase

Buna-seara, ma numesc Elena si am 23 de ani, as vrea sa va povestesc pe scurt ultimile luni din viata mea pentru ca si voi sa vedeti cum am vazut si eu cat de mare este puterea si iubirea lui Dumnezeu pentru noi. Eu sunt o fata ff. pacatoasa, am facut multe, multe rele, de la faptul ca am stricat casa unui barbat insurat indragostindu-ma de el, pana la faptul ca m-am folosit de trupul meu pt a castiga bani...din fericire m-am trezit, iar Dumnezeu mi-a luminat mintea dandu-mi putere sa nu mai privesc inapoi, si in luna martie m-am hotarat pt a nu stiu cata oara sa termin cu toate prostiile, m-am despartit, am plecat din oras si am cautat sa gasesc un servici cinstit. Nu a fost usor deloc pentru ca dupa multi ani in care m-am obisnuit cu o viata usoara plina de distractii si prostii m-am trezit singura intr-o tara straina fara nici un ban, cu un servici platit ff putin; nu imi ajungea nici de mancare, nici macar un om cu care sa vb, simteam cum totul se ruineaza, familia departe, imi era rusine de ei, nu le puteam spune cum ma simt; ei nu au stiut nicodata ce fel de om eram eu de fapt, nu am vrut sa ii ranesc, ei fiind oameni cu o pozitie sociala cat de cat buna si cu frica de Dumnezeu, mi-au oferit mereu tot ce au avut dar pt mine nu a fost suficient din pacate si am luat-o pe cai gresite... dupa 2 luni, stand intr-un sat izolat la familia la care lucram, deja intrata intr-o stare de depresie in care plangeam intr-una si nu vedeam iesire din acea durere si dor, vroiam sa am bucuria vietii cinstite, sa ma bucur de viata fara sa mai pacatuiesc. Acolo era numai singuratate, saracie, tristete, dor de familie...apoi l-am descoperit pe internet pe Sf Nectarie. Nu imi venea sa cred cate minuni, cata bucurie a adus in viata altor oameni, le citeam de nenumarate ori pentru ca in viata mea trista bucuria lor ma lumina si ma bucura. Cu nadejde si tarie ca Bunul Dumnezeu ma va ajuta si cu rugaciunile Sf Nectarie, ca voi reusi sa gasesc un servici bine platit, ca imi voi gasi noi prieteni buni si credinciosi, ca ma voi muta intr-un oras si voi gasi chirie cu oameni cumsecade, am inceput sa ii citesc al doilea acatist timp de mai bine de 40 de zile; in acest timp din fericire i-am descoperit si pe Sf Ioan Rusul, Sf Efrem cel Nou, Sf Parascheva si Sf Maica Maria Egipteanca, careia m-am rugat sa ma ajute sa sting dorul si ispitele care ma intristau si imi faceau atat de mult rau, Paraclisele si Acatiste ale Maicii Domnului (timp de 40 de zile). Imi vine sa plang acum pt ca nu pot sa cred ca pot spune ca ieri am primit primul salariul dupa o saptamana de munca la noul meu loc de munca platit f bine, DA, am reusit sa imi gasesc un loc de munca exact cum visam; Sfintii acestia bineplacuti lui Dumnezeu m-au ajutat pe mine, o pacatoasa, sa imi gasesc un servici bun, mi-am facut prietene bune in casa unde mi-am gasit chirie (mi-am gasit chirie dupa 10 zile in care nu gaseam nimic, exact cu o zi inainte de data in care familia unde eram mi-a spus sa parasesc casa, nu aveam nici macar jumatate din suma, dar oameni acestia m-au asteptat cu diferenta de bani pana la primul salariu vorbind cu ei doar la telefon).
