Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.07.2008, 17:10:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
ce au castigat?:dozingoff:
Si-au trait viata normal, cu micile ei bucurii neexagerate si multele ei probleme, incercand chiar sa fie placuti lui Dumnezeu. Nu?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.07.2008, 17:12:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De cat de mult sunt "ingrijorati" europeni sa nu faca Doamne-fereste! prea multi copii s-a ajuns ca Europa sa aiba o populatie imbatranita si populatia Europei sa fie in scadere :(
Asemenea si cu Romania care nu face exceptie...:(
La stilul asta cam dispare natiile europene de pe Pamant.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.07.2008, 17:15:51
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n sac...:cool:
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.07.2008, 17:17:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Florin sa nu confundam placerile cu adevaratele bucurii care pot fi date numai cand a facut omul ceva util pentu fratii sai.
Atunci moare omul multumit si stie ca nu a trait degeaba...asa cum traiesc eu :(

Maica Domnului prin vietuirea ei prea curata si fara de pacat a oferit bunului Dumnezeu un trup in care dansul sa poata veni si sa se poata intrupa si sa poata naste si ca om pentru a lucra mantuirea tuturor oamenilor.

De aceea dansa si este "pururea fericita" si celalte.

Este fericire a lucra si cele bune materiale pentru fratii nostri dar cele bune materiale cu adevarat adica cele care nu despart pe om de Dumnezeu si il ajuta la mantuire...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.07.2008, 17:18:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vroiam sa zic nu asa cum traiesc eu...care nu fac nimic util pentru fratii mei nici din punct de vedere material nici din punct de vedere material...:(:(:(
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.07.2008, 17:29:49
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Cheia pentru explicatia situatiei in care ne gasim e parabola bobului de grau:

Ioan 12
24. Adevarat, adevarat zic voua ca daca grauntele de grau, cand cade in pamant, nu va muri, ramane singur; iar daca va muri, aduce multa roada.
25. Cel ce isi iubeste sufletul il va pierde; iar cel ce isi uraste sufletul in lumea aceasta il va pastra pentru viata vesnica.


In general oamenii inteleg greu ca viata de familie presupune printre altele si sacrificiu de sine.. Sau daca inteleg e prea tarziu cand ajung sa inteleaga..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.07.2008, 17:34:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Tu cati ani ai si cati copii ai pana acum?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.07.2008, 17:39:50
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Nu sunt casatorit, si deci nu am copii. Am sub 30 de ani.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.07.2008, 17:50:44
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Cum sa fie contraceptivele avortive, daca ele impiedica ovulatia? Este adevarat ca in Romania, sunt prescrise ca vitaminele, fara o serie de analize complete. Insa aceste pastile nu sunt numai contraceptive, trateaza si anumite probleme hormonale(acnee, probleme menstruale etc). Daca femeilor li s-ar face analize si s-ar putea stabili in acest mod ce fel de anticonceptionale i se potrivesc, nu ar mai exista probleme medicale.(si evident, atata timp cat sunt administrate corect; exceptie fac Diane35, eu m-am ingrozit citind prospectul, la reactii adverse)
Sunt curioasa, in schimb, cu ce este daunator prezervativul femeilor
Pai gnadeste-te si tu.Dumnezeu afacut organismul uman,in asa fel incat fiecare instinc sa aiba finalitatea lui.In cazul reproducerii,stii si tu care este finalitatea.Daca se foloseste prezervativul ,se perverteste finalitatea,atat pt barbat cat si pentru femeie.Este ca si cum as mesteca in continuu guma de mestecat,stomacul secreta saracul in permanenta suc gastric,ficatul si el este pregatit de digestie,dar eu nu manac ,ci doar mestec guma.Sau in loc sa beau apa,iau apa,o tin in gura si apoi o scuip.La fel si cu somnul,daca ti-ar fii somn si eu te-as tine treaza,asta ar fii un chin foarte rau.La fel in cazul reproducerii ci prezervativ,organismul femeii se pregateste pentru primirea lichidului seminal,iar acesta este aruncat la gunoi.Pur si simplu,cei care folosesc acesata metoda isi bat joc de femeie,de organismul ei,si pentru asta au sa dea seama in fata lui Dumnezeu.
plus ca P Arsenie Boca spunea ca organismul femeii are nevoie de o substanta care nu este secretata decat de organismul barbatului..nu retin acum..imi amintesc si completez..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.07.2008, 17:52:49
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
nu cred ca societetea de acum o duce mai rau decat cea din trecut.din punct de vedere financiar stam mai bine.cum se face ca cei de la tara fac copii mai multi iar cei de la oras nu?sau cum de arabii fac multi copii iar noi nu?mai bine sa recunoastem ca nu prea mai avem chef sa crestem copii si ne gandim mai mult la bunastarea noastra.
asa-i
in plus vazusem la Tv zilele trecute ceva despre un studiu facut in USA,si cica fericirea in cuplu scade odata cu aparitia copiilor,si cu atat mai mult la al doilea,al treilea...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 13:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 12:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 23:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 14:54:46