Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #911  
Vechi 23.06.2015, 12:22:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, da' poate replicile aruncate mai dau de gândit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #912  
Vechi 23.06.2015, 19:09:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theo cumva reusesti, in ultima ta postare, concluzii incadrabile in categoria ,, acei oameni minunati si masinile lor zburatoare" :)) Ai plecat de la drepturile unui virus, scurt excurs despre santatatea ta mentala, Biblie, profetii catolico-ortodoxe si sodomiti, temeri cu privire la un discurs anticatolic bazate pe un feeling inspirat din firmele sf, consideratii despre incest si ideologia lui, problemele unuia din Luxemburg si finalmente scurte concluzii on-topic, incheiate apoteotic ,,oriunde, oricand" . Nu stiu cum reusesti asa ceva intr-o singura postare dar esti ,,one man show" :) Luv you too :))
  #913  
Vechi 23.06.2015, 21:08:41
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Theo cumva reusesti, in ultima ta postare, concluzii incadrabile in categoria ,, acei oameni minunati si masinile lor zburatoare" :)) Ai plecat de la drepturile unui virus, scurt excurs despre santatatea ta mentala, Biblie, profetii catolico-ortodoxe si sodomiti, temeri cu privire la un discurs anticatolic bazate pe un feeling inspirat din firmele sf, consideratii despre incest si ideologia lui, problemele unuia din Luxemburg si finalmente scurte concluzii on-topic, incheiate apoteotic ,,oriunde, oricand" . Nu stiu cum reusesti asa ceva intr-o singura postare dar esti ,,one man show" :) Luv you too :))
Hai, scotianule, citeste frate cu atentie. Misto putem face toti. Bine, tu nu faci misto cu rautate, stai linistit ca nu ma sifonez ca unii tocilari de pe aici.
Pai the point is: natura, spre deosebire de om, nu e cazuta. Sau, oricum, nu in aceeasi masura. Deci, un impuls precum cel al apararii familiei este nu sfant, nu sacru, dar un pilon al normalitatii. Ceva imi spune ca daca cineva ar vrea raul familiei tale, l-ai sau i-ai spulbera. Asa procedeaza un barbat, crestin sau nu, ateu sau religios, ciudatel ca mine sau pragmatic ca tine, etc. Amicul nost' menonit este, cred, near-human sau pe acolo. Mor de curiozitate sa ii fac cariotipul candva. Poate descopar acolo niste cromozomi in forma de simboluri menonite (habar nu am care sunt alea, daca exista). :))))))))))))))))))
  #914  
Vechi 23.06.2015, 21:22:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La faza cu natura/faptura nu uita de cele spuse de Apostolul Pavel in Romani 8. 19-22. Faptul cum as proceda eu ( nu foarte departe de cele spuse de tine) este irelevant. Problema care se pune este simpla: argumentele lui Igor sunt aplicabile sau nu din punct de vedere al abordarii crestine. Restul este o consecinta. Sau sa reformulez : exista ceva, in invatatura Mantuitorului, care sa contrazica abordarea lui ?
  #915  
Vechi 23.06.2015, 21:33:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi." Ioan 15:13

Nu exista un "argument a lui Igor".
Cum ai spus-o chiar si tu, el este incapabil sa isi duca argumentele pana la capat.

Asta daca ai norocul sa il gasesti vorbind la obiect si nu vorbesti despre razboiul de aparare si el despre "sex numai marti si joi".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2015 at 21:37:21.
  #916  
Vechi 23.06.2015, 21:48:20
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin ma bucur ca ai amintit acel verset, este adesea invocat pe aceasta tema. Exista insa o mica problema: Mantuitorul a spus acel lucru in contextul patimilor care il asteptau si prin care, nota bene, a trecut fara sa opuna nici un fel de rezistenta. Deci daca invocam acest verset in logica celor spuse de Mantuitor in acel context este vorba de un sacrificiu complet, fara nici o urma de impotrivire ( vezi Isaia 53) pentru cei identificati drept ,,prieteni". Conform celor spuse de Mantuitor in Ioan 15.14 sintagma de prieteni ii desemneaza pe cei care implinesc conditia ,, daca faceti ceea ce va poruncesc". Cred ca mesajul este mult mai complex decat il percepem noi. Si conditionat intr-un fel.
  #917  
Vechi 23.06.2015, 21:58:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai tocmai, tu l-ai prezentat intr-un context care are un inteles strict.
Eu cred ca exista mai multa libertate de interpretare, poate fi inteles si "in duh".