Am prieteni noi acum, am servici, nu mai stau izolata, zambesc si ma bucur de noua mea viata; toate acesta nu sunt decat ajutorul lui Dumnezeu; i-am promis Sf Nectarie, Sf Ioan Rusul si Sf Efrem cel nou ca voi marturisi minunile pe care le-au savarsit cu mine, nu am cuvinte sa va spun cat de mult le multumesc si cat incerc acum sa ma feresc de ispite si sa nu mai cad in pacat. Nimic nu se compara cu bucuria pe care o ai dupa ce castigi bani municiti cinstit...sa nu va lasati inselati de bucuriile trecatoare ale unui vieti pacatoase si murdare pt ca prin rabdare si chiar daca trebuie sa suferi putin si sa induri ce vine dupa ce vezi ca Dumnezeu te ajuta daca si noi incercam sa ne lasam de pacat, sa postim si sa ne rugam, apoi simti implinirea; e atat de bine sa te simti implinit si sa privesti cu incredere viitorul. Sunt multe minuni in care Sfintii acestia iubiti m-au ajutat am plecat odata cu masina pe o ploie torentiala intr-un oras departe de satul in care locuiam neavand nici macar o harta si am ajuns cu bine,eram pe punctul de a cadea in plasa unora care imi promiteau ca voi face un curs la ei ma oprea sa nu le trimit bani pe care mii cerusera pentru a putea incepe ,ba nu gaseam banca ,ba nu puteam sa le transfer bani si dintr-o data ceva m-am razgandit brusc si am plecat acasa fara sa le trimit ceva.. ca apoi la cateva ore sa aflu ca era o inseletorie si acele cursuri nu existau si cel mai important lucru mai presus de ce mi s-a intamplat mie este faptul ca imediat dupa cele 40 de zile in care am citit aceste actiste si am tinut post sora mea a aflat ca i s-au inmultit chisturile care le avea la san si in urma controlului a primit tratamentul adecvat ca nu cumva sa scape de sub control .Tin sa precizez ca Dumnezeu le randuieste pe toate cum e mai bine; eu ma rugam sa imi fac acte aici dar altfel au fost randuite lucrurile, m-am angajat in schimb si actele mai tarziu le voi face...sa nu deznadajduiti, sa va intariti prin rugaciune; daca o pacatoasa ca mine a fost ajutata e dovada cea mai vie pt mine ca Dumnezeu asculta rugaciunile si celor mai netrebnici crestini.
VA MULTUMESC PENTRU TOT AJUTORUL, PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU, SF NECTARIE, SF IOAN RUSUL, SF EFREM CEL NOU, SF PARASCHEVA SI SF MARIA EGIPTEANCA, SF NICOLAE, SF GHEORGHE SI TUTUROR SFINTILOR !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.09.2011, 22:09:36
Maria C. Maria C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 1
Implicit O minune a Sf. Nectarie

