Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.05.2010, 15:02:37
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Iham....
Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca ar trebui sa iti revizuiesti cunostintele in materie de "istoria BO de la origini pana in prezent"
La 1054 a avut loc Marea Schisma, dar daca vei merge pe "firul apei" vei vedea ca cei care s-au rupt de Biserica Mama si au "creat " tot felul de erezii este Biserica Catolica. cea ortodoxa a ramas cu aceleasi dogme lasate de Apostoli, atat inainte de 1054 cat si dupa
Doamne Ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #92  
Vechi 27.05.2010, 19:51:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Mihail Cerularie

1000 - 1059 D.H.

La 16 iulie 1054

Acuma, de ce incurci borcanele
Ce vrei sa spui ca Parham nu a mai pastrat nimic? A pastrat 99%.

1. A invatat pe altii erorile simonienilor, valesilor, arienilor, donatiștilor, nicolaiților, severenilor, pnevmatomahilor sau teomahilor,
2. A tăiat din simbol purcedarea Sfântului Duh și de la Fiul
3. A venit cu interpretarea ca el are autoritate primațială independentă, peste tot Orientul...

Constantinopole, Biserica Sfintei Intelepciuni (mama mia ce frumoasa e!!!)
Ne poti posta Simbolul Credintei asa cum era el pana in sec. 8, atat in Biserica Ortodoxa, cat si in cea Catolica? Sper sa binevoiesti si sa citesti aceste lucruri totusi....pentru ca e pacat sa nu cercetezi, si iti placa sa traiesti asa, cu lumini neclare...fara nicio problema!

Cunosti contextul in care a aparut acest adaos in Biserica Catolica?

De ce Papa Leon al III lea a pastrat Simbolul Credintei ( stii ce inseamna a pastra ceva,...fara a adauga o schimbare care nu era?), scriindu-l pe tablite de argint...si specificand ca asa trebuie sa ramana, el pastrand credinta ortodoxa? Papa...doooh, stii cine e pentru Biserica Catolica, nu? Deci de ce scrisese el versiunea care exista, si nu cea modificata?

Cand s-a introdus adaosul Filioque in Biserica Catolica?

Biserica Ortodoxa la Marea Schisma a modificat ceva, sau a pastrat ceva?

Daca pana in 1054 exista Biserica Primara, si dupa 1054...o bucata a fost inselata; care dintre ele a refuzat inselarea, si erezia... si care a a introdus-o?


Of of of...imi pare rau ca nu iti place Istoria, dar e necesara pentru a nu da raspunsuri in bascalie, raspunsuri care vin parca din partea unui elev...care vrea 2, si nu tinteste nici macar la un 5 " tinta...." stii tu cui!
  #93  
Vechi 27.05.2010, 19:58:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca ar trebui sa iti revizuiesti cunostintele in materie de "istoria BO de la origini pana in prezent"
La 1054 a avut loc Marea Schisma, dar daca vei merge pe "firul apei" vei vedea ca cei care s-au rupt de Biserica Mama si au "creat " tot felul de erezii este Biserica Catolica. cea ortodoxa a ramas cu aceleasi dogme lasate de Apostoli, atat inainte de 1054 cat si dupa
Doamne Ajuta
Penticostalulmanutibil nu merge pe "firul apei", pentru ca el e blocat sub un "pietroi", si ii este frica sa renunte la "lumina neclara" care il inconjoara, dar care ii ofera siguranta pentru ca s-a obisnuit cu ea, si refuza sa ajunga la mal!

