Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2015, 14:28:10
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Cum ne putem pregati de o eventuala criza majora?

Cum ne putem pregati de o eventuala criza economica majora?
Am cativa bani pusi deoparte intr-un cont in banca la termen 6 luni dar dobanda este foarte mica 2.7%.
Este posibil sa dea banca faliment si sa imi pierd banii?
Este bine sa ne facem provizii?
Cum sa ne pregatim daca este posibil sa ne pierdem locul de munca si banii sa isi piarda valoarea?
Cum sa supravietuim unei crize majore si pe termen lung?

Doamne, ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2015, 14:51:08
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum ne putem pregati de o eventuala criza economica majora?
Am cativa bani pusi deoparte intr-un cont in banca la termen 6 luni dar dobanda este foarte mica 2.7%.
Este posibil sa dea banca faliment si sa imi pierd banii?
Este bine sa ne facem provizii?
Cum sa ne pregatim daca este posibil sa ne pierdem locul de munca si banii sa isi piarda valoarea?
Cum sa supravietuim unei crize majore si pe termen lung?

Doamne, ajută!
Daca pica tot sistemul bancar, la revedere.
Cum sa supravietuiesti ? Citeste sfaturile Sfintiilor Parinti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2015, 15:40:41
Claudiu9 Claudiu9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2015, 15:55:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum ne putem pregati de o eventuala criza economica majora?
Am cativa bani pusi deoparte intr-un cont in banca la termen 6 luni dar dobanda este foarte mica 2.7%.
Este posibil sa dea banca faliment si sa imi pierd banii?
Este bine sa ne facem provizii?
Cum sa ne pregatim daca este posibil sa ne pierdem locul de munca si banii sa isi piarda valoarea?
Cum sa supravietuim unei crize majore si pe termen lung?

Doamne, ajută!
Banii isi pierd valoarea cand e criza economica. Ce ai putea sa faci este sa investesti in obiecte care nu-si pierd valoarea in timp, cum ar fi opere de arta sau bijuterii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2015, 16:05:40
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Eu ma gandeam la cumpararea unui teren arabil si la cresterea cateorva animale. La provizii pe minim 6 luni.
Eu nu vreau sa imi pastrez banii ci sa am ce manca.

Ce parere aveti? Voi ce ati face daca ati sti ca vine criza anul acesta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2015, 16:18:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Eu ma gandeam la cumpararea unui teren arabil si la cresterea cateorva animale. La provizii pe minim 6 luni.
Eu nu vreau sa imi pastrez banii ci sa am ce manca.
1.Pai pamantul nu face roade la comanda.
2.Ca sa faca roada trebuie sa-l lucrezi
3.Apoi astepti timp lung pana cand face roade
4.Ce faci cu hotii ?
5.Ce faci pana cand pamantul va da roade ?

Caderea sistemului financiar (daca va fi) sa nu crezi ca va avea efecte minore sau medii.Ci majore.
Adica se vor declansa razboaie si fiecare tara va fi
in stare de razboi.In stare de razboi, se dizolva parlamentul, se abroga
drepturile cetetenesti, armata preia puterea si fiecare bun al fiecarui cetatean
merge spre folosul obstesc.Adica fiecare bun se nationalizeaza si se foloseste
pentru pregatirea, mentenanta a structurilor de armata si securitate.
Adica nimic n-o sa mai fie al tau.Orice ai, va apartine statului.Inclusiv propria
persoana.(inrolare in armata, etc, etc).

In cazul pamantului, acesta poate fi folosit de armata asa cum doreste
aceasta.In caz de starea de razboi, nimic nu-ti mai apartine.Sigur, dupa
ce se iese din razboi, iti poti lua inapoi bunul respectiv,(daca acesta mai
exista) sau daca mai existi... tu.

Citat:
Ce parere aveti? Voi ce ati face daca ati sti ca vine criza anul acesta?
Simplu. O lasi sa vina.

Last edited by oaie_cugetatoare; 05.01.2015 at 17:25:10.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2015, 18:58:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Voi negresit v-ati gandit sa-mi faceti rau dar Dumnezeu a schimbat raul in bine, ca sa se implineasca ceea ce se vede azi, si anume sa scape viata unui popor in numar mare" (Geneza 50.20)

In general este foarte greu sa apreciezi cat de profunde pot fi efectele unei crize care inca nu s-a declansat.In dinamica unei crize, indiferent de natura ei, elementele care par sigure in timpuri normale pot deveni volatile.Investitiile bancare sau in imobile/terenuri pot fi o solutie dar nu una perfecta intrucat pot fi supuse disparitiei sau deprecierii.In principal incercati sa nu stati sa analizati toate zvonurile,duceti o viata cat mai simpla si echilibrata care sa va pregateasca pt timpuri mai austere si nu in ultimul rand,ci in principal, puneti-va nadejdea in Dumnezeu caci nimic nu este in afara voii Sale iar EL va randui toate lucrurile, in sfintenia si intelepciunea Sa infinita,la timpul lor. Ar fi util sa va reamintiti de ,,programul de asigurari sociale" (dupa cum l-a numit un scriitor) al lui Dumnezeu, pe care il puteti citi in Matei 6.25-34. O asemenea asigurare lumea nu va va oferi niciodata.Promisiunile lui Dumnezeu sunt sfinte si ele vor fi duse la implinire,nimic nu le va opri.