Mă numesc Maria și cu o întârziere de aproximativ 10 ani de când „l-am cunoscut” pe Sf. Nectarie vă povestesc acum cele ce mi s-au întâmplat și m-au adus în situația în care mă găsesc astăzi.
Așa cum am mai spus, în urma cu 10 ani a început povestea mea printr-o suferință chinuitore manifestată prin pusee de tensiune oscilantă cu valori extreme (200-230 cu 110 mmHg) și tahicardie paroxistică (bătăi accelerate ale inimii) cu valori între 110-120 zilnic sau de mai multe ori pe zi.
Suspectând o boală a glandei tiroide care ar fi avut răsunet asupra aparatului cardiovascular, m-am adresat pe rând unor endocrinologi pentru confirmarea diagnosticului .În mod ciudat niciunul dintre cei 4 endocrinologi cărora le-am cerut ajutorul în decursul a 2 ani nu au putut stabili diagnosticul suferinței mele. Mai mult, la o tentativă de efectuare a unei biopsii tiroidiene, nu s-a confirmat diagnosticul pe care îl suspectam și care ar fi fost concordant cu simptomele pe care le aveam demonstrate de aparatul de tensiune; probabil acul prin care se recolta fragmentul de țesut se oprise undeva mai sus de tumora hipersecretantă descoperită ulterior.
La o prima ecografie a glandei tiroide, a părut că ar exista un nodul de 3 cm, după 6 luni acesta dublându-și dimensiunile și îmbracând aspect alarmant în aria glandei fiind prezente zone de calcificări si necroze. Împreună cu evoluția rapidă demonstrată ecografic și cu imaginile sugestive pentru o neoplazie (cancer) m-am reorientat și am căutat un chirurg endocrinolog pentru rezolvarea rapidă a situației. Inutil să spun că în acel moment eram disperată deoarece toți medicii la care mă adresasem până atunci au trecut cu vederea suferința mea punându-mi diagnosticul de tiroidită autoimună pe baza biopsiei și nu pe simptomele care sugerau nu o hipotiroidie ci o hipertiroidie.
În așteptarea momentului când urma să mă întâlnesc cu un chirurg am povestit prietenelor mele situația mea și ce urma să mi se întâmple, fiind suspectă de cancer al glandei tiroide. La acea dată acesta era punctul de vedere al specialiștilor după 2 ani de suferință.
Prietenele mele m-au îndrumat pentru ajutor și susținere în vederea intervenției chirurgicale și ce ar mai fi putut urma, către biserica Zlătari pentru a mă închina la moaștele Sf. Ciprian care protejează pe credincioși de rele, de vrăji și de vrăjmași. Acolo am izbucnit în plâns la racla sfântului unde am cerut ajutor. Am întins mâinile deasupra raclei și am simțit înțepături în palme.
A doua zi m-am dus la mânăstirea Radu Vodă să mă închin la moaștele Sf. Nectarie și în momentul în care am pătruns pe străduțe și apoi în curtea mânăstirii, sentimentele de disperare, dezorientare și teamă au dispărut, am devenit calmă, iar în biserică am fost cuprinsă de o stare de fericire și nu am mai avut nici o grijă în legătură cu boala. Am întins mâinile deasupra raclei și am simțit o căldură binefăcătoare, iar binele și fericirea care m-au învăluit la intrarea în biserică s-au accentuat. În acel moment am devenit o persoană fără griji de parcă nu m-ar fi așteptat o intervenție chirurgicală grea care ulterior mi-ar fi confirmat un diagnostic de mare gravitate.
Trebuie să menționez că până în momentul venirii mele la mânăstirea Radu Vodă nu știam nimic despre Sf. Nectarie. Prietenele mele m-au îndrumat către mânăstire,menționând că Sfântul ar vindeca pe cei care suferă de cancer .Mi-au dat o sticluță cu ulei de la candela aprinsă la racla Sfântului și o carte despre viața lui, dar nu apucasem să o citesc în orele care trecuseră de la diagnosticul alarmant și până la venirea mea la mânăstirea Radu Vodă.
Întoarsă acasă, soțul meu m-a informat că a doua sau a treia zi trebuie să mă întâlnesc cu un chirurg care să mă programeze pentru intervenția chirurgicală.
La solicitarea chirurgului cu care m-am întâlnit am efectuat o tomografie care a arătat că tumora hipersecretantă care mă chinuia de 2 ani cu pusee de tahicardie și hipertensiune ajunsese la dimensiunea de 13 cm/6cm. Această tumoră gigantă împingea lateral vena jugulară și artera carotidă în regiunea gâtului și inferior în torace împingea polul superior al plămânului, practic turtit.
Din momentul în care am cerut ajutor Sfinților, lucrurile au început să se rezolve rapid: medicul chirurg m-a salvat efectuând o operație extrem de dificilă care a durat 5 ore.
Examenul histologic a confirmat ceea ce era evident clinic că fusese vorba de o tumoră gigantă hipersecretantă și s-a infirmat malignitatea sugerată de imagistică (tomografie, ecografie) cu zone de necroză și calcificări.
Evoluția post operatorie a fost bună, iar medicul endocrinolog la care mă duc și în prezent îmi conduce tratamentul, rezultatele fiind bune. Trebuie să spun că dinaintea operației și continuând și după m-am rugat fără încetare Sfinților Părinți: Sfântul Pantelimon, Sf. Ciprian, Sf.Nicolae, Sf. Nectarie, Sf. Filofteia, Sf. Parascheva și am spus rugăciuni și acatistul Sfântului Nectarie timp de 40 de zile. M-am uns cu ulei de la candela care arde neîncetat la moaștele Sfântului Nectarie la Mânăstirea Radu-Vodă din București.
