Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2011, 22:56:10
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit Inselatoria sectelor

Stateam si ma gandeam cum unii oameni pot sa fie atrasi catre alta religie inafara de cea ortodoxa unde pe langa faptul ca au invataturi gresite, rastalmacite fata de credinta noastra de 2000 de ani? Cum pot unii sa fie atrasi de predicatori, care impun anumite reguli dar pe care ei insisi nu le respecta? Spun sa nu bei sa nu consumi alcool ca e mare pacat dar uitati ce fac http://www.youtube.com/watch?v=EwsKrTG5I2c. Cat de limitat sa fii cand chiar pastorul inseala http://youtu.be/EmFsFDfqHDQ, sau isi atribuie acea zeciuiala, cand chiar ei spun sa nu furi. Tind sa cred ca aceste secte au ca scop obtinerea de profit de pe urma unora mai slabi sufleteste.
__________________
Creare site - beone.ro

Last edited by Andy00; 23.07.2011 at 23:29:38. Motiv: cei care sunt din bucuresti poate ca stiu biserica universla din Fundeni- http://www.youtube.com/watch?v=_K2ejFJvvBs
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2011, 00:27:35
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
Stateam si ma gandeam cum unii oameni pot sa fie atrasi catre alta religie inafara de cea ortodoxa unde pe langa faptul ca au invataturi gresite, rastalmacite fata de credinta noastra de 2000 de ani?
La care dintre rastalmacirile religiei ortodoxe te referi?
Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
Cum pot unii sa fie atrasi de predicatori, care impun anumite reguli dar pe care ei insisi nu le respecta? Spun sa nu bei sa nu consumi alcool ca e mare pacat dar uitati ce fac. Cat de limitat sa fii cand chiar pastorul inseala sau isi atribuie acea zeciuiala, cand chiar ei spun sa nu furi.
Sectantii cred proverbul: „ sa faci ce zice pastorul nu ce face pastorul!”
Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
Tind sa cred ca aceste secte au ca scop obtinerea de profit de pe urma unora mai slabi sufleteste.
Asta spun toti ateii despre secte si popi. Tu esti ateu?

Last edited by un_nepocait; 24.07.2011 at 00:30:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2011, 00:56:30
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
1. La care dintre rastalmacirile religiei ortodoxe te referi?

2. Sectantii cred proverbul: „ sa faci ce zice pastorul nu ce face pastorul!”

3. Asta spun toti ateii despre secte si popi. Tu esti ateu?
1.Eu nu am spus ca ar fi ceva rastalmacit in credinta ortodoxa, ar fi chiar culmea ca dupa ce am facut aceasta afirmatie sa mai spun ca ortodoxia este de acum 2000 de ani odata cu intemeierea crestinismului. Nu este cazul sa interpretezi dupa bunul plac. Am scris o fraza intreaga ca sa pot transmite o anumita idee cu un anumit sens.

2.Deci recunosti ca aceia sunt niste inselatori.

3.Nu conteaza ce sunt, ideea e ca in momentul in care fac anumite afirmatii, acestea sunt bazate pe niste fapte reale

Last edited by Andy00; 24.07.2011 at 00:58:42.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2011, 09:52:24
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Trebuie sa studiezi istorie ca sa iti dai seama din ce motive si in ce conditii s-au despartit protestantii de papalitate fara sa le ceri inutil sa aibe aceeasi dogma ca ortodocsii .
El a intrebat care adevaruri ortodoxe sint rastalmacite de catre penticistali.

Nu am vazut ce legatura este intre dans pe ritm de muzica devotionala si consumul de alcool, ritmuri "luciferice" si chiar cuvinte se intilnesc la mai toate nuntile ortodoxe -fiindca lautarii nu sint calugari.
Mai nou am inteles ca exista la nivel national un fel de canon care le interzice dansul pe muzica devotionala.
Daca si la ei exista oameni materialisti si necinstiti nu inseamna ca toti sint asa, peste tot exista uscaturi, iar ca sa stai sa cauti paiul in ochiul altuia ..

