Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.06.2010, 01:10:37
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Judecata Celui de Sus

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
scotianule nu ma pot stapinii sa nu iti spun ba tu esti mai roman si ortodox ca multi ortodocsi din aceia ce se lauda cu originea lor ortodoxa,si mie imi dai clasa eu sunt mai bardist si nefinisat.
este cu mult peste puterea mea de intelegere dar cred ca avem mai multe sa ne spunem decat banuim la prima vedere.Credinta si sinceritate si vom gasi calea spre ceea ce cautam cu toti>o viata in Hristos.Va asigur ca sunt printre cei mai nepriceputi oameni pe care i-ati intalnit.Ma zbat si eu ca morolocul in mila Celui de Sus.Nefinisati suntem toti dar asta datorita noua pt ca am adaugat o crusta groasa de indiferenta peste ceea ce am primit.Cu barda dau si eu pt ca imi lipseste smerenia atingerii usoare a slovei din Sfintele Scripturi.
Lucrez intensiv la intelegerea corecta a Credintei si prin urmare,pina cand voi gasi intelesu, sunt la fel de indicat pt un sfat precum un cimpanzeu.
Acestea fiind spuse va salut cu speranta sincera ca vom gasi impreuna drumul spre Credinta.Nu conteaza daca dvs ma invatati pe mine.Numai sa ajungem unde trebuie.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.06.2010, 15:04:28
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
scotianule nu ma pot stapinii sa nu iti spun ba tu esti mai roman si ortodox ca multi ortodocsi din aceia ce se lauda cu originea lor ortodoxa,si mie imi dai clasa eu sunt mai bardist si nefinisat.

offtopic
cam asta-i si impresia mea. de multe ori eticheta de pe om ne induce in eroare. sesizez asta pe pielea mea, vorba aia ,,dinafara-i vopsit gardu si inauntru-i leopardul,, si unii chiar ne cred ortodocsi fara sa fim de adevarat.

scotianul zice ca-i protestant dar spune lucruri despre Maica Domnului cu o delicatete care ar trebui sa ne faca sa ne crape obrazul unora dintre noi care disecam anatomic invatatura despre fecioria Ei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.06.2010, 15:25:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
este cu mult peste puterea mea de intelegere dar cred ca avem mai multe sa ne spunem decat banuim la prima vedere.Credinta si sinceritate si vom gasi calea spre ceea ce cautam cu toti>o viata in Hristos.Va asigur ca sunt printre cei mai nepriceputi oameni pe care i-ati intalnit.Ma zbat si eu ca morolocul in mila Celui de Sus.Nefinisati suntem toti dar asta datorita noua pt ca am adaugat o crusta groasa de indiferenta peste ceea ce am primit.Cu barda dau si eu pt ca imi lipseste smerenia atingerii usoare a slovei din Sfintele Scripturi.
Lucrez intensiv la intelegerea corecta a Credintei si prin urmare,pina cand voi gasi intelesu, sunt la fel de indicat pt un sfat precum un cimpanzeu.
Acestea fiind spuse va salut cu speranta sincera ca vom gasi impreuna drumul spre Credinta.Nu conteaza daca dvs ma invatati pe mine.Numai sa ajungem unde trebuie.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti


tot offtopic

Nici eu nu inteleg scottish man, dar nu pot sa nu ma minunez cand sesizez asa ca un insight strafulgerator, fulgurant cum comunica Dumnezeu in noi si prin noi si unii cu altii, pe principiul vaselor comunicante sau mai evanghelic spus pe principiul ,,Eu sunt vita, voi sunteti mladitele,,.

Duhovniceste vorbind, cel mai adevarat comunicam cand ne cuminecam chiar cu El prin Euharistie, si prin asta unii cu altii in duhul iubirii Lui.

Dar mai comunicam (nu la fel de desavarsit ca prin Impartasanie) si prin rugaciune care nu e dacat conectarea cuvintelor noastre la Logos, la sursa de unde cuvintele si ideile noastre devin de multe ori similare, aproape pana la identificare.

Nu mai departe de ieri, ma gandeam la ideea-metafora de ,,suflet ca un palimpsest ( gr. palimpsestos- manuscris din vechime scris peste un alt manuscris mai vechi, sters doar partial, in asa fel incat cuvintele initiale mai pot fi citite cu ceva efort dedesubtul celor nou adaugate).

Si mi-a venit in minte exact ideea de crusta pe care o asezam de la o generatie la alta peste sufletul nostru si o sa mai adaugam altele si altele.