După operație am fost la Mânăstirea Radu-Vodă și la Biserica Zlătari să aduc rugăciuni de mulțumire Sfinților Nectarie și Ciprian.
La indicația aceluiași medic, am efectuat mamografia ambilor sâni. Din păcate,aceasta a dus la o altă situație de alarmă, la nivelul sânului stâng depistându-se o tumoră ce acoperea și depășea întreg cadranul latero-superior.
Aspectul imagistic sugera și de această dată malignitatea. Am consultat un chirurg oncolog, iar acesta împreuna cu alți colegi au hotărât că nu este bine să amân operația, deși trecuseră doar 6 luni de la intervenția precedentă. Am acceptat verdictul, m-am programat pentru operație și m-am rugat Sf. Nectarie pentru ajutor. Până la efectuarea celei de-a doua operații, am continuat să mă ung cu ulei din candela care arde la racla Sfântului. Biopsia post operatorie din nou a infirmat diagnosticul de malignitate sugerat de mamografie, dar și de ecografiile mamare repetate.
La 10 ani după debutul evenimentelor povestite mai sus, am efectuat un examen Papanicolau și o ecografie pelvină (abdomen inferior), examene de rutină la vârsta mea.
Spre regretul meu, din nou imagistica a tras un semnal de alarmă. Endometrul (învelișul intern al uterului) care ar fi trebuit să fie atrofiat (involuat) la menopauză, avea 12 mm în loc de 1-2 mm. S-a pus problema unei biopsii care era dificil de efectuat datorită unor condiții anatomice speciale necesitând din aceasta cauză anestezie generală. La intervențiile chirurgicale anterioare se constatase intoleranta mea la anestezice. Disperarea mea devenise și mai mare,biopsia fiind dificil de efectuat, iar operația prezentând riscuri imense (operația dificilă și intoleranța la anestezice), ca să nu mai vorbim de teama față de rezultatele de laborator ulterioare intervenției chirurgicale, ecografia sugerând și de această dată posibilitatea unei evoluții spre malignitate.
Timp de aproximativ 10 luni, am repetat ecografiile însoțindu-le in același timp de rugăciuni fierbinți către Sf. Nectarie căruia îi ceream ajutorul. Rugăciunile mele au fost sprijinite și de rugăciunile prietenilor mei (prietene și colege, familia duhovnicului meu cu copiii, o prietenă aflată la mânăstire împreună cu surorile ei).
După acest interval de 10 luni, ecografia repetată a arătat un endometru cu o grosime de 3 mm, deci scăzând cu 9 mm. În continuare, sunt în observația medicilor speranța mea fiind ca examenele medicale viitoare sa se mențină normale.
Am scris toate cele de mai sus, fiindu-mi cunoscut din cărțile pe care le-am citit și dorind să aflu cât mai multe despre Sf. Nectarie că acesta dorește să se știe despre minunile sale. Astfel și alți credincioși vor putea la rândul lor să se bucure de ajutorul și sprijinul său. Acest lucru este valabil în cazul tuturor sfinților care ne ocrotesc și ne ajută în perioadele noastre de încercări, demonstrând că există viață și dincolo de moarte.
Am amânat mărturisirea mea, deși eram conștientă de ajutorul imens pe care l-am primit, în primul rând psihic, căpătând o pace interioara ce nu mă caracterizează în mod obișnuit și înfruntând calm și curajos încercările din ultimii 10 ani.
Trebuie să mărturisesc că eu sunt o persoană emotivă, mai degrabă fricoasă, decât curajoasă, calmul nefiind o caracteristică majoră a mea.
Subliniez că în toate cele trei situații prezentate, examenele imagistice au arătat aspecte sugestive pentru malignitate. În prima situație (glanda tiroidă) chiar și evoluția acestor examene (creștere rapidă în dimensiuni și deteriorarea țesuturilor) sugerau același aspect de gravitate.
Am foarte multe motive să cred că cel puțin în unul dintre cazuri ar fi putut fi vorba de o astfel de situație gravă.
O certitudine este că până în momentul rugăciunilor mele la Sfinții Părinți mă sufocam cu o tumoră ce-mi apăsa căile respiratorii și nimeni nu mă credea că mă simt rău.
La câteva zile după ce m-am rugat la Sfinții Părinți și la Maica Domnului, lucrurile s-au rezolvat rapid. Până în acel moment, am suferit de acuze insuportabile, am efectuat investigații nenumărate. În clipa în care rugăciunile mele au devenit arzătore, cu lacrimi în ochi și cu speranța in Bunul Dumnezeu și Maica Domnului, cu sprijin de la Sfinții Săi, lucrurile s-au îndreptat.
Mulțumesc din suflet Sfinților la care m-am rugat: Sf. Ciprian, Sf. Nicolae, Sf. Filofteea și în special Sf. Nectarie pe care l-am simțit alături în încercările mele.
Mă rog la Maica Domnului și la Sfinții noștri ortodocși să sprijine rugăciunile mele către Bunul Dumnezeu pentru iertarea păcatelor, sănătate și un sfârșit ușor atunci când va veni.