Cred ca totusi e bine ca sta acolo, sub pietroi... si nu se lasa dus de curent spre cultele care s-au desprins din cultul penticostal, vreo 5 la numar...deci sa zicem ca e mai bine sa stea acolo macar, decat sa avanseaza in mal, insa e foarte trist ca nu vede malul deloc!
  #94  
Vechi 28.05.2010, 01:12:14
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca ar trebui sa iti revizuiesti cunostintele in materie de "istoria BO de la origini pana in prezent"
La 1054 a avut loc Marea Schisma, dar daca vei merge pe "firul apei" vei vedea ca cei care s-au rupt de Biserica Mama si au "creat " tot felul de erezii este Biserica Catolica. cea ortodoxa a ramas cu aceleasi dogme lasate de Apostoli, atat inainte de 1054 cat si dupa
Doamne Ajuta
Hai sa incerc o revizuire sa vedem ce iese:

De-a lungul celor 2000 de ani de existență creștină, numai credința ortodoxă și-a păstrat neschimbată Predania Sfinților Părinți, precum și Dogmele Bisericii. Sfintele Taine necesare mântuirii sufletelor noastre, ce au fost transmise de Mântuitorul nostru Iisus Hristos sfinților Săi apostoli, se află păstrate și se transmit prin episcopii din Biserica Ortodoxă, singura care se conduce după cele 7 Sinoade Ecumenice din primele secole creștine, păstrând neschimbate scrierile și învățăturile Sfinților Părinți, ținând slujbele rânduite încă din acele veacuri. Numai Biserica Ortodoxă a biruit veacurile neatinsă, nepătată și neîntinată, dăruind lumii sfinți, sfințenie și sfinte moaște, ea fiind singura ce va duce luptă împotriva "bisericilor" ce vor încerca să o uzurpe prin otrava ecumenismului mondial.

Drept aceea doar credincioșii ortodocși, mărturisesc despre Biserică în Crez ca fiind: "Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească". Precum un singur crez este, tot așa este doar o singură Biserică al cărei cap este Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Nu pomenim în crez mai multe biserici, hristoși sau botezuri pentru că avem - ca și Sfinții Apostoli - un Domn, o Credință, un Botez - cel ortodox. Toată învățătura și predania dreptei Bisericii viază și se mărturisește în Crezul Ortodox, crez pe care nimeni, dintre cei care aparțin altor "credințe", nu se-ncumetă să-l rostească.


Biserica este Una Ortodoxă și Unul Sfânt este Capul ei, și nimeni, niciodată, nu va putea alcătui o altă "Biserică" decât cea lăsată de Hristos, Sfinților Părinți. Aceste chemări la "unitate în diversitate" oferite de ecumenism, ascund sub chipul faptei bune, depărtarea creștinului ortodox nu numai de Crezul Ortodox, ci de toate Dogmele si Canoanele Bisericii Ortodoxe și de rânduielile Sfinților Părinți. Creștinii ortodocși, fără dreptarul viețuirii Sfinților nu vor putea ajunge în Împărăția Cerurilor spre a se împărtăși din aceeași odihnă cu Sfinții.

Iar catolicii înșelați de papă sa se rupa de Biserica- Mama in 1054 se se găsesc acum în întunericul necredinței si nu se pot uni dogmatic și canonic cu Biserica Ortodoxă binecuvântată de Mântuitorul nostru Iisus Hristos atâta timp cât nu renunță la toate ereziile lor (Filioque, infailibilitate, primat papal, harul creat, purgatoriul, imaculata concepțiune, slujirea cu azimă, botezul prin stropire etc.) și primesc botezul ortodox hotărât de Sfinții Părinți.

Diavolii de sectari insa, orice ar face tot in Iad vor ajunge
.

Deci CĂUTAȚI ADEVĂRUL, ȘI AFLÂNDU-L, VEȚI FI LIBERI ! ADEVĂRUL LUI HRISTOS ESTE NUMAI ÎN BISERICA ORTODOXĂ !

Last edited by penticostalulmantuibil; 28.05.2010 at 01:46:53.
  #95  
Vechi 28.05.2010, 09:02:42
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

domnule penticostag teolog pe la noi ploua, ai vreme sa raspunzi la intrebare?sau ti-ai luat catalige si treci neobservat peste ia?
  #96  
Vechi 28.05.2010, 23:48:01
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
e rindul meu sa intreb:spune-mi concret continuitatea apostolica,care s-a facut prin ungere si prin punere-a miinilor de catre apostoli in persoana, la penti.sau primul penticastal exceptind carol perham de acum130 de ani.hai te rog uimeste-ma!!!.
Continuitatea apostolica este este un cal de bataie domnule Gibilan.
Nu este decat un argument in plus in teoria: „Noi suntem cei mai tari din parcare!”