Probabil ca cei care se convertesc la ei au anumite motive ori de demultumire fata de cum slujesc unii preoti ori au alte asteptari , ar trebui intrebati personal , incluisv in ce masura cunosc dogma crestina si aprecierea ei ca fiind infailibila ca si preafericitii care au votato in sinoade.

Last edited by Mihai36; 24.07.2011 at 10:41:55.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2013, 18:36:09
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit inselatoria sectelor

Asta sa fie invatare de minte celor care se leapada de dreapta credinta.Trecuse la adventisti ,dar vrea sa fie ingropata in cimitir ortodox.Si culmea.. ai pregatise coliva si lumanari.Iar fiica spune ca ,isi doreste sa-i tamaie mormantul.Pai fratilor!Femeia asta trecuse la adventisti!Astia nu cred in lumanari,coliva si tamaie.S-o ingroape la adventisti si s-o ``tamaie``adventistii!Asa isi cinstesc astia mortii,ai arunca ca pe gunoaie la groapa.Pentru noi ortodocsi mortii,nu sunt morti.Sunt vesnic vii in sufletele noastre si sunt pomeniti mereu la Sfanta Liturghie.Treziti-va frati ortodocsi,Trezitiva!Nu apucati drumul ratacirii!Fără Biserică nu este mântuire! Cine a ieșit din Biserică, nu mai are pe Hristos, că Biserica este trupul lui Hristos. Cine a ieșit din Biserică, nu mai este fiu după dar al lui Dumnezeu din Botez, ci este fiu al satanei, căci s-a rupt de la mama lui duhovnicească și a luat-o după capul lui și s-a pierdut. http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...dventista.html
__________________
Maria34
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2013, 20:27:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Din articol reiese ca ea a dorit sa fie inhumata peste sot, decedat cu cativa ani inainte, nu avea un loc langa el, ci aveau un singur loc. N-am mai intalnit caz din acesta, ca ar fi trebuit sa fie si preotul ortodox, care sa faca prima parte, caci exista o persoana deja inhumata in acel loc si pastorul adventist care sa o inhumeze pe ea. Daca aveau doua locuri, nu era nicio problema, ca o puteau inhuma dupa ritualul adventist, langa mormantul sotului. (desi e de evitat amestecarea confesionala, cimitirele au in general locuri separate pentru diversele culte)

Cei de la Protv manipuleaza, nu langa sot voia, ci in acelasi loc. Caci, de ce ar mai sluji osemintele daca ei ar fi avut un loc langa?
La ora 11, rudele batranei au venit la cimitir cu o coliva pentru a fi slujite osemintele abia scoase din groapa.

Mi se pare cam aiurea sa inhumezi la comun oameni de credinte diferite, mai ales un ortodox si un adventist, stiind ca adventistii au alte practici (aprinzi o lumanare pentru unul, stiind insa ca celalalt se opune acestui gest etc. trebuiesc ambii respectati) Era firesc ca ea sa fie inumata alaturi de adventisti, daca tot a ales sa paraseasca Biserica sau langa mormantul sotului, insa nu in acelasi loc, pentru a nu genera complicatii.

Last edited by ioanna; 16.11.2013 at 21:22:25.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2013, 22:09:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Vedem cum, din nefericire, batrana a fost pacalita de vrajmasul, cu doi ani inainte sa moara s-a facut adventista. Bineinteles, probabil cu ajutorul unor adventisti care propovaduiau adevarul. Citeam pe un blog baptist cum era laudat un "evanghelizator", numit nebun pentru Hristos, care vorbea zilnic cu ceui pe care ii intalnea in Cluj, ca sa ii aduca la credinta lui. Acestia fac lucrarea ingerilor cazuti, in tarile ortodoxe, ii pacalesc pe oamenii mai putin cunoscatori ai invataturii ortodoxe ca sa se lepede de ortodoxie si sa isi piarda astfel orice sansa de mantuire. Nu degeaba preotii ii amintesc pe neoprotestanti tot timpul la predica, numindu-i sectanti. Iar in trecut exista intamplari cu neoprotestanti alugati din localitati, unde venisera sa propovaduiasca. Cand vine lupu la stana ce face ciobanul, sta sa ii manance oile?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2013, 19:46:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca trecerea la adventisti a fost "incununarea" unei vieti traite in orto-praxie.