August, 2011.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.09.2011, 19:59:46
elena c elena c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2011
Mesaje: 2
Implicit

ma numesc elena si pot sa spun ca de cand am citit acatistul sf nectarie si am vazut si simtit totodata minunile pe care le-a facut mi-am dorit sa ajung in insula eghina,mai aveam 2 zile de citit acatistul si am primit o veste minunata: o sa merg in pelerinaj la eghina si la mai multe manastiri din grecia chiar de ziua sf nectarie........si asta o sa fie cam pe 9 noiembrie.....deci rugati-va ptr ca sf nectarie intr-adevar face minuni ptr cei ce se roaga cu credinta...............si au fost si alte minuni, daca aveti credinta totul se indeplineste si rugati-va cu inima curata si nu va axati doar sa cereti tot timpul ceva......doamne ajuta la toata lumea!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.09.2011, 21:50:11
eln71677 eln71677 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 1
Implicit Minunea Sfantului Nectarie

multumesc Bunului Dumnezeu caci cei care mai inainte imi faceau rau, se foloseau de mine, ma puneau in pacate, radeau de pacatele mele, nu ma lasau sa fac nimic bun , nu ma lasau sa aduc bucurie parintilor mei, cinste numelui de crestin,
nu mai pot sa imi faca nici un rau
Slava Tie Doamne
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.09.2011, 00:15:21
Mirela K. Mirela K. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Multumim Sfinte Parinte Nectarie!

Doresc si eu sa relatez o minune a Sfantului Nectarie. In Romania am fost profesor de limba romana...situatie financiara deosebita...dar nu ma casatoream. Parintii mei se rugau pentru soarta mea si minunea s-a implinit. Am cunoscut un om painea lui Dumnezeu cu care m-am casatorit. M-am stabilit in decembrie 2002 in Germania. De sarbatorile pascale in 2003 am venit acasa. Tata slabise mult- 10 kg. si era galben ca lamaia. Imi spunea ca nu il doare nimic, doar ca e slabit, probabil anemic. Ne intoarcem in Germania,mama imi scrie un e-mail inca mai vad cuvintele scrise cu majuscule...tata are neoplasm gastric. Prin intermediul directorului liceului unde lucra mama ajung parintii mei la Fundeni. Tata intra direct in operatie, operatie care dureaza 5 ore. 5 ore de rugaciuni fierbinti cu lacrimi in ochi eu in Germania si mama in Romania concomitent. Stiam acatistul Domnului nostru Isus Hristos si al Maicii Domnului pe derost. Minunea a aparut: operatia foarte foarte dificila- o opera de arta, o opera divina. Dupa 1 luna de la operatie vin parintii mei la cununia mea civila in Germania. Un drum lung cu autocarul, imi faceam procese de constiinta, dar vroiam sa-l am pe tata langa mine poate pentru ultima oara. Dupa cununia civila trebuie sa parasesc tara, deoarece viza expirase. Din culmea extazului am fost trezita brusc la realitate. Ma intorc cu parintii mei in Romania, proaspat casatorita, dar ilegal din partea autoritatilor de la evidenta populatiei germane. Acum ma gandesc ca totul a fost bine pus la punct de Maicuta Domnului. 3 Luni am ramas in Romania pana la reintregirea familiei. Atunci a inceput tatal meu chimioterapia, mergeam mereu cu el la spital. La Bucuresti am fost de 2 ori pentru interviu la ambasada. Si am ajuns dupa multe peripetii (nu gaseam biserica, ajungeam pe strazi intortocheate) la Biserica Radu Voda la Moastele Doctorului fara de arginti Nectarie. I-am multumit din tot sufletul meu pentru rugaciunile lui la Maica Domnului si la Domnul nostru Isus Hristos. Vreau sa spun ca de atunci au trecut 8 ani de zile. Tata care fusese la un pas de moarte a devenit un crestin care se roaga in fiecare zi si multumeste pentru sanatate. Parintii au reusit sa se stabileasca definitiv in Germania avand o situatie finaciara deosebita, totul datorita rugaciunilor in momente de rascruce. Eu incerc de 8 ani sa raman insarcinata. Rugaciunile mele la Maicuta Domnului, Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfantul Parinte Nectarie mi-au fost ascultate: sunt insarcinata. Am uitat sa precizez: tata s-a rugat la Sf. Stelian protectorul lui , iar mama la Sfintii Joachim si Ana. Bucura-te Maica Domnului! Bucura-te Sfinte Parinte Nectarie! Bucura-te Sfanta Cuvioasa Parascheva!Bucura-te Sfinte Stelian! Bucura-ti-va Sfintii Parinti Joachim si Anna!Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.10.2011, 18:37:36
Ronaldo Ronaldo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2011
Mesaje: 1
Implicit Note mari la examen deschizandu-mi noi porti spre rugaciune

Indraznesc si eu cu ajutorul lui Dumnezeu sa dezvalui cateva dintre fabuloasele minuni ale Sfantului
Nectarie.

