Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 15.07.2008, 00:01:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai Traditie...pai daca Sfanta Impartasanie este Domnul nostru Iisus Hristos (normal ca doar trupul si sangele sau sunt unite cu sufletul sau care este unit cu Dumnezeirea) dar noi il primim in in chip de paine si vin care e problema?
Au fost paine si vin dar au fost prefacute de Duhul Sfant in trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos (normal trupul Sau nu e fara Suflet si fara Dumnezeire.).

La cartea facerii nu se pomeneste de multe lucruri care exista....:D
Creatia materiala inca odata nu este energiile lui Dumnezeu din pur si simplu motiv ca creatia este creata si energiile lui Dumnezeu sunt necreate.
Creat (exista de la un moment dat) diferit de necreat (exista dintotdeauna).

Dumnezeu a facut lumea vazuta si pe nevazuta din nimic

Aceasta este o taina care nu poate fi inteleasa cu mintea ci poate fi crezuta.
Precum zice Sfantul Grigorie Palama credinta este cu mult mai mare decat stiinta (cunoasterea naturala).
Lumea creata este facuta de Dumnezeu pentru ca noi vazandu-o sa ne dam seama ca exista un creator personal al acestei lumi care este bun,drept,atotputernic etc.

Exista doua lumi create - cea nevazuta si cea vazuta.
Vezi si matale la crez :
"Facatorul cerului si al pamantului"
Cerul reprezinta lumea nevazuta - spirituala - ingerii si sufletele oamenilor
Pamantul reprezinta lumea vazuta - in care exista si atomi si celule si microbi.
Omul este legatura dintre cele doua lumi si are menirea ca prin-ntransul sa se indumnezeisca lumea vazuta (materiala).
Vezi matale caci la crez se spune extrem de clar:
Cred intr-Unul Dumnezeu , Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului,
Al tuturor celor vazute si nevazute.

Sfintii parinti accentueaza aceasta ca sa fim mai lamuriti cerul - cele nevazute
pamantul - cele vazute.

Mai Pacifistule ca Sfanta Impartasanie e de fapt Domnul nostru Iisus Hristos in persoana cu ambele sale firi o arata chiar Sfantul Simeon Noul Teolog intr-o rugaciune de se citeste inainte de Sfanta Impartasanie.
  #252  
Vechi 15.07.2008, 00:38:18
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
de fapt particulele din care sunt compusi atomii reprezinta o vibratie,o miscare a eterului. ma fratilor, hai sa nu mai facem pe desteptii, ca nu e nimeni in stare sa-i intreaca pe Tesla si pe Einstein. sa fim seriosi. lalaim si noi pe-aici ca n-avem ce face...
exact!
facem si noi seara ceva in plus fata de monotona noastra viata.
...
  #253  
Vechi 15.07.2008, 09:57:54
cristitodoran cristitodoran is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Mesaje: 44
Implicit

Daca nu exista atomi => nu exista electroni deci nu ar putea functiona chestiile astea luminoase cu multe butoane, numite computere. As vrea sa vad si eu un calculator facut din paine si vin. Biserica este inutila, nu a facut si nu va face nimic practic, doar "spiritual".
  #254  
Vechi 15.07.2008, 10:37:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le asa ceva gen eter nu exista.
Initial se credea ca lumina este unda si este imateriala ba chiar unii o credeau ceva mistic etc.
Daca citim insa la cartea Facerii vedem ca si lumina este creata si este chiar materiala.
Faptul ca lumina este si ea materiala si nu este o vibratie a eterului o dovedesc suficient de mult experimente.
Sa nu confundam lumina asta materiala si vazuta cu "lumina" vazuta de isihasti ca e vorba despre chestii complet diferite.
Mai intelegeti odata mai fratilor ca daca zicem ca lumea este alcatuita din energiile necreate ale lui Dumnezeu (care de fapt inseamna lucrarile cele necreate ale lui Dumnezeu) o dam in panteism.
  #255  
Vechi 15.07.2008, 10:39:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Un experiment care arata caracterul material al luminii:
Se pune o morisca foarte usoara cu palele negre in vid si se proiecteaza o raza puternica de lumina asupra palelor moristii.
Morisca va incepe sa se invarta.
  #256  
Vechi 15.07.2008, 16:23:12
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Un experiment care arata caracterul material al luminii:
Se pune o morisca foarte usoara cu palele negre in vid si se proiecteaza o raza puternica de lumina asupra palelor moristii.
Morisca va incepe sa se invarta.
in evul mediu asa ceva era numit erezie sau vrajitorie.
topicul mi se pare ca e din evul mediu.
  #257  
Vechi 15.07.2008, 22:31:49
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eterul reprezinta dpdv fizic spatiul ce umple universul. dpdv chimic este o substanta organica ce are legat de oxigen doi radicali organici(alifatici sau aromatici)
  #258  
Vechi 01.08.2008, 00:06:46
smokin smokin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.07.2008
Mesaje: 1
Implicit

Traditie, imi pare rau ca acesta este modul in care facem cunostinta, insa e singurul viabil. esti ... un om orb, habotnic, care refuza orice contact cu realitate, un om care si-a creat un univers propriu si care se refugiaza in el. modul tau de a reactiona si de a gandi, nu este tocmai sanatos.

ti-ai pus vreodata problema urmatoare: cum ar fi fost daca nu erai nascut si botezat ortodox, daca te nasteai undeva prin tibet ca si budist si scopul tau suprem, nirvana ? cu siguranta ai fi devenit un calugar pe cinste.
  #259  
Vechi 09.08.2008, 20:53:12
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Acelasi lucru spun si despre tine: esti orb si habotnic. Cine are dreptate?

Eu consider ca realitatea e Dumnezeu, nu lumea creata.

Întrebarea ta cu "daca m-as fi nascut nu stiu unde" nu are rost. Nu exista întâmplari, totul e rânduit de Dumnezeu. Tu crezi ca Dumnezeu a facut lumea si ea a început sa functioneze de capul ei, eu cred ca lumea e tinuta de Dumnezeu si cele mai multe lucruri care se întâmpla sunt din rânduiala Lui, afara de pacatele oamenilor.


  #260  
Vechi 10.08.2008, 13:24:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Acelasi lucru spun si despre tine: esti orb si habotnic. Cine are dreptate?

Eu consider ca realitatea e Dumnezeu, nu lumea creata.

Întrebarea ta cu "daca m-as fi nascut nu stiu unde" nu are rost. Nu exista întâmplari, totul e rânduit de Dumnezeu. Tu crezi ca Dumnezeu a facut lumea si ea a început sa functioneze de capul ei, eu cred ca lumea e tinuta de Dumnezeu si cele mai multe lucruri care se întâmpla sunt din rânduiala Lui, afara de pacatele oamenilor.

Nu majoritatea, toate cele sunt sub oranduirea Lui. Acolo unde El este negat, raul salasuieste-n toate. Unde nu-i lumina, intuneric va fi. Cei ce refuza sa creada in oranduiala Divina, cred in destin, in stele si alte cele ce se fac, spre deliciul celui rau. Insasi voia libera ce ne-a fost data este "tinuta-n frau", pentru ca altfel de mult am fi pierit dupa mintile noastre cazute in pacat.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 17:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 14:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29