Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2010, 21:13:56
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit De ce ortodoxia considera catolicismul erezie?

Ca religi crestine au acceasi origine. De ce acest "conflict" si in fata evreilor, cand de fapt, invatand istoria, crestinismul naste din iudaism? Este ca si cum s-ar nega propria origine.

Intrebare de rezerva: Ce parere aveti despre faptul ca un ortodox se roaga intr-o Biserica Catolica si un catolic in accea ortodoxa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2010, 21:20:50
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ca religi crestine au acceasi origine. De ce acest "conflict" si in fata evreilor, cand de fapt, invatand istoria, crestinismul naste din iudaism? Este ca si cum s-ar nega propria origine.
Conflictul este unul formal, in realitate, in viata de zi cu zi ortodocsi, catolici si protestanti convietuiesc fara probleme iar asta e tot ce conteaza. Mai sunt si exceptii.
Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Intrebare de rezerva: Ce parere aveti despre faptul ca un ortodox se roaga intr-o Biserica Catolica si un catolic in aceea ortodoxa?
Cred ca se intampla destul de rar, dar e un lucru bun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2010, 22:06:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Conflictul este unul formal, in realitate, in viata de zi cu zi ortodocsi, catolici si protestanti convietuiesc fara probleme iar asta e tot ce conteaza. Mai sunt si exceptii.
Cred ca se intampla destul de rar, dar e un lucru bun.
Pffff.... daca as fi admin, nu te-as bana, dar as sterge eticheta "ortodox" de la userul tau si as scrie ecumenist. Vezi ca e un topic intreg unde este foarte frumos explicat ca nu avem nimic cu catolicii(oamenii) dar avem o problema mare cu dogmele credintei lor. Cat priveste ultima replica cu rugatul... mai bine se roaga pe strada sau acasa decat intr-o biserica catolica. Vezi ca e un canon destul de dur pentru cei care nesocotesc treaba asta si nu a fost pus asa de florile marului!

PS. Si unii se vaitau ca avem probleme cu cei de alte religii... cand de fapt nu poti sa mai sti cine este ortodox sau nu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2010, 22:57:00
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pffff.... daca as fi admin, nu te-as bana, dar as sterge eticheta "ortodox" de la userul tau si as scrie ecumenist. Vezi ca e un topic intreg unde este foarte frumos explicat ca nu avem nimic cu catolicii(oamenii) dar avem o problema mare cu dogmele credintei lor. Cat priveste ultima replica cu rugatul... mai bine se roaga pe strada sau acasa decat intr-o biserica catolica. Vezi ca e un canon destul de dur pentru cei care nesocotesc treaba asta si nu a fost pus asa de florile marului!

PS. Si unii se vaitau ca avem probleme cu cei de alte religii... cand de fapt nu poti sa mai sti cine este ortodox sau nu.
Se spune ca cei saraci cu duhul..vor fi in rai.Diferenta e ca tu esti dus cu pluta--pe langa sarac cu duhul.Asa ca n-ai nici o sansa..Inca ceva...mai invata gramatica romana..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2010, 23:02:11
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Se spune ca cei saraci cu duhul..vor fi in rai.Diferenta e ca tu esti dus cu pluta--pe langa sarac cu duhul.Asa ca n-ai nici o sansa..Inca ceva...mai invata gramatica romana..
Este foarte probabil sa fie asa cum spui... nu ma dau un exmplu, l-am trimis pe colegul nostru sa citeasca in alta parte....
Te rog corecteaza-mi greselile gramaticale ca sa nu mor si eu prost. Multumesc!