Poate asa se aseaza pacatele unele peste altele in suflet ca o crusta din ce in ce mai scortoasa peste inscrisul original pe care l-a lasat Dumnezeu.

Si cred ca prin Spovedanie asta facem, dam la o parte crusta , strat dupa strat, unu cate unul, pana ajungem la inscriptia originala din sufletul nostru ,,palimpsest,,.

Si acolo scrie ce stim deja din scriptura si de la altii care si-au citit propriul inscris, propriul manual de utilizare pe care ni l-a pus Dumnezeu intr-un fisier special (unii ii zic ADN).

scrie in el ca fiecare e chipul si asemanarea designerului si n-o sa ne gasim starea pana nu dam ,,delete,, toti virusii de care ne-am contaminat adaugati de noi si de mediu, pana nu dam un ,,reset si refresh,, sa se limpezeasca incrisul original.

Pare greu dar de fapt Duhul Sfant face cam toata treaba ca El e marele expert in resetari de suflet. Noi doar trebuie sa ne dorim incredibila Taina a resetarii, care e Spovedania.
bye
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.06.2010, 15:18:39
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Papa Leon al III lea a fost infailibil?
infailibilitatea papala se refera la declaratiile papale ex cathedra de dupa 1870

niciun papa nu este infailibil la modul absolut

Papa Leon al III lea - papa al Romei intre anii 795 si 816
__________________
catolica
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.06.2010, 17:36:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Papa Leon al III lea a fost infailibil?

Papa Leon al III-lea a fost infailibil atunci când s-a exprimat în mod personal, în scris, în calitate oficială de episcop al Romei, în chestiuni de credință sau de morală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.06.2010, 13:01:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
offtopic

scotianul zice ca-i protestant dar spune lucruri despre Maica Domnului cu o delicatete care ar trebui sa ne faca sa ne crape obrazul unora dintre noi care disecam anatomic invatatura despre fecioria Ei.
Iertati-mi nestinta, dar nu stiu carei Biserici apartin romanii protestanti; neo-protestanti, da, dar protestanti nu stiu. Poate ma lamureste cineva...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.06.2010, 13:48:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

E un termen atat de larg, incat se poate referi, ca termen umbrela, inclusiv la neoprotestanti.

In ce priveste denominatiile protestante "clasice", in Timisoara sunt mai vizibile Biserica Reformata, careia ii apartin aproape in totalitate cetateni de etnie maghiara (de altfel, cred ca si limba oficiala a cultului e maghiara) si Biserica Evanghelica, in care majoritari sunt etnicii germani.

Oricum, nu cred ca e interzis unui roman sa apartina oricarei biserici crestine doreste...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.06.2010, 14:55:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, stiam de maghiarii si de germanii din Romania, ca sunt reformati, dar nu de români. Deci cand un român spune ca e "protestant", de fapt spune "neo-protestant". Chiar daca intra sub umbrela protestantismului, totusi exista diferente, dar acestea nu fac obiectul acestei discutii.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.06.2010, 15:40:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daca cineva gaseste, in documentele conciliului Vatican I, "citatele" din filmuletul respectiv, il rog frumos sa indice sursa.

Iata cateva surse catolice, cuprinzand documentele conciliului:

http://www.ewtn.com/library/COUNCILS/V1.htm#6

http://en.wikisource.org/wiki/Cathol...atican_Council

Atata timp cat cineva nu va gasi, in surse oficiale, elucubratiile alegate in filmuletul din primul post, imi permit sa afirm ca individul care apare acolo este un mincinos de cea mai joasa speta si un manipulator ordinar.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu crezi ca e mai bine sa-l rogi intai pe Mihai Dragomir sa-ti spuna daca ceea ce scrie acolo e adevarat si cum vad ei lucrurile inainte sa sari asa repede la concluzii?
Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu...chiar nu!
Se pare ca avem ortodocsi mai infailibili chiar decat Papa.
Si ce e mai caraghios(tragic?) ortodocsi gata sa bage mana in foc pentru infaibilitatea lor atunci cand critica infaibilitatea Papei.

Rade ciob de oala sparta..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.06.2010, 15:50:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dar ei nu critica infailibiliatea Papei.

Ei critica o imagine deformata, falsa, ridicola, absurda despre infailibilitatea Papei, imagine pe care si-o construiesc cu ajutorul unor indivizi precum acela care vorbeste in filmuletul din primul post.

E o orbire identica cu cea a Martorilor lui Iehova, atunci cand ii numesc pe ortodocsi si catolici idolatri, pagani, politeisti etc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 14:07:24
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 13:59:56
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 16:05:21
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 13:20:52