Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.09.2011, 12:25:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Plata păcatelor părinților izbește și-n urmași.

"Iată cei cu rele: ele vin pe capul oamenilor – și uneori chiar pe cap – de pe urma păcatelor, ca plată, ca ispășire și ca hotar al păcatelor. Dar durerea cea mai mare, pedeapsa cea mai grea, e că plata păcatelor izbește și-n urmași, până la al treilea și al patrulea neam”... „Pedepsesc păcatele părinților în copii, până la treilea și până la al patrulea neam, al celor ce Mă urăsc pe Mine. Și fac milă până la al miilea neam celor ce mă iubesc pe Mine, și păzesc poruncile Mele."

Last edited by ovidiu b.; 20.09.2011 at 12:28:20.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.09.2011, 12:31:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“Și iată așa, furișinu-se în sfatul minții legea păcatului, care este plăcerea simțurilor, pentru care s-a și hotărât moartea trupului, de atunci mintea multora dă trupului numai sfaturi împotriva firii, sau sfatul fărădelegii”…”Căci ceea pentru simțuri este lumina și plăcere, pentru minte este adânc de întuneric. Simțurile nu sunt în stare decât de rătăcire și nu aprind decât stricăciunea trupurilor, iar mintea împinsă în acestea este nu numai contra firii ci și împotriva lui Dumnezeu. Iar o minte înnebunită de simțuri și de poftele contra firii, prin care lucrează toată pofta vrăjmașă, ce sfaturi poate să dea decât sfaturile tâlharilor care căsăpesc pe cei ce coboara din Ierusalim la Ierihon: copiii ce vin în lumea aceasta.
Oare venirea lui Iisus la nunta din Cana să nu aibă și un înteles mai adânc? Oare să nu îsemneze ceva mai mult faptul că la nuntă face prima dovadă a dumnezeirii Sale? Oare nu trebuie de aici înainte socotit și Dumnezeu ca prezent la nuntă? Oare Dumnezeu nu are nici un cuvânt în biologie? Nici un lucru ? Nici un sens? Nici o conducere? A dat legile și a părăsit lumea? Sau legile îl exclud pe Dumnezeu? De ce a ridicat căsătoria la rangul de Taină între cele șapte, iar Bisericii i-a dat în grijă – deci în răspundere și în drept – de urmări cu luare aminte roadele tainei, acești muguri ai vieții, copiii? Nu oare de aceea ca ei să fie fiii Săi, întregi la minte și la trup, și nu dimpotrivă, puii fărădelegii?”
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.09.2011, 17:24:38
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit bun

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Se poate spune asta doar in cazul necredinciosilor saraci si sub nicio forma cand e vorba de homosexuali care (nu-i asa?) nu pot face copii.

"The transmission of HIV from mother to child can be reduced significantly through use of antiretroviral treatment during pregnancy and delivery, and by their infants after birth. Sadly, in 2005, less than 9% of pregnant women with HIV in low- and middle-income countries received antiretroviral prophylaxis to prevent mother to child transmission."

"In industrialized nations, the use of HAART in pregnant women along with an optimal package of interventions, including cesarean section and formula feeding, has reduced the rate of mother-to-child transmission of HIV-1 from about 25 percent to 1 to 2 percent." Citat din: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe048128
bine asa.interesanta chestie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.09.2011, 17:25:32
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Question