Si ca sa fiu la subiect, pentru cei interesati : http://www.crestinortodox.ro/liturgi...une-70624.html

Last edited by FiulRisipitor; 09.07.2010 at 23:11:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2010, 23:15:21
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Este foarte probabil sa fie asa cum spui... nu ma dau un exmplu, l-am trimis pe colegul nostru sa citeasca in alta parte....
Te rog corecteaza-mi greselile gramaticale ca sa nu mor si eu prost. Multumesc!
Atunci cand s-a produs marea schisma...sute de ani dupa aia crestinii simpli din lume nu au simtit nici o diferenta si au avut aproximativ aceleasi ritualuri.Nici azi..crestinii simpli nu sant interesati de in mod special de teoriile unora sau altora,traiesc si se inchina la aceleasi icoane si acelorasi sfinti.Rad musulmanii de noi..si cei din alte religii de ce se intampla cu vesnicele neintelegeri..afurisenii sau anateme.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2010, 23:38:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
De ce ortodoxia considera catolicismul erezie?
infailibilitatea papala, harul creat, purgatoriul, filioque sunt doar cateva din ereziile lor.
nu grave, ci FOARTE grave.

asta ca sa raspund scurt si la obiect
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2010, 23:42:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

voxdei ce stii tu despre sarac cu duhul?Cum te invata DEX-ul?Ar fi bine sa fii asa,dar esti ignorant in ale Ortodoxiei.Asa ca nu stiu cine este cu pluta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2010, 23:59:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Atunci cand s-a produs marea schisma...sute de ani dupa aia crestinii simpli din lume nu au simtit nici o diferenta si au avut aproximativ aceleasi ritualuri.Nici azi..crestinii simpli nu sant interesati de in mod special de teoriile unora sau altora,traiesc si se inchina la aceleasi icoane si acelorasi sfinti.Rad musulmanii de noi..si cei din alte religii de ce se intampla cu vesnicele neintelegeri..afurisenii sau anateme.
Ce intelegi prin crestin simplu?

Nu s-a referit nimeni la sfintii comuni, pe care da ii cinstim! Dar nu inseamna ca daca ii cinstesc si ei dogmele de credinta pentru care s-au rupt sunt adevarate!
Nu cred ca ar trebui sa ne intereseze cati rad de noi, daca motivul este faptul ca tinem la predania Sfintilor Parinti. E ca si cand ai spune "hai sa ne imbratisam cu diavolul ca nu cumva sa rada lumea de noi ca nu avem dragoste". (presupun ca iti dai seama ca am exagerat voit).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2010, 01:20:20
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Măi câți ecumeniști pe-aci... N-aș fi crezut. Am mai văzut pe forumurile Ortodoxe din străinătate, dar aici nu mă prea așteptam...

FiulRisipitor, Lasă-i, cei ce se află în afara duhului Ortodoxiei vor posta întotdeauna prostii și vor ponegri fără a cunoaște însemnătatea adevărată a poruncilor sfinte. Precum spunea și părintele Amfilohie: „Hai să practicăm noi aceste valori chiar dacă alții le iau în derâdere.”

Păi măi fraților voi vorbiți despre împreună-slujire cu catolicii sau cu alți eretici? De când ne coborâm noi la nivelul lor măi? Să participi la ereziile lor ? Zicea Sfântul Cleopa Ilie că n-are nimic dacă facem semnul Sfintei Cruci când trecem pe lângă o biserică catolică, dar atât!

Cei ce participă la pseudo-liturghii catolice sau la alte ritualuri eretici, anatema să fie pe ei! Nu există împreună-slujire sau ecumenism benefic. Când catolicul se întâlnește cu Ortodoxul și se roagă împreună două lucruri se întâmplă: Ortodoxul se leapădă de credința sa sfântă și se coboară la nivelul unei erezii și catolicul invocă mânia Domnului pentru obrăznicia și îndrăzneala sa nesăbuită.

Catolicismul este erezie, Ortodoxul n-are ce căuta la catolic în biserică și nici vice-versa. Și nici catolicul nu are ce căuta la Ortodox în biserică căci nu a fost botezat cum trebuie. Păi cum, că l-a stropit pe frunte puțin se cheamă botez? Păi ei boteazează doar capul, doar o parte din ei sau ce?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 11.06.2018 00:37:05
catolicismul dragos_c Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 27.12.2006 16:16:22