Pe de alta parte, esti de acord ca e mult mai complex in intelesuri
Complex in intelesul strict,nu? :)

Si vrei cumva sa sustii ca Jertfa de pe Cruce nu e universala?
Sigur, nu toti si-o insusesc, dar asta e altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2015 at 22:03:06.
  #918  
Vechi 23.06.2015, 22:08:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

"Scăpați-l pe cel sărman și pe cel nevoiaș,
din mâna păcătosului scăpați-l!"
Psalmul 81, verset 5.

Ceea ce mi se pare inacceptabil și, în ultimă instanță, inuman, în abordarea lui Emilian este că nu se limitează la a interzice apărarea persoanelor adulte, ci extinde chestiunea și la copii.

Pot accepta că, dacă ipotetica lui soție îi spune: "Emiliane, dacă voi fi vreo dată atacată, să nu mă aperi, să mă lași să fiu omorâtă", e alegerea ei iar el are dreptul să acționeze (sau, mai bine zis, să nu acționeze), în consecință.

Problema este că Emilian a făcut referire și la copii. Că și-ar lăsa copiii fără apărare. Că și-ar lăsa copiii să fie omorâți. Aici, în mod evident, trecem în domeniul patologicului.

Acesta este un om care susține (și învață !!!!) că, dacă mergi pe stradă și vezi pe cineva lovind un copil, nu ai dreptul să intervi, pentru că legitima apărare e o crimă.

Din punctul meu de vedere, apologia unor asemenea idei pe un forum public nu poate fi tolerată.
  #919  
Vechi 23.06.2015, 22:23:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin pare un paradox dar si parabolele pot avea un mecanism similar: sunt spuse intr-un context, este folosita o imaginistica uzuala dar cu semnificatii mult mai profunde decat aparenta :) Sa argumentez altfel. In Marcu 3.4 exista o polemica intre Mantuitor si oponentii sai cu privire la ce este permis sau nu in zi de Sabat. In versiunea ortodoxa finalul versetului suna cam asa ,,a mantui un suflet sau a-l pierde". In alte versiuni (precum KJV folosit de mine) este tradus diferit finalul ,,to save life or to kill". O sa folosesc traducerea KJV si o sa explic de ce.

In perioada iudaismului primului secol exista o polemica interesanta dupa cum urmeaza: in timpul razboaielor purtate de Macabei, intr-o zi de Sabat, evreii au refuzat sa lupte motivand ca astfel ar incalca porunca Domnului de a tine sfanta ziua si dedicata Lui.Peste 1000 de evrei au fost masacrati datorita acestei decizii de a refuza sa se apere. Ulterior s-a schimbat putin abordarea lor ( un fel de ,,iconomie" iudaica) si s-a considerat ca, in situatii exceptionale, au voie inclusiv sa se apere in zi de Sabat. Gerd Theissen argumenteaza asa: in intrebarea sa din Marcu 3.4 Mantuitorul, plecand de la aspectele umane decise de evrei si urcand discutia spre o sfera superioara ii intreaba de fapt ( stiind de aceea polemica a acelor timpuri): ,,Daca voi ati permis, in zi sfanta, sa va aprobati sa ucideti, argumentand autoapararea, nu vreti sa imi permiteti Mie sa vindec un om, cand eu fac un bine, nu sa ma protejez pe Mine ci il salvez pe el" ?

Cineva a spus odata, nu neaparat in conexiune cu cele spuse mai sus, ca Mantuitorul, prin invatatura Sa, a ,,demilitarizat" complet ambitiile evreilor. Nu doar le-a ,,depolitizat" ci le-a si ,,demilitarizat". Sa revin: daca Mantuitorul nu a spus nimic pe tema ,,apararii patriei" argumentul ,,prin absenta" invocat de catre domnul Dragomir este valid sau tacerea lui Iisus pe aceasta tema neaprobarea ideii in sine? Evreii din acele timpuri practicau si razboiul de aparare si autoapararea.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.06.2015 at 22:32:30.
  #920  
Vechi 23.06.2015, 22:31:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dacă omul este creat "după chipul și asemănarea lui Dumnezeu", dacă trupul este "templul duhului", nu derivă de aici, în mod implicit, o obligație de a-l apăra ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25