In rest nimic. Ce vrei sa-mi spui ca daca Anglicanii sau catolicii au „succesiune apostolica” are aceasta vreo valoare?

Oricum s-ar pune problema cu „succesiunea apostolica” pisica tot in picioare cade: doar la ortodocsi e valabila.

P.S. Iar ca sa te uimesc nu spun decat ca toti apostolii au fost penticostali: au fost Botezati cu Duhul Sfant, le-au placut sa studieze Scripturile, au trait o viata curata, au facut evanghelizare si l-au asteptat pe Iisus sa revina.

Last edited by penticostalulmantuibil; 29.05.2010 at 00:05:45.
  #97  
Vechi 29.05.2010, 00:23:35
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Penticostalulmanutibil nu merge pe "firul apei", pentru ca el e blocat sub un "pietroi", si ii este frica sa renunte la "lumina neclara" care il inconjoara, dar care ii ofera siguranta pentru ca s-a obisnuit cu ea, si refuza sa ajunga la mal!

Cred ca totusi e bine ca sta acolo, sub pietroi... si nu se lasa dus de curent spre cultele care s-au desprins din cultul penticostal, vreo 5 la numar...deci sa zicem ca e mai bine sa stea acolo macar, decat sa avanseaza in mal, insa e foarte trist ca nu vede malul deloc!
Putinele momente din viata mea cand intr-adevar sunt uluit, confuz si intr-o desavarsita neclaritate luminoasa, apar atunci cand iti citesc postarile. Pai cum sa vreau „sa avanseaza in mal” cand, de fapt eu inainteaza spre izvoare?

P.S. In opinia ta de profesor de religie ce nota crezi ca merita postarea #94? Nota 2, 5, 10?

Last edited by penticostalulmantuibil; 29.05.2010 at 00:29:35.
  #98  
Vechi 29.05.2010, 00:45:38
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Care este adevarul despre vorbirea in limbi?

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Din cate inteleg eu de la Parinti, vorbirea in limbi inseamna altceva. Inseamna ca cel care are acest dar vorbeste in limba lui materna, iar ascultatorii, cu alte limbi materne, il aud ca si cum ar vorbi in limba lor materna. De exemplu cineva vorbeste in greaca unui german care nu stie greaca, iar germanul il aude in germana. Ii raspunde tot in germana, iar persoana cu dar il aude in greaca.

"Vorbirea in limbi" de la penticostali este o inselare.

Bogdan.
Da asa este vorbirea in limbi ,este exat ceia ce ai explicat Bogdan ,si aceasta nu o poate face orsicine numai cei cu un har special dat de Dumnezeu.Am citit intru-nul din volumele dedicate Parintelui Cleopa ,si Scria parintele Ioanichie Balan ,ca sa intimplat ca parintele Cleopa sa primeasca o vizita de la Muntele Atos si-si faceau probleme ,ca nu au translator . Si parintele Cleopa le-a zis sa nu-si faca griji ca Dumnezeu le va rindui pe toate ,si asa a fost parintele venit de pe muntele Athos vorbea in limba Elena (Greaca ) si parintele Cleopa in limba Romana si sa-u inteles unul pe celalalt de minune . deci asta este vorbirea in limbi.Este un dar si un har de la Dumnezeu dar acest dar nu-l dobindeste orsicine trebuie sa ai credinta si ascultare desavirsita pentru Dumnezeiu .
  #99  
Vechi 29.05.2010, 00:54:40
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Hai sa incerc o revizuire sa vedem ce iese:

De-a lungul celor 2000 de ani de existență creștină, numai credința ortodoxă și-a păstrat neschimbată Predania Sfinților Părinți, precum și Dogmele Bisericii. Sfintele Taine necesare mântuirii sufletelor noastre, ce au fost transmise de Mântuitorul nostru Iisus Hristos sfinților Săi apostoli, se află păstrate și se transmit prin episcopii din Biserica Ortodoxă, singura care se conduce după cele 7 Sinoade Ecumenice din primele secole creștine, păstrând neschimbate scrierile și învățăturile Sfinților Părinți, ținând slujbele rânduite încă din acele veacuri. Numai Biserica Ortodoxă a biruit veacurile neatinsă, nepătată și neîntinată, dăruind lumii sfinți, sfințenie și sfinte moaște, ea fiind singura ce va duce luptă împotriva "bisericilor" ce vor încerca să o uzurpe prin otrava ecumenismului mondial.

