Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2009, 01:44:56
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Munca si rugaciune

Toate faptele Mantuitorului au inteles adanc.Cuprinsul Evangheliei-rugaciunea de pe munte.Ni se arata si o noapte din viata Mantuitorului.Suntem martori la viata cotidiana,plina de sacrificiu si daruire pentru Evanghelia lui Dumnezeu,pentru propovaduirea ei.Ziua este foarte ocupat cu munca spre care era chemat,seara,Domnul Iisus Hristos se suie in munte,sa se roage,simte nevoia sa fie lasat singur,sa-I spuna Tatalui totul-ca apoi odata cu ivirea zorilor sa o ia de la-nceput.Asa ar trebui sa fie si cu viata fiecaruia dintre noi,s-ar cuveni sa impletim rugaciunea cu munca.Prin pilda vietii Sale,Mantuitorul ne-a invatat sa muncim si sa ne rugam.Dreptul Iosif era teslar si de mic Domnul nostru Iisus Hristos a mostenit aceasta meserie,lumea din Nazaret stiindu-L ca pe "fiul teslarului",ca pe unul ce-si castiga painea din sudoarea fruntii.De la 30 de ani Mantuitorul n-a mai muncit fizic, ci spiritual,trebuia sa mearga din cetate in cetate propovaduind cuvantul,sfatuind,mangaind,incurajand,vindecand,ne tinand seama de osteneli.Asa a muncit Domnul Hristos pana la rastignire.De aici rezulta o pilda de daruire si munca in viata Sa;El zice:"Lucrati pana este ziua! ".El lauda pe semanatorul ce se scoala de dimineata,pe femeia harnica,pe cel ce stie sa-si ridice casa pe stanca,pe cei ce-si inmultesc talantii dati lor de stapan,El arata in pilda lucratorilor viei ca:"vrednic e lucratorul de plata sa ",si ca munca trebuie rasplatita.Datoria, de onoare(Oare mai stim ce e aia?),a ficaruia dintre noi este de a munci pentru a ne intretine familia si pe cei apropiati noua-socitatea ne cere acelasi lucru:"Cine nu munceste sa nu manance!"Viata crestinului este si viata de rugaciune.Mantuitorul s-a rugat mereu:in templu,in pustie,pe munte,in casa,in gradina Ghetsimani,S-a rugat pe cruce,S-a rugat dimineata,seara noaptea ,ziua,S-a rugat in clipe de bucurie,in clipe de intristare,S-a rugat pentru Sine si pentru altii.In rugaciune El statea de vorba cu Tatal a carui voie venise sa o faca si sa o duca la indeplinire.Ceea ce a facut El,a invatat si pe ucenicii Sai sa faca ;prin pilda si cuvant,cum sa se roage ,cu rugaciunea TATAL NOSTRU,nu oamenilor ,ci lui Dumnezeu.I-a invatat sa staruie in rugaciune ca sa li se implineasca cererile.Sfintii Apostoli au invatat ,la randul lor,pe urmasii lor,acestia pe noi si pe toi fratii din Sfanta Biserica.Noi suntem datori,la randul nostru,sa lasam copiilor nostri aceleasi invataturi(Desi ma tem ca marea majoritate dintre noi au uitat cu desavirsire asta),pentru ca Dumnezeu sa fie proslavit.Sfanta Biserica se roaga si-i pomeneste ,"Pe toti si pe toate"-si se roaga pentru mantuire,pace,popor,ostire,pentru episcopi,preoti si toata ierarhia bisericeasca,pentru credinciosi,pentru roadele pamantului,pace si armonie in lume si intre oameni.Sa luam pilda de rugaciune de la invatatorii nostri,de la cei ce cauta sa inalte pe Domnul nostru Iisus Hristos la statura plinatatii Sale,sa impletim rugaciunea cu munca si asa sa fim urmatori ai Mantuitorului nostru iubit.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2009, 08:29:06
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Mie mi-e greu sa le implinesc pe amandoua separat,dar simultan,ce sa mai zic?Imi este greu pentru ca inca mai am placeri lumesti,la care inca tin foarte mult.Aceste placeri sunt precum mierea pe lama unui cutit iar cel care se "indestuleaza" din ele este precum pisica care linge mierea de pe lama cutitului.Precum pisica ce va ajunge in final sa sangereze pana la moarte asa si patimasul care gustand in permanenta din fructul oprit isi ucide trupul si sufletul,fara ca sa-si dea seama ca,practic se sinucide.Atata timp cat oamenii nu vor incerca(cu ajutorul Lui Dumnezeu)sa lupte cu patimile si sa renunte la ele,nu vor putea impletii munca cu rugaciunea.Sunt multi care muncesc necinstit precum sunt multi si care nu se roaga cum trebuie,dar cei mai multi sunt cei care nu fac nimic cum trebuie(nelegiuiti)adica care traiesc in afara poruncilor Lui Dumnezeu.Sf Nicoale Velimirovici spunea intr-una din rugaciunile sale ca:"cu adevarat cei care cred in Dumnezeu sunt cei mai rari".Ce inseamna a crede?Inseamna a trai in permanenta dupa voia Lui Dumnezeu....adica,faca-se voia Ta,precum in cer asa si pe pamant.Domnul Iisus a facut voia Tatalui in permanenta,oare si noi facem la fel?Foarte putini sunt cei care cred cu adevarat in Dumnezeu,restul doar vorbesc despre Dumnezeu(asa cum fac eu acum).

