Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.11.2015, 20:11:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și acu' ăla taman ce s-a aruncat în aer pe Stad de France.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.11.2015, 20:25:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Când ăla care te omoară (și se omoară) o face strigând "Allah e mare" e cam greu de scos religia din ecuație.

Si daca ar zice cand te omoara expresia aia americaneasca din filme, ar inseamna ca de fapt vrea sa faca sex cu tine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.11.2015, 20:27:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Florinvs, înainte să se împută definitiv chifteaua cu ISIS, respectiv acum aproape un an, în decembrie 2014, am avut un caz cu un cetatean sirian careia Siria îi cerea extrădarea pentru niște delicte de drept comun. Atunci am compilat câteva informații extrase din rapoarte ONU etc. despre binefacerile regimului Assad în vreme de război civil și am convins instanța de judecată că a extrăda un om în Siria (în Siria controlată de Assad) echivalează cu o condamnare la moarte.
Daca pentru infractiuni de drept comun este pedeapsa cu moartea...cum stau totusi la capitolul infractionalitate?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.11.2015, 20:36:05
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca ar zice cand te omoara expresia aia americaneasca din filme, ar inseamna ca de fapt vrea sa faca sex cu tine?
Aline. nu cumva ai scris tu articolul ăsta: http://www.gandul.info/puterea-gandu...fobia-14886971 ?

Inclusiv partea cu "Islamul, ca orice altă religie, depinde de natura oamenilor care se folosesc de el" ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.11.2015, 20:41:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, nu eu, dar expresia e adevarata.

Sau o fi vinovat crestinismul pentru apucaturile unori papi sau pentru cruciade?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.11.2015, 20:51:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Franța este "în război" împotriva terorismului, afirmă președintele Francois Hollande în discursul rostit în fața membrilor Parlamentului, reuniți la Versailles, afirmând că atentatele de la Paris sunt agresiuni împotriva "stilului de viață" și "valorilor" franceze.

UPDATE 18:00 Președintele Franței cere retragerea cetățeniei franceze în cazul teroriștilor cu dublă naționalitate




"Franța este în stare de război. Atacurile comise vineri seară sunt acte de război. S-au soldat cu cel puțin 129 de morți și numeroși răniți. Reprezintă o agresiune împotriva țării noastre, valorilor noastre, tinerilor, modului de viață. Sunt comise de o armată teroristă, Daesh (n.red. - Stat Islamic), care luptă împotriva noastră, a Franței, pentru că suntem țara drepturilor omului", a afirmat Hollande.

"Teroriștii cred că popoarele libere se vor lăsa impresionate de aceste atacuri groaznice: se înșeală. Republica franceză a depășit cu bine toate încercările și este încă vie", a adăugat președintele Franței.

"Ne confruntăm cu o organizație, Daesh (Stat Islamic), care dispune de teritorii, de resurse financiare și de capacități militare. De la începutul anului, organizația teroristă a comis atacuri la Paris, în Danemarca, în Tunisia. Acești teroriști masacrează zilnic oameni; de aceea, distrugerea Daesh (Stat Islamic) este obligația întregii comunități internaționale. Am cerut Consiliului de Securitate ONU să se reunească rapid pentru adoptarea unei rezoluții în sensul distrugerii organizației teroriste", a precizat Hollande.

"Duminică seară, am trimis zece bombardiere franceze să atace dur pozițiile organizației teroriste Stat Islamic", a explicat șeful statului francez, referindu-se la raidurile efectuate în orașul sirian Raqqa. "I-am atacat și continuăm bombardamentele. Portavionul Charles de Gaulle va ajunge în estul Mării Mediterane pentru a tripla capacitățile de atac. (...) Pe teren, în Siria, căutăm în continuare o soluție politică în care președintele Bashar al-Assad să nu fie o problemă", a subliniat Hollande.

"Trebuie să distrugem această organizație pentru a salva populația, dar și pentru a ne apăra și a evita venirea lor pe teritoriile noastre. Siria a devenit cea mai mare fabrică de teroriști din lume. Este necesară o coaliție internațională unică. În acest sens, mă voi întâlni cu președinții din SUA și Rusia, Barack Obama și Vladimir Putin, pentru a discuta despre unificarea forțelor", a adăugat Hollande.