Drept aceea doar credincioșii ortodocși, mărturisesc despre Biserică în Crez ca fiind: "Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească". Precum un singur crez este, tot așa este doar o singură Biserică al cărei cap este Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Nu pomenim în crez mai multe biserici, hristoși sau botezuri pentru că avem - ca și Sfinții Apostoli - un Domn, o Credință, un Botez - cel ortodox. Toată învățătura și predania dreptei Bisericii viază și se mărturisește în Crezul Ortodox, crez pe care nimeni, dintre cei care aparțin altor "credințe", nu se-ncumetă să-l rostească.


Biserica este Una Ortodoxă și Unul Sfânt este Capul ei, și nimeni, niciodată, nu va putea alcătui o altă "Biserică" decât cea lăsată de Hristos, Sfinților Părinți. Aceste chemări la "unitate în diversitate" oferite de ecumenism, ascund sub chipul faptei bune, depărtarea creștinului ortodox nu numai de Crezul Ortodox, ci de toate Dogmele si Canoanele Bisericii Ortodoxe și de rânduielile Sfinților Părinți. Creștinii ortodocși, fără dreptarul viețuirii Sfinților nu vor putea ajunge în Împărăția Cerurilor spre a se împărtăși din aceeași odihnă cu Sfinții.

Iar catolicii înșelați de papă sa se rupa de Biserica- Mama in 1054 se se găsesc acum în întunericul necredinței si nu se pot uni dogmatic și canonic cu Biserica Ortodoxă binecuvântată de Mântuitorul nostru Iisus Hristos atâta timp cât nu renunță la toate ereziile lor (Filioque, infailibilitate, primat papal, harul creat, purgatoriul, imaculata concepțiune, slujirea cu azimă, botezul prin stropire etc.) și primesc botezul ortodox hotărât de Sfinții Părinți.

Diavolii de sectari insa, orice ar face tot in Iad vor ajunge
.

Deci CĂUTAȚI ADEVĂRUL, ȘI AFLÂNDU-L, VEȚI FI LIBERI ! ADEVĂRUL LUI HRISTOS ESTE NUMAI ÎN BISERICA ORTODOXĂ !
Nu cred ca suntem demni noi sa judecam pe cineva ,dar cu certitudine Dumnezeu este unic nu avem mai multi si ca atare se si spune "NU religia ta te va mintuii ci credinta " Sunt ORTODOXA din mosi stramosi si nu cred ca am sa-mi pot schimba vredata religia ,dar nici nu-mi permit sa judec. NU judeca ca sa nu fii judecat .
  #100  
Vechi 29.05.2010, 02:04:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Putinele momente din viata mea cand intr-adevar sunt uluit, confuz si intr-o desavarsita neclaritate luminoasa, apar atunci cand iti citesc postarile. Pai cum sa vreau „sa avanseaza in mal” cand, de fapt eu inainteaza spre izvoare?

P.S. In opinia ta de profesor de religie ce nota crezi ca merita postarea #94? Nota 2, 5, 10?
Ca profesor de religie imi dau 9,30 ( iar pentru greseala strecurata in urma unei reformulari..dar care tot greseala e clar, 5)...insa tu tot 2 ai la Istoria Crestinismului, chiar daca eviti raspunsurile, si de asemenea si studiul.

La ce concluzii ai mai ajuns, stand sub " pietroi"?

Te-ai mai luminat in legatura cu interpretarea versetului care iti da batai de cap, sau cu Simbolul Credintei asa cum a fost el pana la adaosul Filioque, si asa cum l-a scris si Papa Leon al III lea, sau tot nu?

Last edited by AndruscaCIM; 29.05.2010 at 02:28:48.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10