Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.07.2008, 16:57:50
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Oameni buni faceti mai multi copii, e greu sa cresti fara frati, chiar daca parintii se gandesc ca ii ofera doar lui ce au mai bun, tristetea vine ca nu acel copil nu o are cu cine imparti
eu cand eram copil ma bucuram ca la mine vin toate dulciurile,jucariile,hainele etc etc...si acum nu am cu cine vorbi despre o chestie de familie..nici frati/surori..nici verisori/verisoare nu am ..e aiurea..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.07.2008, 17:01:14
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de pacifistul
eu unul nu cred ca e desfranare sa te iubesti o noapte cu sotia ta... :thumbsup:
pai daca eate intr-adevar IUBIRE atunci rodul ei sa fie cineva: copilul vostru....ce fel d e iubire e asta fara roade?
pai nici nu a spus ca vrea iubire fara roade...sunt atatea cupluri care nu folosesc nici o metoda contraceptiva...dar nu au copii,doar copii nu se fac asa tac pac,uneori se poate ..altadata nu..cum vrea Dumnezeu...strabunica mea , Dumnezeu sa o ierte , a facut totul lasandu-se in voia celui de Sus ..si toata viata ei nu a avut decat 4 copii toti facuti la diferenta de 6,7 ani intre ei...fara metode...fara nimic..
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.07.2008, 17:03:30
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Poate gresesc... dar cred ca trebuie urmata calea de mijloc, adica in sensul ca Dumnezeu a lasat casatoria atat pentru:
1. nastere de copii
2. placere

A te concentra doar pe una din astea doua e o extrema. Pacatul lui Onan e ca s-a concentrat doar pe "placere", si a exclus complet "nasterea de copii". Sunt insa si persoane care fac invers. Cred ca ambele extreme is gresite, si doar calea de mijloc, imbinarea celor doua este ok.
nici vorba, casatoria nu e pentru placere, ci pentru placerea Duhului Sfant, n-are deaface cu placerile lacomiei trupeshti...

iar pacatul lui Onan nu este atat lepadarea semintzei ci neridicarea de urmashi binecuvantatzi primului nascut, adica fratelui sau mai mare, fiul lui Iuda, fiul lui Israel, caci murind fratele sau mai mare pentru ca fusese rau inaintea Domnului, femeia acestuia trebuia sa fie data spre a odrasli fratelui aceluia, dar el, din invidie sau altceva n-a vrut sa asculte distrugand viatza, deci neimplinind porunca data parintzilor lor de catre Dumnezeu, caci iata ca sangele chiar daca era un fel de incest, era mai putzin spurcat shi mai mic pacatul decat daca shi-ar fi incurcat sangele cu un om nebinecuvantat, iar aceia nu curveau ci ascultau de porunca ridicand shi odraslind popor lui Dumnezeu, caci botezul dupa 8 zile de cercuire in pielitza arata ca aceia, copii lor, caci doar cei de parte barbateasca erau botezatzi, sunt popor binecuvantat shi ridicat pentru Dumnezeu nu pentru ei shi pentru sex shi pentru impreunare sau placerea de a avea multzi copii ci era plinirea poruncii shi a legamantului dat de Dumnezeu lui Noe shi Avraam... pe vremea acea nu erau casatorii ci femeia la care ai intrat devenea a ta, bineintzeles daca nu era a altuia, iar pe vremea aia oamenii traiau foarte mult, caci abea la Israel adica Iacov s-a ajuns ca batranetze shi moartea sa fie la varsta de 100-200 ani... shi era foarte pregnanta proprietatea caci shi roabele tale tot pe tine te reprezentau... shi se spunea ca este femeia cuiva in sensul ca intrat la ea shi avand relatzii cu ea, aceasta devenea tu insutzi deci itzi apartzinea in sensul bun shi aceasta era consfintzirea matrimoniala ca nu se specifica de nici o nunta, ci doar de acceptul parintzilor eventual shi acceptul ei eventual eveniment trait ca o mica sarbatoare, dar nu era nimic duhovnicesc, nici o ceremonie sfanta, nici o taina, .... iar coapsa, multzi spun ca e vorba de sex, dar eu cred ca e vorba despre juraminte de a ridica copii lui Dumnezeu, de a plini ascultarea, legamantul, iar coapsa este shi piciorul, pulpa, intrucat ei pretzuiau foarte mult viatza shi dreptatea... shi nu poate fi vorba despre spurcaciuni sau desfranari intrucat intr-o viatza de sute de ani abea aveau catziva copii shi erau intotdeauna acoperitzi shi nu aveau relatzii cu nimeni... iar Iuda care a intrat la vaduva copilului sau care a murit, ca la o tziitoare, a vrut s-o arda de vie pentru ca necinstise, pentru ca avusese relatzii nebinecuvantate, dar ea i-a trimis toiagul n-apoi ca marturie shi s-a dovedit mai dreapta ca shi Iuda care a recunoscut ca erau ale lui shi shi-a recunoscut vina ca nu i-a dat barbat pe fiul sau mai mic, deci ea iata ca nu putea sa-shi ea alt barbat ci intrase sub ascultarea lor cu care formau o mladitza sfanta, din tulpina lui Avraam, Isaac shi Iacov ce a fost numit Israel de catre Dumnezeu, de catre Cel Minunat care nu poate fi altul decat Hristos... pe care l-a vazut fatza catre fatza mantuindu-shi sufletul... in acea noapte in care s-a luptat cu Dumnezeu... shi l-a atins la shold... cum s-o fi luptand ca era un om pashnic shi nu voia sa se lupte cu fratele sau Esau? deci duhovniceshte se luptase in sensul probabil de a ramane puternic in credintza Sa, caci de aia l-a shi numit Domnul cu numele de Israel pentru credintza s-a dreapta shi cinstita prin care l-a tzinut pe Dumnezeu cu el toata noaptea intr-o lupta duhovniceasca... probabil in rugaciune...:)

