Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.09.2009, 09:24:02
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Ce probleme grave aveti voi!

Ei da, asta o piedica importanta in receptarea adevarului! Ne legam de tot felul de chichitze (chichite-asa e bine?) in loc sa punem in practica invataturile prin care Hristos ne cere sa devenim o familie unita in crez si sa nu mai urmam vocile de sirene ale apostatilor si inselatorilor! Vai celui care se ridica impotriva fratelui sau doar pentru ca, manat de orgoliu, vrea sa se arata pe sine mai luminat!
Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Sunt total de acord, cand vad un post cu sh si tz sar peste e..Poate crezi (Ovidiu) ca e mai usor de inteles pentru cei care citesc, dar faci lucrurile mai dificile, mai enervante. E suficient ca ai un stil sucit de a te exprima...
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.09.2009, 17:32:41
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Parerea mea

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Nu vreau sa te laud si sa iti sporesc mandria, dar te-ai purtat ca un adevarat otodox..

Nu inteleg cum au curaj sa vina dupa atata timp si sa spuna niste lucruri atat de groaznice despre legionari..comunistii au spus chiar ca "reeducarea" a avut in spate legionari, si tot ce s-a intamplat acolo a fost comandat de legionari care au vrut doar sa compromita "sistemul"..

Sunt marturii ale oamenilor care au avut curajul sa nu taca, dar mai mult decat atat, oasele sfarmate ale detinutilor de la Aiud, Baia Sprie, Jilava, Sighet, Canal, Targu Ocna, etc, vorbesc de la sine..nu accept sa mi se spuna ceva rau despre eroii patriei noastre, cei care au luptat pentru credinta lor, pentru idealul lor de a avea copiii lor o viata mai buna..

Nu vreau sa aud nimic de la cei care "au trait istoria"..au trait o "istorie falsa", indusa de sistem, ei v-au indus prin ziare si inscenari "istoria" asta ..v-au mintit tot timpul, legionarilor li s-au inscenat multe doar ca s fie discreditati in societate..

Eu cred ca au "trait istoria" cei care au suferit in temnite "istoria", ei, dragii nostri martiri ai neamului, sunt cei care au iubit ROMANIA si poporul asta mereu prigonit, ei sunt aceea care au scris istoria cu sangele lor..

Nu vorbi de rau pe cei ce si-au jertfit viata lor pentru Romania, daca ai fi roman ai intelege..asa cum tu tii cu evrei tai, asa ne iubim noi martirii neamului..diferenta este ca noi va iubim si pe voi, cei care ati avut si voi o soarta potrivnica la un moment dat..

Eu am auzit multi romani carora sa le fie mila de evreii deportati, dar nu am auzit nici un evreu care sa recunoasca martirajul legionarilor..

Asta e diferenta dintre ortodocsi si evrei: noi stim sa iubim, voi stiti sa urati ..
Am inceput sa-ti raspund dar m`am gandit ca ma voi injosi numai daca iti voi raspunde ca nu meriti nici o atentie si ce mie sa te scot din mocirla in care traiesti? Ce i-mi pasa mie? Azi, legionarii OUT, poporul evreu IN .
ISTORIA NU IARTA SI CEI CARE GRESESC SUNT ARUNCATI LA LADA DE GUNOI A ISTORII. ACOLO POT INTALNI LEGIONARII PE NAZISTII,ANTISEMITII,COMUNISTII SI ALTI FANATICI.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.09.2009, 17:45:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Am inceput sa-ti raspund dar m`am gandit ca ma voi injosi numai daca iti voi raspunde ca nu meriti nici o atentie si ce mie sa te scot din mocirla in care traiesti? Ce i-mi pasa mie? Azi, legionarii OUT, poporul evreu IN .
ISTORIA NU IARTA SI CEI CARE GRESESC SUNT ARUNCATI LA LADA DE GUNOI A ISTORII. ACOLO POT INTALNI LEGIONARII PE NAZISTII,ANTISEMITII,COMUNISTII SI ALTI FANATICI.
Tu esti ales nene, jidan ales... cum sa te injosesti cu noi "goii" nu?

Prefer sa traiesc in "mocirla", decat in minciunea jidaneasca.

Ia exemplul Parintelui Steinhardt care s'a intors la Una Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.09.2009, 17:50:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Tu esti ales nene, jidan ales... cum sa te injosesti cu noi "goii" nu?

Prefer sa traiesc in "mocirla", decat in minciunea jidaneasca.