De altfel putem vedea asta si la cei ai ei care i-a lasat in urma, foarte corecti cu coliva, lumanarile si tamaia, dar care ameninta preotul cu tribunalul pentru ca vrea sa faca ceea ce este corect dpdv ortodox.

Pai ce dom'le, sa-i fugareaca pe urma adventistii cand i-o vedea cu tamaie si coliva la disparutii lor?
Pai unde mai e hazul, o inmormantare fara? Se duce de rapa sentimentul crestinesc ca ai facut o inmormantare ca la carte, pacat de bani.

Ceea ce rudele nu stiu, este ca dna nu este proprietarul terenului, ci Biserica, ei ii este cesionat terenul in baza unor conditii.
Daca legea apara dreptul la cimitire confesionale, adica nu obliga Biserica inmormanteze pe terenul ei pe cei de alte religie, fara doar si poate preotul va castiga procesul.

Mai rar astfel de preoti corecti in ziua de azi, multi probabil ar fi inchis ochii pentru o suma de bani.
La oras, unde sunt cimitire mari, cu locuri de veci care se vand pe bani grei, cred ca nu ar indrazni nimeni sa interzica amestecatura confesioonala, ba poate mai iese si un ban din asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2013, 14:56:29
maria34's Avatar
maria34 maria34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit inselatoria sectelor

Pro-tv-ul nu manipuleaza nimic.Fiica-sa spune clar, ca vrea s-o tamaie si pe maica-sa care trecuse la adventisti.Oare de ce?!Adventistii nu cred in tamaie!Biata femeie,bietul suflet care si-a pierdut mantuirea ....s-a folosit de ea cat a fost buna sa plateasca zeciuiala lor.Acum ,se spala pe maini domnii adventisti.Asa isi cinstesc ei mortii.N-ai sa auzi vreodata in adunarile lor sa-i comemoreze sau pomeneasca pe morti.
__________________
Maria34
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2013, 15:07:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Pro-tv-ul nu manipuleaza nimic.Fiica-sa spune clar, ca vrea s-o tamaie si pe maica-sa care trecuse la adventisti.Oare de ce?!Adventistii nu cred in tamaie!
Din prostie.
Pentru ca nu trecuse la adventisti pe patul de moarte.
Cat o fost in viata, nu s-o interesat care e treaba cu adventistii, cine sunt, ce cred, care e treaba cu ei?
Acum ce-i mai foloseste sa o afume dupa ce o murit in ratacirea asta?

Citat:
Biata femeie,bietul suflet care si-a pierdut mantuirea ....s-a folosit de ea cat a fost buna sa plateasca zeciuiala lor.Acum ,se spala pe maini domnii adventisti.Asa isi cinstesc ei mortii.N-ai sa auzi vreodata in adunarile lor sa-i comemoreze sau pomeneasca pe morti.
Nu se spala pe maine, procedeaza in conformitate cu crezul lor, care il stia si raposata.
Pentru ei cei morti sunt disparuti, omul pur si simplu dispare, invierea in versiunea lor fiind de fapt o re-creare a omului, bun sau rau, Dumnezeu il face din nou, astfel ca in cazul celor rai, ei il fac pe Dumnezeu un autor al raului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 17:52:29
Agresivitatea sectelor Mikhael Secte si culte 81 26.03.2010 20:36:43