Ma consider o persoana prietenoasa,amabila si in special distrata.Asadar,desi in clasa a 8-a , nu renuntam la

distractie pentru invatat sau mai ales rugaciune.Pentru profilul meu era necesar un examen la engleza fara de
care nu puteam intra la clasa dorita.Trebuie sa recunosc faptul ca la capitolul engleza sunt destul de slab ,pentru
examenul acesta nestiind absolut nimic.Dar toate aceste lucruri au fost salvate de mama mea,care ,cu doua zile
inainte a primit cartea Sfantului Ierarh Nectarie,care mi-a atras atentia citind-o astfel din ce in ce mai mult
si facand seara de seara acatistul.Nu ma tenta ideea citirii acatistului deoarece constientizam ca oricum nu
stiu nimic la engleza si voi lua o nota foarte mica ( sub 5) .Dar,in dimineata examenului eram mai agitat,insa, parca
indemnat de la spate de un inger m-am apucat sa citesc cu evlavie acatistul sperand ca imi va fi de folos .Nu
pot intelege nici acum ce s-a intamplat,insa cu luminarea Sa Dumnezeiasca am reusit sa iau o nota la care nu
aveam cum sa sper si anume nota 9 ,una dintre cele mai mari din clasa,spre mirarea a multor colegi!

Cu toate astea,minunile nu s-au oprit aici,ba dimpotriva,mi-au dat curaj,influentandu-ma astfel sa citesc zi
de zi alaturi de mama ,simtind parca din ce in ce mai mult ajutorul Sau.Se apropiau foarte repede
examenele la romana si matematica si eram din ce in ce mai stresat,desi,spre deosebire de engleza,aici ma
descurc catusi de putin.

Primul mare test a fost la romana unde ,desi sigur pe mine,tremuram in fata profesorilor si al subiectelor
acordate.Eram tensionat si doar gandul catre Sfantul Nectarie ma ajuta sa imi revin,facand astfel totul foarte
bine.Eram extrem de multumit de minunile Sale slavindu-L din ce in ce mai mult.Dupa doua zile vine examenul la
mate,eram la fel de increzator, dar, dupa , ... un val de dezamagire profunda ma inconjura...Tristetea ma acapara din
ce in ce mai tare stiind ca nu am facut chiar totul.Desi dezamagit nu am incetat sa continui a ma ruga ,spunandu-I
Sfantului Nectarie sa le lumineze mintile profesorilor corectori.Vine si mult-asteptata zi a rezultatelor.Ma
gandeam la un 9 la romana si un 8 cel muult la mate...dar...SURPRIZA !!! Minunile s-au aratat sub chipul unor
note fabuloase la care nu indrazneam sa visez vreodata.Am obtinut 9,90 la romana si 9,45 la mate ! ,putand
astfel intra la orice liceu pe care mi-l doream.De aceea ii sunt si ii voi fi recunoscator Marelui Sfant Facator
de minuni,neincetand dupa acest episod sa ii aduc lauda citindu-i acatistul si pomenindu-l mereu.

Si parca nu era de-ajuns,pe langa extraordinarele minuni ,mama mea,fumatoare,s-a lasat de acest viciu
inutil ,ajungand astfel,dupa o luna , sa uite atat tigarile cat si cafeaua din ce in ce mai mult.

De asemenea,trebuie sa precizez ca am avut si prilejul de a-I atinge Sfintele Moaste ,care se afla
la Biserica Izvoare din Bacau,orasul natal, rugandu-ma si acolo evlavios si lasand cateva acatiste si altor oameni in nevoie.

Asadar,dragi cititori,luati aminte si rugati-va din ce in ce mai mult pentru ca oricand acest Mare Sfant
Nectarie va poate salva din necazuri,boli sau alte probleme ale vietii,de care nu puteti trece fara ajutorul Lui
Dumnezeu si Marilor Sfinti Facatori de minuni.Doamne ajuta !


(Teodor F.)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane facatoare de minuni din Romania 1 Bucurie Moaste 41 28.01.2023 22:25:09
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 09.05.2014 00:18:34
ACTA – Tratatul semnat in secret de Romania, ce va instaura dictatura si pe internet Laura19 Generalitati 100 06.07.2012 21:14:40
Sfantul nectarie, mare facator de minuni icamilin Rugaciuni 31 29.12.2008 19:07:31