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
“Și iată așa, furișinu-se în sfatul minții legea păcatului, care este plăcerea simțurilor, pentru care s-a și hotărât moartea trupului, de atunci mintea multora dă trupului numai sfaturi împotriva firii, sau sfatul fărădelegii”…”Căci ceea pentru simțuri este lumina și plăcere, pentru minte este adânc de întuneric. Simțurile nu sunt în stare decât de rătăcire și nu aprind decât stricăciunea trupurilor, iar mintea împinsă în acestea este nu numai contra firii ci și împotriva lui Dumnezeu. Iar o minte înnebunită de simțuri și de poftele contra firii, prin care lucrează toată pofta vrăjmașă, ce sfaturi poate să dea decât sfaturile tâlharilor care căsăpesc pe cei ce coboara din Ierusalim la Ierihon: copiii ce vin în lumea aceasta.
Oare venirea lui Iisus la nunta din Cana să nu aibă și un înteles mai adânc? Oare să nu îsemneze ceva mai mult faptul că la nuntă face prima dovadă a dumnezeirii Sale? Oare nu trebuie de aici înainte socotit și Dumnezeu ca prezent la nuntă? Oare Dumnezeu nu are nici un cuvânt în biologie? Nici un lucru ? Nici un sens? Nici o conducere? A dat legile și a părăsit lumea? Sau legile îl exclud pe Dumnezeu? De ce a ridicat căsătoria la rangul de Taină între cele șapte, iar Bisericii i-a dat în grijă – deci în răspundere și în drept – de urmări cu luare aminte roadele tainei, acești muguri ai vieții, copiii? Nu oare de aceea ca ei să fie fiii Săi, întregi la minte și la trup, și nu dimpotrivă, puii fărădelegii?”
Ce legatura are asta cu SIDA?
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
[b]Dar durerea cea mai mare, pedeapsa cea mai grea, e că plata păcatelor izbește și-n urmași, până la al treilea și al patrulea neam”... „Pedepsesc păcatele părinților în copii, până la treilea și până la al patrulea neam, al celor ce Mă urăsc pe Mine. Și fac milă până la al miilea neam celor ce mă iubesc pe Mine, și păzesc poruncile Mele."
Pana imi vei explica daca neam inseamna generatie voi presupune ca despre asta e vorba ceea ce imi spune ca este imposibil ca Dumnezeu sa aiba mila de atatea neamuri ale unui om care il iubeste. Este foarte posibil ca in acele foarte multe persoane sa fie si una care il uraste (sa zicem... desi nu mi se pare o exprimare cinstita).
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.09.2011, 15:51:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
se transmite de la parinti.ca alte boli de genul asta.
Era vorba de faptul ca SIDA a fost trimisa ca pedeapsa pentru pacat...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.09.2011, 18:11:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Defapt titlul acestui topic ar trebui sa fie schimbat in: SIDA,pedeapsa pt pacatul zoofiliei!!!!!!
Mie imi este f clar ca acest virus a fost contactat de la maimute pe cale sexuala.Punct!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.09.2011, 23:43:37
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Defapt titlul acestui topic ar trebui sa fie schimbat in: SIDA,pedeapsa pt pacatul zoofiliei!!!!!!
Mie imi este f clar ca acest virus a fost contactat de la maimute pe cale sexuala.Punct!
nu prea e clar ... sangele de maimuta este folosit ca mediu de cultura pentru vaccinuri ... asa incat virusul a fost injectat odata cu vaccinul ...

aaa ... ca pe urma au aparut cazuri de transmitere pe cale sexuala, e adevarat

dar tot atat de adevarat ca multi oameni au fost infectati prin administrarea de vaccinuri contaminate cu HIV

nu trebuie sa fii detectiv ... da un google dupa vaccinuri contaminate, eventuala adauga Baxter ... si te iei cu mainile de cap
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.09.2011, 10:03:10
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
nu in toate cazurile?

deci exista SIDA in absenta infestiei HIV?

asta inteleg ca sustii
Da, asta sustin. Am explicat si de ce. Daca esti medic intereseaza-te pe la fostii tai profesori. O sa vezi ca am dreptate.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.09.2011, 19:24:14
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Da, asta sustin. Am explicat si de ce. Daca esti medic intereseaza-te pe la fostii tai profesori. O sa vezi ca am dreptate.
sustine asta la facultatea de medicina ... pe forumuri de profil ... sau la congrese ... sunt sigur ca ii vei convinge

dar nu ma induce oamenii in eroare ... sustinatorii teoriei tale spun ca nici nu exista virus HIV in sperma ... deci infectia nu se transmite pe cale sexuala

daca vrei o demonstratie medicala ... citeste versiunea scurta http://pathmicro.med.sc.edu/lecture/hiv13a.htm
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.09.2011, 13:26:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Ce legatura are asta cu SIDA?
daca citesti cu atentie topicul ai sa gasesti idei precum plata pacatelor se realizeaza prin suferinte si boli (de exemplu SIDA)...iar cineva spunea - cum ne explicam ca sunt copii care de mici au SIDA, cum e posibil un copil care nu are pacate totusi ajunge sa plateasca...ceea ce am postat explica foarte clar cum si de ce.

ps: vezi pag 2-4
uite si un citat relevant "Si Dumnezeu are un motiv tot asa de intemeiat cand omoara copii cu SIDA in Africa? Sau sunt homosexuali si aia?"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PACATUL - Lucrare a lui Dumnezeu OmuBun Pocainta 18 04.12.2016 21:32:26
Pedeapsa pentru pacate Florin-Ionut Pocainta 147 02.11.2013 15:06:22
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu? sophia Generalitati 30 08.06.2010 22:32:25
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01