Multumesc pentru postare,mi-a mangaiat sufletul si nadajduiesc si eu ca intr-o buna zi sa pot face voia Domnului pe deplin,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2009, 09:52:17
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Si totusi ce e asa rau daca ai placeri lumesti? Vrei sa fii traiesti in afara acestui plan de exista terestru? Te bucuri de opera Creatorului, ce e rau? ; evident, ma refer la cele morale, creatoare, realiste si pragmatice.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2009, 10:02:59
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

M-am referit la cele patimase,adica pacatoase.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2009, 10:12:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Si totusi ce e asa rau daca ai placeri lumesti? Vrei sa fii traiesti in afara acestui plan de exista terestru? Te bucuri de opera Creatorului, ce e rau? ; evident, ma refer la cele morale, creatoare, realiste si pragmatice.
[COLOR=green]Am citit pe aici, postate reguli de viață pentru oamenii obișnuiți, laici, care nici măcar la mănăstiri nu pot fi respectate... Cei care pot spune și scrie așa ceva ori îi urăsc pe oameni ori ei înșiși nu mai sunt oameni, nu mai au ce oferi ca oameni... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nimic din ceea ce e omenesc-posibil și în limitele firescului nu e cu păcat... Am cerut cuiva de pe aici să-mi demonstreze unde și când începe păcatul și cine stabilește limitele... Sigur că nu a putut, probabil n-a găsit nici un copy/paste și a dat-o pe după cireș...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2009, 10:16:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
M-am referit la cele patimase,adica pacatoase.
[COLOR=green]De ce pe forumul acesta se fac referiri numai la lucruri rele aducătoare de neliniști și teamă când, pe pământ, sunt atât de multe lucruri frumoase, folositoare, blânde, despre care s-ar putea vorbi cu calm și fără teamă... E ca și cum cineva e pus pe hărțuirea sufletelor... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ai putea tu să-mi descrii unde se termină firescul și începe patima și păcătoșenia?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2009, 11:13:17
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
E ca și cum cineva e pus pe hărțuirea sufletelor...
Cum sa nu fie... armata de dracusori.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2009, 13:09:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Munca si rugaciunea... gandesc la Marta si Maria. Vedem cum a privit Hristos pe fiecare dintre ele.

Desi nu se poate una fara alta, intotdeauna Maria va iesi mai castigata.
Intotdeauna, cand nu le putem impleti, sa renuntam la munca pentru rugaciune, decat la rugaciune pentru munca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2009, 16:29:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Dumitru Staniloae spune: "Geneza vorbeste de destinatia lui Adam de a lucra gradina Edenului chiar inainte de scoaterea Evei din coasta lui... Asa cum omul mananca de cand exista, tot asa lucreaza de cand exista". Din aceste cuvinte putem intelege ca munca nu apare numai dupa caderea omului in pacat, ca o pedeapsa pentru pacat. Deci, nu munca reprezinta blestemul rostit de Dumnezeu asupra omului (Gen. III, 17-19), ci osteneala ce se adauga la ea. Dupa cum spunea si Dorin, totul va fi mult mai usor atunci cand omul nu se va rezuma numai la munca, ci o va insoti si de rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri de munca Florin-Ionut Generalitati 3 07.04.2010 15:52:39
Loc de munca arifa Generalitati 2 08.01.2010 17:16:28
Locuri de munca Hector Generalitati 19 29.04.2009 22:11:42
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49
Munca in zi de sarbatoare! georgeta1 Generalitati 20 17.05.2007 21:40:59