Deci nu-mi pot inchipui juramintele pe coapsa decat pe spatele pulpei piciorului, sub coapsa era probabil sub pulpa piciorului in partea de jos, caci daca a vedea sexul parintelui tau sau al altora era pacat, dar atunci a-l atinge...

Poate n-am intzeles eu bine, dar fiecare avea o singura femeie, shi doar pentru a zamisli, deci pentru a nu lasa pe Dumnezeu fara copii doar pentru acest lucru acceptau sa faca sex cu alte femei, deci nu era vorba de desfranare sau curvii sau poftirea femeilor straine caci totzi aceia erau oameni dreptzi cu frica lui Dumnezeu, traind o viatza deosebit de pashnica respectand poruncile din legamintele lui Dumnezeu, din ce le ceruse Dumnezeu sa plineasca... :)
vsovi,daca intradevar in casatorie nu trebuie sa se tina cont deloc de placere,atunci P Arsenie Boca in Pravila Alba spune undeva ceva de genu..ca nu e bine ca femeia sa nu aiba nici o descarcare..pt ca acumuleaza stres si nervi..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.07.2008, 17:13:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am numai o sora (bine acuma e la casa ei) si ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca am si o sora ....dar as fi vrut sa fi fost la parinti macar vreo 5 copii...
Mai Quasar studiul ala mi se pare o aberatie.
Asemenea si a nu face copii ca uite-acusi vine sfarsitul lumii.
Este o adevarata bucurie sa vezi cupluri la biserica care au 3-4 copii si vin cu dansii la slujba.
Si sa vedeti ce fericite sunt acele familii...desi majoritatea nu au foarte multi bani.



Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.07.2008, 17:55:32
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

pai eu am postat despre acest stiudiu tot in ideea ca mi se parea o aberatie...tocmai spuneam si eu ce rau imi e fara frati si surori..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.07.2008, 22:35:43
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
pai eu am postat despre acest stiudiu tot in ideea ca mi se parea o aberatie...tocmai spuneam si eu ce rau imi e fara frati si surori..
subscriu, e greu fara frati,chiar daca ai prieteni nu se compara cu fratii
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.07.2008, 22:39:55
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

depinde de frati...???
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.07.2008, 01:23:01
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
depinde de frati...???
Eu sunt cam paralel cu sor-mea in ultima vreme, asa ca uneori parca nici nu ar exista pentru mine.

Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.07.2008, 01:55:26
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Draga Florin, stai linistit ca nu banii sunt cauza pentru care oamenii din ziua de aatazi refuza sa faca copii. Uita-te ca si familiile cu posibilitati au doar un copil, maxim 2 "ca viata e grea". Un pretext egoist.
Stiu multe persoane care au avut o copilarie groaznica din cauza faptului ca au fost singure la parinti. Si de asemenea, cunosc multe familii sarace care au copii (3,4, unii chiar 6) si sunt de ajutati de Bunul Dumnezeu pentru ca asa cum spunea Jan, cand Dumnezeu trimite un copil trimite si darurile necesare cresterii acelui copil. Nimic nu este intamplator pe lumea aceasta. Si fara Dumnzeu nu se poate face nimic, asa cum spune Sfanta Scriptura: "fara de Mine nu puteti face nimic".
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.07.2008, 03:17:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
plus ca P Arsenie Boca spunea ca organismul femeii are nevoie de o substanta care nu este secretata decat de organismul barbatului..nu retin acum..imi amintesc si completez..
prostii. nu s-ar cere calugaritelor sa depuna votul castitatii daca ar fi nociv pentru ele sa nu aiba barbat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 12:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 13:54:46