Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.04.2017, 14:19:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
io ti-am zis ca nu te duce capul, de ce insisti sa demonstrezi asta? ai grija ca poate ma scotocesc, ii gasesc si te cumpar.
Avand in vedere ca astea doua replici sunt tot ce stii, nu e greu de ghicit pe cine nu-l duce capul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.04.2017, 14:20:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
te spovedesti si iar pacatuiesti, iar te spovedesti si iar pacatuiesti... tztztztztztz
te speli, iar te murdaresti, iar te speli, iar te murdaresti.. tztztztztztztz..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.04.2017, 21:18:17
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

alinus, tata, ai pus-o! ia uite ce zicea antim ivireanu:

deci baga la cap, "pacatul din firea cea rea nu se iarta", pacatul din nestiinta, pacatele din slabiciune, se iarta daca te pocaiesti, dar nu si cele din firea cea rea! sper sa ma insel, dar pari a fi un om rau, cel putin scrii cu rautate.

ps.sper sa se vada pozele, sa nu fi muncit degeaba pentru asta.

edit. nu se vad, sa vad cum fac...

Attached Images
File Type: jpg Pagina 1.jpg (157 Octeţi, 21 views)
File Type: jpg Pagina 2.jpg (157 Octeţi, 20 views)

Last edited by Lancelot; 19.04.2017 at 21:22:46.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.04.2017, 22:41:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Jonnyw2013, am obosit cu becali asta. in fond e treaba voastra si gata, nu inteleg insa cum e posibil sa-l apreciati cand il vedeti cantand imnuri ortodoxe si impartind bani cersetorilor care se bat pe ei in fata lui. aveti impresia ca o face pentru ei? sau cand il auziti cum spune cu gurita lui unui bandit sa nu mai fure de la machidoni! adica de la romani poa sa fure cat vrea muschiu lui de hot!
Ai obosit "mititelul " de tine?... Te-ai stresat asa tare, te-ai stresat, de nici nu mai poti dormi! Oh bietul de tine!... Ce stres domnule, ce nebunie! ... :-)))
Pai, pareai ca ai o lista dinaia teribila cu omul asta! Ca nu e nimic bun in viata lui, numai escrocherii?...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.04.2017, 22:51:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
apari a fi un om rau, cel putin scrii cu rautate.
Raportat la ce?
Bunatatea ta sau mai degraba la lipsa de reactie pe care scontezi atunci cand debitezi prostii la adresa credintei crestine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2017 at 22:54:55.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.04.2017, 23:18:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Peste 20 de ani sa-l vedem pe AlinB citind acatistul Sfantului Becali, cinstit cu sfinte moaste....
Eu zic ca stai prea mult la Sfantul Televizor.

Citat:
Sa-l vezi pe Alin bagand la acatiste pentru ajutor si restul, moarte usoara, ajutor de familie catre Becali. Cel hot dar milostiv.
Wow, ce inovator. Poate mai dai exemple de 1 hot macar, care a ajuns sfant, dar fara pocainta, ci facand milostenie cate o picatura din banii furati cu galeata.

Citat:
Ce este la om cu neputinta este cu putinta la Dumnezeu. Unde omul se blocheaza in ratiuni marunte, Dumnezeu sterge si limpezeste... Si sa vezi atunci pe toti cei care judecau Becali cel hot, ...
Omule, deraiezi grav de la realitate.
Nu reusesti sa faci diferenta intre subiectivismul tau care si-ar dori o anumita varianta a realitatii si realitatea in sine.

Realitatea in sine este ca e hot - si ai recunoscut si tu.
Realitatea in sine este ca nu s-a pocait, ca Zaheu - ai recunoscut si tu.

Si atunci de ce te adancesti in prostiile astea?

Esti om care cu alte ocazii da impresia de o anumita seriozitate/maturitate duhovniceasca.

De ce tii musai sa-ti becalizezi blazonul?

Dai apa la moara ateilor ca Lancelot care cred ca a fi crestin inseamna sa o iei pe aratura cu discernamantul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2017 at 23:43:01.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.04.2017, 23:50:31
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
debitezi prostii la adresa credintei crestine?
de fapt, dupa cum vezi in ce spunea antim ivireanul, ar putea fi chiar invers, nestiinta mea, slabiciunile mele, pot fi mantuite, firea cea rea in niciun caz. asta am sustinut mereu pe acest forum, atunci cand am spus ca trebuie sa fii cinstit, sa nu minti si sa ai sufletul curat, adica sa nu fii rau, sa nu ai un caracter urat. firea cea rea...
asta este, dupa cum ai putea citi mai sus, credinta crestina, nu reactiile tale pline de dispret si de injurii la adresa unei posibile nestiinte sau slabiciuni.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.04.2017, 23:51:35
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ai obosit "mititelul " de tine?... Te-ai stresat asa tare, te-ai stresat, de nici nu mai poti dormi! Oh bietul de tine!... Ce stres domnule, ce nebunie! ... :-)))
Pai, pareai ca ai o lista dinaia teribila cu omul asta! Ca nu e nimic bun in viata lui, numai escrocherii?...
am obosit pentru ca trebuie sa argumentez evidenta.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.04.2017, 00:06:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
de fapt, dupa cum vezi in ce spunea antim ivireanul, ar putea fi chiar invers, nestiinta mea, slabiciunile mele, pot fi mantuite, firea cea rea in niciun caz.
Si cine iti garanteaza ca de fapt, la tine, nu e vorba de nestiinta si slabiciuni ci o fire rea?

Ca la modul agresiv la care comentezi caracterul altora, foarte foarte departe de realitate e clar ca ai niste frustrari puternice, care nu m-as grabi sa le numesc "rautate" in sensul promovat de tine, dar potate fi.

Citat:
asta am sustinut mereu pe acest forum, atunci cand am spus ca trebuie sa fii cinstit, sa nu minti si sa ai sufletul curat, adica sa nu fii rau, sa nu ai un caracter urat. firea cea rea...
E mai usor sa ceri de la altii, mai greu sa-ti vezi tu barna.

Citat:
asta este, dupa cum ai putea citi mai sus, credinta crestina, nu reactiile tale pline de dispret si de injurii la adresa unei posibile nestiinte sau slabiciuni.
Vai fiule, dar ce te judeci asa moale?

Ai aratat pana acum ca poti mai mult de atat, gusta si tu din propria doctorie, nu te jena, pai ce faci te tratezi cu apa cu zahar si la altii dai pelin??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.04.2017, 00:20:58
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai aratat pana acum ca poti mai mult de atat, gusta si tu din propria doctorie, nu te jena, pai ce faci te tratezi cu apa cu zahar si la altii dai pelin??
prefer o bere. tot o bere iti pot oferi si tie.

dupai doua o iei razna...
Reply With Quote
Răspunde