Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 10.06.2014, 18:02:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Problema este, intr-adevar, cand primim sfaturi si recomandari din mai multe parti, de care sa tinem cont si in ce masura sa le lasam sa ne influenteze? Un argument al sotului ( partenerului) uzual este acela ca nu ar trebui niciodata sa lasam pe altii dinafara cuplului sa ne influenteze, ci increderea maxima sa o avem fata de propriul partener/a. Dar ce ne facem atunci cand ace(a)sta ne dezamageste sau chiar ne insala? Cand isi schimba parerile de la o zi la alta? De exemplu mie duhovnicul mi-a zi ca are impresia ca ma duce cu vorba; impresie pe care o am si eu din pacate, chiar daca ma simt vinovata ca nu il mai cred. Si cand am vrut sa merg la psiholog nu a inteles cum pot avea incredere mai multa intr-un strain decat in el, care ma iubeste si-mi vrea binele mai mult decat oricine. Din pacate insa probabil nu stie, nu-si da nici el seama ce e maibine pt mine si ce ma face fericita, si poate nici eu nu-mi dau seama cu exactitate:-). Acum toti zicem ca vrem un sot, o familie. Insa tmpul ne demonstreaza ca nu orice sot am avea ne poate face si fericiti/e :-) . Adica nu e o axioma, daca avem sot/ie, copii, casa si salariu, inseamna ca-i musai, nu avem voie sa fim nefericiti sau nemultumiti, ca trebuie sa ne impunem sa fim asa, doar pt ca noi avem si altii n-au. Iar chestia asta ca daca tu nu stii si eu stiu ( ce-ti trebuie tie) sa-mi fie cu iertare, imi pare putin abuziva. Insa cand ai o sotie care nu e fericita cu tine, tu ii sugerezi ca ar trebui sa fie din cutare n motive, si ea tot nu e, apoi se duce la preot si/sau la psiholog si vine cu niste idei care sustine ca daca le-ar pune n practica, a fi mai fericita, iti poate crea ndoieli cum ca ideile i-ar apartine si nu ca i-a fi fost inoculat de terte persoane ( stiind-o ca e o persoana influentabila).
Reply With Quote
  #352  
Vechi 11.06.2014, 16:46:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Exclamation interesant, de citit

http://www.formula-as.ro/2014/1119/l...dreptate-17769
Reply With Quote
  #353  
Vechi 11.06.2014, 17:10:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
corect sesizat.
Numai ca sesizarea ta lasa de dorit.
Am afirmat exact acelasi lucru cateva postari mai devreme, ca ipoteza, dar persoana in cauza nu s-a obosit sa clarifice chestiunea.

Si ramane ca ipoteza pentru ca din combinatia de cuvinte din citatul invocat de M.D. nu rezulta nici pe departe acest lucru ci mai degraba demonizarea psihologiei in ansamblu, lucru care se pare ca nici tie nu iti este strain.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 11.06.2014, 17:11:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Nu crezi ca ai o problema transformand totul in cazuri particulare? este si aceasta o forma de extremism.
Pentru ca, daca nu te-ai prins, este un caz particular cazul de fatza.

Citat:
ps. gica contra la toti si toate. nu conteaza ce spune gica contra, totul este sa fie contra tuturor.
Am o opinie si pot sa o sustin, spre deosebire de tine, fara sa fac apel la caracterizari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 11.06.2014, 17:24:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit ceva mai on-topic

http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...n-alt-duhovnic
Reply With Quote
  #356  
Vechi 01.11.2014, 19:38:54
the_girl_from_lourdes the_girl_from_lourdes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2014
Mesaje: 9
Unhappy o intrebare

Ce parere aveti despre psihologii, chiar crestini practicanti, care ofera terapie de imbunatatire a relatiilor homosexuale unui cuplu de homosexuali/lesbiene? Crestineste vorbind, practicarea homosexualitatii este un pacat foarte grav si greu osandit de Parintii Bisericii. Si deci un psiholog care-si foloseste cunostintele de psihologie pentru a invata pe pacientul sau sa traiasca in pacat/relatii homosexuale cu cineva nu prea e un lucru bineplacut lui D-zeu, nu? Si totusi daca psihologul crestin-ortodox nu face asta se face vinovat de discriminare impotriva cuiva pe motiv de orientare sexuala, conform legilor statului secular. In acest caz ce credeti ca ar trebui sa faca psihologul respectiv, sa renunte la profesie sau nu? Sau ce spuneti de un chirurg care face operatii de schimbare de sex, pentru a nu fi dat in judecata pentru discriminare la adresa cuiva pe baza identitatii sexuale, chiar daca nu e de acord moral vorbind cu aceste proceduri imorale medicale? Desigur schilodirea astfel a propriului trup pentru a parea ceva ce nu esti este un mare pacat din punct de vedere crestin, nu?
Reply With Quote
  #357  
Vechi 01.11.2014, 20:48:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu există "discriminare", în sensul zis de tine, din motive legate de credință. Și chiar de ar fi, găsește psihologul creștin o cale de a le refuza consilierea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #358  
Vechi 01.11.2014, 20:52:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Un psihoterapeut iscusit (și credincios) nu va refuza niciodată o oportunitate atât de bună de a pune în ordine firească relațiile între persoanele de același sex, simultan cu problematizarea posibilității reale de a exista un "cuplu" între acestea. Deși reușita unei terapii cu obiectivele schițate mai sus este mai degrabă rară, nimic nu-l împiedică să încerce. Refuzul categoric de a discuta cu homosexualii nu e nici pe departe un gest creștinesc, așa cum pare la prima vedere. Dacă până la Judecată până și Dumnezeu încearcă să inițieze, pe căi tainice, un dialog cu orice păcătos, nu văd de ce creștinii ar trebui să fie mai severi decât Însuși Domnul. Terapia de cuplu nu urmărește întotdeauna consolidarea, cu orice preț, a relațiilor dintre parteneri, nu puține sunt cazurile în care conduce la conștientizarea diferențelor ireductibile și a factorilor care fac imposibilă o legătură stabilă din punct de vedere psihologic.

Nu cred că există nicio lege care să oblige un medic să facă operații pentru schimbarea sexului. Cei care se supun unor asemenea intervenții sunt clienții benevoli , nu pacienți a căror viață poate fi pusă în pericol de refuzul intervenției chirurgicale. Un medic creștin se va axa pe ramura reparatorie a chirurgiei estetice dacă dorește să rămână în această nișă. E simplu. Cunosc ginecologi care refuză să facă avorturi la cerere și nu au probleme în afară de faptul că pierd mulți bani și că sunt considerați de ceilalți ginecologi "fraieri" și "fanatici".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #359  
Vechi 01.11.2014, 21:01:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_girl_from_lourdes Vezi mesajul
Ce parere aveti despre psihologii, chiar crestini practicanti, care ofera terapie de imbunatatire a relatiilor homosexuale unui cuplu de homosexuali/lesbiene? Crestineste vorbind, practicarea homosexualitatii este un pacat foarte grav si greu osandit de Parintii Bisericii. Si deci un psiholog care-si foloseste cunostintele de psihologie pentru a invata pe pacientul sau sa traiasca in pacat/relatii homosexuale cu cineva nu prea e un lucru bineplacut lui D-zeu, nu? Si totusi daca psihologul crestin-ortodox nu face asta se face vinovat de discriminare impotriva cuiva pe motiv de orientare sexuala, conform legilor statului secular. In acest caz ce credeti ca ar trebui sa faca psihologul respectiv, sa renunte la profesie sau nu? Sau ce spuneti de un chirurg care face operatii de schimbare de sex, pentru a nu fi dat in judecata pentru discriminare la adresa cuiva pe baza identitatii sexuale, chiar daca nu e de acord moral vorbind cu aceste proceduri imorale medicale? Desigur schilodirea astfel a propriului trup pentru a parea ceva ce nu esti este un mare pacat din punct de vedere crestin, nu?
Nu trebuie sa renunti la profesie,desigur!
Psihologia are mult mai multe de oferit oamenilor decat consilierea cuplurilor de homosexuali;practic,daca refuzi asta iti raman atatea de facut: consilierea sinucigasilor ,copiiilor delincventi,adulti abuzati,copii abuzati,parasiti,etc...

Exact cum un doctor ginecolog nu ar trebui sa demisioneze pt ca refuza sa faca avorturi pacientelor caci obiectul ginecologiei nu se reduce doar la atat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.11.2014 at 07:58:07.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 02.11.2014, 01:08:11
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_girl_from_lourdes Vezi mesajul
Ce parere aveti despre psihologii, chiar crestini practicanti, care ofera terapie de imbunatatire a relatiilor homosexuale unui cuplu de homosexuali/lesbiene? Crestineste vorbind, practicarea homosexualitatii este un pacat foarte grav si greu osandit de Parintii Bisericii. Si deci un psiholog care-si foloseste cunostintele de psihologie pentru a invata pe pacientul sau sa traiasca in pacat/relatii homosexuale cu cineva nu prea e un lucru bineplacut lui D-zeu, nu? Si totusi daca psihologul crestin-ortodox nu face asta se face vinovat de discriminare impotriva cuiva pe motiv de orientare sexuala, conform legilor statului secular. In acest caz ce credeti ca ar trebui sa faca psihologul respectiv, sa renunte la profesie sau nu? Sau ce spuneti de un chirurg care face operatii de schimbare de sex, pentru a nu fi dat in judecata pentru discriminare la adresa cuiva pe baza identitatii sexuale, chiar daca nu e de acord moral vorbind cu aceste proceduri imorale medicale? Desigur schilodirea astfel a propriului trup pentru a parea ceva ce nu esti este un mare pacat din punct de vedere crestin, nu?
De ce vă interesează atât de mult sexul și deviațiile lui?
Reply With Quote
Răspunde