Ia exemplul Parintelui Steinhardt care s'a intors la Una Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica!
Iar tu poate ar fi bine sa iei exemplu de la el si sa vorbesti cu politete si dragoste chiar si celor pe care ii consideri dusmani..
Dupa el, Hristos este un 'gentleman'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.09.2009, 17:55:08
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iar tu poate ar fi bine sa iei exemplu de la el si sa vorbesti cu politete si dragoste chiar si celor pe care ii consideri dusmani..
Dupa el, Hristos este un 'gentleman'.
Si cu asta ce? ... Cu minciuna nu tre' sa fim toleranti!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.09.2009, 18:09:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Si cu asta ce? ... Cu minciuna nu tre' sa fim toleranti!
Ce inseamna tolerant?
Ai dreptate daca inseamna sa fim indiferenti, sa zicem ca tot aia e, sa credem orice si nimic, sa acceptam un lucru nelegiuit sau nedrept cand ilm putem imiedica, etc. dar si atunci trebuie sa ne purtam cu dragoste (sigur, demna, nu mieroasa), nu sa insultam.

Nu ai dreptate daca insemana a ne respecta 'adversarii' si de a le vorbi macar politicos.

Ce inseamna minciuna? Evreulcelales crede ceea ce spune, deci nu minte.

De altfel, chiar si cu cineva care minte trebuie noi, crestinii, sa ne purtam cu respect. Ii putem contrazice cu demnitate.

Antonio, asculta sfatul meu, care am impresia ca aproape ti-as putea fi mama, caci imi pari foarte tanar: mai domoleste-ti bataiosenia, si citeste mai cu sarg Noul Testament. Daca nu ma crezi pe mine, intreaba preotul de la biserica unde te duci.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.09.2009, 18:32:36
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce inseamna tolerant?
TOLERÁNT, -Ă, toleranți, -te, adj. (Adesea substantivat) Care tolerează; îngăduitor, indulgent. – Din fr. tolérant.
Sursa: DEX '98

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ai dreptate daca inseamna sa fim indiferenti, sa zicem ca tot aia e, sa credem orice si nimic, sa acceptam un lucru nelegiuit sau nedrept cand ilm putem imiedica, etc. dar si atunci trebuie sa ne purtam cu dragoste (sigur, demna, nu mieroasa), nu sa insultam.
Unde vezi tu "insulta"?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu ai dreptate daca insemana a ne respecta 'adversarii' si de a le vorbi macar politicos.
Sa nu ne ascundem in spatele "cuvintelor"! Asta se numeste ipocrizie!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce inseamna minciuna? Evreulcelales crede ceea ce spune, deci nu minte.
MINCIÚNĂ, minciuni, s.f. 1. Denaturare intenționată a adevărului având de obicei ca scop înșelarea cuiva; neadevăr. ♢ Expr. A da (sau a face) (pe cineva) de minciună sau a prinde (pe cineva) cu minciuna = a dovedi că cineva a spus un neadevăr. A purta (sau a duce, a ține) (pe cineva) cu minciuni = a promite mereu (ceva cuiva) fără a se ține de cuvânt; a duce cu vorba. ♦ Deprindere de a minți. ♦ Înșelăciune, vicleșug. ♦ Ficțiune, născocire, plăsmuire. ♦ (La pl.) Fleacuri, nimicuri. 2. Minciunică (2). – Lat. mentio, -onis.
Sursa: DEX '98


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Evreulcelales crede ceea ce spune, deci nu minte.
Si masoneria crede in planul ei, si papa crede in infailibililitatea sa, si dracu a crezut in mandria sa, a crezut ca poate fi mai mare decat Dumnezeu!

Adevarul, insa este scris in Sfintele Scripturi!

Si atata timp cat ei nu le accepta, sunt in minciuna! Da, islamul si iudaismul actual este o minciuna!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De altfel, chiar si cu cineva care minte trebuie noi, crestinii, sa ne purtam cu respect. Ii putem contrazice cu demnitate.
Eu n'am respect pentru minciuna! Insa trebuie s'avem respect pentru persoana! Si tre' sa'i aratam unde greseste!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Antonio, asculta sfatul meu, care am impresia ca aproape ti-as putea fi mama, caci imi pari foarte tanar: mai domoleste-ti bataiosenia, si citeste mai cu sarg Noul Testament. Daca nu ma crezi pe mine, intreaba preotul de la biserica unde te duci.
Am 18 ani. Ce sa'l intreb? Daca islamul si iudaismul sunt minciuni? Da, sunt minciuni! Un profet mincinos pedofil pe de o parte si pe cealalta, minciuna fariseilor de acu' 2000 de ani!

Doamne iarta-ma!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.09.2009, 19:07:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
TOLERÁNT, -Ă, toleranți, -te, adj. (Adesea substantivat) Care tolerează; îngăduitor, indulgent. – Din fr. tolérant.
Sursa: DEX '98
DEXul nu este prea fiilozofic, este un dictionar destul de redus (iti vorbeste o lingvista aici)

Nu eu am folosit de altfel cuvantul tolerant, ci tu. Eu am vorbit de respect si politete si de dragoste crestina.


Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Unde vezi tu "insulta"?
A numi pe cineva jidan se cheama insulta.
Exista cuvinte insulta, cuvinte care nu sunt desemnarea neutra a unei natii sau rase: ca 'negrotei' pentru negru sau african, bozgor pentru ungur, etc.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Sa nu ne ascundem in spatele "cuvintelor"! Asta se numeste ipocrizie!
Confunzi. Ipocrizie inseamna sa gandesti ceva si sa spui altceva, sau sa spui ceva si sa faci altceva, sa te prefaci. Poti spune ce crezi, iti poti exprima credinta, insa cu respect si politete.
Suntem pe un forum, nu pe un camp de batalie aici.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
MINCIÚNĂ, minciuni, s.f. 1. Denaturare intenționată a adevărului având de obicei ca scop înșelarea cuiva; neadevăr. ♢ Expr. A da (sau a face) (pe cineva) de minciună sau a prinde (pe cineva) cu minciuna = a dovedi că cineva a spus un neadevăr. A purta (sau a duce, a ține) (pe cineva) cu minciuni = a promite mereu (ceva cuiva) fără a se ține de cuvânt; a duce cu vorba. ♦ Deprindere de a minți. ♦ Înșelăciune, vicleșug. ♦ Ficțiune, născocire, plăsmuire. ♦ (La pl.) Fleacuri, nimicuri. 2. Minciunică (2). – Lat. mentio, -onis.
Sursa: DEX '98
Deci, minciuna inseamna denaturare intentionata.
A acuza pe cineva de denaturare intentionata este foarte grav.
Aici oamenii isi spun parerile proprii, fie ele si false.
Si Dumnezeu ne respecta si ne lasa sa gandim fals.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Si masoneria crede in planul ei, si papa crede in infailibililitatea sa, si dracu a crezut in mandria sa, a crezut ca poate fi mai mare decat Dumnezeu!
Adevarul, insa este scris in Sfintele Scripturi!

Si atata timp cat ei nu le accepta, sunt in minciuna! Da, islamul si iudaismul actual este o minciuna!
Asta este o conceptie mai inalta despre adevar (care nu se suprapune cu cea de 'denaturare intentionata', caci ei chiar cred aceste lucruri), pe care nu o gasesti in DEX. Insa dupa conceptia asta noi nu 'detinem' adevaul, ci suntem in comuniune cu el dupa masura vietii noastre.
Deci, intr-un fel, si noi suntem mincinosi, pana nu devenim sfinti.

Eu n'am respect pentru minciuna! Insa trebuie s'avem respect pentru persoana! Si tre' sa'i aratam unde greseste![/quote]

Sigur, persoana trebuie respectata. De asta vorbim aici. Tu esti mult prea dur, mi se pare.
Nu asa o sa arati oamenilor unde gresesc, sa stii.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Am 18 ani. Ce sa'l intreb? Daca islamul si iudaismul sunt minciuni? Da, sunt minciuni! Un profet mincinos pedofil pe de o parte si pe cealalta, minciuna fariseilor de acu' 2000 de ani!

Doamne iarta-ma!
Sa te ierte! Ca vorbesti de parca te-ai afla pe culmile intelepciunii si sfinteniei de unde ii critici pe altii. Daca te-ai afla, altfel ai vorbi, dupa parerea mea.

Sa intrebi cum trebuie sa vorbim cu cei de alte credinte, asta ziceam. Poate sa-i arati ce ai scris pe aici si sa-l intrebi daca este crestineste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.09.2009, 22:24:46
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
DEXul nu este prea fiilozofic, este un dictionar destul de redus (iti vorbeste o lingvista aici)

Nu eu am folosit de altfel cuvantul tolerant, ci tu. Eu am vorbit de respect si politete si de dragoste crestina.
Bine!



Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
A numi pe cineva jidan se cheama insulta.
Exista cuvinte insulta, cuvinte care nu sunt desemnarea neutra a unei natii sau rase: ca 'negrotei' pentru negru sau african, bozgor pentru ungur, etc.
Cer iertare daca l'am jignit! O sa folosesc cuvantul "evreu" sau "iudeu"!


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Confunzi. Ipocrizie inseamna sa gandesti ceva si sa spui altceva, sau sa spui ceva si sa faci altceva, sa te prefaci. Poti spune ce crezi, iti poti exprima credinta, insa cu respect si politete.
Suntem pe un forum, nu pe un camp de batalie aici.
Eu vad lucrurile din alta perspectiva. Mai citeste ce a scris evreul, despre legionari si in celelalte topicuri

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Deci, minciuna inseamna denaturare intentionata.
A acuza pe cineva de denaturare intentionata este foarte grav.
Aici oamenii isi spun parerile proprii, fie ele si false.
Si Dumnezeu ne respecta si ne lasa sa gandim fals.
Foarte grav? Deci ar trebui sa tacem, sa nu acuzam masoneria nu?

Sa tacem cu cipurile nu? Sa nu'i acuzam pe guvernanti? Si nu'mi baga fraza "cine e fara pacat sa arunce primu' piatra"! Cum am putea tace impotriva guvernantilor? Daca ei sunt mana'n mana cu masonii?




Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Asta este o conceptie mai inalta despre adevar (care nu se suprapune cu cea de 'denaturare intentionata', caci ei chiar cred aceste lucruri), pe care nu o gasesti in DEX. Insa dupa conceptia asta noi nu 'detinem' adevaul, ci suntem in comuniune cu el dupa masura vietii noastre.
Deci, intr-un fel, si noi suntem mincinosi, pana nu devenim sfinti.
Filozofie...


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur, persoana trebuie respectata. De asta vorbim aici. Tu esti mult prea dur, mi se pare.
Nu asa o sa arati oamenilor unde gresesc, sa stii.
Cred ca ai dreptate, referitor la duritate. Insa, cand cineva imi jigneste neamul, jigneste pe legionari asa cum face acest "domn" evreu, nu pot "tace"! Poate e si tineretea ...



Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sa te ierte! Ca vorbesti de parca te-ai afla pe culmile intelepciunii si sfinteniei de unde ii critici pe altii. Daca te-ai afla, altfel ai vorbi, dupa parerea mea.
Pai nu e "logic"? Ia citeste ce scrie pe sfaturi ortodoxe:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_alte_religii.htm

Pe Parinte, il intreb alte lucruri dar in nici un caz un lucru evident.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sa intrebi cum trebuie sa vorbim cu cei de alte credinte, asta ziceam. Poate sa-i arati ce ai scris pe aici si sa-l intrebi daca este crestineste.
Uita-te si tu in acel link si mai vorbim!

Last edited by Antoni0; 13.09.2009 at 22:28:39.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.09.2009, 09:21:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, v-am zis ca exista legionari buni shi legionari rai, jandarmi buni shi jandarmi rai, jerifi buni shi jerifi rai, rasishti buni shi rasishti rai, fascishti buni shi fascishti rai, nazishti buni shi nazishti rai, jidani buni shi jidani rai, tzigani buni shi tzigani rai, romani buni shi romani rai, comunishti buni shi comunishti rai, masoni buni shi masoni rai, securishti buni shi securishti rai, oameni buni shi oameni rai dar shi creshtini buni shi creshtini rai, ingeri buni shi ingeri rai, ucenici shi apostoli buni shi ucenici shi apostoli rai, talhari buni shi talhari rai, desfranate bune shi desfranate rele, farisei buni shi farisei rai, chiar draci buni shi draci rai...

nu tzine de doctrina, de fatza omului, de haina lui sau de pielea sau de statutul social, sau de slujba lui sau averea lui sau partidul in care crede sau de liderul pe care il urmeaza ci tzine de Darul lui Dumnezeu...

sunt unii care se considera pe ei inshishi buni shi ca atare urmeaza rautatea
shi altzii care se considera pe ei inshishi rai shi urmeaza bunatatea

iar bunatatea este aleasa prin sfanta Cruce... caci ea desparte adevarul de minciuna shi dragostea fatzarnica de dragostea curata de Dumnezeu.

deci toate teoriile au dreptate dar shi mint... problema este la cel care le crede shi le pricepe... faptuind.

Dar aici vorbim despre Iistoria adevarata shi nu despre ce scrie in cartzile false de istorie rescrise de slugile celor de la putere pentru ca sa satisfaca mandria minciunilor gLumii...

in fatza oamenilor n-are nicio relevantza adevarul shi faptele reale dar in fatza lui Dumnezeu va conta cu sigurantza daca te-ai lasat amagit shi ai crezut shi trait in minciuna sau nu... caci odata se va vedea ce ai ajuns...

iar Adevarul ca persoana ne va face candva slobozi ca sa putem iar sa mergem pe Cale shi sa ajungem la Viatza... shi sa ne nashtem din Duh shi din Adeavar... caci aceste rugaciuni sunt placute inaintea Domnului...

Last edited by vsovi; 14.09.2009 at 09:28:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16