,,Aduceti-va aminte de cele petrecute in vremuri strabune;caci Eu sunt Dumnezeu si nu este altul, Eu sunt Dumnezeu si nu este altul ca Mine.Eu am vestit de la inceput ce are sa se intimple si cu mult inainte ce nu este inca implinit.Eu zic: ,,Hotararile Mele vor ramane in picioare si imi voi aduce la indeplinire toata voia Mea" (Isaia 46.9-10)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.01.2015 at 19:01:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2015, 20:19:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Eu ma gandeam la cumpararea unui teren arabil si la cresterea cateorva animale. La provizii pe minim 6 luni.
Eu nu vreau sa imi pastrez banii ci sa am ce manca.

Ce parere aveti? Voi ce ati face daca ati sti ca vine criza anul acesta?
Adica te faci fermier? Ar fi o idee, dar ai mult de muncit
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2015, 23:13:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Cum ne putem pregati de o eventuala criza economica majora?
Am cativa bani pusi deoparte intr-un cont in banca la termen 6 luni dar dobanda este foarte mica 2.7%.
Este posibil sa dea banca faliment si sa imi pierd banii?
Este bine sa ne facem provizii?
Cum sa ne pregatim daca este posibil sa ne pierdem locul de munca si banii sa isi piarda valoarea?
Cum sa supravietuim unei crize majore si pe termen lung?
«Doamne, mântuiește-ne, că pierim».

Iisus le-a zis: «De ce vă este frică, puțin credincioșilor?»


Oamenii Lui Dumnezeu nu au astfel de temeri.

Nu se tem de crize financiare, de furtuni, de cutremure sau apocalipse.

Caci in inima lor duhurile lumii nu au nicio lucrare.

Goliti inlauntru de lume, petrec si se hranesc cu Dumnezeu care este Viata.

Ce moarte mai poate sa-i biruie, dar sa-i inspaimante?
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2015, 23:54:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Cum ne putem pregati de o eventuala criza economica majora?
Am cativa bani pusi deoparte intr-un cont in banca la termen 6 luni dar dobanda este foarte mica 2.7%.
Este posibil sa dea banca faliment si sa imi pierd banii?
Este posibil ca banca sa dea faliment, dar aceasta nu inseamna ca veti pierde banii. In cazul in care banca va da faliment, va veti recupera banii fara dobanda. Asa a fost cazul bancilor care au dat faliment dupa ce s-a introdus obligativitatea fondului de garantare, asa cum a fost Banca Religiilor.

Citat:
Este bine sa ne facem provizii?
Este foarte bine. In cazul unei crize, mai intai creste puternic pretul aurului, investitorii nemaiavand incredere in niciun alt plasament. Cand criza devine majora, chiar si aurul se devalorizeaza, fiindca nu tine de foame. Atunci, tot ce mai conteaza sunt proviziile. Este un lucru intelept sa aveti provizii de alimente neperisabile pentru cel putin 6 luni.

Citat:
Cum sa ne pregatim daca este posibil sa ne pierdem locul de munca si banii sa isi piarda valoarea?
Mai intai, provizii de alimente. Pe urma, un pic de independenta energetica (lemne sau petrol, poate un mic generator electric de camping/rulota care v-ar putea servi si in excursii). In sfarsit, verificati ceea ce numim "bunuri de folosinta indelungata" si care au o durata medie de exploatare de zece ani, precum: masina de spalat, aspiratorul, autoturismul etc. Dupa ce ati pus la punct acestea, daca mai ramane ceva, investiti in aur. In ultimii ani, aurul a crescut mult peste rata inflatiei (cea comunicata oficial).

Citat:
Cum sa supravietuim unei crize majore si pe termen lung?
O criza majora si prelungita ne ameninta pe toti, oricat de prevazatori am fi din punct de vedere material. In asemenea situatii limita, ceea ce conteaza e sa ne pregatim cultivand alte valori, nemateriale. Asa cum ar fi...prietenia. Sau propria instructie si stiinta. Cand in locul banilor depusi banca ne va oferi cupoane de promisiune scadente la 5 ani, cand in locul autoturismului statul de va oferi o dovada de rechizitionare, cand pe lantul de aur bine ascuns dupa a treia caramida din dreapta vom putea primi o conserva si jumatate de fasole, atunci vom ramanea nu cu ceea ce avem, ci cu ceea ce suntem. Asadar, sa investim mai mult in "a fi" decat in "a avea". Banii nu vor mai conta, asa cum nu au contat in anii de dupa razboi. In schimb, sanatatea noastra s-ar putea sa conteze. Masura in care stapanim meseria noastra s-ar putea sa conteze. Felul cum vom cultiva roadele Spiritului Sfant s-ar putea sa conteze, ca si virtutile practicate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare