Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 02.11.2014, 01:13:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Un psihoterapeut iscusit (și credincios) nu va refuza niciodată o oportunitate atât de bună de a pune în ordine firească relațiile între persoanele de același sex, simultan cu problematizarea posibilității reale de a exista un "cuplu" între acestea. Deși reușita unei terapii cu obiectivele schițate mai sus este mai degrabă rară, nimic nu-l împiedică să încerce. Refuzul categoric de a discuta cu homosexualii nu e nici pe departe un gest creștinesc, așa cum pare la prima vedere. Dacă până la Judecată până și Dumnezeu încearcă să inițieze, pe căi tainice, un dialog cu orice păcătos, nu văd de ce creștinii ar trebui să fie mai severi decât Însuși Domnul. Terapia de cuplu nu urmărește întotdeauna consolidarea, cu orice preț, a relațiilor dintre parteneri, nu puține sunt cazurile în care conduce la conștientizarea diferențelor ireductibile și a factorilor care fac imposibilă o legătură stabilă din punct de vedere psihologic.

Nu cred că există nicio lege care să oblige un medic să facă operații pentru schimbarea sexului. Cei care se supun unor asemenea intervenții sunt clienții benevoli , nu pacienți a căror viață poate fi pusă în pericol de refuzul intervenției chirurgicale. Un medic creștin se va axa pe ramura reparatorie a chirurgiei estetice dacă dorește să rămână în această nișă. E simplu. Cunosc ginecologi care refuză să facă avorturi la cerere și nu au probleme în afară de faptul că pierd mulți bani și că sunt considerați de ceilalți ginecologi "fraieri" și "fanatici".
Psihoterapeuții au un drept care e totodată și o obligație profesională de bază: își aleg clienții, nu lucrează cu oricine și oricînd și în orice condiții. Dincolo de așteptările lumii, care își găsește mereu motive să ceară și să impună după bunul plac, psihoterapeutul profesionist știe și poate face un gest elementar: să refuze. Acesta este obligatoriu pentru un terapeut bun.
Tocmai pentru că nu lucrează cu oricine și oricum, pentru că nu își face treaba în orice condiții, terapeutul face deosebirea dintre zugrav și artist. Dintre diletant și maestru.
Dacă poate!
Reply With Quote
  #362  
Vechi 02.11.2014, 01:19:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_girl_from_lourdes Vezi mesajul
Ce parere aveti despre psihologii, chiar crestini practicanti, care ofera terapie de imbunatatire a relatiilor homosexuale unui cuplu de homosexuali/lesbiene? Crestineste vorbind, practicarea homosexualitatii este un pacat foarte grav si greu osandit de Parintii Bisericii. Si deci un psiholog care-si foloseste cunostintele de psihologie pentru a invata pe pacientul sau sa traiasca in pacat/relatii homosexuale cu cineva nu prea e un lucru bineplacut lui D-zeu, nu?
Daca acest lucru e adevarat in privinta relatiilor homosexuale, atunci e adevarat si in privinta relatiilor heterosexuale dinaintea sau din afara casatoriei. Fiindca nu caracterul homosexual al legaturii l-ar face pe psiholog complice la pacat, ci caracterul ei ilicit moral.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #363  
Vechi 02.11.2014, 01:26:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Psihoterapeuții au un drept care e totodată și o obligație profesională de bază: își aleg clienții, nu lucrează cu oricine și oricînd și în orice condiții. Dincolo de așteptările lumii, care își găsește mereu motive să ceară și să impună după bunul plac, psihoterapeutul profesionist știe și poate face un gest elementar: să refuze. Acesta este obligatoriu pentru un terapeut bun.

Tocmai pentru că nu lucrează cu oricine și oricum, pentru că nu își face treaba în orice condiții, terapeutul face deosebirea dintre zugrav și artist. Dintre diletant și maestru.
Dacă poate!
Ehehei, maestre, asa era pe vremuri si medicul. Pana cand medicina de la "profesie liberala" cum era pe vremuri, a ajuns ceea ce se cheama, in nouvorba, o "profesie reglementata". Aparitia "Colegiului Medicilor", la putini ani de la Lovilutia din Decembrie, a fost primul pas al alunecarii: ungerea funiei cu sapun. De atunci, latul se tot strange. La farmacisti, s-a strans de tot: este deja obligatoriu sa aiba anticonceptionale in vanzare. Nu fi visator, sa nu crezi ca veti scapa. Peste numai cativa ani ai sa auzi si ai sa vezi asa de multe, incat ai sa cauti sa obtii pensia anticipata si ai sa te intrebi daca nu e mai bine zugrav decat artist...Ai sa-ti aduci aminte, coane, de vorbulita mea!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.11.2014 at 01:30:09.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 02.11.2014, 01:27:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mie-mi spui?.......:)
Reply With Quote
  #365  
Vechi 02.11.2014, 03:03:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Psihoterapeuții au un drept care e totodată și o obligație profesională de bază: își aleg clienții, nu lucrează cu oricine și oricînd și în orice condiții. Dincolo de așteptările lumii, care își găsește mereu motive să ceară și să impună după bunul plac, psihoterapeutul profesionist știe și poate face un gest elementar: să refuze. Acesta este obligatoriu pentru un terapeut bun.
Tocmai pentru că nu lucrează cu oricine și oricum, pentru că nu își face treaba în orice condiții, terapeutul face deosebirea dintre zugrav și artist. Dintre diletant și maestru.
Dacă poate!
Dpdv juridic psihoterapia este profesie liberală, prin urmare presupune dreptul la "selectarea clientelei". Însă un psihoterapeut care e și credincios știe că nu-i bate nimeni întâmplător la ușă. Și mai știe că nu el e buricul pământului în procesul de vindecare a unei persoane, iar locul lui în ordinea duhovnicească se află la jumătatea drumului dintre lume și Biserică, fiind la rândul său în tratament sau vindecat de demiurgismul trufaș care e un fel de boală profesională a acestei îndeletniciri.

Între noi fie vorba, mi-a mărturisit un maestru și artist pe deasupra, cât de greu lucrează Duhul Sfânt cu maeștrii și artiștii sau cu maeștri artiști, fiindcă și ăștia se cred demiurgi poziționați meritocratic în centrul cosmosului. Când și dacă te vizitează harul e mai bine să te găsească zugrav și diletant, ca nu cumva să-l alungi fiind acaparat de contemplarea proiecției hipertrofiate a propriului sine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.11.2014 at 03:12:54.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 02.11.2014, 10:20:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mihai, mă ispitești să scriu un cearceaf pe tema asta a condiției psihoterapeutului. Desigur n-o voi face, deși mi-ar plăcea...:)

Aș vrea doar să îți spun că reprezentarea psihoterapiei și a terapeutului e un subiect foarte bogat, nuanțat și reconfigurat, plin de surprize.
Nu statutul juridic / caracterul liberal al profesiei impun anumite particularități ale condiției de psihoterapeut, ci mulțime de factori interni, din însăși dinamica procesului. Ne alegem clienții cu mare grijă în primul rând ca să ne simțim confortabil, adică să nu trecem peste limitele noastre personale - caz în care am putea aduce prejudicii clientului și nouă înșine.
Eu de pildă nu prea aș putea să lucrez cu o domnișoară frumoasă și histrionică deoarece m-aș simți prea ispitit să devin partener într-o relație mult prea interesantă pentru a deveni vreodată curativă...:)
În schimb, aș lucra bine mersi cu un depresiv, cu o domnișoară frumoasă și inhibată, eventual chiar retardată (frumusețea m-ar odihni, iar retardul ar scădea din posibilitatea intrării în jocuri prea complexe), cu un alcoolic considerat incurabil, cu un cuplu "neinstruit" etc. Cel mai bine mă simt cu copiii abuzați de părinți imbecili, sus-puși și perfecționiști, ăia de nu trece soarele pe cer dacă nu le dau ei acordul. Pentru că am fost și eu un copil abuzat de o liotă de gură-cască și știu bine ce preț plătești când treci prin experiențele astea și mai știu și cam cum poți face să îi lași pe adulți cu nebunia lor iar tu să-ți vezi de treabă. Iar când nu știu, se petrece mereu o minune: mă învață clientul!.......:))
Reply With Quote
  #367  
Vechi 02.11.2014, 11:51:54
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ehehei, maestre, asa era pe vremuri si medicul. Pana cand medicina de la "profesie liberala" cum era pe vremuri, a ajuns ceea ce se cheama, in nouvorba, o "profesie reglementata". Aparitia "Colegiului Medicilor", la putini ani de la Lovilutia din Decembrie, a fost primul pas al alunecarii: ungerea funiei cu sapun. De atunci, latul se tot strange. La farmacisti, s-a strans de tot: este deja obligatoriu sa aiba anticonceptionale in vanzare. Nu fi visator, sa nu crezi ca veti scapa. Peste numai cativa ani ai sa auzi si ai sa vezi asa de multe, incat ai sa cauti sa obtii pensia anticipata si ai sa te intrebi daca nu e mai bine zugrav decat artist...Ai sa-ti aduci aminte, coane, de vorbulita mea!
Vedeti, dragi colegi, acum cred ca intelegeti inca o fateta a prismei raului. De ce instig la seditiune si am o ura viscerala pe "Sistem" si "Occidentul politic si niueigist"? Uite, fiindca de aia.
Exact cum scrie Mihnea: sa nu ne facem iluzii: in breiv niu uarld avortul si anticonceptionalele vor deveni obligatorii: si pentru cine cumpara, si pentru cine vinde medicamente/practica medicina. Iar initierea in sodomie va fi o initiere mistica.
Greu de crezut? Delirant? Poate. Oi delira.
Dar e extrem de probabil.
Va fi exact cum au profetit Sfintii Parinti, si cei ortodocsi, si cei catolici: "va fi Iadul pe Pamant". De ce? din cauza pacatelor noastre.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 02.11.2014 at 12:15:04.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 02.11.2014, 13:35:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu neapărat d'aia.
Apocalipsa se va întâmpla oricum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #369  
Vechi 02.11.2014, 14:29:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pa masura ce Îl suparam pe Dumnezeu, ne arata si El cine suntem si unde ne e locul.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 02.11.2014, 20:45:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Vedeti, dragi colegi, acum cred ca intelegeti inca o fateta a prismei raului. De ce instig la seditiune si am o ura viscerala pe "Sistem" si "Occidentul politic si niueigist"? Uite, fiindca de aia.
Exact cum scrie Mihnea: sa nu ne facem iluzii: in breiv niu uarld avortul si anticonceptionalele vor deveni obligatorii: si pentru cine cumpara, si pentru cine vinde medicamente/practica medicina. Iar initierea in sodomie va fi o initiere mistica.
Greu de crezut? Delirant? Poate. Oi delira.
Dar e extrem de probabil.
Va fi exact cum au profetit Sfintii Parinti, si cei ortodocsi, si cei catolici: "va fi Iadul pe Pamant". De ce? din cauza pacatelor noastre.
Ura nu este si nu va fi niciodata o virtute crestina!
Mai ales ca tu urasti pacatosii(occidentalii) si nu pacatul in sine!
Suntem oameni ca si ei si nimic nu face mai buni;nu vom intra in ceruri doar urand si cercetand pacatele altora.

Pacatul nu este nou in fata Domnului,oamenii moderni nu sunt mai buni sau mai rai decat cei din antichitate;si atunci existau masuri abortive,curvie,lacomie,Sodoma si Gomora.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde