Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 05.06.2008, 21:47:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de Traditie


Ce spui tu Veilur, cu a nu trai doar pentru tine, este una din ideile atragatoare dar false, care te îndeparteaza de viata mistica prin raspândirea în actiuni de caritate sau activism lumesc.

Sunt multe forme de falsa constiinta, am întâlnit în dictionar si termenul antropolatrie, a existat si o astfel de erezie.
Nu, stai calm ca nu idolatrizez oamenii iubindu-i prea mult sau mai mult ca pe Dumnezeu, si nici nu am vre-o actiune caritativa sau de activism lumesc; am impresia ca tie iti place sa interpretezi exagerat ce spun eu, iar asta o faci intetnionat din vre-o placere ceva...:)
:D Mai Stefane, Traditie vad ca-ti face nopti albe ! De la niste amarati de atomi si celule, Traditie a devenit pentru tine ceva obsedant si pana la urma urmei cine se tachineaza , de fapt se simpatizeaza, vorba francezului.
  #242  
Vechi 05.06.2008, 21:48:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de Traditie


Ce spui tu Veilur, cu a nu trai doar pentru tine, este una din ideile atragatoare dar false, care te îndeparteaza de viata mistica prin raspândirea în actiuni de caritate sau activism lumesc.

Sunt multe forme de falsa constiinta, am întâlnit în dictionar si termenul antropolatrie, a existat si o astfel de erezie.
Nu, stai calm ca nu idolatrizez oamenii iubindu-i prea mult sau mai mult ca pe Dumnezeu, si nici nu am vre-o actiune caritativa sau de activism lumesc; am impresia ca tie iti place sa interpretezi exagerat ce spun eu, iar asta o faci intetnionat din vre-o placere ceva...:)
:D Mai Stefane, Traditie vad ca-ti face nopti albe ! De la niste amarati de atomi si celule, Traditie a devenit pentru tine ceva obsedant si pana la urma urmei cine se tachineaza , de fapt se simpatizeaza, vorba francezului.
  #243  
Vechi 06.06.2008, 23:29:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Chiar, ma intreb asa ca idee, oare daca m-as intilni cu el, oare mi-ar spune vre-o "cateva" asa, sa-mi fie invatatura de minte? :D
  #244  
Vechi 07.06.2008, 00:25:32
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit


Nu, stai linistit, poate am gresit în felul cum m-am comportat dar motivul nu era irascibilitatea ci gasirea unui mod de a continua discutia de pe pozitii egale.
  #245  
Vechi 07.06.2008, 02:53:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu, stai linistit, poate am gresit în felul cum m-am comportat dar motivul nu era irascibilitatea ci gasirea unui mod de a continua discutia de pe pozitii egale.
Eu am glumit! Tu chiar ai luat in serios? Eu credeam ca ai sa spui ca vii cu o bazuka! Ma opresc aici, ca dupa aia sar ceilalti cu mustrari ca incep sa glumesc pe aicea! :rolleyes:
  #246  
Vechi 12.07.2008, 20:00:43
octavian_123 octavian_123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2008
Mesaje: 2
Implicit

Auzi mai nene demonstreaza-mi tu mie ca NU exista atomi... :D hai sa te vad dar vreau o explicatie concreta :D
  #247  
Vechi 12.07.2008, 21:41:20
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Sa încerc: daca lumea e compusa din atomi înseamna ca si Sfânta Împartasanie e compusa din atomi si ca Dumnezeu e compus din atomi ceea ce e inadmisibil, stiind ca Dumnezeu nu e compus ci simplu, necompus.

Te-ai lamurit nepoate? (ca-mi zisesi nene)
  #248  
Vechi 13.07.2008, 20:13:53
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Eu cred ca nu.
topic inutil.
exista toate....si atomi si celule si microbi.mai exista de asemenea tot felul de componente ale atomilor, celulelor si microbilor.componentele acestea sunt mult mai mici .....si exista.nu trebuie sa fii dezamagit.
Dumnezeu a stiut ce creeaza.
oamenii de stiinta sunt uimiti tot timpul de faptul cum functioneaza atomii, celulele si bacteriile.
  #249  
Vechi 14.07.2008, 23:34:55
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

de fapt particulele din care sunt compusi atomii reprezinta o vibratie,o miscare a eterului. ma fratilor, hai sa nu mai facem pe desteptii, ca nu e nimeni in stare sa-i intreaca pe Tesla si pe Einstein. sa fim seriosi. lalaim si noi pe-aici ca n-avem ce face...
  #250  
Vechi 14.07.2008, 23:38:29
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

si ce vrei sa zici Traditie, ca Sf Impartasanie de la Liturghie e Dumnezeu in persoana? se stie f bine ca acolo e sangele si trupul Mantuitorului, dar de asemeni se stie ca Mantuitorul s-a intrupat pt a veni printre noi. ia mai gandeste-te si da niste demonstratii mai plauzibile...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 17:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 14:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29