"Vreau ca Franța să rămână ea însăși. Barbarii care ne-au atacat ar vrea să ne desfigureze, dar nu vor reuși. Nu vor reuși niciodată să distrugă spiritul francez, nu vor reuși niciodată să ne împiedice să trăim așa cum vrem, în libertate totală", a încheiat Hollande.

Francois Hollande a ales să își exprime răspunsul față de atentatele care au avut loc la Paris în noaptea de vineri spre sâmbătă în fața Congresului reunit la Versailles, eveniment care a mai avut loc o singură dată începând din 1848. Aceste atentate au generat ecou și în discursul politic. În timp ce stânga vorbește de o unitate națională "fără condiții" și îndeamnă la "armonie națională", dreapta îi cere șefului statului să depășească simbolul și nivelul discursiv.

Președintele Senatului, Gérard Larcher, a declarat că așteaptă "un discurs privind acțiuni" și "fapte" pentru a aduce "răspunsurile unei republici care stă în picioare". Președintele grupului partidului Republicanii din Senat, Bruno Retailleau, a afirmat că așteaptă "propuneri curajoase și ferme", în timp ce Philippe Vigier, șeful deputaților UDI, vrea "un nou act important pentru ca Franța să se poată proteja mai bine".

În timp ce președintele avea inițial intenția de a fi singurul care se exprimă în fața a 577 de deputați și 348 de senatori, opoziția a cerut ca discursul său să poată fi urmat de o dezbatere.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.11.2015, 20:55:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Hackeri francezi de la Anonymous au declarant război ISIS: "Pe voi, paraziții care ucid victime nevinovate, vă vom vâna" -
Hackeri francezi din Anonymous au lansat, luni, un video online în care declară război Statului Islamic, după atentatele teroriste de vineri seara din Paris.

Într-un filmuleț postat pe Youtube, hackerii din Anonymous declară război ISIS ca urmare a atentatelor din Paris și anunță atacuri cibernetice uriașe împotriva teroriștilor ISIS.

Mesajul a fost transmis de o persoană purtând o mască, care susține că moartea victimelor din Paris nu poate rămâne nepedepsită.



"Activiști Anonymous din toată lumea vă vor vâna. Da, pe voi, paraziții care ucid victime nevinovate, vă vom vâna la fel cum am făcut cu cei care au comandat atacurile de la Charlie Hebdo. Așa că pregătiți-vă pentru o reacție masivă din partea Anonymous. Fiți conștienți de faptul că nu vom renunța niciodată. Vom lansa cea mai mare acțiune împotriva voastră, așteptați-vă la foarte multe atacuri cibernetice.



Războiul a fost declarat. Pregătiți-vă! Și țineți mine, poporul francez este mai puternic decât voi și va ieși din această atrocitate și mai puternic", a fost mesajul transmis de Anonymus.

În ianuarie, după atacurile teroriste de la Charlie Hebdo, hackerii francezi și belgieni au blocat un site francez care susținea ISIS și peste 1500 de pagini de Twitter și Facebook ale unor susținători ai Statului Islamic.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.11.2015, 20:57:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, nu eu, dar expresia e adevarata.

Sau o fi vinovat crestinismul pentru apucaturile unori papi sau pentru cruciade?
Eu credeam că adevărul unei religii depinde de altceva decât de apucăturile aderenților ei.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.11.2015, 21:00:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Astia nu au nimic in cap bai nene.

Organizatia ISIS nu loveste doar in crestinism ci si in islamism. Tocmai pentru ca asta este reactia dorita de creatorii sai - ca toti islamistii sunt rai ( si mai apoi ca toti oamenii religiosi sunt rai ).

Daca erau toti asa cum sunt cei din ISIS, nu mai aveam crestini in Siria sau Egipt de peste 1000 de ani. Nu mai vorbim de faptul ca si-au facut de cap si pe aici vreo cateva sute de ani. Si dincolo de relele pe care le-au facut, ne-au lasat totusi bisericile si credinta in pace. Sigur, nu ne-au lasat sa construim biserici prea mari, dar alea mititele asa cum erau si-au facut treaba.

Mi-a placut mesajul unei fete de pe facebook :


Sunt unele momente in viata in care cuvintele se impletesc in barba gandurilor asa cum o fac lacrimile cand coboara de pe obraji. Sunt momente in viata asta cand frica si neputinta dar si remuscarile ca poate ai facut prea putin, iti ingenunchiaza sufletul.
Dupa noaptea de vineri, mintea mea a ramas incremenita iar starea mea de umblet intre doua lumi, s-a oprit in momentul in care mi-am surprins copiii uitandu-se la stiri. Au stins cu repeziciune si fastaceala televizorul si intrebandu-i de ce, imi raspund: "nu, anne, nu deschide, iar o sa plangi". Eu nu stiam cum sa-i pregatesc pe ei, ei nu stiau cum sa ma protejeze pe mine. Stiu ca toti ne gandim la ziua de maine.
La ce va fi cu mostenirea valorilor, a culturii, a idealurilor, a traiului impreuna. Dar ziua de maine e cea pe care astazi, noi, o construim copiilor nostri. Si tare mi-e rusine pt tot ceea ce nu am facut! Nu asta e lumea pe care mi-am dorit-o pt ei! Gandul meu e catre toti - dar durerea am simtit-o privindu-mi copiii in ochi. Prin ianuarie, au auzit ca la Paris niste musulmani au ucis cu sange rece alti oameni.
Au raspuns si ei ca cei care au ucis nu pot fi musulmani "Sunt niste criminali" au spus baietelul si fetita mea. "Nu-i adevarat. Erau musulmani teroristi"- le-au raspuns ceilalti copii. Cate ore de explicatii, cate nopti de sughitz in perna, cate rugaciuni disperate sa indrepti catre Dzeu sa poti sa stergi acuzatii grele si inceputuri de stigmat din mintea si sufletul unor copii? Mi-as scrie pe frunte si piept ca nu asta e lumea pe care mi-am dorit-o!
Cand a fost acum o luna atentatul la Ankara, printre tinerii ucisi la marsul pt pace, au murit si 3 francezi. Venise sa-i sustina pe prietenii lor, kurzi , musulmani. Absolut normal. Au pierit facuti bucati alaturi de prietenii lor. Mama tinerilor musulmani ucisi urla din tot strafundul inimii ei pe holurile spitalului "au murit copiii aceia straini, ce le spunem noi parintilor lor? Au murit si ai nostri dar noi suntem invatati cu moartea, dar ei...ei sunt straini, ce le spunem noi acum?" In cultura islamica - "strainul" are un loc aparte. Ca e musafir sau vecinul de alta religie, ca e gazda din alta tara in drumul nostru, strainul e cel pe care doar il cinstesti, il onorezi si renunti la bucata ta de paine pt el. Ce transformari ne-au adus aici? Unii dintre noi, de-aia nu mai spunem nimic despre Baghdad, Beirut, Suruc, Siria, Myanmar sau Kuweit. Ne-am invatat cu moartea. La noi se moare...

Necazul cu ISIS e ca oamenii care i-au creat si-i finanteaza sunt cel putin atei. Ca sa nu spun ca-s satanisti de-a dreptul. Nu ca ar crede intr-un alt Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.11.2015, 21:22:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Necazul cu ISIS e ca oamenii care i-au creat si-i finanteaza sunt cel putin atei. Ca sa nu spun ca-s satanisti de-a dreptul. Nu ca ar crede intr-un alt Dumnezeu.
Principalul finantator al ISIS este Arabia Saudita. Statul islamic cel mai islamic, unde se aplica Legea Islamica la litera, unde se afla Mecca. In rest, marile puteri, mai ales SUA si Rusia participa la finantare urmarindu-si intersele. Interesul americanilor este sa ia petrol ieftin (fiind de furat), iar interesul rusilor este sa isi salveze singura lor baza la Mediterana. Asta ii anima pe ei, nu dorinta de a apara niste "valori democratice" care nu exista, nici dorinta de a favoriza shiismul in dauna sunnismului fiindca ar crede Putin in Marele Imam Mehdi mai mult decat in Ali, unchiul Profetului Epileptic.

Problema religioasa este numai de partea mahomedana. Aceia cu atentatele sunt oameni indoctrinati la moscheie, in timp ce americanii, francezii si rusii nu sunt oameni dusi la biserica...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde